Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Salut!

Stie careva cum pot fi contactati cei de la service-ul autorizat Honda din Bucuresti? A apelat careva de curand la ei? Se pare ca nu mai raspund la telefoane de cand s-au mutat in Pipera.

Multam! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam ai dreptate.....la frane mai usoare exista umpic de joc f putin sesizabil insotit chiar de sunet in telescopul respectiv...o sa incerc sa schimb acei cuzineti desi inafara de reprezentanta honda nu stiu unde i-as putea gasi noi. Mai simt acel joc putin sesizabil pe curbe stranse, unde intru in frana de motor, dar credeam ca e rulmentul de la ghidon....probabil e de la suspensie.

 

Multumesc tuturor pentru raspunsuri , asfalt uscat ! :angry:

 

 

 

 

 

Nu neaparat, daca cuzinetii is dusi si are joc in furca, intre jambe si pahar(partea de jos a furcii) automat la fiecare franare toata greutatea se duce in semeringuri, greutate care in mod normal e preluata de cuzineti, de aici si scurgerea de ulei ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Vand pinioanele de la lant, ala de fata si ala de spate, sunt pe marimea originala (41 si 15 dinti). Sunt in stare buna, nu au grad de uzura, eu am schimbat cu totu kitu si nu mai am de face cu ele.

 

Cine are nevoie sa dea un PM sau un msj pe chatuiesc_2 Ymess.

 

Pret 100 de ron. Pozele sunt facute asa cum le-am demontat de pe moto.

 

Sau daca vrea cineva cb 500, e la vanzare al meu. Am link in semnatura.

post-40639-1249825123_thumb.jpg

post-40639-1249825130_thumb.jpg

post-40639-1249825138_thumb.jpg

post-40639-1249825145_thumb.jpg

post-40639-1249825154_thumb.jpg

post-40639-1249825164_thumb.jpg

Editat de chatuiesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cât e un amortizor nou sau sh? Mi-am luat pentru mașină nou-nouțe cu factură și garanție cu 90 RON acum o lună, pentru CB 500 cea mai bună ofertă sh până acum e 50 EUR - mi se pare aberant pentru un amortizor de 10 ani care nu o să mai țină foarte mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

stiu ca s-a mai discutat, insa vreau sa-mi schimb cauciucul fata pt ca e cam dus si plec in cocediu (~3000 km). Idea e ca vreau sa pun un cauciuc mai de incredere, sa aiba aderentza buna si pe ploaie si pe uscat. Cu motorul iarna nu merg, dar tomna la 10-15 grade am mai mers..Bun pt asfalt, dar sa reziste si pe un drum forestier cu pietris

Deci recomandati-mi o marca, profil etc.

se poate pune un cauciuc mai mare? Care-s riscurile sau avantajele?

 

inca o chestie, manualul recomanda ulei 10W-30, care nu prea se mai gaseste. 10W-40 e mai probabil, voi ce bagatzi? si ce marca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să te uiți după niÂşte Metzeler Tourance sau Michelin Anakee dar la dimensiunile pt CB pe la motoland.ro lîngă Cluj, sau întreabă la romimoto.ro. Era cît pe ce să-mi iau, arată super, bune Âşi la un pic de enduro (mda, cu CB-ul!) dar un pic scumpe. Însă fiindcă eu am un RAR de trecut, am zis pas pe moment. ÂŞi-l voi încălța cu standard care se găsesc tot pe la respectivii. Sper să te ajute.

Editat de lionofjudah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rând:

- da, poți pune cauciuc de 120/70R17 pe față dacă vrei. Pe loc se mișcă ghidonul un pic mai greu, dar te obișnuiești repede.

- dacă vrei aderență sporită înseamnă că nu mai vrei touring (dure, cele mai puțin aderente) și ceva sport touring (Michelin Pilot 2) sau sport (găsești o grămadă de variante, iar 120/70R17 e cea mai polulară dimensiune pe față la toate motocicletele actuale). Am înțeles corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe rând:

- da, poți pune cauciuc de 120/70R17 pe față dacă vrei. Pe loc se mișcă ghidonul un pic mai greu, dar te obișnuiești repede.

- dacă vrei aderență sporită înseamnă că nu mai vrei touring (dure, cele mai puțin aderente) și ceva sport touring (Michelin Pilot 2) sau sport (găsești o grămadă de variante, iar 120/70R17 e cea mai polulară dimensiune pe față la toate motocicletele actuale). Am înțeles corect?

 

 

ok, m-ai mai lamurit. Incepusem sa-mi dau seama ca 110/80 R17 nu prea se mai gasesc...

Idea e ca vreau aderentza buna mai ales pe conditzii alunecoase (ploaie, pietris etc) nu sa ma inclin pana ating scaritele...Adica opetez pentru o sigurata sporita in detrimentul probabil a unei durabilitati mai mari.

Un cauciuc sport nu stiu daca e cea mai buna varianta, pt ca pe ploaie sau cand pe cate un drum forestier nu cred ca e bun. Voi ce spuneti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ceva gen Pilot Road 2, sport touring (adică la mijloc) și cu profil mai potrivit pentru ploaie. Nu sunt expert în cauciucuri, am folosit doar Bridgestone și Metzeler și Bridgestone mi se par OK, dar Metzeler chiar nu îmi plac ca aderență.

Mesaj completat

Iar Michelin pretinde că face și 110/80 R17: http://www.michelinmotorcycle.com/index.cfm?event=pilotroad2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aveti cumva idee unde gasesc un cauciuc spate second hand pe 130 (standard) ?

nu sariti cu critici de genul: vai iti risti viata ca nu ti iei gume noi bla bla. nu vreau sa dau momentan 4 milioane si cva pe un cauciuc

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la pozele tale de pe Picasa, este suportul de pe CB-ul acela ? Dacă da, la cît îl dai Âşi mai ales, cum se montează ? Eu am niÂşte bări de care se ține pasagerul sub carenă de fiecare parte Âşi sînt cam încurcat. Mersi de eventualele ponturi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la pozele tale de pe Picasa, este suportul de pe CB-ul acela ? Dacă da, la cît îl dai Âşi mai ales, cum se montează ? Eu am niÂşte bări de care se ține pasagerul sub carenă de fiecare parte Âşi sînt cam încurcat. Mersi de eventualele ponturi !

 

Suportul din pozele de pe picasa se prinde fix in suruburile de la manerul pasagerului avand totodata si rol de maner (pe laterale) si rol de suport pt topcase (partea de sus)

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci ceva gen Pilot Road 2, sport touring (adică la mijloc) ?i cu profil mai potrivit pentru ploaie. Nu sunt expert în cauciucuri, am folosit doar Bridgestone ?i Metzeler ?i Bridgestone mi se par OK, dar Metzeler chiar nu îmi plac ca aderen?ă.

Mesaj completat

Iar Michelin pretinde că face ?i 110/80 R17: http://www.michelinmotorcycle.com/index.cfm?event=pilotroad2

 

salut, cred ca te-ai uitat gresit la dimensiuni. vad 2 variante de 110:

110/70ZR17 (54 W) sau 110/80ZR18 (58 W)

 

ce parere ai de pirelli sport diablo ? ca numai dinasta am gasit...nimeni nu are stoc-uri.

http://www.pirellityre.com/web/catalog/mot...VDIABLO_HYP.xml

 

 

inca o intrebare. Merge pus si de 110/70-17 ?

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am fost neatent si am citit doar 110/80, nu am citit pana la capat si R18 ;)

 

Merge si 110/70R17, dar sunt mai mici ca diametru, o sa iti arate o viteza mai mare decat vei avea in realitate. Mai bine pui 120/70R17.

 

Daca nu e urgent sunt cativa oameni pe forum care iti pot aduce in cateva zile aproape orice cauciuc vrei. Nu am folosit alte cauciucuri decat ce am scris mai sus, nu stiu cum sunt Pirelli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pt info si oferta.

Stupid me, am lasat treaba asta pe ultima clipa, maine plec prin tzara, 2 sapt si unpic, o sa fac ~ 3000 km.

la romimoto am gasit la oferta pireli diablo, e cu 1 mil mai ieftin decat ce-i la magazin...doar ca dureaza...

Editat de DeepSky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

Vand pinioanele de la lant, ala de fata si ala de spate, sunt pe marimea originala (41 si 15 dinti). Sunt in stare buna, nu au grad de uzura, eu am schimbat cu totu kitu si nu mai am de face cu ele.

 

Cine are nevoie sa dea un PM sau un msj pe chatuiesc_2 Ymess.

 

Pret 100 de ron. Pozele sunt facute asa cum le-am demontat de pe moto.

 

Sau daca vrea cineva cb 500, e la vanzare al meu. Am link in semnatura.

 

e cineva interesat de astea ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suportul din pozele de pe picasa se prinde fix in suruburile de la manerul pasagerului avand totodata si rol de maner (pe laterale) si rol de suport pt topcase (partea de sus)

 

Mersi frumos pt. informații, atît pe forum cît Âşi pe pm. Trebuie să-mi fac timp să studiez problema, fiindcă mi se par că acele mînere par sudate direct de cadru. Ceea ce ar fi foarte nasol... Cele bune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai citit pe-aici pe forum despre cauciucurile astea, părerea posesorilor era că sunt ieftine dar foarte proaste. Caută și tu că sigur găsești.

 

Că tot vorbiți de gume, vă rog spuneți-mi Âşi mie dacă niÂşte Pirelli Demon Sport la dimensiunile pt roata spate (adică, 130/80-17 65CH) ar fi OK ? Uitați, am Âşi niÂşte poze cu ele. Mi se oferă la un preț rezonabil, zic eu. Un anticipat mersi frumos !

post-47873-1250278716_thumb.jpg

post-47873-1250278739_thumb.jpg

post-47873-1250278773_thumb.jpg

post-47873-1250278803_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...