Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Asaaa, pt ca deja am am mers ceva cu ea, indraznesc si eu sa imi dau cu parerea, mai ales ca poate citesc cei interesati de model. Luati in calcul ca e parere subiectiva, eu venind de pe un dominator si altele.

 

Merge si trage lin, urca in ture f lejer, asa urca si acul pe vitezometru, adica te trezesti la 120 fara sa te prinzi, amortizoarele sunt super mega bune pt clasa ei, ma mai ridic eu in scari din obisnuinta dar...si ce ma socheaza la motoreta asta e cat de stabila e. Am inceput deja sa fac rautati gen opturi din picioare, cumpana :disappointed:

 

Asa ca parere generala, desi a mea are disc pe spate, parca nu i-ar strica inca unul pe fata, cica un parbirz din ala, eu nu simt nevoia, si parca parca ceva nerv. Am inteles de ce este asa de recomandata incepatorilor acum, desi are cincizeci si ceva de cai, nu iti rezerva surpize si este extrem de iertatoare.

 

In principiu exact ca o jucarie eeste, strecurat pe peste tot, cursa la ghidon cat de cat accpetabila ( fata de bandit de ex) consum nesimtit de mic, iar pozitia pt inaltimea mea este neasteptat d ecomoda. Iar pasagerul meu adormea la 120 in drum spre Breaza :crack: - cica nu e buna ca nu simti viteza, gropile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma intereseaza si pe mine asa:

 

cat e lantul, cat e kitul cu totul, unde gasesc cacuciuce mai eftine- gen mitas?

Ca de montat ma descurc eu.

Ca placute stiu, ulei stiu.

Ale dracu consumabile iti manaca sufletul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kitul de lanț DID "racing" e 109 EUR la Louis. E promoție :smoke:

 

Nu aÂş schimba doar lanțul dacă pinioanele sunt tocite.

 

Filtrul de aer era vreo 70 RON. Nu am idee de cauciucuri mai ieftine de 340 RON (Continental Avenue), dar nici nu am nevoie deocamdată.

 

La plăcuțe vezi ce iei, eu am luat Lucas Âşi sunt mai subțiri decât cele pe care le am deja pe moto. Merg, dar se uzează mai repede :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DID-ul este cel mai bun, si eu il recomand, mai ales ca este la reducere acum.

Cauciuri noi mai ieftine nu stiu de unde, si pe mine ma intereseaza (daca gasesti da-mi un PM si mie), dar SH eu stiu la autogara Militari intr-un magazin Yamaha, 1 mil bucata, cred ca aveau si noi nu mai stiu exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O încercare de a merge stil gogu07 pentru câteva zile m-a făcut să descopăr că e distractiv (100 km/h într-a 3-a), dar consumul de benzină creÂşte pe măsură. Peste 6. Dacă nu ar face cam mult zgomot la turațiile alea ar mai merge, dar aÂşa ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Asa, multam de info, vreau sa scriu si eu cam ce si cum din ce am experimentat eu la nivel de consumabile anul asta, pana nu uit, poate le e de ajutor si altora.

 

 

Modelul meu este Honda cb din 98, se numeste PC 32

 

1 Am schimbat placute spate, 95 Ron, goldfren racing- e f bune nu papa discul si nu scartaie, luate de la Motoboom - Sencs Dobrescu pentru livrare promta la usa, ti-ai mai spalat din pacate-

Thomas (0723) 266-421

 

2 Kit de lant DID cumparat si livrat propt cu 110 E, de catre Eugen din Brasov

(0723) 604 088

 

3 Cauciuc second spate luat din Tg Secuiesc - in jur de 80 Ron, Pacasacu stie detalii ca el mi l-a luat, mercic

 

 

4 Schimb ulei cu filtru l-am facut in Varna cu 55 leva deci nu se pune- dar uleiul pus de mine e motorex 15-50. Am luat sa completez un litru din Bucuresti, magazinul din Cotroceni, ceva gen 30 Ron

 

 

5 Ulei de furca Motorex, mediu adica 10, ce-o fi ala nu stiu, pare ca se comporta destul de bine la cb

 

Si acum, ca in sfarsit sunt cu totul la zi, mai am nevoie doar de placute fata, vine iarna :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am CB500 varianta naked si nu merg cu mai mult de 110 km/h ca ma bate vantul prea rau. Are cineva parbriz ca cel din imaginea atasata ? Pana la ce viteza se poate merge cu el fara ca vantul sa deranjeze ?

 

Am io chestie din aia pe Bandit 600. Da' mai mult am mers fara ea ca arata nasol (gustu meu). Ceva se simte insa cam putin. Bustul e mai putin expus, in schimb tot curentul de aer e directionat fix in casca si astfel zgomotul in mers datorat curentilor e si mai mare. Una peste alta ajuta putin, mai ales la drum lung dar nu atat incat sa merite compromisul estetic (poate unora le place chiar mai mult cu mini-parbrizul ala decat fara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am si eu o HONDA CB500, model 2003. Am cumparat -o la 25.000 KM si acum am 27.200 KM (din iunie a.c.). Motocicleta merge foarte bine, doar ca atunci cand schimb "in forta" (la peste 7000 rpm), nu vrea sa intre din prima in viteza a II a (rar, dar se intampla din cand in cand).

Din cate-mi dau seama ar trebui sa schimb lantul (nu pot sa-l mai intind), dar astept urmatorul sezon sa fac aceasta operatiune.

Ma poate ajuta cineva in acest sens?

 

Merci mult.

Editat de hondarul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

:cheers:

in cautare de ce aveti voi, ajutati-ma!

 

daca nu cu vreuna de vanzare, macar cu sfaturi pentru un incepator entuziast si deajuns de diliu sa-si inceapa motociclismul la 40 de spite (ca primaveri nu pot sa zic, ca-s nascut toamna...)

 

asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:crack:

in cautare de ce aveti voi, ajutati-ma!

 

daca nu cu vreuna de vanzare, macar cu sfaturi pentru un incepator entuziast si deajuns de diliu sa-si inceapa motociclismul la 40 de spite (ca primaveri nu pot sa zic, ca-s nascut toamna...)

 

asfalt uscat!

 

 

Welcome in the club, Zaomir!

Sigur ca e voie, chiar doritor fiind. Sa stii ca si eu am inceput cu un CB500 (model 2003), e super motorul. Iti iarta multe greseli mai ales cand esti incepator. Numai cuvinte de lauda pentru motor, tinuta de drum, consum, sound, consumabile....etc. M-am documentat mult inainte de a mi-l cumpara si nu-mi pare rau deloc. Am experienta pe masinile Honda (~300.000 km), care-s ....SUPER, iar motoarele din cate probabil te-ai documentat si tu , urmeaza aceiasi tendinta.

Anul acesta vreau sa-l schimb si sa trec la ceva mai mare (New Hornet 2007, in martie-aprilie am inteles ca sosesc in tara).

Daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

in cautare de ce aveti voi, ajutati-ma!

 

daca nu cu vreuna de vanzare, macar cu sfaturi pentru un incepator entuziast si deajuns de diliu sa-si inceapa motociclismul la 40 de spite (ca primaveri nu pot sa zic, ca-s nascut toamna...)

 

asfalt uscat!

Are Ninja_skija una de vinzare, din 1998. Rosie, merge bine. Vezi ca e un topic mai vechi la sectiunea de vinzari.

 

Motocicleta merge foarte bine, doar ca atunci cand schimb "in forta" (la peste 7000 rpm), nu vrea sa intre din prima in viteza a II a (rar, dar se intampla din cand in cand).

Din cate-mi dau seama ar trebui sa schimb lantul (nu pot sa-l mai intind), dar astept urmatorul sezon sa fac aceasta operatiune.

Ma poate ajuta cineva in acest sens?

 

Merci mult.

Ai nevoie de ajutor sa schimbi lantul sau sa rezolvi problema cu cutia? Nu pare a fi lantul de vina, dar daca nu il mai poti intinde trebuie sa il schimbi oricum. Comanzi un DID pe Louis si mergi cu el in brate la Honda (Bd. Timisoara, linga Valea Cascadelor) si ti-l schimba cu vreo 50 RON. Cint despre schimbat vitezele, la mine de fiecare data cind am schimbat uleiul mi-a facut asa si a trecut in 1-2 zile, pina am ajuns sa schimb 2 din discurile de ambreiaj (nu cele de otel, ci cele exterioare) - vreo 25 EUR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are Ninja_skija una de vinzare, din 1998. Rosie, merge bine. Vezi ca e un topic mai vechi la sectiunea de vinzari.

Ai nevoie de ajutor sa schimbi lantul sau sa rezolvi problema cu cutia? Nu pare a fi lantul de vina, dar daca nu il mai poti intinde trebuie sa il schimbi oricum. Comanzi un DID pe Louis si mergi cu el in brate la Honda (Bd. Timisoara, linga Valea Cascadelor) si ti-l schimba cu vreo 50 RON. Cint despre schimbat vitezele, la mine de fiecare data cind am schimbat uleiul mi-a facut asa si a trecut in 1-2 zile, pina am ajuns sa schimb 2 din discurile de ambreiaj (nu cele de otel, ci cele exterioare) - vreo 25 EUR.

 

Merci mult pentru sfaturi.

Tocmai mi-am comandat un kit lant DID si un filtru de aer, fac prima revizie la aceasta motocicleta de cand o am. Firma prin care am luat motorul mi-a spus ca a avut revizia facuta acolo (am avut si garantie 6 luni de zile), ce-i drept uleiul este curat lacrima si in rest motorul merge f. bine. Lantul se cere schimbat oricum si voi tine cont si de sfaturile tale in legatura cu cele 2 discuri de ambreiaj. Se vor ocupa de ea, probabil cei de la HONDA din Iasi (aici locuiesc !!!).

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...