Sari la conținut

Piston Rupt


CZU
 Share

Postări Recomandate

Baieti,eu n-am nimic cu omul,dar nu vorbesc prostii.El stie mai bine,ia intrebati-l.N-a avut nimic de returnat in ultima perioada?

Intradevar, este posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si eu de la Gaspar o galerie de admisie. Eu i-am spus ca vreau Pt. ij planeta si el mi-a trimis de jupiter. L-am sunat, si-a cerut scuze, mi-a trimis ceea ce i-am cerut initial si mi-a mai dat si bani inapoi ca e mai ieftina asta de planeta (evident eu i-am returnat la randul meu galeria de jupiter). Deci omu e serios....chiar nu ma asteptam la asa o surpriza placuta... :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manuel, si eu vreau o carte de reparatii, pliiiiiiiiiiiiiz

baga mailu k o scanez si o trimit ...si la cine are nevoie...

...e misto k are tot felu de cote (de reparatii),uzuri normale ,anormale,poze cu ce scule trebuiesc la demontare montare...etc.. :haha:

 

Cand ii trimiti lui DRAKU da un CC si la mine: tmcezar@yahoo.com

Vreau sa compar cu cartea pe care mi-a dat-o cand am luat motoru

ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Trebuia sa fie zgariat foarte serios cilindrul si de asemnenea pistonul in partea inferioara, pentru ca dupa cum se vede-n poza bucata rupta e destul de mare. Daca nu sunt zgariateuri intreb si io: esti sigur ca pistonul nu a fost asa la montare?

Daca cilindrul e zgariat iar nu-i bine chiar daca pui alt piston ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah pistonul asta asa a fost bagat, daca se rupea bucata in mers in cel mai rau caz se gripa pistonul, in cel mai bun ramanea acolo si o gaseai intre segmenti. In timpul functionarii nici macar zona de jos a pistonului, aia cu al 4-lea segment nu iese din camasa spre baie, nu mai vorbesc de aia de sus.

DECI: pistonul ala arata asa cum arata cand a fost montat ultima oara daca nu ti-a cazut in mana bucata la demontare

Prima data cand citesc topicu' asta... chiar ma gandeam daca, shi la a cata pagina, face cineva aceasta observatzie de bun-simtz tehnic :haha:

Shi... pe fundu' baii... potzi tzine shi pietricele ca n-are nimic, acolo stau, nu pleaca in sus :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, imi cer scuze, dar nu ma pot abtine sa nu continui discutia...

 

puneti fratilor pietricele in baia de ulei, caci eu am auzit ca trage chiar mai bine motorul... sincer, nu meritati sa puneti mana pe altceva in afara de o comunista.

ar fi misto sa va puneti si leduri, un sticker cu numele vosru, ca soferii de tir, etc. cand mai am probleme cu motorul si nu ma descurc sunteti primii carora le voi cere sfaturi!

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

mai, imi cer scuze, dar nu ma pot abtine sa nu continui discutia...

 

puneti fratilor pietricele in baia de ulei, caci eu am auzit ca trage chiar mai bine motorul... sincer, nu meritati sa puneti mana pe altceva in afara de o comunista.

ar fi misto sa va puneti si leduri, un sticker cu numele vosru, ca soferii de tir, etc. cand mai am probleme cu motorul si nu ma descurc sunteti primii carora le voi cere sfaturi!

bafta

:haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai, imi cer scuze, dar nu ma pot abtine sa nu continui discutia...

 

puneti fratilor pietricele in baia de ulei, caci eu am auzit ca trage chiar mai bine motorul... sincer, nu meritati sa puneti mana pe altceva in afara de o comunista.

ar fi misto sa va puneti si leduri, un sticker cu numele vosru, ca soferii de tir, etc. cand mai am probleme cu motorul si nu ma descurc sunteti primii carora le voi cere sfaturi!

bafta

 

cred ca exagerezi un pic

din ce s-a afirmat pe aici, eu am inteles ca, in caz de "necesitate", se poate merge cu diverse obiecte in baia de ulei, ca nu fac probleme, sita de la pompa de ulei retinandu-le. asta nu inseamna ca e necesar/trebuie sa existe asemenea obiecte in baia de ulei....

daca ai o japoneza, nu o sa ai asemenea "evenimente" (si nici nu-ti doresc sa ai)

totusi, imi pare ca te uiti un pic cam de sus la cei cu comuniste, oare de ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea ai citit bine, inseamna..

eu l-am sfatuit pe cel caruia i s-a intamplat faza cu pist. sa spele motorul si evident sa scoata bucata aia nenorocita de acolo. daca tot face motorul, e o chestiune de lene daca sari peste astfel de pasi, dar si una de bun simt elementar. e..dupa ce am zis asta, s-au gfasit unii care sa-l sfatuiasca de bine pe om..adica las-o frate acolo ca merge si asa. cred ca trebuie sa te uiti mai bine la ce s-a scris. tu ce sfat i-ai da omului asta care a apucat sa desfaca motorul? daca stia ca are ceva in baia de ulei, e normal sa nu se apuce sa desfaca motorul doar pt asta, dar daca a apucat sa-l desfaca, numai un roman poate sa lase o buc de segment acolo.

si sa stiic a nu ma uit de sus, pt ca am o japoneza. chiar n-are nici o leg una cu alta.

Editat de GSK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: :kiss: am muscat toti ca fraieri...e evident, bucata lipsa nu putea pleca de acolo sa ajunga in baie :P Daca era chiar lipsa la inventarul schijelor ramase la demontare :lol: , e clar ca cine a montat ultima oara pistonul l-a pus asa rupt numa' sa-l vanda :kiss: Tare mi-e "drag" de oamenii astia :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inteles ce ai vrut sa spui, si sunt sigur ca m-ai inteles si tu pe mine....

prin "am desfacut motorul" eu inteleg ca omul a desfacut si baia de ulei, iar orice om normal nu lasa diverse obiecte straine...

eu, cel putin asa gandesc....

oricum, concluziile noastre sunt aceleasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GSK@: eu ii cunosc pe Draku,CZU si Mihaiachi si nu sunt genul de oameni care sa mearga pe ideea "las-o ba ca merge asa",ba din contra toti 3 mi s-au parut extrem de tipicari si ca argument iti sugerez studierea topicurilor unde CZU a facut diverse modificari in ideea inbunatatirii niprei,Draku la fel iar Mishu si-a sacrificat si dormitorul conjugal in vederea restaurarii pana-n cel mai mic detaliu a comunistei achizitionate.Eu ma intreb cum de nu-i pune nevasta-sa ceva in mancare. :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: eu propun ceva. hai sa iesim la vanatoare pe dubiosi care dau tepe..cum ar fi si cel care i-a vandut motorul baiatului asta cu pistonul praf!

mai stiu si eu vreo 2, 3....plus mecanicii care vin cu celebra propunere: "hai frate sa-l faci ieftin si sa-l vinzi".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:haha: eu propun ceva. hai sa iesim la vanatoare pe dubiosi care dau tepe..cum ar fi si cel care i-a vandut motorul baiatului asta cu pistonul praf!

mai stiu si eu vreo 2, 3....plus mecanicii care vin cu celebra propunere: "hai frate sa-l faci ieftin si sa-l vinzi".

 

Si crezi ca-l ajuta cu ceva?Eu am optat pt. o alta solutie care sper sa-i fie de folos.Asta e mie nu-mi place nici vanatoarea nici pescuitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P eu propun ceva. hai sa iesim la vanatoare pe dubiosi care dau tepe..cum ar fi si cel care i-a vandut motorul baiatului asta cu pistonul praf!

mai stiu si eu vreo 2, 3....plus mecanicii care vin cu celebra propunere: "hai frate sa-l faci ieftin si sa-l vinzi".

mama lor de....

 

:haha: :kiss: am muscat toti ca fraieri...e evident, bucata lipsa nu putea pleca de acolo sa ajunga in baie :moto: Daca era chiar lipsa la inventarul schijelor ramase la demontare :lol: , e clar ca cine a montat ultima oara pistonul l-a pus asa rupt numa' sa-l vanda :kiss: Tare mi-e "drag" de oamenii astia :D

asa ,asa ne-a cam luat valu'..

 

 

solutia cu lasatu in baie era provizorie avindu-se in vedere desfacerea baii la primu skimb de ulei sau la desf mot.

 

 

oricum a facut f bine k a desf mot sa stea el linistit psihic(sa zic asa)...asa statea mereu cu gindu k are ceva in baie si poate poate,...acu acu pocneste ceva..

Editat de Manuel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Am avut pana acum (impreuna cu fratii mei) cam ... sa numar... cred ca 11 sau 12 motociclete ( o singura japoneza restul fiind comuniste). Cu o singura exceptie (un Minsk) in fiecare caz am luat "tepe tehnice", insa nu le-am purtat pica celor care ne-au vandut "marfa". In 99% dintre cazuri comunistele au probleme tehnice si improvizatii datorita lipsei pieselor de schimb, asa ca eu consider inutila vanatoarea de vrajitoare.

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu le port pica celor de la fabrica! De ce? de exemplu pentru ca am desfacut arborele si am gasit cota de rulment mai mica cu 0,1-0,15, asta la rulmentul montat in capac. Asa se face cota de rulment, sa zornaie arborele in rulment? Acum trebuie sa-l bucsez sau mai stiu eu ce inventie trebuie sa fac acolo.

 

Oricum ma bucur ca am facut rost de piston si pentru asta trebuie sa-i multumesc lui Catallin ca a fost saritor si m-a ajutat ca altfel stateam pe tusa.

 

Oricum mai am de trecut un test si anume pistonu asta este oval si cu 0.05 mai mare ca cealalt. Am incercat sa-l bag in trei cilindri si nu a intrat in niciunul. Cred ca o sa rectific un cilindru si scap.

 

Stie cineva care trebuie sa fie diferenta intre cota cilindrului si cea a pistonului?

 

Bafta!

 

P.S. Am observat ca la unele pistoane s-a pus pe pozitia 3 segment de ungere Tip_A iar pe pozitia 4 segment de ungere TIP_B (ca in poza), iar la altele pe ambele pozitii (3 si 4) segmenti de ungere de TIP_B.

Stie cineva care tip de segmenti de ungere este mai bun pe pozitia 3?

post-4415-1134144625_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer eu le port pica celor de la fabrica! De ce? de exemplu pentru ca am desfacut arborele si am gasit cota de rulment mai mica cu 0,1-0,15, asta la rulmentul montat in capac. Asa se face cota de rulment, sa zornaie arborele in rulment? Acum trebuie sa-l bucsez sau mai stiu eu ce inventie trebuie sa fac acolo.

 

Oricum ma bucur ca am facut rost de piston si pentru asta trebuie sa-i multumesc lui Catallin ca a fost saritor si m-a ajutat ca altfel stateam pe tusa.

 

Oricum mai am de trecut un test si anume pistonu asta este oval si cu 0.05 mai mare ca cealalt. Am incercat sa-l bag in trei cilindri si nu a intrat in niciunul. Cred ca o sa rectific un cilindru si scap.

 

Stie cineva care trebuie sa fie diferenta intre cota cilindrului si cea a pistonului?

 

Bafta!

 

P.S. Am observat ca la unele pistoane s-a pus pe pozitia 3 segment de ungere Tip_A iar pe pozitia 4 segment de ungere TIP_B (ca in poza), iar la altele pe ambele pozitii (3 si 4) segmenti de ungere de TIP_B.

Stie cineva care tip de segmenti de ungere este mai bun pe pozitia 3?

post-4415-1134144625_thumb.jpg

 

 

Cu segm tip A sunt ekipate de fabrik iar cei tip B numa dinastia se gasesc de cumparat pt skimb...asa stiu io...

cei tip A dak nu stii sa-i montezi manink ulei mot.

si cei de tip B au pe cutia in care ii cumperi o scheme pt montaj,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mishu si-a sacrificat si dormitorul conjugal in vederea restaurarii pana-n cel mai mic detaliu a comunistei achizitionate.Eu ma intreb cum de nu-i pune nevasta-sa ceva in mancare. :friends:

 

:friends: :friends: :baldy:

Bai mai e o chestie, valabila la 2T: nu cumva zona in cauza este in dreptul ferestrei de evacuare? Daca da, bucatzica lipsa in eshapament va fi gasita! Asta in cazul unui mot in 2 timpi, dar aici nu e cazul. Deci, un lucru e oricum clar: bucata NU are cum sa ajunga in baie, la mot in 4 timpi sigur asha a fost montat, ceea ce e o jigodenie fara de seaman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...