Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

akkimo ai mai dat comanda?

 

 

Din pacate nu se mai poate. Prietenul meu din germania pleaca sambata in America si se intoarce peste 2 luni. Nici pt mine nu mai pot sa comand nimic :crack:

 

salut

ma alatur voua (de maine incepand)

cb 500 R

de-abia astept!

 

 

Bravo ! Buna alegere !

 

Poate ne vedem prin Timisoara la o bere :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

akkimo, salut!

poate ca ne-am si vazut deja, la intalnirea road patrol, vara trecuta?...Eu eram tot cu CB500. Al tau e cumva tot verde?

 

BINGO !!!

 

Ti-ai gasit bucatile alea mici de carena de langa rezervor?

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

De ieri m-am alaturat si eu posesorilor de Honda CB 500.

Motocicleta a intrat in tara de vre-o 3 saptamani, dar abia alataieri s-au terminat toate formalitatile si am primit numerele, asa ca ieri am fost dupa ea si am adus-o la Cluj.

Modelul este CB 500R din 1994. Excelenta motocicleta, doar cuvinte de lauda.

Toate cele bune va doresc si asfalt uscat.

post-8855-1142705479_thumb.jpg

Editat de dragon tech
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dupa ce am cautat o vreme o motocicleta de care sa ma indragostesc am dat peste honda cb500 si pot sa zic ca este cea mai frumoasa motocicleta ! este exact ceea ce vreau eu de la o motocicleta, aspect simplu, naked, consum redus, motor care sa nu se tureze ca nebunul ca sa pot sa fiu linistit cand cumpar la mana a paispea si fiabilitate ca doar 2min ce m-am uitat pe google am citit ca a facut unul cu ea 150.000km si merge ca in prima zi, si sa nu uitam: pret digerabil!

 

Poblema mea este timpul, pana in iulie nu pot sa dau de A (ca in toamna m-au convins ai mei ca "hai da doar de B ca inca nu ai motor, lasa ca dai cand iti iei...") pt. ca am BAC-ul, pe urma o sa am in septembrie admiterea la universitate si canci sezon :cheers:, voi ce ma sfatuiti sa fac? eu cred ca cel mai bine ar fi sa dau de A repede de tot dupa BAC ca sa termin sa mai am timp sa invat pt. admitere si in septembrie sa-mi iau motor. Bani nu am decat vreo 700euro, dar mama e dispusa sa faca un credit pt. restul de bani, sa vedem cum iese si cu faza cu taxele vamale, ca daca le scot astia in august cred ca e mai rentabil s-o iau din DE, nu?

 

Echipamentul complet zace in dulap de 2ani (de cand mi-au furat motoreta veche)...si cand zic complet ma refer ca mi-am luat din DE de la louis de imbracat din cap pana in picioare (casca,geaca,pantaloni,cizme,manusi,cagula,protecte rinichi)

 

Sa fiti sanatosi ca sa ne vedem la vara/toamna !:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dupa ce am cautat o vreme o motocicleta de care sa ma indragostesc am dat peste honda cb500 si pot sa zic ca este cea mai frumoasa motocicleta ! este exact ceea ce vreau eu de la o motocicleta, aspect simplu, naked, consum redus, motor care sa nu se tureze ca nebunul ca sa pot sa fiu linistit cand cumpar la mana a paispea si fiabilitate ca doar 2min ce m-am uitat pe google am citit ca a facut unul cu ea 150.000km si merge ca in prima zi, si sa nu uitam: pret digerabil!

 

Poblema mea este timpul, pana in iulie nu pot sa dau de A (ca in toamna m-au convins ai mei ca "hai da doar de B ca inca nu ai motor, lasa ca dai cand iti iei...") pt. ca am BAC-ul, pe urma o sa am in septembrie admiterea la universitate si canci sezon :cheers:, voi ce ma sfatuiti sa fac? eu cred ca cel mai bine ar fi sa dau de A repede de tot dupa BAC ca sa termin sa mai am timp sa invat pt. admitere si in septembrie sa-mi iau motor. Bani nu am decat vreo 700euro, dar mama e dispusa sa faca un credit pt. restul de bani, sa vedem cum iese si cu faza cu taxele vamale, ca daca le scot astia in august cred ca e mai rentabil s-o iau din DE, nu?

 

Echipamentul complet zace in dulap de 2ani (de cand mi-au furat motoreta veche)...si cand zic complet ma refer ca mi-am luat din DE de la louis de imbracat din cap pana in picioare (casca,geaca,pantaloni,cizme,manusi,cagula,protecte rinichi)

 

Sa fiti sanatosi ca sa ne vedem la vara/toamna !:laugh:

 

 

Nu stiu la ce facultate vrei tu sa dai dar din punctul meu de vedere admiterea la facultate e pe primul loc.Cel putin asa ar fi la mine prioritatile.Acuma cand io dau de A sunt deja in anu 3 de facultate.oricum mult succes la ambele examene!UNA E SA RATEZI EXAMENUL DE ADMITERE ALTA E SA RATEZI EXAMENUL DE A care poti sa-l dai de 20 ori pe an!decizia iti apartine!

Editat de vadergrd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, de aceea zic si eu ca este o problema, sa nu crezi ca sunt un retardat pe care nu-l intereseaza la ce facultate se duce & stuff, momentan sunt la Colegiul German Goethe si vreau sa urmez sectia de Traducatori-Interpreti Germana-Engleza din cadrul Universitatii Bucuresti. Oricum, o sa ma orientez pe moment, dupa ce dau bacul si ma apuc sa invat pt. admitere, ca mai am vreo 2 luni timp intre bac si admiterea la unjversitate. Admiterea nu ar fi grea, doar ca la traducatori unde vreau eu sa ma duc trebuie sa dau gratatica romana obligatoriu si e foarte nasoala :cheers: (oricum, mai putin nasoala decat fizica :laugh: )

 

Cam cat de repede se poate lua A-ul? As fi putut sa iau B-ul in vreo 1luna daca stiam toate fazele cu actele, dar asa am lungit-o vreo 3luni. Teoretic as putea sa rezolv toate actele in 3-4zile si imi depun repede dosarul, cursurile sa zicem ca le fac in 2sapt. pana ma programeaza si inca o sapt. pana il emite, deci sub o luna nu scap, dar e totusi acceptabil, pe la sfarsitul lui octombrie as putea sa fiu calare:D

 

Si ca sa revenim la CB500:

-piese se gasesc?

-cum sta la capitolul anti-furt? adik voi unde le tineti? eu stau a bloc si mi-au furat motoreta veche din uscatorie, deci nu stiu ce sa fac? Sa cumpar o usa metalica la uscatorie sau sa o tin in duba mea? (mentionez ca am un microbuz mare Ford Transit in care as putea sa bag usor 2motoare) dar mi-e frica sa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, de aceea zic si eu ca este o problema, sa nu crezi ca sunt un retardat pe care nu-l intereseaza la ce facultate se duce & stuff, momentan sunt la Colegiul German Goethe si vreau sa urmez sectia de Traducatori-Interpreti Germana-Engleza din cadrul Universitatii Bucuresti. Oricum, o sa ma orientez pe moment, dupa ce dau bacul si ma apuc sa invat pt. admitere, ca mai am vreo 2 luni timp intre bac si admiterea la unjversitate. Admiterea nu ar fi grea, doar ca la traducatori unde vreau eu sa ma duc trebuie sa dau gratatica romana obligatoriu si e foarte nasoala :cheers: (oricum, mai putin nasoala decat fizica :laugh: )

 

Cam cat de repede se poate lua A-ul? As fi putut sa iau B-ul in vreo 1luna daca stiam toate fazele cu actele, dar asa am lungit-o vreo 3luni. Teoretic as putea sa rezolv toate actele in 3-4zile si imi depun repede dosarul, cursurile sa zicem ca le fac in 2sapt. pana ma programeaza si inca o sapt. pana il emite, deci sub o luna nu scap, dar e totusi acceptabil, pe la sfarsitul lui octombrie as putea sa fiu calare:D

 

Si ca sa revenim la CB500:

-piese se gasesc?

-cum sta la capitolul anti-furt? adik voi unde le tineti? eu stau a bloc si mi-au furat motoreta veche din uscatorie, deci nu stiu ce sa fac? Sa cumpar o usa metalica la uscatorie sau sa o tin in duba mea? (mentionez ca am un microbuz mare Ford Transit in care as putea sa bag usor 2motoare) dar mi-e frica sa

 

*completare la postul de sus (pt. ca nu-mi apare butonul de edit):

 

mi-e frica s-o bag in duba pt. ca s-ar putea sa fure masina cu tot cu motocicleta in ea....off, nu putea sa locuiesc si eu la vila si sa am parinti miliardari :laugh: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesele se comanda, cel putin eu asa am facut dupa accident. Am luat de la reprezentanta Honda maneta de frana si manerul de acceleratie la 1.500.000 ROL deci destul de ieftin dupa parerea mea. Aduse direct din Japonia in max 2 saptamani.

De tinut nu stiu ce sa zic, e in functie de norocul fiecaruia. Eu o tin in garaj, dar cel de la care am luat CB-ul o tinea in fata scarii cu husa pe ea si alarma. Si daca se atingea cineva imediat incepea sa zbiere.

Eu zic sa pui alarma + lant gros + husa si cu asta basta.

Bafta in toate cele ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tentat să cumpăr şi eu un CB 500 (al lui akkimo), dar nu am avut ocazia să merg vreodată (şi nici măcar să văd mai de aproape) una. E cineva dispus să rişte să mă lase să încerc una în Bucureşti? :moto:

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-as lasa eu dar e nefunctionala Hondica mea deocamdata, trebuie sa-i schimb bujiile si lantu si cauciucurile adica s-o duc in service.

Daca vrei s-o vezi si sa stai pe ea, stau in Dr. Taberei, dar nu stiu daca merita sa faci aiurea drumul sa vezi o motocicleta nefunctionala.

Poate te ajuta cineva sa te ia la o plimbare cu alt CB :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe CET-VEST, mai exact Plaza (mall din Drumul Taberei) -> Bulevardul Timisoara (Linia tramvaiului 35) spre Autostrada Bucuresti-Pitesti -> CET-VEST.

 

Mai exact la Plaza faci :

- stanga - blvd Timisoara (daca vii din pasajul Lujerului, dinspre SIR)

- dreapta - blvd Timisoara (daca vii din Ghencea, Piata Moghioros, BUCLA)

- inainte (daca vii dinspre Favorit pe blvd Timisoara o tii drept)

 

Mergi pe Timisoara pana in capat unde face tramvaiul 35 dreapta, drumul se imparte in 2:

- dreapta, ajungi la iesirea din Bucuresti, Bucuresti-Pitesti

- inainte, CET-VEST

Tu mergi inainte pe Cet-Vest cam 300 m si o sa vezi pe STANGA o curte cu multe masini, Reprezentanta Maserati iar lipita de ea, practic in acelasi hambar HONDA.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi am dat o tură cu a mea, încă nu a ajuns în Bucureşti (ajunge săptămâna viitoare) şi nu are numere (durează vreo 2 săpt.). E CB 500 S, PC 26 din 1995, deşi în acte scrie CB 500R (şi în cartea de service, şi în Owner's manual).

 

Problema mea e că necesită o revizie, are 6000 km de la ultima şi sunt câteva chestii de schimbat: ulei, filtru aer, filtru ulei, bujii, lichid de răcire (e vasul gol, motocicleta nu a fost folosită de cel puţin 6 luni), sunt pe aproape cauciucul faţă (cam uzat) şi kitul de lanţ (indicatorul e la limită între normal şi replace), poate plăcuţele pe faţă - pe spate ferodoul e OK. Cred că e de verificat şi carburaţia şi de reglat culbutorii la unul din cilindri, bat când se încălzeşte motorul.

 

Cum e mai bine să fac, să fac comandă de consumabile la Louis şi să merg cu ele la service sau să merg la reprezentanţa Honda - se pot comanda doar piese sau au şi service?

 

Mai am şi o crăpătură la parbriz, unde găsesc un parbriz sau o bucată de plexi închisă la culoare să îl schimb?

Dacă am cauciucul pe faţă mai uzat decât cel de pe spate (dar nu de tot) pot să schimb doar faţa? Cu ce model în afară de Bridgestone G601G?

 

În rest, merge bine. Faţă de alta pe care am probat-o (ştie cine trebuie de care e vorba) schimbarea vitezelor merge mai uşor şi neutrul se găseşte foarte uşor.

 

Poze:

post-7203-1146250364_thumb.jpg

post-7203-1146250378_thumb.jpg

post-7203-1146250392_thumb.jpg

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos CB-ul, sa-l stapanesti sanatos.

La reprezentanta Honda au si service, se plateste cu ora, nu mai stiu exact cat e pe ora.

Preturile mi se par acceptabile, eu am dat pe manerul de acceleratie + maneta frana fata = 100 RON + 50 RON si ajung in 2 saptamani direct din Japonia si sunt impecabile. Nu are intarzieri sau alte chestii, cum mi s-a intamplat mie acum, am comandat un kit de lant si mi s-a spus ca vine intr-o saptamana si au trecut aproape 4 si nu mai ajunge.

Fata poti s-o schimbi cu ce model vrei tu, numai de strada sa fie si de aceiasi marime cu cel vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ce piese au pe stoc? Trebuie să schimb urgent uleiul (e vechi Âşi nivelul la minim) Âşi ulei găsesc, dar filtru or avea pe stoc? Mă gândesc să comand la Louis filtre, bujii Âşi plăcuțe, dar până le primesc durează Âşi cu uleiul ăla nu pot circula.

 

Voi ce consumabile puneți pe motocicletă - coduri Louis? Eu am căutat prin catalog (nu Âştiu germană :) ) Âşi am găsit următoarele:

- bujii NGK 10035032 sau 10035107

- filtru aer Champion J301 10052013 sau Delo 10051830

- filtru ulei Champion C301 10050448

- Plăcuțe frână față Saito 10044288 sau Lucas 10044155

- kit lanț Regina 10041452 - e bun de ceva?

 

Ce ulei Âşi lichid de frână folosiți? Dar antigel, că în carte scrie că trebuie antigel neutru față de aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am dat o tură cu a mea, încă nu a ajuns în BucureÂşti (ajunge săptămâna viitoare) Âşi nu are numere (durează vreo 2 săpt.). E CB 500 S, PC 26 din 1995, deÂşi în acte scrie CB 500R (Âşi în cartea de service, Âşi în Owner's manual).

 

Problema mea e că necesită o revizie, are 6000 km de la ultima Âşi sunt câteva chestii de schimbat: ulei, filtru aer, filtru ulei, bujii, lichid de răcire (e vasul gol, motocicleta nu a fost folosită de cel puțin 6 luni), sunt pe aproape cauciucul față (cam uzat) Âşi kitul de lanț (indicatorul e la limită între normal Âşi replace), poate plăcuțele pe față - pe spate ferodoul e OK. Cred că e de verificat Âşi carburația Âşi de reglat culbutorii la unul din cilindri, bat când se încălzeÂşte motorul.

 

Cum e mai bine să fac, să fac comandă de consumabile la Louis Âşi să merg cu ele la service sau să merg la reprezentanța Honda - se pot comanda doar piese sau au Âşi service?

 

Mai am Âşi o crăpătură la parbriz, unde găsesc un parbriz sau o bucată de plexi închisă la culoare să îl schimb?

Dacă am cauciucul pe față mai uzat decât cel de pe spate (dar nu de tot) pot să schimb doar fața? Cu ce model în afară de Bridgestone G601G?

 

În rest, merge bine. Față de alta pe care am probat-o (Âştie cine trebuie de care e vorba) schimbarea vitezelor merge mai uÂşor Âşi neutrul se găseÂşte foarte uÂşor.

 

Poze:

 

Vezi? Daca o luai pe a mea, la ora asta te plimbai cu ea si nu mai trebuia sa bagi bani in tot felul de piese :)

 

Poti sa iti iei linistit toate produsele de la Louis care le-ai enumerat, mai putin placutele de frana. Sa nu le iei pe cele mai ieftine( cred ca saito) pt ca nu sunt f bune.

 

Ulei am folosit castrol 10W40 si e ok, lichid de frana ....nu stiu pt ca nu l-am schimbat niciodata, antigel poti sa bagi orice.Daca vrei poti sa bagi numai apa distilata acuma, ca e cald si nu-iti ingheata motorul.

 

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de multi km fara incidente :) :crack: :baldy:

 

@fressko cb-ul meu a plecat la timisoara, sa nu se plictiseasca a ta :baldy:

Editat de akkimo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he, inca nu am vazut-o prin oras, poate la Roma?

a mea nu se prea plictiseste ca se plimba non stop:))

cbr 600?? bravos, s-o stapanesti sanatos!

 

pe fatza merge pirelli mt 75

ulei bag repsol racing 10w50 full sintetic, costa ceva :))) dar cred ca-i face bine...plus ca repsol au combinatii cu honda, bla bla. Am vazut ca pe niste siteuri de afara vorbesc de semisintetic...Totusi parca nu m-as incurca. Bun parbrizul ala la drum lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...