Sari la conținut

Parbrize home made


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

Am investit si eu intr-o casca mai buna, 250euro, ca mai mult nu-mi permit. Mult mai silentioasa decat cea veche, dar suieratul la viteza ramane in continuare. Dispare doar daca ma pitesc in spatele parbrizului ridicat aproape la max. Amicul cu F merge mult mai tare decat 110. La 90 intradevar nu prea ai nevoie de parbriz, mai ales daca faci putini km pe zi.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un mic parbriz am de ceva timp si km destui cu el..nu e cine stie ce tocmai de asta m-am gandit la un deflector,motocicleta am facut-o pentru multi km si faptul de a fi independent de o masina care sa care bagaje sau orice mi-ar trebui in drumul meu

post-21176-0-84033200-1354693424_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Iata si parbrizul meu facut de Bogdan Harea.Cu dibacia-i cunoscuta a reusit sa-l confectioneze folosind aceeasi matrita cu care s-au facut parbrizele pt VStrom si SuperTenere.

Din cauza ca n-am putut obtine curand o rezervare la tunelul aerodinamic al celor de la F1(glumesc),forma finala a fost aleasa dupa 2 iesiri in viteza pe A1.Fanta centrala,facuta dupa prima iesire,ajuta la protectia mai buna a mainilor.

Stiu,n-o sa castige nici un concurs de design,dar comfortul este mult superior celui anterior,cu 1/3 mai mic.

attachicon.gifDSC00542.JPG attachicon.gifDSC00544.JPG

Ca sursa de inspiratie pt motocicleta ta. Decupajul pe margini si dimensiunile pot fi schimbate pt inbunatatirea design-ului

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel la Transalp parbrizul este lipit de carene. Trebuie o matrita Dedicata si nu am. O alta varianta ar fi prinderea noului parbriz de un suport confectionat special. Eu le fac din dural de 2 mm. Am montat mai multe pe F650 <2000 si pe Freewind. Dpdv protectie lumea a fost multumita, ramane partea cu noul design al motocicletel care este interpretabil.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asa arata suporti de parbriz pt Freewind care nu are din dotare si pt Vstrom 1000, care are si din dotare, dar s-a dorit un suport reglabil pe inaltime, glisant, pt o actionare usoara fara scule, direct din sa. Materialul folosit dural de 2 mm.

post-8769-0-14258200-1357553269_thumb.jpg

post-8769-0-27350000-1357553302_thumb.jpg

post-8769-0-10126700-1357553335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ma insel la Transalp parbrizul este lipit de carene. Trebuie o matrita Dedicata si nu am. O alta varianta ar fi prinderea noului parbriz de un suport confectionat special. Eu le fac din dural de 2 mm. Am montat mai multe pe F650 <2000 si pe Freewind. Dpdv protectie lumea a fost multumita, ramane partea cu noul design al motocicletel care este interpretabil.

 

Poate-ti pun o intrebare aiurea, dar se pot face si viziere in acest fel?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu se poate indoi plastic in orice forma, cu conditia sa aiba aceeasi grosime peste tot, deci fara dantura, pini sau alte blocaje in relief. Acum nu stiu daca merita, desi vizierele sunt destul de scumpe. Personal nu am incercat si nici nu am lucrat cu plastic ma subtire de 3 mm. pt viziere probabil ar trebui de 1 max 1,5 mm, cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Plasticul propriuzis este usor de facut, mai greu cu sustemul de prindere cu articulatii. Niste prieteni si le-au cumparat separat din China sau Lituania nu stiu sigur si plastic de la mine. Inainte sa dai banii ar trebui testat ceva similar facut din carton, diatantieri din polistiren si powertape pt a vedea efectul. Multi au fost dezamagiti de rezultate, altii incantati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plasticul propriuzis este usor de facut, mai greu cu sustemul de prindere cu articulatii. Niste prieteni si le-au cumparat separat din China sau Lituania nu stiu sigur si plastic de la mine. Inainte sa dai banii ar trebui testat ceva similar facut din carton, diatantieri din polistiren si powertape pt a vedea efectul. Multi au fost dezamagiti de rezultate, altii incantati.

 

Buna idee, o sa incerc cand termin cu restul mesterelilor de iarna. Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbriz pt BMW K1100/93 mai mare decat original, din plexiglas 6 mm.

 

Buna ziua domnule Bogdan Harea. Vreau sa-mi inlocuiesc parbrizul de la ''noul'' meu K1100LT cu unul mai inalt. Ma puteti ajuta?

Asa a iesit.

post-8769-0-08365100-1361018082_thumb.jpg

post-8769-0-36565800-1361018109_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu se poate, problema este daca merita. Parbrizul nu poate fi prea inalt din motive de design si nici foarte lat din motive de atins oglinzile la viraj. Nefiind mare, iar Dominatorul deplasandu-se de regula cu viteze 100-120, diferenta de protectie nu cred ca este semnificativa ca sa merite investitia. Pret pe PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa imi dai preturi la niste cutii laterale cam de 45 Litri + un topcase tot asa mai mare ! Am suporti de teava Givi tip vechi !

Si un parbriz touring , toate vreau sa le pun pe Varadero !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua domnule Bogdan Harea. Vreau sa-mi inlocuiesc parbrizul de la ''noul'' meu K1100LT cu unul mai inalt. Ma puteti ajuta?

Baga si tu poze si eventual impresii ca sunt tare curios de felul cum arata montat pe motor si cum isi face treaba, noul parbriz.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un parbriz ideal trebuie sa fie pina la inaltimea ochilor dar sa nu treaca peste,avind in vedere ca ati trebuie stergator peste,am facut si eu unu arata binisor si m-ai ales se simte si la piept si putin la consum



Ziua bună. Pentru un Dominator din 90 RD02 se poate face ceva mai înalt și eventual transparent? Dacă da, puteți vă rog să-mi spuneți un preț?

Mulțam mult

da se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...