Sari la conținut

CIZME ENDURO/MOTOCROSS/SUPERMOTO


Vizitator _Raul_
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

legat de tcx pro 2.

 

am o pereche luate de la onor jupan atillas. pe care am avut dezonoarea sa le testez la o tranta luata pe la 60 la ora. mai exact mi-o cazut catai junca de un sfert de tona pe picior. care picior s-o mai si rasucit o tzara (la nivelul gleznei si al genunchiului).

 

nici nu vreau sa ma gandesc cum arata piciorul meu daca nu eram in cizmele astea. asa am putut sa mai bag inca 100 si de km dupa tranta. bine, la o ora dupa ce am scos piciorul din cizma mi se umflase destul de nasol si ~ o zi abia ma taram. dar faptul ca la 1 sapt dupa jucam o miutza spune multe.

 

ce ma surprinde e cat de comode sunt. nu am crezut in viata mea ca o sa ma misc atat de lejer in catai butucii. aici e momentul sa mai zic un aspect. eu in mod normal port un 44-45. dupa oarecare consultari cu atillas am decis sa imi iau un 46. ce e drept, simt ceva loc ramas la varfuri. dar, cel putin pana la momentul de fata, nici un joc.

 

un alt aspect pe care ar trebui sa il ia in considerare cei ce isi iau pt prima data o cizma de cross de dimensiuni generoase e schimbatul vitezelor. dupa ce m-am chinuit cu repozitionatul schimbatorului (de turbam apoi in ghete de oras), am ajuns la concluzia ca, doamne, ce bine se schimba la pinten.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura lor problema este ca primele 2 luni te simti in ele ca si cum ai fi in ghips si aici ma refer nu numai la modelul asta ci la toate modelele clasice de cizme.si de aici incep cele mai dese freze si posete cand nu simti frana de picior si levierul de viteze..

 

Salut,

Oxtar marimea 42 eventual 43 (eu port 42 la pantof) nu mai poti face rost?

 

Multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca de Diadorra MX-5 nu a zis nimeni nimic. Eu am doar cuvinte de lauda si cred ca voi scrie si o recenzie mica zilele astea. Pe scurt: 170 kg + picior agatat = toate bune si frumoase, fara nici cel mai mic impact asupra piciorului; infipte in apa de 20cm static (picior jos in rau de Camil Ressu) nu se umezesc; iau apa doar pe sus daca nu ai pantaloni impermeabili pe deasupra. Foarte confortabile, daca te intelegi cu mersul a la robocop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca de Diadorra MX-5 nu a zis nimeni nimic. Eu am doar cuvinte de lauda si cred ca voi scrie si o recenzie mica zilele astea. Pe scurt: 170 kg + picior agatat = toate bune si frumoase, fara nici cel mai mic impact asupra piciorului; infipte in apa de 20cm static (picior jos in rau de Camil Ressu) nu se umezesc; iau apa doar pe sus daca nu ai pantaloni impermeabili pe deasupra. Foarte confortabile, daca te intelegi cu mersul a la robocop.

treaba asta cu mersul a la robocop este cea mai mare problema a lor..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Oxtar marimea 42 eventual 43 (eu port 42 la pantof) nu mai poti face rost?

 

Multumesc,

cand primesc te anunt..in general noi luam foarte multe perechi asa ca se rezolva..pe moment fabrica produce doar booti de placi si cizme de viteza,iar enduro se baga in lucru din toamna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand primesc te anunt..in general noi luam foarte multe perechi asa ca se rezolva..pe moment fabrica produce doar booti de placi si cizme de viteza,iar enduro se baga in lucru din toamna..

 

Ok, merci , tinem legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

o mica intrebare:ce magazin din Bucuresti ma sfatuiti sa vizitez ?care are cizme pt off-road pe stoc.Varianta 2- cineva din tara care se misca repede cu coletaria(cu cizme pe stoc si face schimbul repede in caz de nepotrivire de nr). multumesc anticipat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mica intrebare:ce magazin din Bucuresti ma sfatuiti sa vizitez ?care are cizme pt off-road pe stoc.Varianta 2- cineva din tara care se misca repede cu coletaria(cu cizme pe stoc si face schimbul repede in caz de nepotrivire de nr). multumesc anticipat!!

 

mergi pe pipera. cum urci dinspre aviatiei (de la intersectia cu Prosche/Seat), ai la rand, pe partea dreapta - Motomania (Acerbis), United Motors, Intermotorcycle Honda (ei au Sidi) si Dual Tours Yamaha (Fox). Vezi si tu ce gasesti pe stoc

Ai Gaerne langa tine la BV - eu zic ca daca te hotarasti sa-ti iei niste cizme tari Gaerne ar trebui sa fie pe lista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, sar si eu c-o-ntrebare :ph34r: Am cumparat acum 2 ani de la salonul moto o pereche de cizme de enduro Falco (Gianni Falco). Aveti idee de vreun dealer Gianni Falco prin Romania ? Mi s-au rupt vreo 3-4 prinderi la ele si s-au facut uitate prin padure. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Subiectul topicului era acesta :

 

Unii, ca mine, intentioneaza sa schimbe perechea actuala de cizme aflata in posesia lor, fiindca nu este ceea ce (mai) au nevoie.

Cei care nu au experimentat cizmele enduro in viata lor, le privesc cu groaza in priviri si instincte. Ratiunea si instinctul de conservare le spun insa ca au nevoie de ele. Din pacate, multi nu au minimul de cunostiinte pentru a isi alege ceea ce este potrivit pentru nevoile lor.

Voi, restul, aveti experienta.

Pentru toti, schimbul de informatii acumulate din experienta este nepretuit.

Lansez, deci acest topic.

"Enduro/Motocross" fiindca particularitatile modelelor despre care sper sa ne impartasiti experienta voastra le recomanda pe unele la motocross (ex: un model care se aeriseste bine, prin natura constructiei si a materialelor folosite) si nu la enduro, unde nu vor fi altceva decat o gaura de bani si un factor de stress, datorita apei care le invadeaza peste tot.

 

Ca de obicei, voi incerca sa gandesc topicul pe un sablon, pentru informatii la subiect si pentru a nu derapa total de la subiect.

 

01. Denumirea - marca, modelul (eventual anul/perioada de comercializare)

02. Fotografie de ansamblu

03. Pretul si locul de unde au fost achizitionate

04. Prevazute cu ciorap interior?

05. Catarame de metal sau plastic?

06. Cat de bine sunt pozitionate si cat de bine se inchid cataramele? Cat de des vi se agata de obstacole / se deschid in timpul mersului?

07. (Comparativ cu alte modele folosite personal sau de catre cunoscutii dvs.) ati pierdut prinderile de pe ele?

08. Gata de folosit de la prima iesire? Cate iesiri au fost necesare pana au devenit comode?

09. Gradul de confort dupa perioada de "rupere". Cu note de la 1 la 10.

08. Gradul de siguranta/protectie al acestor cizme. Cu note de la 1 la 10.

09. Intra apa in ele? Dupa cat timp (sau cate balti/traversari)? Cat de multa si pe unde?

10. Rezistenta la uzura a talpii; Ati fost in situatia de a vi se desprinde talpa de la vreuna dintre ele? Dupa cat timp?

11. Cat de lejer reusiti sa ajustati prinderile?

11. Calitati care v-au impresionat?

12. Legat strict de cizme (nu pret, Ce v-a dezamagit sau deranjat la ele?

13. Ati modifica (modificat) ceva la ele?

14. Ce alte modele de cizme ati folosit, detinut?

15. Care va fi urmatorul model pe care il veti achizitiona? Motivul?

16. Alte observatii;

 

 

Eu si altii asemeni mie va multumim pentru faptul ca de 4 pagini incoace am citit atat de multe cronici incat deja nu mai stim ce sa alegem.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi pe pipera. cum urci dinspre aviatiei (de la intersectia cu Prosche/Seat), ai la rand, pe partea dreapta - Motomania (Acerbis), United Motors, Intermotorcycle Honda (ei au Sidi) si Dual Tours Yamaha (Fox). Vezi si tu ce gasesti pe stoc

Ai Gaerne langa tine la BV - eu zic ca daca te hotarasti sa-ti iei niste cizme tari Gaerne ar trebui sa fie pe lista.

:wacko: multumesc!!! ce parere aveti de ALPINESTAR TECH 3...se potrivesc cu GS 1200 si cu soft endureala pe care o poate face ? am observat ca in Long Way Down baietii aveau alpinestar...erau tech3 sau tech 10?a doua intrebare este asa pt cultura generala!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wacko: multumesc!!! ce parere aveti de ALPINESTAR TECH 3...se potrivesc cu GS 1200 si cu soft endureala pe care o poate face ? am observat ca in Long Way Down baietii aveau alpinestar...erau tech3 sau tech 10?a doua intrebare este asa pt cultura generala!! :)

 

Poti sa te folosesti sanatos de ele. Eu de 2 ani jumate foosesc tech3 si sunt excelente. Inca nu am rupt nici o inchizatoare desi s-au tot agatat prin crengi, cioturi si altele. Am un prieten care alearga in CN Motocross si e foarte multumit de ele. Sunt comode si la mersul in picioare. Fac fata foarte si la 0 dar si la 35 grade Celsius. Important e sa stea bine pe picior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vis a vis de Alpinestars Tech3 pot sa va spun ca am o pereche de un an de zile pe care am folosit-o doar la endureala (cu CR-ul). Mentionez ca am varianta de Tech3 fara bot de fier (sunt 2 variante). Dupa acest an cizma dreapta s-a ros in talpa destul de rau de la kickstart in doua locuri - la mijloc si undeva sub degetul mare(la mijloc s-a gaurit si intra apa).

 

Apa intra(de noi) si pe la legaturi daca scufunzi piciorul peste laba (nu va ganditi la tampenii).

 

In acest an nu s-a rupt nici o legatura si am luat trante destul de serioase (de desfacut s-au mai desfacut).

 

Daca le iei pentru touring si putin enduro sunt Ok. Totusi mi se par cam butucanoase pentru mers pe strada(ca si orice alta cizma de enduro) -- eu pe F650 GS am folosit niste ghetute Gaerne (si am facut si ceva offroad cu el gen Transalpina).

 

Sa ma ierte domnul Raul ca nu am facut un review complet - va urma in zilele urmatoare !

 

Alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Sa ma ierte domnul Raul ca nu am facut un review complet - va urma in zilele urmatoare !

 

Hai mai Alex, ce naiba ... . Sunt Raul si atata. Nu e vorba de nici un domn.

Poate sa scrie lumea si cum ai scris tu. Macar cat ai scris tu, atata timp cat este o parere sincera, cat de cat obiectiva si exprimata dupa un minim de folosinta.

Problema este ca topicul aluneca de ceva timp spre un fel de chat intre useri care ar fi putut lejer scrie review-uri.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am niste cizme On&Off albastre, gen astea.

 

Le'am primit cadou, eu aveam de gand sa iau acerbis worker.

 

Sunt foarte bune, asta e parerea mea. Nu intra apa in ele, sunt confortabile, le spal destul de usor si repede. Nu se deschid cataramele, care sunt din metal, care se pot schimb, care este :wacko:

 

Am cazut de cateva ori si nu am simtit nimica, deci chiar isi fac treaba. Mai are cineva asa ceva, ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog, stie cineva in ce magazin(e) din Bucuresti se gasesc cizme Alpinestars Tech 3/8/10?

 

Am tot citi... dar este altceva cand te poti incalta cu ele.

 

 

Thx

 

 

 

Mesaj completat

Va rog, stie cineva in ce magazin(e) din Bucuresti se gasesc cizme Alpinestars Tech 3/8/10?

 

Am tot citi... dar este altceva cand te poti incalta cu ele.

 

 

Thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa amintim Alpinstars Tech 7 care sunt defapt Alpinstars Tech 10 fara soseta interioara. Acum le gasitii pe la vreo 200 E. Nu au caracteristica mersului de robot, si cred ca au cele mai bune materiale pt. protectii.

Merita toti bani.

Si nu uitati cea ce deja stiati:" cu un lucru ieftin iesi intotdeauna mai scump"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o pereche de TCX Pro2, care abia weekendul asta am reusit sa le inaugurez.

 

Nu am ajuns in apa cu ele, dar pot spune ca sunt extrem de comode atat la endureala, cat si la mersul pe asfalt - au o articulatie in zona calcaiului si permite o mica miscare de glezna, suficient cat sa poti pasi relativ normal

 

S-a desfacut o legatura in 5 ore de dat si aprox. 10 trante.

 

Au inauntru ciorap cu gel, deci nu prea ai cum sa te "bata", doar daca ai laba piciorului extrem de lata (ca mine), astfel incat cu latimea cizmei sa ai probleme - pe mine ma apasa putin pe osul de langa degetul mic, dar sper ca odata ce le mai port 2-3 iesiri, sa se mai lase putin

 

Ce imi place la ele, si am descoperit abia acum, e ca pe cizma stanga este un fel de "pinten" cu care poti schimba vitezele (nu stiu daca toate cizmele au in general)

 

Daca mai are cineva intrebari, sa intrebe...ca eu unul nu mai stiu ce sa scriu :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Are cineva experienta cu: TCX FCS Combat ?

Daca am piciorul 43, ar trebui sa iau 44? din auzite am inteles ca la TCX Pro2 [din cauza sosetei interioare, cred] trebuie sa cauti cu un nr mai mare..

Le vreau pentru enduro; ture mai scurte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am piciorul 43, ar trebui sa iau 44?

 

in general trebuie sa iei cu un numar mai mare. Dar nu e regula. Cel mai bine e sa probezi; daca sunt noi, trebuie sa le bagi putin fortat, dar dupa ce bagi piciorul trebuie sa te simti ok in ele; dupa ce le porti se mai lasa (asa ca nu e bine sa fie prea mari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...