Sari la conținut

Sablare


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

Dacă aveți ceva de sablat la comuniste sau la clasice si nu aveti unde, va pot ajuta.

Sablarea se face cu nisip fin sau cu alice metalice.

Treaba sta in felul urmator: aduceti piesele la mine si eu ma duc cu ele la sablator, i-am mai dat nr cuiva si a spus ca nu vrea sa se mai incurce cu alte persoane, îi este frică să nu se afle Âşi să fie dat afară. Ideea e că eu nu vreau comision la sablarile voastre sau sa-mi pun in plus, cer doar 5-10 lei pentru motorina pe care o consum si timpul alocat. De obicei, trebuie sa ma duc cu piesele ori pe la 5 dimineata, ori dupa 7 seara si sa astept in masina 2-3 ore sa sableze mosu. Singurul avantaj pe care il am din treaba asta este reducerea pe care o face mosul la piesele mele.

Ca idee de preturi, pot sa va spun ca un cadru la sablat este 150-200 de lei, un rezervor 70-80 de lei, o aripa cam 50-60 de lei, un atas intre 350 si 500. Mosu face preturile pe loc si variaza in functie de nevoia lui de bani. :)

Telefon 0723565973 sau Pm/mess/porumbel voiajor/sticla pe mare and so on.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dacă aveți ceva de sablat la comuniste sau la clasice si nu aveti unde, va pot ajuta.

Sablarea se face cu nisip fin sau cu alice metalice.

Treaba sta in felul urmator: aduceti piesele la mine si eu ma duc cu ele la sablator, i-am mai dat nr cuiva si a spus ca nu vrea sa se mai incurce cu alte persoane, îi este frică să nu se afle Âşi să fie dat afară. Ideea e că eu nu vreau comision la sablarile voastre sau sa-mi pun in plus, cer doar 5-10 lei pentru motorina pe care o consum si timpul alocat. De obicei, trebuie sa ma duc cu piesele ori pe la 5 dimineata, ori dupa 7 seara si sa astept in masina 2-3 ore sa sableze mosu. Singurul avantaj pe care il am din treaba asta este reducerea pe care o face mosul la piesele mele.

Ca idee de preturi, pot sa va spun ca un cadru la sablat este 150-200 de lei, un rezervor 70-80 de lei, o aripa cam 50-60 de lei, un atas intre 350 si 500. Mosu face preturile pe loc si variaza in functie de nevoia lui de bani. :)

Telefon 0723565973 sau Pm/mess/porumbel voiajor/sticla pe mare and so on.

 

Pai eu unul trebuie sa vin cu un camion.Mihai poate sabla o caroserie auto? Sau pe bucati, azi o usa, maine o capota...

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cat e pretul cu acte dar m-i se pare mult prea mult pt un ciubuc..........

De ex la cadru, in loc de 200 ron pt sablat, mai bine cumperi smirghel, decanol si mai ramane si de 3 lazi de bere..............

Repet, e parerea mea...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu exact cat e pretul cu acte dar m-i se pare mult prea mult pt un ciubuc..........

De ex la cadru, in loc de 200 ron pt sablat, mai bine cumperi smirghel, decanol si mai ramane si de 3 lazi de bere..............

Repet, e parerea mea...........

Hmm... daca ar merge asa nici nu s-ar mai fi inventat aparatul ala de sablat. Cred ca faci o confuzie, dar chiar si asa, sa smirgheluiesti manual un cadru (de ex) ca sa te calicesti la 50 de euro personal cred ca e pierdere de timp. Parerea mea...

le: uite diferenta, poti sa ghicesti care e sablata?

post-16462-1235480879_thumb.jpg

Editat de M a v e r i c k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervorul, aripa e zgariata rau de la Âşmirghel.

Serjuro, dacă tu îmi iei 150, nu, chiar 200 sa zicem Âşi îmi scoți un cadru la fel de bine poponeataățat la fel ca ăla de la sablat, toate piesele le fac numai la tine.

Am muncit 2 zile la un ataÂş de BMW, i-am dat cu SuperKromofag, o soluție ungurească care e de departe cea mai bună, am cheltuit 150 de lei pe aia, plus lampa de benzină Âşi alte minunății si după 2 zile de muncp asiduă nu se vedea mare lucru.

Sablarea o face cine nu are timp Âşi vrea un lucru bun, ier eu prefer sa pierd 2 ore facand altceva decat sa curat 4 straturi de vopsea de pe vreo motoreta vai de mama ei.

Si motorul cu cutia mi le-am sablat si iti garantez ca nici cu mama decanolului nu scoateam asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, confuzie nu fac pt ca am pus la punct destule motoare vechi.Sa iti spun cum se face, se da jos jegul cu benzina de pe cadru, apoi se da cu decanol (decapant de vopsea), asta umfla vopseaua pe care o dai jos cu spaclu/dalta/cutter/etc. Operatia se face in mai multi pasi, normal. Rugina prezenta se elimina cu Deruginol sau se pasivizeza (neutralizare) cu Pasivand sau altele.

Sablarea poate deteriora unele piese deja atacate de rugina.

Totul se reduce intr-adevar la nivelul de cunostinte tehnice, experienta, timp, chef si BANI. Daca castigi suficient de mult, nu iti mai pasa de 50 euro.

Alegerea e a fiecaruia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai pun un reply mic, ca scrisesem ceva mai mult, dar s-a dus dracu din cauza erorilor de pe forum.

Serjuro, spui ca sablarea ataca piesele ruginite. Am sablat un rezervor, daca l+as fi curatat nu-mi dadeam seama de gauricile pe care le avea si ma trezeam cu rezervorul vopsit si facut sita pe motoreta, asa am putut sa-l remediez. Galvanizat si cositorit in interior si nu mai are moarte 50 de ani de acum.

Pentru motoare si masini vechi, probabil sablarea ramane optiunea nr. 1.

Cat despre pret, nu e firma lu mama si nu imi dau cu parerea, mie mi-a convenit, cui nu-i convine si are timp, sa faca cu manuta lui. Oricum, daca stiti pe careva care sablea mai ieftin in Bucuresti si repede, de pe o zi pe alta, let me know. Vreau si eu, am cautat si am dat destul sticle de vin sau uiskean sa ajung la mosu asta. In momentul in care ii duc mai multe piese, normal ca trebuie sa-mi lase pretul mai jos, negociem cu el pe criza asta.

post-263-1235481910_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveti compresor si nisip esxista la Bricostore un aparat de sablat. Vro 90ron. NU mai stiu sigur ca l-am luat acu ceva timp.

La 8-10 atmosfere in compresor merge bine. Problema e ca daca nisipul e umed nu merge, se infunda furtunul. Trebuie incalzit cu o lampa ceva, sau asteptati vara. Cum astept si eu sa mi se usuce nisipul din curte :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretul intadevar e cam mare penru ciubuc

cred ca la pretul asta introduci pesa pe poarta si iti da si factura

 

 

cine dispune de instalatie de sablat o are pentru un anumit scop

sa zicem sablatul fontei turnate dupa scoaterea din matrita

necalificatul care este dispus sa stea in praf si sa miste un furtun toata ziua pt(pobabil 800 lei pe luna) cred ca e cam lacom din moment ce are asa preturi

salutari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar m-i se pare mult prea mult pt un ciubuc...
...ca sa te calicesti la 50 de euro....
...pretul intadevar e cam mare penru ciubuc...

Conta mai mult parerile despre sablare, avantaje, dezavantaje, etc ..decat sa-i "dati in cap" meseriasului..

...Sablarea o face cine nu are timp Âşi vrea un lucru bun...

Ca-i mult/putin, bine sau rau, fiecare v-a decide! Personal apreciez faptul ca ai postat informatia, pt cine are nevoie este "gura de aer", restul nu conteaza.. :)

...esxista la Bricostore un aparat de sablat...

..am notat, o sa-l caut cand ajung acolo :D

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aruncati banii aiurea pe aparate de sablat de la bricostore sau pactiker ca sunt degeaba.Am cumparat si eu de la practiker unul si un altul de la o firma

mai specializata in vanzarea de asemene aparate si tot nu merge.Trebuie neaparat un compresor bun in care sa ai 8 atm. constant si un debit de aer minim de 350-550 litri/minut.

De putin timp am cumparat un alt aparat si chiar is curios sa vad cum merge dar e inca in germ. si mai trebuie sa imi iau si un compresor bun.Oricum intentionez sa-l folosesc doar la piese mici si sablarea de baza va fi tot cea industriala unde in 3 ore imi termina 2 moto complete.

post-19117-1235571634_thumb.jpg

post-19117-1235572445_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Am cumparat si eu de la practiker unul si un altul de la o firma

mai specializata in vanzarea de asemene aparate si tot nu merge...

Ce nisip ai folosit? Eu am vazut in brico acum ceva ani, un pistol de sablat, avea si un nisip special, o carbura ceva, findca atunci nu ma interesa nu am dat importanta acestui amanunt. Pe prospectul lui nu scrie nimic? Am compresor de 8 bari, insa nu stiu daca debitul este suficent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aveți ceva de sablat la comuniste sau la clasice si nu aveti unde, va pot ajuta.

Sablarea se face cu nisip fin sau cu alice metalice.

Treaba sta in felul urmator: aduceti piesele la mine si eu ma duc cu ele la sablator, i-am mai dat nr cuiva si a spus ca nu vrea sa se mai incurce cu alte persoane, îi este frică să nu se afle Âşi să fie dat afară. Ideea e că eu nu vreau comision la sablarile voastre sau sa-mi pun in plus, cer doar 5-10 lei pentru motorina pe care o consum si timpul alocat. De obicei, trebuie sa ma duc cu piesele ori pe la 5 dimineata, ori dupa 7 seara si sa astept in masina 2-3 ore sa sableze mosu. Singurul avantaj pe care il am din treaba asta este reducerea pe care o face mosul la piesele mele.

Ca idee de preturi, pot sa va spun ca un cadru la sablat este 150-200 de lei, un rezervor 70-80 de lei, o aripa cam 50-60 de lei, un atas intre 350 si 500. Mosu face preturile pe loc si variaza in functie de nevoia lui de bani. :friends:

Telefon 0723565973 sau Pm/mess/porumbel voiajor/sticla pe mare and so on.

Mai Mihaita ,nu trebuia sa postezi chestia asta aproape aberanta.Tu esti un baiat serios.Am facut o socoteala sumara si ,fara alte chestii mai mici de sablat,a iesit "frumoasa "suma de900 ron sau mai bine zis 9.000.000 lei vechi.Asta numai sablatul.Si pe urma ne mai miram ca cer uni pe acest forum sume exorbitante pentru te mirice.Pentru un pasinat care traieste dintr-un salariu este de neatins acest mosh cu preturi aberante.Imi pare rau da sa sti ca ramin la parerea ca nu trebuia sa deschizi acest topic.Salutari.Bunu.

 

Ce nisip ai folosit? Eu am vazut in brico acum ceva ani, un pistol de sablat, avea si un nisip special, o carbura ceva, findca atunci nu ma interesa nu am dat importanta acestui amanunt. Pe prospectul lui nu scrie nimic? Am compresor de 8 bari, insa nu stiu daca debitul este suficent.

Cristi,daca nu ai un compresor mare cu debit constant la 7-8 atmosfere(adica ce nu avem noi)acest aparat de sablat nu face fata.Noi nu prea am avut bani si am luat si noi niste compresoare mai ieftine ,mai pe la 20 l si astea nu-s bune decit la umflat roti sau vopsitorii usoare ,care nu necesita continuitate mare in timp,cum ar fi un auto.La piesele mici de motocicleta merg binisor dar la auto nu prea.Cu sablatul este problema ca sa-ti dea 8 atm atita timp cit ai pistolul deschis,adica in functionare.Altfel....ajungem la mijloacele clasice .Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunu, dupa cum observi, nu cred ca am cerut nici un leuÂşor ÎN PLUS față de prețul cerut de nea Gică ăsta. Am cerut maxim 10 lei pt motorină, pt ca tre sa iau piesele, sa le duc, sa le aduc.

Dupa cum am spus intr-un post anterior, fratilor, si eu vreau mai ieftin. Si eu vreau pe cineva care sa-mi sableze cu 30 de lei cadrul, 10 lei rezervorul sau 15 lei o aripa. Intelegeti ca de 2 ani am cautat sablare in Bucuresti si asta a fost cel mai ok pt mine. Stiu ca si la Ratb Colentina sau ceva pe acolo se sableaza, poate mai ieftin, dar trebuie sa astepti 10-20 de zile, iar daca nu dai ciubuc la muncitor(i) care sableaza, iese un caca maca. Lu neica asta, intre nota 1 si 10 la sablat, i-am dat mereu 9 si ceva (10 e numai al proprietarului :friends: ).

Va rog sa umblati si voi sa gasiti MAI IEFTIN, si eu vreau MAI IEFTIN si care sa faca repede, in mxim 2-3 zile.

Cred ca trebuie sa-ți pastrezi parerea referitoare la deschiderea topicului, deja am ajutat pe cineva de pe acest forum, daca vrea scrie el, un cadru de Suzuki Bandit plus rezervor l-a costat 200 de lei. Am spus ca mosul isi negociaza pretul pe loc, daca are nevoie de bani face ieftin, daca nu, face scump. Rezervorul de M l-am sablat cu 70 de lei, rezervorul de Zundapp Sahara l-am sablat cu 40 de lei. La acelasi om, diferenta de 2 saptamani.

Pe mine sablatul M72 m-a costat pana acum 750 de lei, si inca nu am terminat.

ÂŞI EU VREAU MAI IEFTIN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite modul pur romanesc de a "combate" un topic. Omul s-a oferit sa ajute daca cineva are nevoie sa sableze vreo piesa,si ca sa fie explicit a pus si niste preturi orientative.Acum,daca cuiva nu-i convine(si e normal sa fie asa,fiecare o stie pe a lui),nu-i nevoie de comentarii ca aia e asa,ca nu e...si ca mijlocul e sus.Intr-adevar,observatiile despre sablat sint interesante,informatiile despre aparatul de sablat asisderea,poate chiar face cineva la tehnic un topic cu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aparatul din Bricostore este foarte simplu, am sa ii fac cateva poze maine si le pun. Pe ambalaj scrie ca nisipul sa fie dat printr-o sita inainte de folosire, sa nu ramana pietricele mai mari. Compresorul meu baga 10 atm maxim si daca nu tzin pistolul de sablat continuu deschis face fata. Pt curatat un motor, un carburator e super, nu va asteptati sa sablati cu el 1 motocicleta intreaga intr-o ora. La pretul pe care il are, e foarte ok zic eu. Depinde de fiecare pt ce vrea sa il foloseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios acum, luati-va gandul de la sablat cu aparatul ala din Bricostore. Ala e pt piesulici mici/mici, machete si alte chestii asemanatoare.

Pt cine e aproape de Timisoara, la uzina UMT se sableaza la preturi considerabil mai mici fata de ce am gasit in Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama, eu am iesit inseamna super ieftin cu cateva sticle de bere si 4 litrii de vin la sablarea unei motorete intregi + doi cilindrii de ural :-L

 

De obicei, trebuie sa ma duc cu piesele ori pe la 5 dimineata, ori dupa 7 seara si sa astept in masina 2-3 ore sa sableze mosu. Singurul avantaj pe care il am din treaba asta este reducerea pe care o face mosul la piesele mele.

Frumos gest sa te trezesti dimineata la ora aia sa duci piesaraie pt alta lume, la sablat...

Bravo :bounce: E de retinut :friends:

 

PS: daca vreti alternative de sablat, aparaturile alea nu stiu ce hram poarta, dar daca vreti sa faceti muschi ca Popeye, sa va agatati toate hainele si posibil si degetele, peria de sarma pe bormasina/flex e sfanta ;)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nisip ai folosit? Eu am vazut in brico acum ceva ani, un pistol de sablat, avea si un nisip special, o carbura ceva, findca atunci nu ma interesa nu am dat importanta acestui amanunt. Pe prospectul lui nu scrie nimic? Am compresor de 8 bari, insa nu stiu daca debitul este suficent.

 

Am incercat cu glassperle cu granulatie mica si uscat si tot degeaba.Compresorul meu baga 10 bari dar nu am debit mare de aer si degeaba incerc sa sablez circa 5-7 sec. ca trebuie sa stau 5-10 min. pana se incarca.Probabil ca nu e bun compresorul meu ptr. asa ceva dar sunt sigur ca si pistolul de la practiker e degeaba.Dupa ce l-am cumparat si l-am desfacut in urmatoarea secunda mi-a parut rau ca am aruncat 30 euro pe el.Chinezarie,ce mai...O sa va tin la curent cu instalatia asta de am luat-o acum,poate e ceva de capul ei.

E nevoie neaparat de un compresor cu debit mare de aer si un pistol cu diuza ceramica ptr. ca frecare e foarte mare si se uzeaza repede.Astia de la sablare si-au confectionat ei diuze metalice si foloseau cam 3-4/zi ca sa nu dea pe una ceramica originala 500 lei.In rest,nisip uscat si vecini intelegatori care sa se lase prafuiti... :friends:

 

Mihai,din cate stiu eu,la UMT de cand sa introdus firma de paza nu se mai poate sabla decat oficial si nu cred ca e mai ieftin ca la Bucuresti.

 

Oricum,eu unul am incercat in timp N variante ptr. a-mi usura munca si de la decanol la soda caustica si de la flex la perie de sarma nimic nu se compara cu sablarea nici ca si timp de executie nici ca si calitate.Asa ca,daca va tine buzunarul merita sa incercati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite modul pur romanesc de a "combate" un topic. Omul s-a oferit sa ajute daca cineva are nevoie sa sableze vreo piesa,si ca sa fie explicit a pus si niste preturi orientative.Acum,daca cuiva nu-i convine(si e normal sa fie asa,fiecare o stie pe a lui),nu-i nevoie de comentarii ca aia e asa,ca nu e...si ca mijlocul e sus.Intr-adevar,observatiile despre sablat sint interesante,informatiile despre aparatul de sablat asisderea,poate chiar face cineva la tehnic un topic cu asta.

Inainte sa te "inflamezi"citeste bine postarile.Nu e vorba de a combate un topic si cu atit mai mult pe Mihai cu care ne cunoastem.E vorba despre o parere personala despre aberatiile romanesti in ce priveste niste preturi de manopera.Intimplator pe mine personal nu ma prea deranjaza marimea unor preturi atita timp cit mi le pot permite .Am postat mai mult pentru Mihai si pentru cei pentru care suma de 9.000.000 lei per motociclete ,numai la sablat,este o suma exorbitanta si aberanta.Sunt sigur ca nu este o "afacere"pentru Mihai dar pentru moshul ala e chiar o buna afacere.In afara de asta sa sti ca Mihai nu are nevoie de avocat.Se descurca si singur.Postul tau seamana cu o usoara"periere" si nu se cade la motociclisti.Am zis motociclisti.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa incetam cu atacurile, mai bine depunem diligente sa cautam vreun alt mos mai ieftin in Bucuresti, eventual dam si comision. :friends:

 

ORL-ule, hai tipa unde le-ai facut, daca nu merge cu nr de telefon aici venim si te incarcam cu piese. Dam si bere, dam si bani, da tre sa rezolvi ieftin. Si sa iasa bine, altfel te alerg cu M72.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca aveti un pic rabdare imi cumpar eu pistol, inca un compresor si nisip special / alice de sticla etc. in maxim 2 saptamani.

 

ca fapt divers e nevoie de un compresor foarte mare pentru a sabla , eu am unul de 100L si nu face fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa incetam cu atacurile, mai bine depunem diligente sa cautam vreun alt mos mai ieftin in Bucuresti, eventual dam si comision. :bounce:

 

ORL-ule, hai tipa unde le-ai facut, daca nu merge cu nr de telefon aici venim si te incarcam cu piese. Dam si bere, dam si bani, da tre sa rezolvi ieftin. Si sa iasa bine, altfel te alerg cu M72.

Politicianule.Frumos graiesti.Sa sti ca asemeni lui bec si eu m-am gindit sa cumpar utilajele(costa cam 3000 RON) si sa ma apuc sa fac bani.Din 5 motociclete am scos investitia si cum eu am de reconditionat 10 "troace" se pare ca o sa ies in cistig.Lasind gluma la oparte m-am informat si cit de curind o sa postez vreo 4 adrese de persoane ce se ocupa legal de operatiunea in cauza,cu tot cu preturi si adrese si nr.tl.Bunu.

 

daca aveti un pic rabdare imi cumpar eu pistol, inca un compresor si nisip special / alice de sticla etc. in maxim 2 saptamani.

 

ca fapt divers e nevoie de un compresor foarte mare pentru a sabla , eu am unul de 100L si nu face fata

E nevoie de un compresor ce poate asigura 500-600 l/min.pentru o duza de 6-8 mm.restul "e "povesti.Bunu. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fiu expert in domeniu, am vazut in filmuletele in care se reparau auto clasice, ca la sablarea pt indepartarea vopselei vechi nu foloseau nisip, ci pulbere de plastic din capace de WC macinate.In felul asta se sabla vopseaua si chitul, dar nu era afectata tabla. O tabla sablata cu nisip, daca nu este tratata, rugineste mult mai repede. Dupa sablare imediat stropeau cu pistolul o solutie peste caroserie care reactiona chimic cu tabla si nu mai ruginea. Stie cineva mai concret amanunte despre operatiile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...