Sari la conținut

Parbrize home made


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

ai scris numai tampenii, asa e cand e forum deschis pt toti care stiu sa apese 2-3 taste.

AÂşa e, scriu numai tâmpenii, dar măcar nu vreau să îmi confecționez singur parbrizul pt motor!! :laugh: Eu pun trandafirul de pe acum! :laugh:

Da' de ce iti pui colant transparent pe ambele parți Âşi nu îți pui folie autorizata RAR ?? Dacă ai Dacie, poti sa îți faci un

Sau Âşi mai bine, niste 3M20012%20relu.jpg

Editat de mirci
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 277
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

AÂşa e, scriu numai tâmpenii, dar măcar nu vreau să îmi confecționez singur parbrizul pt motor!! :laugh: Eu pun trandafirul de pe acum! :laugh:

 

nu te mai obosi sa tastezi aici. esti numai offtopic, pls taci

 

@ceilalti interesati: mi-a fost explicata tehnologia de creare a parbrizelor , implica modelare la cald si creare de matrite. e de munca dar exista si rezultate,

 

Dl. bogdan herea mi-a explicat cu lux de amanunte sper sa pot realiza si eu ceea ce a facut, testat si utilizat dumnealui cu mult succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, si eu sunt in mare de acord cu ce ti-a zis si Thomas, asta ti-am zis si eu pe mess, decat sa te chinui sa faci ceva "at labam" mai bine mai pui 100-200 lei si-ti iei ceva calumea cu garantie de care stii sigur ca o sa se potriveasca si nu o sa plezneasca in momentul in care o sa-l montezi. Nu-ti trebuie maine parbrizul, ebay-ul e mare si are de toate, timp sa ai.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, si eu sunt in mare de acord cu ce ti-a zis si Thomas, asta ti-am zis si eu pe mess, decat sa te chinui sa faci ceva "at labam" mai bine mai pui 100-200 lei si-ti iei ceva calumea cu garantie de care stii sigur ca o sa se potriveasca si nu o sa plezneasca in momentul in care o sa-l montezi. Nu-ti trebuie maine parbrizul, ebay-ul e mare si are de toate, timp sa ai.

nu gasesc parbriz asa cum vreau eu mai baieti.

 

d-l herea a facut touring grav cu el: bulgaria, turcia si e bine mersi.

 

claudiule o sa iti explic cu carena in fata ce vreau sa fac si ai sa intelegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu gasesc parbriz asa cum vreau eu mai baieti.

 

d-l herea a facut touring grav cu el: bulgaria, turcia si e bine mersi.

 

claudiule o sa iti explic cu carena in fata ce vreau sa fac si ai sa intelegi

 

 

Plm, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii si cu timpul lui. Vezi ca pe ebay am vazut carene intregi pentru a ta, undeva in jur de 3-400 E. Bai.. dar ia stai, ca acum mi-a picat fisa.. toringul nu se face frate la 160 km/h, si daca nu mergi cu viteza asta n-ai nevoie de ditai protectia... in pana mea, am mers un sezon intreg fara carena!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plm, fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii si cu timpul lui. Vezi ca pe ebay am vazut carene intregi pentru a ta, undeva in jur de 3-400 E. Bai.. dar ia stai, ca acum mi-a picat fisa.. toringul nu se face frate la 160 km/h, si daca nu mergi cu viteza asta n-ai nevoie de ditai protectia... in pana mea, am mers un sezon intreg fara carena!

 

 

am crash bar nu pot sa pun carena intreaga si e destul de mult pt bugetu meu, dar e tentant.

 

si daca mergi cu 120km/h si nu vreau sa ma bata vantu ce are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am crash bar nu pot sa pun carena intreaga si e destul de mult pt bugetu meu, dar e tentant.

 

Merge, o decupezi frumos.

 

si daca mergi cu 120km/h si nu vreau sa ma bata vantu ce are?

 

Mergi cu masina atunci =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi cu masina atunci =))

Aici e o jignire indirecta dupa ceva replici. Din cate stiu eu Bogdan Harea are obiceiul sa mearga la touring din ala de oameni hotarati (si 700-1000km pe zi) cu o motocicleta relativ noua care costa in medie mai mult decat o masina (vorbesc aici de un BMW de 1150 sau 1200ccc de touring). Si spun astea din amintiri de pe la plimbari pe moto, ca nu m-a deranjat sa-i mai citesc inca odata profilul in seara asta ca sa vad exact pe ce tip de motor se da, dar spre deosebire de altii care se dau mai mult din tastatura el se da mai mult pe motor decat pe calculator si din cate tin eu minte de obicei cu nevasta cu tot (cum fac si eu de altfel, cel putinla aspectul cu mers cu nevasta)... Asa ca nu va infocati baieti si nu confundati motociclismul de Magheru/Everest cu motociclismul de mers aproape saptamanal in Bulgaria/Grecia/alte destinatii accesibile de weekend daca stii sa te dai si ai bani de benzina/hotel/mancare/etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e o jignire indirecta dupa ceva replici. Din cate stiu eu Bogdan Harea are obiceiul sa mearga la touring din ala de oameni hotarati (si 700-1000km pe zi) cu o motocicleta relativ noua care costa in medie mai mult decat o masina (vorbesc aici de un BMW de 1150 sau 1200ccc de touring). Si spun astea din amintiri de pe la plimbari pe moto, ca nu m-a deranjat sa-i mai citesc inca odata profilul in seara asta ca sa vad exact pe ce tip de motor se da, dar spre deosebire de altii care se dau mai mult din tastatura el se da mai mult pe motor decat pe calculator si din cate tin eu minte de obicei cu nevasta cu tot (cum fac si eu de altfel, cel putinla aspectul cu mers cu nevasta)... Asa ca nu va infocati baieti si nu confundati motociclismul de Magheru/Everest cu motociclismul de mers aproape saptamanal in Bulgaria/Grecia/alte destinatii accesibile de weekend daca stii sa te dai si ai bani de benzina/hotel/mancare/etc...

 

 

are un v-strom care arata exemplar, iar parbrizul creat pt el este superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici e o jignire indirecta dupa ceva replici. Din cate stiu eu Bogdan Harea are obiceiul sa mearga la touring din ala de oameni hotarati (si 700-1000km pe zi) cu o motocicleta relativ noua care costa in medie mai mult decat o masina (vorbesc aici de un BMW de 1150 sau 1200ccc de touring). Si spun astea din amintiri de pe la plimbari pe moto, ca nu m-a deranjat sa-i mai citesc inca odata profilul in seara asta ca sa vad exact pe ce tip de motor se da, dar spre deosebire de altii care se dau mai mult din tastatura el se da mai mult pe motor decat pe calculator si din cate tin eu minte de obicei cu nevasta cu tot (cum fac si eu de altfel, cel putinla aspectul cu mers cu nevasta)... Asa ca nu va infocati baieti si nu confundati motociclismul de Magheru/Everest cu motociclismul de mers aproape saptamanal in Bulgaria/Grecia/alte destinatii accesibile de weekend daca stii sa te dai si ai bani de benzina/hotel/mancare/etc...

 

Inainte sa fi apasat butonul "Add Reply" puteai sa fi citit topicul de la inceput. Daca nu intelegeai din prima, mai citeai odata si ai fi inteles. Ca sa te scutesc de munca asta titanica, i-am sugerat lui Cristi o carena integrala pentru o protectie mai buna, si daca se sperie ca-l bate vantul la 120 km/h ar putea sa incerce (la un mod ironic) masina, acolo esti protejat mai bine de curent si vant.

 

Deci, care e rostul postului tau?!?!? Imi poti raspunde pe pm ca sa nu umplem topicul omului cu ineptii sau refulari personale.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, de ce nu il faci din sticla direct. macar stii o treaba. Te mai complici cu plexi si alte prostioare.

 

Acum serios, plexiglass gasesti la MonsMedius in Baneasa. Daca vorbesti cu "baetii" de acolo iti dau bucatele mai micutze. Acum depinde de ce grosime vrei sa folosesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, de ce nu il faci din sticla direct. macar stii o treaba. Te mai complici cu plexi si alte prostioare.

 

Acum serios, plexiglass gasesti la MonsMedius in Baneasa. Daca vorbesti cu "baetii" de acolo iti dau bucatele mai micutze. Acum depinde de ce grosime vrei sa folosesti.

 

 

la sticla trebuie cateva sute sau mii de grade chair ca sa o poti modela, fata de plexiglas care ia forma matritei la 160-170 grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai dat pm-ul ala Âşi m-am intimidat câteva zile, dar acum mi-am făcut curaj să ies iar la rampă cu declarații incendiare!! :scratch:

 

Am citit toata galceava de aici si pot spune ca esti total pe langa subiect si foarte enervant pe deasupra. Lasa omu' sa-si faca parbriz cum vrea el si tu mai toarna-ti o bere pe gat ! Daca ajungi sa-ti faci parbrizul mobrei muci este foarte probabil ca nici sa nu mai ai vreodata nevoie de el....iar pentru acele pietricele care mai lovesc geamul, este foarte buna solutia cu lipirea de folie transparenta pentru prevenirea aschierii sau whatever....asa ca lasa-ne si mergi sa te inchini la firmele alea care fac parbrize bulletproof si tot ca.ca.tul ala de arsenal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toata galceava de aici si pot spune ca esti total pe langa subiect si foarte enervant pe deasupra. Lasa omu' sa-si faca parbriz cum vrea el si tu mai toarna-ti o bere pe gat ! Daca ajungi sa-ti faci parbrizul mobrei muci este foarte probabil ca nici sa nu mai ai vreodata nevoie de el....iar pentru acele pietricele care mai lovesc geamul, este foarte buna solutia cu lipirea de folie transparenta pentru prevenirea aschierii sau whatever....asa ca lasa-ne si mergi sa te inchini la firmele alea care fac parbrize bulletproof si tot ca.ca.tul ala de arsenal

 

 

multumesc pt sustinere. momentan vo folosi parbrizul original dar in paralel voi lucra la matrita pt cel care vreau sa il fac.

 

momentan incerc sa rezolv o problema mecanica :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt sustinere. momentan vo folosi parbrizul original dar in paralel voi lucra la matrita pt cel care vreau sa il fac.

 

momentan incerc sa rezolv o problema mecanica :lol:

 

 

http://www.bullster.com/en/catalogue-produ...erecherche=moto

 

am gasit parbrizu ideal :scratch:

 

asta vreau sa fac. sunt curios cat o costa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In toamna am cumparat din bricostore-pantelimon (dep. materiale de constructii) polycarbonat celular pentru un gard si am vazut ca aveau si makrolon de la bayer, de diverse grosimi si culori(este echivalentul lexan-ului din filmul pus de thomas).

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bullster.com/en/catalogue-produ...erecherche=moto

 

am gasit parbrizu ideal :cheers:

 

asta vreau sa fac. sunt curios cat o costa

Cred ca ar fi foarte simplu. Si eu vreau sa confectionez niste parbrize similare; azi ma duc sa vad daca gasesc plexiglas sau echivalent pe la bricostore/horbach/etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors cu informatii despre folii de plexiglas: gasesti cam la orice Bricostore/Pratiker/Hornbach. Cauti la materiale de constructii. Am vazut folie de 3x500x1000 mm la 50 RON si de 4x500x1000mm la 70 RON. Aveau si folii de policarbonat, insa nu erau clare si pareau ceva mai putin rezistente. Totodata nu stiu exact cam care ar fi procedura de mulare a policarbonatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors cu informatii despre folii de plexiglas: gasesti cam la orice Bricostore/Pratiker/Hornbach. Cauti la materiale de constructii. Am vazut folie de 3x500x1000 mm la 50 RON si de 4x500x1000mm la 70 RON. Aveau si folii de policarbonat, insa nu erau clare si pareau ceva mai putin rezistente. Totodata nu stiu exact cam care ar fi procedura de mulare a policarbonatului.

 

 

la ce pret era policarbonatul??

 

Are careva neamuri, rude sau prieteni prin germania care ma pot ajuta sa aflu pretul acelui parbriz?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parbizele Givi sunt din plexiglas tratat. Se aschiaza la spargere sau nu, sunt 'jde mii de motoare cu parbrize asa. Cred ca iti poti face linistit din plexiglas. La policarbonat nu m-am uitat pentru ca 1. nu aveau folii de dimensiuni lumesti (doar ceva de vro' 2mp) si 2. nu aveau clar; erau mate de aratau ca 'geamurile' de la cabinele de dush si 3. nu mi-a dat nici o senzatie de siguranta la cat de moale era.. Crede-ma: nu vrei asa ceva pe moto.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...