Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am auzit astazi pentru a treia oara pana acum, la relanti, cand motorul era cald un tacanit ciudat pe partea dreapta a motorului. Eram in intersectie ca l-as fi filmat pentru o proba video/audio insa pana cand am ajuns acasa, s-a dus. Ceva idei?

 

Si la mine se aude, tot de la ambreiaj. Dar nu cred ca e ceva prea grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, nu imi fac prea multe griji. Nu este un zgomot permanent, l-am auzit de trei ori pana acum ceteva secunde cand motorul era cald si statea la relanti.

O alta curiozitate este legata de cum va merge cutia de viteze. Observ in ultima vreme o incapatanare a ei de a intra in a 2a daca schimb undeva intre 4000-5000 de ture. Caraie si uneori ma trezesc accelerand in gol pe neutru. Trebuie verificat ceva sau e vina uleiului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit, tu verifica sa ai ulei in motor, sa nu depaseasca linia de max sau sa fie sub linia de low. Asta se intampla cel mai probabil din cauza unui reglaj defectuos al ambreiajului, asta am patit si eu la CB. Cand schimbi viteza, tragi ambreiajul, lasi motorul o jumate de secunda, apoi apesi/ridici hotarat schimbatorul de viteze. Verifica cum este reglat ambreiajul, pariez ca e de acolo.

Fa asa ... intr-un final o sa iti sara din ce in ce mai des si ai sa faci ca mine ...

 

Schimba un pic mai hotarat, daca chiar si asa face figuri inseamna ca e problema din cutie, daca sare nu incerca sa bagi fortat ce o strici si mai tare si mai repede ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ambreiajul nu este reglat corect (zic eu cea mai probabila cauza) asa face. Nu strica sa regleze ambreiajul cum trebuie si sa observe daca mai face sau nu. Cand schimbi vitezele nu trebuie sa gadili schimbatorul, apesi sau ridici ferm (a nu se face confuzie cu lovit schimbatorul cum am mai vazut pe la unii)

Daca e reglat prost schimba prost in toate treptele ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul e la nivel, problema apare uneori doar cand dau a 2a din prima treapta in intervalul ala de ture 4000-5000 si cand motorul e cald. In restul treptelor merge parfum.

O sa vad cum evolueaza problema si daca simt ca e nevoie, fac o vizita cui trebuie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneti-mi si mie care stie, pe partea stanga unde se afla si schimbatorul de viteze este acel capac care ar trebui dupa stiinta mea sa fie acel alternator de unde ies firele spre releul de incarcare, am incercat sa desfac cutia aia ca nu stiam cum iese electromotorul si am constatat ca nu am scos capacul de tot ca am vazut niste rotite pe acolo si mia fost frica sa nu raman cu piese in plus , deci ce am vazut ca inauntru are ulei cumva si intrebarea mea asa trebuie sa fie ulei acolo sau trebuie sa fie uscat ,am auzit ca acel alternator de unde da curentul ar fi pe genul ala umed, este corec asa sau nu, rugamintea mea sa spuna cinevaa care stie nu parere ca am auzit ca asa ar fi ,ca ma gandesc ca daca ar fi fost uscat si eu am ulei sar fi bulit bobina de la rotor ,deci cum este corect. dau o bere la eventuala intalnire a CB-urilor 500 pentru informatia asta.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spuneti-mi si mie care stie, pe partea stanga unde se afla si schimbatorul de viteze este acel capac care ar trebui dupa stiinta mea sa fie acel alternator de unde ies firele spre releul de incarcare, am incercat sa desfac cutia aia ca nu stiam cum iese electromotorul si am constatat ca nu am scos capacul de tot ca am vazut niste rotite pe acolo si mia fost frica sa nu raman cu piese in plus , deci ce am vazut ca inauntru are ulei cumva si intrebarea mea asa trebuie sa fie ulei acolo sau trebuie sa fie uscat ,am auzit ca acel alternator de unde da curentul ar fi pe genul ala umed, este corec asa sau nu, rugamintea mea sa spuna cinevaa care stie nu parere ca am auzit ca asa ar fi ,ca ma gandesc ca daca ar fi fost uscat si eu am ulei sar fi bulit bobina de la rotor ,deci cum este corect. dau o bere la eventuala intalnire a CB-urilor 500 pentru informatia asta.?

 

salut,

 

daca vorbesti despre demaror, cel care apare in prima poza si e demontat in a doua, da, e normal sa ai ulei acolo, dar foarte putin, fix in zona conectarii.

post-12156-0-89906100-1343506242_thumb.jpg

post-12156-0-78765800-1343506255_thumb.jpg

Editat de Andrei.Hrubaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Andrei.Hrubaru...... eu vorbeam de partea cealanta ,mai exact pe partea cu schimbatorul de viteze ,tu imi arati partea cu ambreiajului,

 

ThunderByte....cred ca tu te-ai prins ce am intrebat eu si am vazut ca electromotorul este prins in 2 suruburi ,chestia este ca am vazut ca nu iesea din locas si am incercat sa desfac capacul ala prins in 8-9 suruburi si acolo am vazut ca era ulei eram curios daca este normal ca in dreptul acelui alternator ca pana la urma asa sar numi ar fi trebui sa fie umed sau nu. pana la urma am reusit sa scot electromotorul si mi-am dat seama de ce iesea asa mai greu ca avea o garnitura care cred ca este asa sa nu iasa uleiul de acolo. deci si eu cred ca acolo asa trebuie sa fie in ulei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici un deranj. Stau pe sos. Bucuresti Magurele, sector 5. Apoi poate ne facem si noi un grup aici cu cateva persoane care merg asa mai lejer, ca nici eu nu ma dau tare prin oras, si facem niste plimbari nocturne, pe racoare.

 

eu stau la unirii, ne putem strange in fata la casa poporului.

 

hai pe joi seara asa, mai dam sfoara pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andrei.Hrubaru...... eu vorbeam de partea cealanta ,mai exact pe partea cu schimbatorul de viteze ,tu imi arati partea cu ambreiajului,

 

ThunderByte....cred ca tu te-ai prins ce am intrebat eu si am vazut ca electromotorul este prins in 2 suruburi ,chestia este ca am vazut ca nu iesea din locas si am incercat sa desfac capacul ala prins in 8-9 suruburi si acolo am vazut ca era ulei eram curios daca este normal ca in dreptul acelui alternator ca pana la urma asa sar numi ar fi trebui sa fie umed sau nu. pana la urma am reusit sa scot electromotorul si mi-am dat seama de ce iesea asa mai greu ca avea o garnitura care cred ca este asa sa nu iasa uleiul de acolo. deci si eu cred ca acolo asa trebuie sa fie in ulei.

 

pozele sunt facute din partea dreapta, adevarat, dar componenta de care vorbim este in partea stanga a motocicletei. montarea insa se face dinspre dreapta :) oricum, bine ca te-ai linistit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ajung vineri in oras, oricum, poate ne vedem si i mai des, o vorba o informatie, o plimbarica o caterinca. Poate reusim sa facem un grup constant.

 

Pai atunci propun sa ne vedem nu joi, ci sambata, eventual poate facem si o iesire. Ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci propun sa ne vedem nu joi, ci sambata, eventual poate facem si o iesire. Ce ziceti?

 

nu propui rau

numai ca in we lumea e tirata prin afara orasului

ex we merg in vama

de obicei in we sunt plecat din localitate sau merg la pescuit ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba de peste, pe unde te duci? Ca as vrea sa mai dau si eu la un carasel ceva. :cheers:

 

pai mai merg la mine in teleorman, dar acum e caldura mare domnu sef si nu prea doreste

 

trage doar sa moara :)

 

daca doresti putem organiza undeva in jurul bucurestiului.

 

eu planuiesc in luna august o plecate pe blasova / insula mare a brailei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

azi am patit ceva nou, mergeam cu moto, totul bine si frumos si a inceput sa faca un zgomot ciudat, din zona motorului, de parca freca un cauciuc ceva, dupa care s-a agravat transformandu-se intr-un zgomot metalic, la fel, de frecare. se aude si cand e scoasa din viteza. ceva indicii ? de unde sa apuc problema ?

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu trage pestele poate tragem noi o intalnire ,asta binenteles daca sunt doritori de vreo intalnire,......deci care te bagi si cand ai vrea sa fie ziua x.

 

Pai atunci as zice sa ne vedem vineri seara inainte sa plece bodoo69 la mare, macar asa, sa tatonam terenul, sa ne cunoastem putin, tragem o plimbare mica, facem schimb de nr de tel si pe urma s-o largi grupul din gura in gura, cum s-ar zice. Ca daca tot amanam pana cade bine pentru toti, n-o sa cada bine niciodata. Eventual daca vineri vorbim punem de o plimbare si sambata, cu atat mai bine. Astept pareri ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atunci as zice sa ne vedem vineri seara inainte sa plece bodoo69 la mare, macar asa, sa tatonam terenul, sa ne cunoastem putin, tragem o plimbare mica, facem schimb de nr de tel si pe urma s-o largi grupul din gura in gura, cum s-ar zice. Ca daca tot amanam pana cade bine pentru toti, n-o sa cada bine niciodata. Eventual daca vineri vorbim punem de o plimbare si sambata, cu atat mai bine. Astept pareri ;)

 

bodoo69 isi ia muierea si la 17:30 vineri ontinde catre mare.

 

plec asa pentru ca se aglomeareaza autostrada :(

 

parerea mea este ca seara de vineri nu este un moment bun de iesit, multi pleaca sau lipesc seara de vineri cu weekendul,

 

eu propun joi seara sa ne vedem la 19:00 - 20:00 in fata la people's house

 

hai sa facem un mic efort pt joi...

 

ce zic flacaii?

Editat de bodoo69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu oricum nu plec nicaeri ,asa ca cine vrea joi si cine Vineri ,sa decidem ca la votul din 29 ,eu tind sa cred ca Vineri vor fim majoritatea de acord din cauza ca urmeaza wikendul si ar fi mai relaxant Vinerea.

Bodoo69....da detali unde este people''s house ca sincer eu nu stiu unde este si poate nici alti nu stiu de locatie, cred ca cel mai bine la casa poporului ar fi ok ca acolo stie toata lumea unde este acel rond din fata.?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu oricum nu plec nicaeri ,asa ca cine vrea joi si cine Vineri ,sa decidem ca la votul din 29 ,eu tind sa cred ca Vineri vor fim majoritatea de acord din cauza ca urmeaza wikendul si ar fi mai relaxant Vinerea.

Bodoo69....da detali unde este people''s house ca sincer eu nu stiu unde este si poate nici alti nu stiu de locatie, cred ca cel mai bine la casa poporului ar fi ok ca acolo stie toata lumea unde este acel rond din fata.?

 

:) man nu ai vazut top gear !

 

despre casa poporului vorbeam :P

 

daca tot nu faci we asta ceva hai joi, uite suntem 2 pt joi, next....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) man nu ai vazut top gear !

 

despre casa poporului vorbeam :P

 

daca tot nu faci we asta ceva hai joi, uite suntem 2 pt joi, next....

 

Ok, atunci hai sa fie joi la 7 juma la people's house :))) In weekend se prea poate s-o intind si eu la mare, daca stau bine sa ma gandesc... Deci, cine mai vine joi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu' hai si tu joi pe programul 2 :)

 

in fata la casa la 19:30

 

GoodKat zice intr-un post anterior ca ajunge vineri in Bucuresti. Deci cred ca am fi doar 3 motorete joi. Anyway, eu o sa vin si joi si vineri, sa impac pe toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...