Sari la conținut

Indreptarea pieselor de aluminiu


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Deci pana la urma care e mai bun? Am o singura pozitia in agenda telefonului pentru indreptat jenti si vreau sa stiu al cui numar il bag :D

Pentru jante moto cred ca sirius este cel mai bun,eu de altul mai bun nu am auzit,iar pentru auto cred ca cei de la autoram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Deci cum au ajuns jantele hamann înapoi la centrat după ce le-ai făcut pe masina cu eroare zero? :)

Greu iti este sa citesti,una din jante a avut o portiune din buza batuta la ciocan pe o portiune de 2cm latime si 35 lungime unde era numai valuri valuri,a fost roluita decat acea portiune pentru a putea fi polishata,in rest nu a fost indreptat nimic la niciuna din jante deoarece proprietarul a spus ca le-a indreptat inainte sa le aduca la noi...sa mai scurteze din timpul de executie deoarece isi facuse programare prin decembrie si l-am primit dabea luna trecuta.Eu i le-am adus dupa rectificare,nu erau demontate si l-am informat ca jantele sunt strambe si bat ca naiba,dar eu din mandrie nu repar ce strica altul,daca vine cineva cu o jumatate de lucrare facuta in alta parte il trimit la plimbare.

Editat de b86dtm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in orice economie sanatoasa "denigrarea concurentei" este mentionata in fisa postului.

:)

stiu intimplator un exemplu de pe un alt forum (cu totul alt domeniu)... doi membri (principali ingineri) ai unor firme nu chiar minuscule si cu expunere mult mai mare comparativ cu un service se injurau de numa-numa fara vreo rusine, in vazul publicului cumparator. si nici macar nu erau romani :) cind e vorba de $$$, anything goes.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem - eu nu centrez roti, doar am observat, constatat ca domnul dtm spunea mai devrem ca Sirius nu poate sa faca roti descentrate din spite si el poate. :)

Am venit cu dovezi filmate si cam atat. Ce treaba are el mai departe cu concurenta este treaba lui.

Pana acum s-a discutat civilizat, ceea ce este o dovada ca, si in cazul unei controverse, oamenii se pot intelege politicos chiar daca opiniile diverg.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem - eu nu centrez roti, doar ma bag in seama aiurea :)

 

Ti-am corectat un pic postarea, nu te superi, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic ..... leai centrat sau nu ?

:D Boss .. :D treaba e simpla definitia roti centrate * este sa nu bata st-dr sau sus - jos , corect ?

in caz ca da ... pune o filmare doua .... sa vedem si noi

daca vrei sa vezi jenti praf indoite din toate directiile facute cu scule din era primitiva care au iesit ata !!!

intra pe Moto Mecanica

 

Se zice corect tehnic , centrat nu indreptat !! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic ..... leai centrat sau nu ?

:D Boss .. :D treaba e simpla definitia roti centrate * este sa nu bata st-dr sau sus - jos , corect ?

in caz ca da ... pune o filmare doua .... sa vedem si noi

daca vrei sa vezi jenti praf indoite din toate directiile facute cu scule din era primitiva care au iesit ata !!!

intra pe Moto Mecanica

 

Se zice corect tehnic , centrat nu indreptat !!

 

Balamuc, sunt doua chestiuni diferite.

 

Cand ai o janta cu marginea stramba - a luat o bordura pe o parte, atunci acea margine a jentii se indreapta.

Cand ai o roata descentrata, facuta 8, care bate - exact cum era aia din clipul de la sirius unde ziceai tu "ELECTRONIC", atunci se centreaza.

O janta cu margini strambe nu e neaparat descentrata asa cum o roata descentrata nu are neaparat margini strambe.

Indreptare inseamna aducerea la forma initiala a galmelor sau marginilor.

Centrarea inseamna refacerea paralelismului dintre planul cercului exterior al jentii si planul cercului centrului - butucului. Aia cum zici tu: stg -dreapta.

Si mai exista o forma de centrare, atunci cand centrul rotii e deplasat fata de centrul cercului exterior al jentii, dar in cazul ala cred ca e cam greu de corectat. Aia sus-jos.

 

:cheers:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... orice deviere de la centru este ... descentrare !! dar sint deacord si cu varianta ta .

si eu zic lafel cu toate ca o raza nu poate fi dreapta !! :D

 

dar noi vrem sa vedem daca roata este ... dreapta !!! :D astai intrebarea !!

si tot lafel de inportant daca materialul este lafel de rezistent dupa incalzire !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot fi o gramada de situatii, nu numai la parcare. Gropi, urcat coborat borduri cand prchezi pe trotuar, etc.

Eu de ex am jenti de alu de 16" cu pneuri 205/45 si am reusit sa indoi roata dreapta spate intr-o bordura. Stateam intr-o itersectie strada mica/strada mare fara semafor in spatele cuiva care facea stanga, eu mergeam inainte. Boul din fata s-a dat putin spre centru dar nu suficient. Din pozitia in care eram am incercat sa ma bag prin dreapta lui, caci martalogul probabil astepta sa treaca toate masinile din oras pana sa se bage el. Am reusit sa bag botul masinii intre masina lui si bordura dar foarte la limita, cu fata am trecut dar fiind usor enervat ca asteptam de 5 min sa scoata ala nasul mai mult, am accelerat si cu roata dr spate am dat in bordura destul de tare. Asta e.. nerabdarea costa. Altul in spatele meu cu un suv a urcat direct pe trotuar cu juma de masina.. ca sa-l ocoleasca pe martalog. Martalogul statea ca vita acolo asteptand sa treaca toate masinile de pe 2 benzi pe sens si linie de tramvai la mijloc.. lucru care probabil se intampla undeva in anul 2020. In loc sa se bage pe liniile de tramvai cand pe sensul cel mai apropiat de noi nu mai venea nimic, el astepta sa se faca liber si pe sensul de dupa liniile de tramvai. Cand se eliberau benzile aproape de noi se blocau cele de peste liniile de tramvai, cand se eliberau alea se blocau astea de langa noi. Asta tot asteeepta probabil sa vin noaptea sa nu mai vina nici o masina.. pe nici unul din sensuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e roata de BMW 1000 rr a lui Ionut Mistode (campoin moto viteza)

95 % din ROSBK au facut si fac rotile la aurolaci care au scule primitive :D

stanteri si driftuitori si linuitari tot la vastele ateliere ale lui Sirius le fac !!

 

am si o veste nasoala !! in un an 2 Sirius se muta la munte ... !! daca acum dureaza 5-7 zile

o roata atunci o sa dureze 7-12 zile eu ma voi ocupa de programari ... asta e situatia ...

cine vrea calitate asteapta !! exista si sistemul de urgenta (adica pe loc) si costa dublu.

 

pretul normal este intre 30 e si 60 e poate sa ajunga in caz ca sint explodate la 100 e

un disc este 10 e indiferent cit de strinb este , stiu ca sintem cei mai scumpi de pe piata

clar nu practicam pretul de danping :D

dar ma repet daca lucrarea are suduri naspa sau sa incercat centrarea atunci pretul este .. tot dublu !!

Editat de abalamuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin balamuc, lasa preturile ma capitalistule :D si spune mai clar povestea jantelor Hamann pt ca pe mine m-a uimit gradul de nerozie al celor care il denigreaza pe Sirius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. filmul sa rupt atunci cind au fost desfacute sa fie polisate ...

desfacute oricum nu mai veneau la locul lor chear daca erau puse cherner la cherner (semn la semn)

dar au fost si desperecheate mijlocurile fata de cerc ... deci erau nu 8 ci 14 :D

si acum se creaza un avint supra omenesc si dupa ce nu sa reusit centrarea in loc sa se opresaca

au fost corectate cu strungul asta facind ca marginea sa fie ba groasa (dimensiune normala) ba subtire

rotile astea acum sint de poze ... se poate merge cu ele dar elegant de la Romana la Universitate

daca se pot face ? da !! sudate (ingrosate) , centrate , desfacute si polisate , montate corect in aceeasi pozitie !!!

inca o data centrate dar usor .... si sint bune !! costul ingrosari .... cam 3oo lei x 3 jenti ...= 9oo misto :D

+ costurile celelante !! numai gata ... asta e cu jentile astea ... sanatate ....

Editat de abalamuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturile .... eu fac anti reclama acum !! lui Sirius !! dar cit timp sint oameni care zic

"ok pina la pret ies rotile drepte (centrate) !!???"

 

da ! ies ca noi fara batai peste toleranta admisa .... in legatura cu tolerata ...... sint 3 faze.

1. roata zob si se aduce cit de cit sa tina aerul in cauciuc. (cum fac toti ... inderptatori)

2. roata centrata cu toleranta de fabrica moto 1 mm si auto 2 mm chear si 3 . (doar Sirius)

3 roata cu toleranta sub fabrica (mai bine ca la fabrica ) astia sint doar un client la o saptamina (diar Sirius).

 

revin cu ideea nastrusnica vreau sa vad cum indreapta alti roti si cel mai mult vreau sa vad

roata pe dispozitiv cit bate ... ecceptind faptul ca este incalzita .. nu ma pricep la ce se intinpla

cu metalul in atomi lui :D dar vreau sa vad roata invirtita ca nu bate , dar atentie nu bagata in strung !!

ca asta ... clar nu este bine cum sa mai tina talonul ditai puterea de lovitura in groapa si greutatea masini !??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strung .... pai daca iei din ia ... dintro unflatura nu ramine subtire in partea ailanta ?

marginea nu se unfla ca un balon in toate directiile !! :D ea este mutata ... pai muto unde a fost

logic ... ideea este ca nu se reuseste acest aspect si este corectat cu strungul respectiv

sa zicem ca bate st-dr 4 mm si buza are ... 12 minus 2x 3 sau 3 x 4 mai ramin in jur de 6 mm

pai .... cum satana sa mai tina ca la 12 mm !!???

nu !! se indreapta pina iese in toleranta numai ca asta dureaza o ora in plus si

se strica raportul pret / timp care duca la deficiente mari de cost si nu se mai amortizeaza

investitia si salariile etc !! ...

este inutil sa revin :D vreau doar o filmare cu o janta centrata ... atit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cum masina aia automata indreapta singura!!!!!!

Acea masina bate singura metalul pentru a il indrepta????

Iar la cald, din cate stiu eu, bine inteles ca habarnist vorbind, metalul isi pierde din duritate, daca nu sunt gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...