Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

:D :)

 

Tot va aud cu reglarea suspensiei spate....de unde se face k as testa-o si eu sa vad cum e si pe alt pozitii?Trebuie ceva chei mai altfel...?Thank's

Vezi ca ai o flansa la fiecare amortizor, sub arc ... intorci de alea stanga - dreapta ... te prinzi tu care ce face

post-18053-1212127125_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Intradevar...ar fi super interesant.

Eu am confirmat ca voi fi acolo...daca se organizeaza ceva.

Este important insa sa fie mai activi cei din Brasov...sa aleaga o locatie de intalnire, si sa faca un plan de activitate. Nu cred ca trebuie facut nimic oficial...nu avem nevoie de un spatiu mare caci nu vom fi sute de participanti.

Daca am reusi sa ne strangem macar 20 - 30 de persoane as fi super incantat.

Cei care sustineti ideea...mai postati si voi va rog

 

 

P.S. : Poate ar trebui totusi sa o decalam o saptamana...

 

 

 

Si eu vin daca ramane stabilit!

Parca erau mai multi entuziasti cand s-a facut propunerea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu vopsitul si lipitul de carena am rezolvat-o pana la urma, nu mai e nevoie :)

Dar semnalizatoare originale pentru fata aveti idee unde gasesc ? ca la louis vad ca nu sunt, sau nu ma uit eu bine. Trebuie facuta comanda la honda direct sau gasesc prin bucuresti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semnalizatoarele originale sunt cam urate. parerea mea

 

Foarte frumoase nu sunt asa e, dar am zis sa iau la fel ca sa nu fiu nevoit sa le schimb pe toate.

Si in plus nici nu stiu care s-ar mai potrivi, dupa ce sa ma uit exact. Presupun in primul rand sa fie tot pe 12V dar ca sistem de prindere...

Pe louis n-am gasit nici un model care sa fie pentru CB500 :)

Editat de Sir Vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e de fapt intrebarea Daca freaca ceva la roata din fata e posibil sa ai discul un pic ovalizat (se intampla uneori), ridica moto pe cricul central si pune ceva greu pe spate pana ramane fata in aer, invarte roata cu mana si vezi unde freaca si vezi si daca e discul ovalizat.

 

Ce inseamna ca ai suspensiile schimbate? Cu pasager se lasa de spate oricum.

 

La furca la ce ai umblat, la telescoape sau la prinderea ghidonului? Pot sa iti dau valorile pentru strangere la diverse suruburi, dar daca nu ai dinamometrica nu te ajuta la nimic. Prinderea ghionului e 27 Nm, capetele amortizoarelor 27 Nm, suruburile mari din capul furcii 23 Nm.

 

Sal all, AdrianB1 am mai intrebat pe cineva si zicea ca se poate sa nu fie aerisite franele si sa cumpar lichid de frana sa il schimb si sa le aerisesc, in legatura cu suspensiile spate ... nu sunt alea originale, moto meu e mai lasat de spate, undeva la nivel si m-am uitat si cred ca nici nu merg ridicate... nus sa iti spun exact ce fel de telescoape sunt o sa rezolv eu cumva problema iar de telescoapele fata am umblat la alea din cap si le-am strans dupa simt... nu am o cheie dinamometrica :) naspa

INTREBARE as vrea sa imi vopsesc moto ca e putin zgaraiat pe rezervor si pe carena spate ... aveti idee de unde imi pot lua aptibildurile alea originale ...

Iar in legatura cu iesirea ce o propuneti as veni si eu dar sunt in timisoara si lucrez si vine si sesiunea si e si departe ... :)( naspa

plimbare placuta si asfalt uscat :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichidul se schimba la 2 ani sau la 18.000 km (care se intampla primul). Dar nu iti freaca placuta din cauza lichidului vechi.

aveti idee de unde imi pot lua aptibildurile alea originale ...

De la Honda am auzit ca sunt foarte scumpe (cateva zeci de EUR bucata). Dar poti sa dai un telefon sa afli exact cat de scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichidul se schimba la 2 ani sau la 18.000 km (care se intampla primul). Dar nu iti freaca placuta din cauza lichidului vechi.

Nu am zis ca e lichidul vechi ... hai sa iti explic fenomenul, daca nu franez fata dupa ceva timp nu se mai aude nimik, zgomotul se auzea cand franam fata si prin oras ... chiar e nevoie dar am renuntat sa mai franez fata ca de am zis sa rezolv problema sa nu se agraveze si numai bine ca a disparut si zgomotul ... zicea cineva ca asta ar fi motivul( nu sunt aerisite franele ) si daca tot le aerisesc o sa schimb si lichidul... doar nu o costa o avere ... :unsure: asfalt uscat si toate cele bune :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mananca mainile si cele doua picioare din dotare sa facem intalnirea aia, dar nu am semnale puternice si nu stiu daca iese asa cum as fi dorit. Brasovul nu zice nimic.As fi dorit sa avem suportul celor din Brasov care au cb 500 dar... Nu e tarziu nici acum, inca e timp pentru organizare. La toamna as fi dorit sa facem o chestie misto, cu berbecut la protzap si must. Fara e-uri. Sa ne cunoastem, sa schimbam informatii legate de moto si nu numai si sa ne admiram motoarele.

 

 

i-mi pare sincer rau sa va spun,dar nici macar cei din bucuresti nu au dorit ,sau nu au putut ajunge undeva "la un suc" 2-3 deodata,daramite 20-30, si unde ? tocmai la brasov ??!! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-mi pare sincer rau sa va spun,dar nici macar cei din bucuresti nu au dorit ,sau nu au putut ajunge undeva "la un suc" 2-3 deodata,daramite 20-30, si unde ? tocmai la brasov ??!! :unsure:

 

Salut,

 

da tu de unde vii din afara Ro?ca vad ca te-ai speriat tare......eu pe 7 nu pot dar cu alta ocazie as veni la BV.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata plec la Brasov,Rasnov,Bran, apoi la Moeciu de sus. Plecarea la ora 8 dimineata, sosirea pe seara pana in ora 8. Daca mai sunt doritori din tara, dornici sa ne intalnim la Brasov, si sa mergem mai departe spre destinatia mai sus amintita, ultima strigare... acum. Ramane sa va anuntati si sa stabilim o ora si un loc de intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

da tu de unde vii din afara Ro?ca vad ca te-ai speriat tare......eu pe 7 nu pot dar cu alta ocazie as veni la BV.

Asfalt uscat!

 

 

ai inteles gresit , nu despre mine vorbeam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata plec la Brasov,Rasnov,Bran, apoi la Moeciu de sus. Plecarea la ora 8 dimineata, sosirea pe seara pana in ora 8. Daca mai sunt doritori din tara, dornici sa ne intalnim la Brasov, si sa mergem mai departe spre destinatia mai sus amintita, ultima strigare... acum. Ramane sa va anuntati si sa stabilim o ora si un loc de intalnire.

 

La Cluj este intrunire. Daca nu ploua tare voi fi acolo :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Cluj este intrunire. Daca nu ploua tare voi fi acolo :)

 

E posibil sa dau si eu o fuga pana la Cluj in week-endu acesta.

Am ceva de rezolvat acolo + as vrea sa merg si la intrunirea organizata de Seth.

Din pacate insa...se cam anunta ploi pe week-end.

Sa vedem....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai apucat sa fac si eu ceva km pe motor, si am sesizat o chestie oarecum neasteptata. La 80 km/h mi se pare ca-i cam vant...ma gandeam la un parbriz desi o semicarena ar fi ideal. Si-a mai pus cineva, imi recomandatzi un tip care s-ar potrivi ?

ms,

Gili

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai apucat sa fac si eu ceva km pe motor, si am sesizat o chestie oarecum neasteptata. La 80 km/h mi se pare ca-i cam vant...ma gandeam la un parbriz desi o semicarena ar fi ideal. Si-a mai pus cineva, imi recomandatzi un tip care s-ar potrivi ?

ms,

Gili

Eu am carena completa, fabricata de TCP (www.tcpsa.com) dar nu stiu daca se mai fac pentru CB 500 si nici cat costa. E suficient de buna ca sa mergi 100 km la 160 km/h si sa nu te deranjeze.

post-7203-1212660202_thumb.jpg

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai apucat sa fac si eu ceva km pe motor, si am sesizat o chestie oarecum neasteptata. La 80 km/h mi se pare ca-i cam vant...ma gandeam la un parbriz desi o semicarena ar fi ideal. Si-a mai pus cineva, imi recomandatzi un tip care s-ar potrivi ?

ms,

Gili

 

Eu am facut drumuri lungi cu CB-u meu (fara semicarena din fata). Am mers si pe autostrada cu 180 km/h intins....

Vantul bate tare, si tre sa strangi bine de ghidon...dar cu timpul te obisnuiesti.

Am si un parbriz...simplu, se monteaza langa far, dar inca nu l-am pus. Sunt curios cum se comporta? dak te protejeaza de vant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si un parbriz...simplu, se monteaza langa far, dar inca nu l-am pus. Sunt curios cum se comporta? dak te protejeaza de vant.

De joi si pana duminica am fost cu un alt forumist pana in Macedonia si inapoi pe moto. Ambii cu CB 500, al meu carenat complet, al lui cu parbriz din ala mic.

 

- ne-am rupt fundurile amandoi, 500 km pe zi suna putin dar e incomod

- la intoarcere prin Bulgaria la fiecare 50-60 km opream sa il astept, parbrizul ala nu are aproape nici un efect. Am mers si eu cu motocicleta lui 40 km pe autostrada si m-am convins, e incomod la viteza mai mare.

- cand am ajuns acasa omul a zis ca isi vinde motocicleta si isi ia ceva carenat - o foloseste doar pentru plimbari mai lungi (nu oras) si nu se potriveste cu nevoile lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De joi si pana duminica am fost cu un alt forumist pana in Macedonia si inapoi pe moto. Ambii cu CB 500, al meu carenat complet, al lui cu parbriz din ala mic.

 

- ne-am rupt fundurile amandoi, 500 km pe zi suna putin dar e incomod

- la intoarcere prin Bulgaria la fiecare 50-60 km opream sa il astept, parbrizul ala nu are aproape nici un efect. Am mers si eu cu motocicleta lui 40 km pe autostrada si m-am convins, e incomod la viteza mai mare.

- cand am ajuns acasa omul a zis ca isi vinde motocicleta si isi ia ceva carenat - o foloseste doar pentru plimbari mai lungi (nu oras) si nu se potriveste cu nevoile lui

 

Da Adriane, il inteleg perfect...CB-ul e o super motocicleta pt plimbari scurte si in oras.Dar daca iesi asa la o plimbare doar duminica(eu asa fac)...in afara orasului, e o motocicleta incomoda...e singurul defect pe care il gasesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...