Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

pai poate veteranii vor altceva deja au fost doua intalniri reusite zic eu!

Revin aici cu cateva pareri ce mi-au ramas dupa ce am fost la cateva din intrunirile noastre din tara.Nimic nou sub soare,parca ar fi aproape toate desfasurate sub acelasi tipar,Sa du un exemplu:Clujul.Nu contest aici munca facuta de organizatori ptr aceasta intrunire dar programul a lasat de dorit,spun asta caci a fost identic cu acelasi de anul trecut.Desi gazdele dupa postarea primului anunt referitor la program ne spunea sa venim cu idei cu toate ca topicul a abundat de idei care mai de care nu s-au introdus niciun in plicticosul program,acesta fiind ;prinderea carnatilor,impins butoaie,turat mobre,sfoara,etc.S-au propus numere originale;Biker dance,echipat corespunzator,miss motociclista,karaoke,curs de prim ajutor in caz de accident ,cu un cadru calificat care sa ne explice cum se acorda corect,concurs de tehnica,tehnica ridicarii unei motociclete,cel mai varstic participant pe mobra,etc.nenumarate au fost aceste idei dar din pacate nicuna nu au fost introduse in program.Pacat.Nu mai spun de timpii morti care s-ar fi putut compensa cu o discoteca in aer liber,chiar si dupa programul oficial.dar cine sa faca asta.Vesnic cateva formatii de behaitori pe care sa fim sinceri acum cat om fi noi de bikeri multora nu le merge la suflet aceasta muzica.Nu zic toti care canta pe la adunari,mai sunt si exceptii ca de exemplu la Nandru,cine a fost stie de ultima formatie cu tipa aia de la contrabas cu trupa ei,care ne-a pus pe jar si dansam toti.Se poate canta si alta muzica daca se vrea si impaca pe toata lumea.Un exemplu aci de numar...Salutare! P.S. Domnule Constantin la noi nu v-ati gandit cand v-ati infrupat din pestele ala? youtubeFM7bLKnR5-w youtube

Mesaj completat

linkul bun.

sau cum mancam ca sa castigam timp
Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

revin sa zicem ca veteranii sant multumiti cu organizarea lui constantin (slanic) si a lui ivan (tismana) !

 

cred ca m-ai inteles gresit.Si eu am fost foarte multumit de cele doua intruniri ale veteranilor.Tocmai de aceea am participat si voi mai participa.Eu ma refeream ca mi-asi dori ca cele enumerate de mine sa se intample la intrunirile diverselor orase si nu la veterani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si ce te-a retinut sa-i spui 'ce inseamna organizare" pe privat?

Cu bratarile ai dreptate.Era complicat sa-i cauti la culori pe toti dar uite,eu cand am fost anul asta in August la Nandru-Hunedoara le-am zis la baieti ca stam putin(eu si nevasta)si ne-au lasat sa intram moca.Am stat sa mancam un mic si doua beri ,am vazut doua concursuri si am taiat-o.Nu-ti mai zic ca cei care veneau de la peste 450 km intrau liber si in plus (fiind de sfanta Maria) pe cei care-i chemau Maria sau Marin intrau liber. Deci se poate.

Mesaj completat

 

nu vreau sa dau lectii la altii dar pot sa spun ce mi-ar fi placut mie

-concursuri specifice motociclismului ,de indemanare moto ,ca alergatul in saci se pot face si la intrunirile de manelisti.

-concursuri mai barbatesti..nu stiu,de mers pe barna,de ridicat pe sfoara ,de carat bolovani,de taiat lemne

-standup comedy sau macar un concurs de bancuri

-concurs de karaoke

-lupte de amazoane in noroi

-concurs de tricouri ude

-castigatorii se primeasca accesorii moto sau echipamente

-mai multa muzica Rock'n Roll si Country,muzica Folk

-posibilitatea de a-ti face singur un gratar

 

poate ar mai fi si altele dar e tarziu si nu-mi mai vin idei la ora asta

 

Orice sugestie este binevenita si analizata. Eu zic ca este pacat ca nu ai venit, a fost o intalnire pe placul meu si pot chiar sa exemplific cateva elemente:

Locatia a fost buna (pe malul lacului, verdeata, copaci ...)

Muzica a fost la un nivel al decibelilor acceptabil (a fost prima intrunire la care am stat la o terasa langa scena si am putut sa vorbesc cu cei din jur fara sa le tip in ureche)

Putina lume dar multi motociclisti vechi ... oameni cu care poti discuta

Aproape deloc turari de motoare ... noaptea chiar deloc ... noaptea dupa 01 chiar s-a putut dormi in cort in liniste

Accesul motoarelor doar in parcare (puteai sa stai linistit in locatie fara sa-ti fie frica ca intra in tine un motociclist beat ... sambata am venit cu fi'miu de un an jumate care a alergat prin locatie fara probleme)

Mancare si bautura ieftina (2lei micu', 3 lei sucul, 2,5 lei berea)

Nu a fost nici un incident/conflict/accident

Paza la greu (membrii clubului, agenti de paza, jandarmi, politie ... in total 50 oameni)

Salvare in incinta.

Concursuri moto un pic mai diferite ... zic eu

Parada scurta si fara incidente

etc

 

Normal ca au fost si minusuri, oameni nemultumiti dar incercam sa invatam din greseli dar quantificand totul.

 

 

 

 

Mesaj completat

Anul trecut a fost intrarea 15 lei de motocicleta (daca imi aduc aminte bine) si am avut o gaura de 10,000 euro pe care au suportat-o membrii, anul acesta am vrut sa nu mai intram in deficit ata de mare si nu am putut face rabat la intrare, si "consoartele" membrilor au platit taxa de intrare. Cel putin anul acesta am reusit sa iesim aproape de "0" cheltuieli vs venituri.

Orice sugestie este binevenita si analizata. Eu zic ca este pacat ca nu ai venit, a fost o intalnire pe placul meu si pot chiar sa exemplific cateva elemente:

Locatia a fost buna (pe malul lacului, verdeata, copaci ...)

Muzica a fost la un nivel al decibelilor acceptabil (a fost prima intrunire la care am stat la o terasa langa scena si am putut sa vorbesc cu cei din jur fara sa le tip in ureche)

Putina lume dar multi motociclisti vechi ... oameni cu care poti discuta

Aproape deloc turari de motoare ... noaptea chiar deloc ... noaptea dupa 01 chiar s-a putut dormi in cort in liniste

Accesul motoarelor doar in parcare (puteai sa stai linistit in locatie fara sa-ti fie frica ca intra in tine un motociclist beat ... sambata am venit cu fi'miu de un an jumate care a alergat prin locatie fara probleme)

Mancare si bautura ieftina (2lei micu', 3 lei sucul, 2,5 lei berea) Mancare variata ... puteai sa mergi la restaurantul din incinta daca vroiai ciorba si mancare gatita.

Nu a fost nici un incident/conflict/accident

Paza la greu (membrii clubului, agenti de paza, jandarmi, politie ... in total 60 oameni)

Salvare in incinta.

Concursuri moto un pic mai diferite ... zic eu

Parada scurta si fara incidente

etc

 

Normal ca au fost si minusuri, oameni nemultumiti dar incercam sa invatam din greseli dar quantificand totul pentru ca, chiar daca scopul intrunirii este ca participantii sa se simta bine, nu pot sa mai accept ca membrii DM sa ajunga sa-si vanda motoare ca sa platim paguba ... asa ceva nu mai este acceptabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna domnilor, eu am pe HDD de la DVD, Sony desigur, vreo 23 de emisiuni inregistrate in HQ, dar sunt cam maricutze cam 1,7Gb per emisiune, nu cred ca pot fi urcate pe net, super eleganta treaba programezi scula la ora cutare pe data cutare pe canalul cutare tragi asta ...........................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ! Am inregistrat-o la calitate DVD, Am incercat s-o uploadez aici dar fisierul are 2.75Mb iar maxim admis e 2Mb. In aceste conditii o pot trimite pe mail ca atasament sau ne vedem si o pun pe orice mediu de stocare(CD-R,CD-RW, Flash memory, Stick USB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...si sa speram ca aceasta pagina sa adune cit mai multe nume de motociclisti ajunsi la virsta senectutii, de-a lungul timpului si sa se pastreze "in top"!

Asfalt uscat! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi la Arc vin si ultimile restante la banutul cu anul. Daca santeti in zona le puteti primi.

Io n-o sa fiu in zona, stiti voi de ce... :D ...dar va rog sa nu uitati si de restantele de "banuti" pentru motociclistii de la Gorj, ale caror trese le-am luat si le-am inminat deja. Banii pentru trese ii am si-i pot trimite lui Bogdan prin ce modalitate doreste.

Poate saptamina viitoare vin pe-aci sa "mitingesc" nitel cu minerii, asa ca poate ne vedem la una mica alaturi, motociclisti bucuresteni si mineri olteni! :rose:

Sa vedeti atunci aliante! :blink:

 

P.S. - mai am citiva motociclisti ale caror acte le-am postat io aici si n-au putut fi prezenti la Tismana din cauze obiective si ar dori si ei tresele cu banutii, se poate?O discutam la prima "vedere"! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou imaginea motociclismului a fost stricata. Nimeni altul decat Mircea Badea si-a permis sa arunce cu venin in directia noastra, a tuturor. A dres un pic busuiocul cu o alta ocazie, dar personal nu am primit satisfactie. Unii zic ca nu trebuie sa bagam in seama... si ca trebuie ignorat. Putini dar inimosi, cativa, s-au dus sa stea de vorba cu el si sa ii explice, ca nu toti sunt teribilisti si ca a gresit. Cel mai bine ar fi daca d-vs cei ,batrani", i-ati adresa o scrisoare, chiar si deschisa, in care sa il rugati sa nu mai faca asemenea afirmatii si pe viitor sa cantareasca bine cuvintele, deoarece jigneste multi oameni nevinovati, prin vorbele si atitudinea lui. Ar fi momentul sa faceti si altceva acum, dupa momentul impartirii treselor. Aceasta asociatie sa nu se limiteze numai la intalniri, etc. Demonstrati ca voi sunteti uniti si actionati, fiti stindardul nostru, caci voi sunteti indreptatiti sa formati un asemenea nucleu. Voi sunteti fortza ce poate coagula motociclismul in sfarsit in Romania. Acum este un asemenea moment prieteni. Domnul fie cu voi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc cu interes topicul asta chiar daca nu particip, pare dintre cele mai echilibrate. nu stiu ce a spus mircea badea, personal nu il simpatizez, e un semidoct. vrea sa dea impresia ca se pricepe la toate dar de fapt nu se pricepe la nimic. in aceste circumstante nu cred ca are importanta ce a spus, l-am auzit spunand foarte multe prostii, in ultima vreme nu-l mai urmaresc. repeta mereu si mereu aceleasi povesti. ce pot spune eu este ca in ultima vreme sunt din ce in ce mai multi baieti tineri pe doua roti, invariabil pe vitezane pe care nu le stapanesc cum trebuie, ii vezi dupa coada motorului care bataie stanga-dreapta si care circula foarte periculos in oras. eu merg numai cu masina in cursul saptamanii, le fac loc cat pot dar a inceput sa-mi fie cumva frica de ei cand ii vad bagandu-se bezmetici intre masini la stop fara sa se tina bine pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta asa-i...ca sa nu mai pun la socoteala faptul ca in afara citorva flacai care chiar chiar stiu cu ce se papa motociclismul, majoritatea umplu forumul cu ineptii si injurii, incearca sa iste scandal, iar daca-i vezi te umfla risu'! Tabachere! :laugh:

Nu mai vorbesc de modul de exprimare si vesnic "gramatica si limba romana" care le sint paralele. Dar sa nu cumva sa-i apostrifezi cu asta ca-ti dau peste bot cu experienta lor pe doua roti, in detrimentul scolii pe care au lasat-o altora!...Sau graba cu care au scris posturile fiindca "erau in trafic pe doua roti"!

Si la profil, toti au ajuns deja "experti sau extra-super membri", dar carora nu li s-a uscat bine cerneala pe permis sau mai grav, pe certificatul de nastere, fiindca nici buletine unii n-au! :laugh:

Si de ce ar trebui astia bartinii sa atenueze durerea creata de ceilalti majoritari, doar de dragul imaginii? Incercati singuri imbunatatirea ei! Voi astia de patati imaginea!

Pentru cei care nu s-au distrat inca si au timp sa citeasca ineptii, serviti de-aici: /index.php?showtopic=430701

Aproape 30 pagini de lalaiala!

Exclud, repet, posturile si gestul de a repara ceva al celor citiva motociclisti cu capu' pe umeri, in fata carora ma inclin! :laugh:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu acum, fondul problemei este corect, exprimarea e de acelasi tip cu a celor care se injura pe forumuri asa ca as pune semnul echivalentei intre respectivul si respectivii. nu are nimic de-a face cu topicul asta si cu veteranii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi in aparenta pare a se lua de motociclistii teribilisti, el face referire la toti motociclistii in general. Pute mici, IQ mizerabil,s.a.m.d. As fi dorit ca voi cei ,batrani' sa luati atitudine si sa ii aratati ca se poate supravietui pe doua roti, chiar mai mult de 4 decenii. Ca sunteti oameni normali, cu depline facultati mintale, integrati in societate. Speram sa deveniti un stindard, un formator de opinie in aceasta lume a celor pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum putem sa facem asta, atita timp cit marea majoritate face ceea ce el a remarcat...si nu numai el! Vedem si noi acelsi lucru!

Noi sintem putini in comparatie cu cei care umbresc imaginea motociclismului si mai putin interesati de cum sintem priviti de cei din jur...fiindca noi parca nu ne dam in petic asa ca ceilalti. Si ma simt respectat cind imi dau casca jos, chiar daca inca in trafic sint bagat sub roti! Dar asta din urma se intimpla de cind ma stiu!

Si la noi nu prea conteza ce zice un papagal platit, fiindca am trecut prin multe altele si sintem scirbiti uneori de a mai incerca

formarea de impresii si imagini noi. Daca va doriti asa mult reabilitarea in fata "natiunii" incepeti cu putzoii care discrediteaza intreaga miscare moto pe strazi, si abia apoi la televizor cu cite-un frustrat din asta. Cit privesc afirmatiile facute de el gen "pute mici, IQ" si altele de genul asta, cred c-o sa-l umfle risu' si-apoi plinsu' (ca in vestitul banc cu magaru' si tiganu') la probatoriu! :laugh:

Dar asta-i doar parerea mea...poate ceilalti n-o vor agrea si ma vor pune la zid...si in felul acesta voi ramine un exponent al celor putini...poate rarisimi! :laugh: Si spun asta fiindca toate eforturile mele de pina acum de a imbunatati imaginea, aici pe forum sau in trafic, au fost blamate de frumosii teribilisti si uneori chiar de persoane cu parul mai alb decit al meu...

Asa ca in acest caz nu-mi ramine decit sa dau sfaturi celor care le cer si sa incerc sa nu ajung victima celor mai neatenti ca mine! :laugh:

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum putem sa facem asta, atita timp cit marea majoritate face ceea ce el a remarcat...si nu numai el! Vedem si noi acelsi lucru!

Noi sintem putini in comparatie cu cei care umbresc imaginea motociclismului si mai putin interesati de cum sintem priviti de cei din jur...fiindca noi parca nu ne dam in petic asa ca ceilalti. Si ma simt respectat cind imi dau casca jos, chiar daca inca in trafic sint bagat sub roti! Dar asta din urma se intimpla de cind ma stiu!

Si la noi nu prea conteza ce zice un papagal platit, fiindca am trecut prin multe altele si sintem scirbiti uneori de a mai incerca

formarea de impresii si imagini noi. Daca va doriti asa mult reabilitarea in fata "natiunii" incepeti cu putzoii care discrediteaza intreaga miscare moto pe strazi, si abia apoi la televizor cu cite-un frustrat din asta. Cit privesc afirmatiile facute de el gen "pute mici, IQ" si altele de genul asta, cred c-o sa-l umfle risu' si-apoi plinsu' (ca in vestitul banc cu magaru' si tiganu') la probatoriu! :laugh:

Dar asta-i doar parerea mea...poate ceilalti n-o vor agrea si ma vor pune la zid...si in felul acesta voi ramine un exponent al celor putini...poate rarisimi! :laugh: Si spun asta fiindca toate eforturile mele de pina acum de a imbunatati imaginea, aici pe forum sau in trafic, au fost blamate de frumosii teribilisti si uneori chiar de persoane cu parul mai alb decit al meu...

Asa ca in acest caz nu-mi ramine decit sa dau sfaturi celor care le cer si sa incerc sa nu ajung victima celor mai neatenti ca mine! :laugh:

Ivane,suntem tot mai putini.Valuri de tineri dornici de ,,afirmare" se zbenguie nestingheriti sub seile de sute de cai putere.Ce sa facem noi? Politia motociclistilor teribilisti? Mi se rupe mie ce zice semidoctul ala pe sticla de motociclisti ptr ca habar nu are cate roti are o motocicleta,dapai sa vorbeasca de curentul numit motociclism.Daca il interesa concret ce e cu asa zisii sarjatori de bulevard culegea informatii de la cineva abilitat sa-l introduca in fenomen.dar cine mai avea rating si ce mai avea prostimea sa aplaude daca se vorbea intr-un mod cum sa spun,impartial,caci nu-i asa un jurnalist trebuie sa fie impartial si nu sa iste controverse.Poporul vrea sa auda si sa primeasca pareri de la badea,le are.Emisiunile de prost gust au invadat sticla in cel mai josnic mod.Nu se mai fac emisiuni de informare despre ceva anume la ore de mare audienta,se baga stiti voi ce,mi-e sila sa descriu aici.De ce nu sunt invitati oameni care efectiv cunosc cu ce se mananca motociclismul si se dezbate aceasta tema.De toate categoriile,tineri,incepatori,sarjatori,veterani,sportivi.Sa se faca naibii cateva emisiuni sa informeze clar natiunea despre acest hobby.Cei din Bucuresti care au ceva cunostinte despre asta sa faca o actiune de genul daca pot.Degeaba facem noi actiuni de genul ,,atentie la motociclisti" caci dupa spargerea multimii se aud mobre turate la maxim cum fac slalomuri printre masini.Sa stau eu la vre-un colt sa impart pliante la soferi si sa primesc de la cativa injuraturi? De ce? Sa spal eu pacatele unora care fac motociclismul de cacao? M-am zbatut si am fost luat la misto pe aici in unele cazuri.Am fost numit guru,mos,invitat la plimbare,invitat sa fac o vizita la bunicii lu nu stiu cine...Atat le poate capul.Ce sa fac?Ii iert si ii salut mai departe din mers,daca nu ma saluta nu am nimic de pierdut.Merg in drumul meu mai departe.Multora am vrut sa le spun cateceva,nu au nevoie de lectii,sunt autotstiutori.M-am vazut pe mine in ei cand aveam de cateva luni permisul,figuri si in capul meu pana nu m-am imprastiat bine odata de am mancat 2 luni cu paiul.La fel,mosii mei motociclisti de pe atunci m-au luat langa ei si m-au sustinut,m-au spus cateceva.Le multumesc si acum ptr asta si mie ca am ascultat.Si iata-ma acum in locul lor.Vreau sa vad peste vre-o 20 ani cati vor mai fi ca noi pe aici din cateva mii care sunt acum.Le doresc sa fie tot atatia si sa treaca macar prin ce am trecut noi.Seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...