Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

 Ms de poza @ thunder.

 

 A pus cineva pe spate guma de 150-70-17 ?. Intra ? se simte in mers ? vreo diferenta buna, rea? 

 

Am avut la inceput un 150 mai de enduro asa, pana mi-am luat un cauciuc, cine stie ce diferenta nu era, dar se simtea ... acum am un 140 si merge chiar foarte bine pot sa zic, nu stiu cu 130 cum o fi ca nu am avut niciodata (de 2 luni de cand am cb-ul :))

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,

am o problema, anume semicarena dreapta e cam dusa...zona de plastic din jurul surubului e sparta, explodata ce mai..., am facut o improvizatie inclusiv cu scotch ca sa stea...si a stat chiar si in turu romaniei ce l-am facut in concediu. Apoi, undeva mai jos a mai aparut o crapatura, cred ca de cand mi-a cazut "de pe cric"...are si aia vreo 5 cm, dar nu lipsesc bucati din plastic...

Dar, a venit momentul sa fac ceva mai permanent....deci intrebarea mea e daca se poate repara, si cum. Iar daca nu, unde naiba gasesc un exemplar, care sa fie si pe culoare verge-negru. La reprezentantza se aduce asa ceva?

 

ms

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zona de plastic din jurul surubului e sparta,deci intrebarea mea e daca se poate repara, si cum.

 

plasticaraia se poate repara f usor cu un letcon/pistol de lipit cum vrei sa-i spui. sau faci o inginerie cu nitzel poxipol...si daca se mai rupe, garantat din lipitura aia nu cedeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut la inceput un 150 mai de enduro asa, pana mi-am luat un cauciuc, cine stie ce diferenta nu era, dar se simtea ... acum am un 140 si merge chiar foarte bine pot sa zic, nu stiu cu 130 cum o fi ca nu am avut niciodata (de 2 luni de cand am cb-ul :) )

 

 

 

..era diferenta in bine sa in rau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plasticaraia se poate repara f usor cu un letcon/pistol de lipit cum vrei sa-i spui. sau faci o inginerie cu nitzel poxipol...si daca se mai rupe, garantat din lipitura aia nu cedeaza

 

Poxipolul cedeaza, am intalnit cazuri ... Cel mai bine e sa il lipesti, daca nu te pricepi cauta in atelier ce se ocupa de surudi mase plastice

 

..era diferenta in bine sa in rau ?

 

Nu pot sa zic ca era mai bine sau mai rau era doar altfel ... aaa si se lasa mai greu pe curbe :)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

 

Ma alaturi si eu cu drag posesorilor de Honda CB 500 ,dupa indelungi si repetate informatii citite pe acest topic si nu numai ,am ajuns dupa circa 1500 2000 km sa fiu extrem de multumit de performantele acesteia !!!

O sa adaug mai jos niste poze !!!

 

Am mai multe poze acasa,o sa mai adaug!

Mesaj completat

Salut ,

 

 

Ma alaturi si eu cu drag posesorilor de Honda CB 500 ,dupa indelungi si repetate informatii citite pe acest topic si nu numai ,am ajuns dupa circa 1500 2000 km sa fiu extrem de multumit de performantele acesteia !!!

O sa adaug mai jos niste poze !!!

 

Am mai multe poze acasa,o sa mai adaug!

Mesaj completat

Specificatii :

 

A venit cu 31.895 km , totul stoc pe ea ,lipsea un semnal spate ,pe care le voi inlocuii in acest weekend, cateva zgarieturi laterale pe rezervor si codita ,ne fiind cazut ...furca fata este cam urata ...ca a fost tinuta in ploaie si s-a oxidat :) , cauciucuri bune pentru incheierea de sezon ,cateva crapaturi la inceputul seii din cauza unei curele purtata de fostul proprietar!

Este adusa din IT ,ma costat 1400 eur ,plus transport si resul de acte inmatriculare si etc ,nu cred ca am depasit 2000 eur ,am uitat sa tin cont ,fiind foarte entuziasmat si nerabdator!

Este prima mea motocicleta ,carnetul il aveam de circa 2 luni ,insa eram in asteptarea motorului ,si pana sa il cumpar si a banilor ,fiind un efort propriu!

 

Dupa cam 1200 km ,am avut si primul incident ,un domn a franat exagerat de brusc ,am franat si am vrut sa`l evit insa mi s-a blocat fata ,aveam 20 km maxim ,am cazut`o ...am zgariat=o putin ,eu nu am avut decat o vanataie,(plus strambat oglinda ,care am rupt-o din neatentie incercand sa o indrept,am sudat-o si e ok acum)

 

Motorul merge brici ,nu am alte asteptari in acest moment ,puternica,manevrabila ,economica ,din nefericire a trebuit sa imi cumpar cablu de km,acesta mi-a cedat brusc cand mergeam pe ea ,saptamana aceasta care urmeaza o sa ii pun si cablul ,ca este derutant ,la un drum in care sunt mai multe radare si multi soferi care nu le respecta!

post-52019-1253902197_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti !

Am si eu o rugaminte, asta daca puteti sa ma ajutati.

Am avut un mic incident si de la smucitura, mi s-a rupt suportul oglinzii din partea stanga, cel atasat de "consola" manetei de ambreiaj (nu stiu exact ce denumire are). Stiti cumva unde pot sa gasesc una de schimb ? Noua sau second ca nu prea am gasit deloc pe net :D

 

PS: M-ar interesa si un rezervor de lichid de frana.

 

Daca stiti vreun site mai complet sau daca e cineva pe aici care-si dezmembreaza motorul si vinde partile dati un semn !

 

Multumesc anticipat !

Va salut si numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucas m-au ținut vreo 1500 km, iar cele de la Honda peste 5000, încă mai sunt pe moto. Dar și diferența de preț e mare, Lucas au fost vreo 25 EUR și cele de la Honda vreo 50.

 

 

 

Salut Adi,

 

Sa inteleg ca ar tebui sa schimb placutele? :D am facut cca 1000 de cand am luat-o + cat avea de la tine. Parca Lucas sunt pe a mea, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sir Vlad : te duc eu la un sudor care cu asa ceva se ocupa ,exact la fel am patit si eu ,te va costa ceva gen 50 ron ,daca vrei ne intalnim undeva sa imi zici daca iti place cum a facut`o pe a mea si daca vrei sa te duc la respectivul!

ti-o face pe loc ,eu o saptamana am mers fara oglinda stanga :D ,cam nasol cei drept dar am mers safe!!!

 

 

The dude : dap ,au fost schimbate ,am impresia ca si farul a fost schimbat ,arata cam bine pentru varsta lui si conditiile in care a fost tinut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sir Vlad : te duc eu la un sudor care cu asa ceva se ocupa ,exact la fel am patit si eu ,te va costa ceva gen 50 ron ,daca vrei ne intalnim undeva sa imi zici daca iti place cum a facut`o pe a mea si daca vrei sa te duc la respectivul!

ti-o face pe loc ,eu o saptamana am mers fara oglinda stanga :D ,cam nasol cei drept dar am mers safe!!!

 

Salut !

Chiar m-ar interesa sa vad cum arata sudura aia dar nu prea am timp, poate doar in weekend....

Crezi ca ai putea sa-i faci o poza ?

 

Mersi mult !

Editat de Sir Vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sir Vlad : maine ii fac poza si o urc pe forum sa vezi ,exact din suport am avut`o si eu rupta :D( ,a trebuit sa dau maneta jos si sa i le duc ,intr-o ora mi le-a facut si le-am putut monta!!!

 

Respectivul are service unde lucreaza ,multe pers. mi l-au recomandat !!!nu vreau sa ii fac reclama ,insa a fost serios!

Editat de MAILM4N
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!

Stiti cumva unde sunt mufele de la semnale? atat pe fata cat si pe spate...

Vreau sa schimb semnalele originale cu unele aftermarket, si nu am vazut unde seunt mufate semnalele originale...decat ca firele intra undeva in codita pe spate...

Ideea e ca nu vreau sa desfac codita sau alte chestii de pe mobra degeaba, si ma gandeam ca poate a mai umblat vreunu dintre voi pe la ele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve!

Stiti cumva unde sunt mufele de la semnale? atat pe fata cat si pe spate...

Vreau sa schimb semnalele originale cu unele aftermarket, si nu am vazut unde seunt mufate semnalele originale...decat ca firele intra undeva in codita pe spate...

Ideea e ca nu vreau sa desfac codita sau alte chestii de pe mobra degeaba, si ma gandeam ca poate a mai umblat vreunu dintre voi pe la ele...

alea de pe fatza sunt in far mufele, si sunt cu papuci din aia rotunzi, iar cele din spate sunt tot cu papuci rotunzi si tre sa desfaci coditza ca sa ajungi la ei dar nu e greu, ai 6 suruburi de desfacut 2 din fatza de la amortizoare(cheie de 12 parca sau 14) alte 2la maner (imbus de 6 si cheie de 12) si inca 2 surubele micutze in spate sub stop, pt alea ai nevoie de o surubelnitza stea. Succes :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Vand pinioanele de la lant, ala de fata si ala de spate, sunt pe marimea originala (41 si 15 dinti). Sunt in stare buna, nu au grad de uzura, eu am schimbat cu totu kitu si nu mai am de face cu ele.

 

Cine are nevoie sa dea un PM sau un msj pe chatuiesc_2 Ymess.

 

Pret 100 de ron. Pozele sunt facute asa cum le-am demontat de pe moto.

 

Sau daca vrea cineva cb 500, e la vanzare al meu. Am link in semnatura.

 

 

 

 

cineva interesat de astea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Adi,

 

Sa inteleg ca ar tebui sa schimb placutele? :rose: am facut cca 1000 de cand am luat-o + cat avea de la tine. Parca Lucas sunt pe a mea, nu?

Nu sunt Lucas, sunt cele de Honda și mă aștept să mai țină, dar nu pot spune cât. Te uiți și tu la ele la fiecare 500 de kilometri și vezi cât de subțiri au ajuns sau mergi până încep să scârțâie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...