Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Din cand in cand as veni si eu ca intrus la voi, am avut CB 500 si mi-e draga motoreta. Acum am vazut-o pe undeva pe la Sala Palatului, un CB500 rosu din 1998, PC 32 cu nr. B XX SOF. Stie cineva cine este actualul propietar?

 

Te asteptam vineri, bro. Sa vedem ce ai mai facut la Suzuki-ul ala al tau :))

 

Chiar asa, ne mai intalnim vineri?

 

Da, haideti sa stabilim tot vineri, aceeasi ora, dar as prefera sa schimbam locul. La Carol e putin spatiu si e multa lume care intra si iese in/din parc. Mai degraba platoul de la Academia Militara (spre Razoare) e mult mai liber si lejer. Astept alte sugestii.

 

Cat despre faza lunga, e cu adevarat naspa. Mihai, sa stii ca si pe mine m-ai terminat cu faza ta lunga in oglinzi. E cam nasoala gandirea asta "eu sa ma simt bine, ceilalti sa se descurce". Ca daca facem toti asa, iese haos... Plus ca e chiar periculos, fie ca vine din fata, fie din spate. Ba din spate e chiar mai periculos, mai ales daca respectivul sta mereu in spatele tau. Daca vineri se arata amatori numai cu faza lunga, sa stea ei in fata. Dar oricum, nu aprob. Becurile sunt ieftine.

 

Problemele mi le-am facut singura, nu avea nimic cand am cumparat-o. O sa am grija sa o fac la loc sau chiar mai faina. Am rezolvat problema cu roata infranata, era de la etrier - pistonasele nu culisau bine inauntru, nu erau jambele de vina.

 

Pana acum i-am adus ceva imbunatatiri - i-am schimbat scaritele dupa accident (una se rupsese si i-am luat alt set), claxonul, prinderea de la maneta de ambreiaj, maneta de frana, urmeaza codita, i-am cumparat suport de topcase si urmeaza suporti laterali si o pereche de lampi de semnalizare stock in spate (am luat de la dezmembrari, a mea are unele mici care nu prea se vad), montat engine-guard si poate o sa-i pun si parbriz... Mai spre iarna si o reconditionare, un spray termorezistent pe toba si galeriile de evacuare... E din 2001, pe fostul posesor nu stiu daca il stiti, nu prea e activ pe forum si nici nu a mers prea mult cu ea. A tinut-o un an dar eu nu o sa ma despart asa usor de ea, imi place la nebunie cum suna si cum merge... si nu pentru ca e a mea. E exact genul de sunet de motor care imi place.

 

Da, vreau manualul please, daca poti sa il pui pe transfer si sa imi trimiti un link ar fi super. Ma gandeam ca la S piesele poate sunt aranjate un pic altfel in fatza (far, etc) pentru ca are fatza diferita...

 

Bine c-ai zis, merg numai cu faza lunga. Ieri eram la semafor in spatele unei masini, noapte-noapte. Si ma uitam ca faza scurta batea pe numarul de la masina, soferul sigur nu stia ca sunt acolo. Cand am aprins faza lunga, s-a schimbat povestea.

 

Despre venit la intrunire cu cineva, ma gandeam acum ca ar fi fost funny sa zic: Am mobra in service, care ma dai si pe mine o tura?

 

Mai rar o fata atat de dedicata si entuziasta in moto. Tare :) Am si eu manualul, daca il vrei.

Cat despre S, e diferit doar la semicarena aia care inglobeaza si farul si ceasurile. In rest, mecanic e identica. Despre vopsitul galeriilor, nu recomanda. Toba merge, galeriile nu pentru ca se incing mult mare tare decat toba si exfoliaza repede vopseaua. Poti face ce am facut eu, anume le dai jos si le iei frumos la flex cu perie de sarma. Ies foarte bine.

 

Te asteptam vineri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mai rar o fata atat de dedicata si entuziasta in moto. Tare Am si eu manualul, daca il vrei.

Cat despre S, e diferit doar la semicarena aia care inglobeaza si farul si ceasurile. In rest, mecanic e identica. Despre vopsitul galeriilor, nu recomanda. Toba merge, galeriile nu pentru ca se incing mult mare tare decat toba si exfoliaza repede vopseaua. Poti face ce am facut eu, anume le dai jos si le iei frumos la flex cu perie de sarma. Ies foarte bine.

 

Te asteptam vineri

 

Raspund printre picaturi... din pacate nu stiu daca reusesc sa ajung nici vinerea asta, a aparut ceva... lupoaica mea de 10 ani e bolnava si maine o duc la operatie... sa vad ca e ok, nu mi-as ierta-o sa o las balta... Daca totul decurge ok, vineri incerc sa ajung sa ne vedem la fatza. Daca nu, saptamana viitoare... daca nu apare iar vreo chestie. In ultima vreme am un "noroc" al dracu' la intamplari (nasoale) neprevazute...

 

Ma intrebase cineva mai sus - nu, nu i-am schimbat eu tot ce am scris, am plimbat-o prin service-uri si pe la prieteni. Mi-a placut totusi sa ma uit cu atentie, poate se "lipeste" ceva. Singura chestie pe care am facut-o singura a fost sa ii curat si ung lantul. :)

 

Sunt entuziasmata, da... si am senzatia ca ma va tine. Ar fi multe de spus aici... poate vom sta la povesti sometime.

 

 

Imi place foarte mult cb500r, este vis, nu ca celelalte ar fi mai urate, dar am eu ceva pentru carene, plus am auzit ca se lauda cu un consum de 3 %, ce spui de asta?

 

de fapt 28,4 km/l, asta inseamna de fapt 3,5 l la 100 de km, tot extrem de bun consum, putere de 48 de cai la 8500rpm, 43nm la 7000 rpm, abs, injectie, toate bunatatile, preturi de la 6000 in sus la modelele cu abs...

 

Tu cred ca zici de modelul nou... a mea e din 2001 si nu difera prea mult de modelul "clasic". Nu are ABS, e pe carburatie... same old hag we all love. Dar mi se pare ca arata sexi :)

 

Ca si consum, nu prea i-am tinut socoteala, nu merg pana la RES si mersul e mixt - oras + drum intins (nu am muuulti km dar mai marea majoritate sunt prin oras). In general fac refill cum am ocazia pentru ca nu stiu ce drumuri urmeaza sa fac sau pe unde e urmatoarea benzinarie, prefer sa nu ma stresez. Am impins-o mai pe la inceput pe DN1 pana mi-am amintit sa comut pe RES. :D

Editat de northern_freyja
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte tare, nu cred ca gasesti in Romania asa ceva, in Germania am vazut ca sare de 4000 de euro, asa ca apuca-te sa strangi banuti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspund printre picaturi... din pacate nu stiu daca reusesc sa ajung nici vinerea asta, a aparut ceva... lupoaica mea de 10 ani e bolnava si maine o duc la operatie... sa vad ca e ok, nu mi-as ierta-o sa o las balta... Daca totul decurge ok, vineri incerc sa ajung sa ne vedem la fatza. Daca nu, saptamana viitoare... daca nu apare iar vreo chestie. In ultima vreme am un "noroc" al dracu' la intamplari (nasoale) neprevazute...

 

Ma intrebase cineva mai sus - nu, nu i-am schimbat eu tot ce am scris, am plimbat-o prin service-uri si pe la prieteni. Mi-a placut totusi sa ma uit cu atentie, poate se "lipeste" ceva. Singura chestie pe care am facut-o singura a fost sa ii curat si ung lantul. :)

 

Sunt entuziasmata, da... si am senzatia ca ma va tine. Ar fi multe de spus aici... poate vom sta la povesti sometime.

 

 

 

Tu cred ca zici de modelul nou... a mea e din 2001 si nu difera prea mult de modelul "clasic". Nu are ABS, e pe carburatie... same old hag we all love. Dar mi se pare ca arata sexi :)

 

Ca si consum, nu prea i-am tinut socoteala, nu merg pana la RES si mersul e mixt - oras + drum intins (nu am muuulti km dar mai marea majoritate sunt prin oras). In general fac refill cum am ocazia pentru ca nu stiu ce drumuri urmeaza sa fac sau pe unde e urmatoarea benzinarie, prefer sa nu ma stresez. Am impins-o mai pe la inceput pe DN1 pana mi-am amintit sa comut pe RES. :D

Specificatiile sunt pentru modelul 2013, al meu este 2002, nus de consum, prin oras am consumat plinul pana am comutat pe rezerva si am facut peste 350 de km(asta inseamna vreo 17 litri) si merg destul de sus cu turatiile, sper sa imi treaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu ai gusturi rele ... :ChopperEmo: asa si eu as vissez la asa ceva: https://www.google.ro/search?q=honda+cb+1300s&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=utkeUsDJGsm0hAfBwoDAAQ&ved=0CDAQsAQ&biw=1920&bih=1099#q=honda+cb+1000r&tbm=isch

 

Da, haideti sa stabilim tot vineri, aceeasi ora, dar as prefera sa schimbam locul. La Carol e putin spatiu si e multa lume care intra si iese in/din parc. Mai degraba platoul de la Academia Militara (spre Razoare) e mult mai liber si lejer. Astept alte sugestii.

 

Cat despre faza lunga, e cu adevarat naspa. Mihai, sa stii ca si pe mine m-ai terminat cu faza ta lunga in oglinzi. E cam nasoala gandirea asta "eu sa ma simt bine, ceilalti sa se descurce". Ca daca facem toti asa, iese haos... Plus ca e chiar periculos, fie ca vine din fata, fie din spate. Ba din spate e chiar mai periculos, mai ales daca respectivul sta mereu in spatele tau. Daca vineri se arata amatori numai cu faza lunga, sa stea ei in fata. Dar oricum, nu aprob. Becurile sunt ieftine.

 

haideti sa stabilim tot vineri, aceeasi ora, dar as prefera sa schimbam locul. La Carol e putin spatiu si e multa lume care intra si iese in/din parc. Mai degraba platoul de la Academia Militara (spre Razoare) e mult mai liber si lejer. Astept alte sugestii.

 

Cat despre faza lunga, e cu adevarat naspa. Mihai, sa stii ca si pe mine m-ai terminat cu faza ta lunga in oglinzi. E cam nasoala gandirea asta "eu sa ma simt bine, ceilalti sa se descurce". Ca daca facem toti asa, iese haos... Plus ca e chiar periculos, fie ca vine din fata, fie din spate. Ba din spate e chiar mai periculos, mai ales daca respectivul sta mereu in spatele tau. Daca vineri se arata amatori numai cu faza lunga, sa stea ei in fata. Dar oricum, nu aprob. Becurile sunt ieftine.

 

Votez pt schimbarea locului de intalnire pe platoul Academiei Militare ... in legatura cu faza lunga nu merg din pura intamplare cu ea ci in urma unor experiente destul de neplacute ... numai anul trecut era sa am 7 accidente pe timp de noapte prin schimbarea aleatorie, de catre automobile, a benzii de mers iar raspunsul catorva soferi care pana la urma au avut bunul simt sa isi ceara scuze a fost ca nu m-au vazut ... la un astfel de incident, la care am cazut cu motoru in urma caruia soferula plecat de la locul accidentului, sfatul venit din partea unui politist de la rutiera a fost sa trec pe faza lunga pe timp de noapte ca poate nu o sa se mai repete situatii de genul asta, atentie atata timp cat ma deplasez in oras ... iar anul asta nu am avut nici un incident de acest fel acum fiecare decide cum doreste sa merga

 

 

Imi cer scuze pt cei doi colegi carora le-am scos ochii cu becu si promit ca imi voi schimba becul ca atunci cand o sa mergem in coloana sa nu mai orbesc pe nimeni ... repet prefer sa merg cu faza lunga pe timp de noapte doar pt a imi face simtita prezenta fata de ceilalti participanti la trafic ... sincer parca mai bine un bec mai puternic decat o toba care sa iti futa creierii nu numai ai tai ci si ai altor oameni care poate dorm cand tu ai chef sa te plimbi cu motoru pe la 12 noaptea sau sa incepi sa il turezi ca nebunu doar ca soferul din faza sa isi dea seama ca in spatele lui mai e cineva si nu e el singur pe tarla … in urma experienterlor avute asa gandesc eu acum, nu zic ca e corect dar fiecare e liber la propria decizie

Editat de MIHAI CB500
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a schimbat cineva lantul de distributie la CB ? daca da, a desfacut motorul sau a luat cu za de imbinare?

 

un link cu un forum din UK sau US despre cb 500 stie cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ofera acel platou ? Umbra, un suc, o cafea ieftina de 1 leu, o apa minerala de 1,6 lei la 0,5 l, apa moca la tasnitoare pe saturate, ? Daca da si eu sunt pentru Academie, daca nu ...parca mai bun e parcul Carol caci acolo gasim aceste lucruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ofera acel platou ? Umbra, un suc, o cafea ieftina de 1 leu, o apa minerala de 1,6 lei la 0,5 l, apa moca la tasnitoare pe saturate, ? Daca da si eu sunt pentru Academie, daca nu ...parca mai bun e parcul Carol caci acolo gasim aceste lucruri.

 

Se gasesc si la Academie, la magazin, putin mai incolo. Sau cine vrea suc&tigari&whatever, poate veni cu ele. La Academia e mult spatiu, e frumos si nu e trafic pietonal. Deci eu zic sa ramana la Academie. Maine, ora 18.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai, ce fel de motociclisti de terasa sunteti voi? Auzi, cine vrea suc sa-si aduca, :crack:

 

Poate ajung si eu dar hotarati-va unde... :)

 

Dupa cum s-a decis pana acum ramane platoul de la Academie la ora 18:00 ... 18:00 si ceva ... 18:00 fix cum zicea Puiu Calinescu in BD in Actiune :burnout: pt cine doreste cafea ieftina, apa plata, suc la cutie sau diverse produse se pot adapa de la magazinul carefour de pe soseaua Panduri aflat la o distanta de o jumatate de statie iar daca avem noroc si e targ de produse traditional romanesti putem incinge un gratar cu pastrama si carnaciori ... yam yam ... sau gasim sucuri naturale facute pe loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nus de ce am impresia ca asta este un razboi pentru proximitatea fata de locul de domiciliu/resedinta... :)))))))))))))

Mie imi este indiferent, fie Carol fie Academie, nu ma intereseaza ca apa este 1,6 sau 2,2 lei, dar hotarati-va ca acus este ora 6 si nu stim spre ce loc de intalnire sa plecam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nus de ce am impresia ca asta este un razboi pentru proximitatea fata de locul de domiciliu/resedinta... :)))))))))))))

Mie imi este indiferent, fie Carol fie Academie, nu ma intereseaza ca apa este 1,6 sau 2,2 lei, dar hotarati-va ca acus este ora 6 si nu stim spre ce loc de intalnire sa plecam.

 

Academia e mai departe de mine decat Carol :) Am propus in beneficiul nostru al tuturor. Tzache, ai vazut ca tanti mai sa dea peste motorul tau cu masina vinerea trecuta... Din cauza aglomeratiei. Intrarea in parc in prag de weekend nu e un loc bun de intalnire.

Asadar, sa ramana locul de intalnire Acadmia Militara, ora 18.00. Daca nu ne place acolo, data viitoare sugerati alt loc si ne orientam.

 

Update: se pare ca vremea nu tine cu noi azi. Drept urmare propun sa o lasam pe saptamana viitoare.

 

Numai bine! Asfalt uscat! (cat se mai poate) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Academia e mai departe de mine decat Carol :) Am propus in beneficiul nostru al tuturor. Tzache, ai vazut ca tanti mai sa dea peste motorul tau cu masina vinerea trecuta... Din cauza aglomeratiei. Intrarea in parc in prag de weekend nu e un loc bun de intalnire.

Asadar, sa ramana locul de intalnire Acadmia Militara, ora 18.00. Daca nu ne place acolo, data viitoare sugerati alt loc si ne orientam.

 

Update: se pare ca vremea nu tine cu noi azi. Drept urmare propun sa o lasam pe saptamana viitoare.

 

Numai bine! Asfalt uscat! (cat se mai poate) :)

Nu cred ca ajung nici eu astazi, so see you there next week!

Asfalt uscat! se pare ca nu astazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...