Sari la conținut

Sablare


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

LE: intrebare...periile de sarma cum se descurca cu kitul?Asta dupa o tratare cu ceva decanol, sa zicem...Ca cu 10 straturi de vopsea cunosc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

LE: intrebare...periile de sarma cum se descurca cu kitul?Asta dupa o tratare cu ceva decanol, sa zicem...Ca cu 10 straturi de vopsea cunosc...

Din mooci faci gletul pentru 2 camere... :kiss: Acum serios ,din experientza personala pune o chestie d-aia cum au chirurgii la gura, tre' sa ai o asistenta in bloc.Sau masca.Iar de faza cu bratzele ca Popeye nu scapi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum serios ,din experientza personala pune o chestie d-aia cum au chirurgii la gura, tre' sa ai o asistenta in bloc.Sau masca.Iar de faza cu bratzele ca Popeye nu scapi...

Da, ca fara masca nu m-ar apuca 40 de ani...

 

Eu m-as cam baga, ca tot stau momentan degeaba...so, vr-o capota de raschetat?Sau tablaria unei motociclete? :moto: Nu merge peria la fonta si chestii cromate care s-au mai cojit, asta o stiu sigur, iar in aluminiu lasa urmele alea de raschetare, mici, dar care nu in mult timp dispar ca revine la forma originala a aluminiului oxidat...Asadar, eu pana acum pe tablarie am testat muschii si o mers struna...plus ca pana pe 27 martie sunt destul de liber si chiar as avea chef sa imi umplu si timpul si sa mai iasa si niscaiva cascaval :kiss:

 

Sfatul meu:

Folositi SUPERKROMOFAG si nu o sa mai aveti nevoie de perie decat pentru "dezinfectare".

Chiar si la chit.

E sigur produsul?Uite ce ne povesteste cineva aici:

/index.php?...st&p=911030

:rolleyes:

Am auzit ca e foarte bun si puternic, doar ca m-ar interesa sa fie si bun

 

PS: la finalizare, dupa perie, automat se vede diferenta precum in poza pusa in prima pagina, fata de sablare, dar apoi dupa un grund sau spritchit si vopsire, iese la fel

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E sigur produsul?Uite ce ne povesteste cineva aici:

/index.php?...st&p=911030

:kiss:

Am auzit ca e foarte bun si puternic, doar ca m-ar interesa sa fie si bun

Nu se cojeste vopseaua decat daca nu il stergi de pe piese.Este doar un solvent si nu are nici un efect asupra tablei.Eu l-am folosit,dupa care pe unele piese am dat cu spritz chit iar pe altele direct cu vopsea si nu e nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca e foarte bun si puternic, doar ca m-ar interesa sa fie si bun

 

Uite cu ce lucrez eu http://www.hbbody.ro/produse.php?supID=1&a...D=76&lng=ro , e OK, nu e spectaculos cica acid organic, nu ataca tabla, eu am lucrat cu el, nu arde labele rau.

Il folosesc de multzi ani pe vre-o 3 masini si 2 moto,diverse capote, rezervoare,aripi etc. Si mai am vre-o 4-5 cutii, nu e nici scump.In locurile greu accesibile e cam nasol....Si haleshte incet, dizolva strat cu strat, la fiecare strat aplici, itzi cam vine acru in....

Ce este iar nasol ca trebuie sa curetzi repede vopseaua , care se incretzeshte in cateva zeci de secunde, daca nu o curetzi repede rishti sa se intareasca creatza...

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam de sfaturi...

 

So, se risca cineva la o proba sa vedem ce iese, ca apoi sa vedem daca facem un intreg motor?Si de o masina m-as apuca, desi asta pana acum n-am facut, dar cred ca m-as descurca(caroseria de baza nu prea as putea sa o fac, cel putin nu la "aparatura" de o am acuma) :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Politicianule.Frumos graiesti.Sa sti ca asemeni lui bec si eu m-am gindit sa cumpar utilajele(costa cam 3000 RON) si sa ma apuc sa fac bani.Din 5 motociclete am scos investitia si cum eu am de reconditionat 10 "troace" se pare ca o sa ies in cistig.Lasind gluma la oparte m-am informat si cit de curind o sa postez vreo 4 adrese de persoane ce se ocupa legal de operatiunea in cauza,cu tot cu preturi si adrese si nr.tl.Bunu.

 

 

Hai cu telefoanele, că încep iar munca după PaÂşti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr cati bani dai sa sablezi o rabla de janta ruginita si stramba mai bine dai 80 ron si iti iei una cromata noua si cu ocazia asta refaci si spitele, vopsesti frumos butucul etc.

...si mie mi se pare de bun simtz solutia!

Decat sa sablezi doua jenti cromate(si doi butuci ,cu 20 de lei ...), pe care , din pacate nu a reusit sa reziste cromul decat 52 de ani, si sa le vopsesti in camp electrostatic, mai bine iti cumperi o singura janta, chinezeasca , cromata chinezesc, cu 80 de lei!

boaska rulz!

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ofert sercivii de sablare cu nisip in BRASOV.

Ofer si factura daca vreti.

 

 

Pentru caroserii de masini complete pretul este de 400-500 de euro.

La motociclete pretul variaza in functie de cat este de munca (cat nisip se consuma).

 

Andrei

0740133052

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si mie mi se pare de bun simtz solutia!

Decat sa sablezi doua jenti cromate(si doi butuci ,cu 20 de lei ...), pe care , din pacate nu a reusit sa reziste cromul decat 52 de ani, si sa le vopsesti in camp electrostatic, mai bine iti cumperi o singura janta, chinezeasca , cromata chinezesc, cu 80 de lei!

boaska rulz!

 

daca rezista 52 de ani nu o sabla nimeni, poate o slefuia cu niscavai pasla si solutii sclipitoare de crom

si campul electrostatic peste rugina si strambaturi ma lasa rece

filetul spitelor tot cu nisip il cureti oare?

astea au efect doar asupra unor obiecte de pret, antichitati care costa foarte mult, asa ptr niste tevi rusesti nu se merita efortul, mai ales ca dupa aia tb sa bagi chit inapoi si nu stiu cati mai le scot drepte, si cati mai dau straturile de grund si pana la urma din punctul meu de vedere nu ai satisfactia ca ti-ai cumparat si tu ceva nou, toot cu vechile opinci date cu crema umbli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca rezista 52 de ani nu o sabla nimeni, poate o slefuia cu niscavai pasla si solutii sclipitoare de crom

si campul electrostatic peste rugina si strambaturi ma lasa rece

filetul spitelor tot cu nisip il cureti oare?

astea au efect doar asupra unor obiecte de pret, antichitati care costa foarte mult, asa ptr niste tevi rusesti nu se merita efortul, mai ales ca dupa aia tb sa bagi chit inapoi si nu stiu cati mai le scot drepte, si cati mai dau straturile de grund si pana la urma din punctul meu de vedere nu ai satisfactia ca ti-ai cumparat si tu ceva nou, toot cu vechile opinci date cu crema umbli

La noi se schimba spitele chiar se fac din crom s-au inox. Daca este sablat nu ramane rugina chiar asta-i ideea ca nu poti curata cu peria de sarma s-au smirghel micile cratere provocate de rugina.

Normal ca fiecare face cu vrea nu cred ca v-a sugerat careva sa sablati janta dar atunci ne lasati si pe noi sa facem cum vrem.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca rezista 52 de ani nu o sabla nimeni, poate o slefuia cu niscavai pasla si solutii sclipitoare de crom

si campul electrostatic peste rugina si strambaturi ma lasa rece

filetul spitelor tot cu nisip il cureti oare?

astea au efect doar asupra unor obiecte de pret, antichitati care costa foarte mult, asa ptr niste tevi rusesti nu se merita efortul, mai ales ca dupa aia tb sa bagi chit inapoi si nu stiu cati mai le scot drepte, si cati mai dau straturile de grund si pana la urma din punctul meu de vedere nu ai satisfactia ca ti-ai cumparat si tu ceva nou, toot cu vechile opinci date cu crema umbli

...folosim nisip special pentru filete!Trebuie doar reglata presiunea si iese infiletandu-se ezact cu pasul filetului de pe spitze....

...aduce cineva pe sub mana din ungaria, nu cred ca pe la noi se gaseste....

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca rezista 52 de ani nu o sabla nimeni, poate o slefuia cu niscavai pasla si solutii sclipitoare de crom

si campul electrostatic peste rugina si strambaturi ma lasa rece

filetul spitelor tot cu nisip il cureti oare?

astea au efect doar asupra unor obiecte de pret, antichitati care costa foarte mult, asa ptr niste tevi rusesti nu se merita efortul, mai ales ca dupa aia tb sa bagi chit inapoi si nu stiu cati mai le scot drepte, si cati mai dau straturile de grund si pana la urma din punctul meu de vedere nu ai satisfactia ca ti-ai cumparat si tu ceva nou, toot cu vechile opinci date cu crema umbli

treaba e ca daca faci o restaurare, incerci sa recuperezi 100% din piese,daca nu,pui ce ai ,iar pt. unii un motor restaurat e o ,,antichitate'',care pt. o parte din noi e ,,peste poate'',iar de piese noi ,nu cred ca are sens sa vorbim,, opincile pot fii vechi, important e sa aiba talpi''........asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...folosim nisip special pentru filete!Trebuie doar reglata presiunea si iese infiletandu-se ezact cu pasul filetului de pe spitze....

...aduce cineva pe sub mana din ungaria, nu cred ca pe la noi se gaseste....

 

Io am găsit, da m-am țepuit (era bulgăresc, cred că d-aia), că era cu un număr mai mic Âşi mi-a schimbat sensul filetului, să vezi belea dup-aia cind a trebuit să sablez Âşi niplurile pe interior, să schimb Âşi acolo sensul... Ca să nu zic că ăla care mi-a făcut roțile nu Âştia că erau cu filet dreapta Âşi nu-i ieÂşea socoteala pe nicăieri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am găsit, da m-am țepuit (era bulgăresc, cred că d-aia), că era cu un număr mai mic Âşi mi-a schimbat sensul filetului, să vezi belea dup-aia cind a trebuit să sablez Âşi niplurile pe interior, să schimb Âşi acolo sensul... Ca să nu zic că ăla care mi-a făcut roțile nu Âştia că erau cu filet dreapta Âşi nu-i ieÂşea socoteala pe nicăieri...

Cine stie , cunoaste! :D

...da' astea nu trebuiau spuse aici , sunt numai pentru urechile celor din 'fratia francmasonica'....

Cand mai ai probleme de astea, spune , ca trimitem de aici....pun pe Mikulaish sa faca o traducere faina la instructiuni(ii dau 100 de ceva, si iese gantz...)

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai cate probleme cu fileturile astea....

stati sa vedeti cand o sa sablati craterele si loviturile de ciocan din ele

sa vedem care e unghiul de incidenta, presiunea

nu mai apelati la bulgari ca vedeti ce a patit Zikulov.......

o sa fiti recunoscuti sigur de cei de la R.A.R, va repet, astamparati-va

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am o cunostinta care sableaza la 50 ron cadru

orice alta piesa e la mica intelegere

daca doreste cineva numarul meu este 0747268600 sau pm

doritorul suporta transportul

va dati seama ca eu nu castig numic de aici ce doresc este sa scutesc pasionatii sa dea la smirghel

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...