Sari la conținut

Sablare


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

.....Sa sti ca asemeni lui bec si eu m-am gindit sa cumpar utilajele(costa cam 3000 RON) si sa ma apuc sa fac bani.Din 5 motociclete am scos investitia si cum eu am de reconditionat 10 "troace" se pare ca o sa ies in cistig.....

 

eu nu m-am gandit sa jefuiesc motociclisti, e o investitie pentru alte piese pe care le produc.

 

cu 3.000 RON iti iei doar un compresor si ala nu foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu nu m-am gandit sa jefuiesc motociclisti, e o investitie pentru alte piese pe care le produc.

 

cu 3.000 RON iti iei doar un compresor si ala nu foarte bun.

Cu 3000 Ron ,doar pistolul,niste tuburi ,niste duze si inca ceva ce-mi scapa.Abia pe urma vine un compresor bun care costa mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fiu expert in domeniu, am vazut in filmuletele in care se reparau auto clasice, ca la sablarea pt indepartarea vopselei vechi nu foloseau nisip, ci pulbere de plastic din capace de WC macinate.In felul asta se sabla vopseaua si chitul, dar nu era afectata tabla. O tabla sablata cu nisip, daca nu este tratata, rugineste mult mai repede. Dupa sablare imediat stropeau cu pistolul o solutie peste caroserie care reactiona chimic cu tabla si nu mai ruginea. Stie cineva mai concret amanunte despre operatiile astea?

Asta cu bilele de plastic e SF in Romania.Solutia cu care care erau date se numeste grund reactiv sau mai popular"primer" gasesti peste tot, eu ma impac cu cel de la BODY dar nu e spectaculos.Si mai gandeste-te daca la o banala sablare cu nisip se cere atat dar la un din asta cu bile de plastic....asa daca te uiti atent exista una mai spectactaculoasa cu gheatza carbonica mult mai putin invaziva, firma exista in Romania dar la 1500 E (am sunat :friends: :bounce: ) o caroserie auto cred ca nu renteaza...decat daca ai un Bugatti Atlantic...de restaurat.Baga ochiu(nu le fac reclama, au destula)

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15737-1235904205_thumb.jpgpost-15737-1235904234_thumb.jpgpost-15737-1235904262_thumb.jpgpost-15737-1235904291_thumb.jpgpost-15737-1235904304_thumb.jpgpost-15737-1235904316_thumb.jpg

 

Inainte, dupa si aparatul de sablat. Am un compresor de 800ron. Tot procesul de curatare a durat 10 min incluzand pregatitul nisipului.

Toate cu un aparat de 90ron. Acum e gata de vopsit piesa. :rolleyes:

 

Mentionez ca nu am suflat in continuu cu el, in reprize de 5-10 sec. apoi 5 sec pauza sa se umple compresorul si iara suflat.

post-15737-1235904277_thumb.jpg

post-15737-1235904329_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci.......furtunul ce vice in pitstol(nu cel de aer) il infigi in nisip si gata? daca te rog,poti sa imi spui si mie procedezi?

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar chiar si asa, sa smirgheluiesti manual un cadru (de ex) ca sa te calicesti la 50 de euro personal cred ca e pierdere de timp.

eu am smirgheluit o motocicleta intreaga si stiu ce inseamna. As fi dat bucuros 50 iepuri ptr. sablat cadrul ala ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-15737-1235904205_thumb.jpgpost-15737-1235904234_thumb.jpgpost-15737-1235904262_thumb.jpgpost-15737-1235904291_thumb.jpgpost-15737-1235904304_thumb.jpgpost-15737-1235904316_thumb.jpg

 

Inainte, dupa si aparatul de sablat. Am un compresor de 800ron. Tot procesul de curatare a durat 10 min incluzand pregatitul nisipului.

Toate cu un aparat de 90ron. Acum e gata de vopsit piesa. :rolleyes:

 

Mentionez ca nu am suflat in continuu cu el, in reprize de 5-10 sec. apoi 5 sec pauza sa se umple compresorul si iara suflat.

Pupate-as,mi-ai luat vorba din gura.Asta am vrut sa spun si eu da nu m-am priceput.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bunu, te astept cu adresele alea mentionate.

Nu vreau sa va mai spun nimic, dar ce a sablat acolo The Iceman nu se compara cu un cadru vopsit. Ala e aluminiu acolo, vreau sa vad aparatul la 12 staturi de vopsea, chit cu nemiluita si grund cu ulei.

Spor la lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va face fata sigur la asaceva. Este o alternativa ieftina pentru piese mai mici normal.

Intr-o saptamana am sa desfac cz-ul ala endurist ca sa il vopsesc.

Cu ocazia asta am sa testez aparatul pe cadru: rugina, grund, mai multe straturi de vopsea. Am sa revin cu pareri si poze daca iese ceva.:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

saptamana asta am tot facut teste cu 2 pistolete de sablat, 2 tipuri de media, nisip special, piritura fier,sticla si alice metalice... etc.

 

cateva concluzii:

 

1. pistoletele din praktiker/brico etc functioneaza acceptabil pentru piese relativ mici

 

2. media conteaza cel mai mult, pentru piesele care urmeaza a fi vopsite/cromate alicele metalice fac minuni , viteza foarte mare de curatare.

 

3. sablarea nu este un procedeu ieftin sticla 2 E/kg, alice metalice 1 E/kg, iar nisipul chiar daca e mult mai ieftin incetineste foarte mult procesul si scoate o suprafata mai rugoasa.(un kg de fier se duce in aproximativ 5 minute, sticla 10)

 

4. dupa cum am mai spus , un pistol industrial necesita o sursa de aer puternica, peste 600L/min , dar este de cateva ori mai rapid decat astea din brico.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai fratilor ce vorbiti voi aici sunt povesti.... termenul de NISIP E IMPROPRIU - ala e OXID DE ALUMINIU alb si trebuie sa aiba o granularie de 50 de microni, SABLAREA CU ALICE CILINDRICE - au grosime intre 0.3 si 2.2mm. oricum rezultatele care se obtin intr-o sablare profesionala nu se compara cu ceea ce vreti voi sa faceti. aveti grija ca praful de sticla e foarte toxic pentru organismul uman! folositi masca de protectie si manusi! numai bine

P.S. Asta fac la servici de 2 ani :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am urmarit acest subiect si tin sa va spun ca acest ,,mosulica ,, va ia foarte mult pt. sablare,acum 2 ani am facut o masina pt.cineva si a fost 4euro+tva pe m. p. iar anu trecut am facut un simson complet,cu toate accesoriile la 120 lei CU FACTURA.acestea fiind in BAIA MARE.neavand altul va face preturi cum vrea ,legea concurentei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu stiu ,dadeam doar o referinta asupra preturilor,ideal ar fi sa poti sabla si automat sa poti si vopsii cu pulbere(v.electrostatic),eu motoarele mele asa le-am facut,le luam sablate si la nici 10 min. le bagam la vopsit,adio rugina.Din pacate acest cuptor momentan nu mai functioneaza.Este o vopsea rezistenta ,la acizi ,la soc mecanic ,daca gasesti asa ceva iti recomand sa stii......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. media conteaza cel mai mult, pentru piesele care urmeaza a fi vopsite/cromate alicele metalice fac minuni , viteza foarte mare de curatare.

De unde se pot procura aceste alice?

 

mai fratilor ce vorbiti voi aici sunt povesti.... termenul de NISIP E IMPROPRIU - ala e OXID DE ALUMINIU alb si trebuie sa aiba o granularie de 50 de microni, SABLAREA CU ALICE CILINDRICE - au grosime intre 0.3 si 2.2mm. oricum rezultatele care se obtin intr-o sablare profesionala nu se compara cu ceea ce vreti voi sa faceti. aveti grija ca praful de sticla e foarte toxic pentru organismul uman! folositi masca de protectie si manusi! numai bine

P.S. Asta fac la servici de 2 ani :friends:

Vad ca ai nr de Cluj, presupun ca ai treaba si la Cluj. Unde se pot cumpara la Cluj materiale pt sablat? Oxid de aluminiu am si eu, dar este prea fin pt vopsea veche.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde se pot procura aceste alice?

 

 

Vad ca ai nr de Cluj, presupun ca ai treaba si la Cluj. Unde se pot cumpara la Cluj materiale pt sablat? Oxid de aluminiu am si eu, dar este prea fin pt vopsea veche.

 

am cumparat motorul de la cluj, nu am treaba pe la cluj! Oxid de aluminiu si duza de 2mm si cu presiune de 6bari dispare orice fel de rugina, vopsea sau alte chestii de genul asta! evident vorbim de o masina de sablat profesionala! garantez!

 

P.S. Apropo si eu sablez.... care ai nevoie cauta-ma pe forum sau la 0740501062! nu pot sabla piese mari, cadre sau motoare intregi (problema e la intrarea in fabrica) dar pentru piese relativ mici sau medii va pot ajuta... IASI personal sau trimiteti prin posta....preturile cat va lasa buzunarul;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ORL-ule, hai tipa unde le-ai facut, daca nu merge cu nr de telefon aici venim si te incarcam cu piese. Dam si bere, dam si bani, da tre sa rezolvi ieftin. Si sa iasa bine, altfel te alerg cu M72.

 

Pai ti-am spus mai demult prin cine am rezolvat la vremea aia, dar nici eu n-am mai tinut legatura cu baietii, avand alte treburi pe cap :rolleyes:

Uite chiar o sa mai intreb sa vad ce si cum...DAR, avand in vedere scorurile:

 

un cadru la sablat este 150-200 de lei, un rezervor 70-80 de lei, o aripa cam 50-60 de lei, un atas intre 350 si 500. Mosu face preturile pe loc si variaza in functie de nevoia lui de bani. :bow:

parca m-as apuca eu de asa meserie...evident, mult mai ieftin :haha:

Ar fi ceva clienti? :P

 

Si cu peria, chit ca e munca titanica si ucigatoare, iese treaba buna nene....dovada, pt cei ce nu stiu:

 

oricum rezultatele care se obtin intr-o sablare profesionala nu se compara cu ceea ce vreti voi sa faceti. aveti grija ca praful de sticla e foarte toxic pentru organismul uman! folositi masca de protectie si manusi! numai bine

P.S. Asta fac la servici de 2 ani :kiss:

Dar un cadru amarat de mobra merge facut foarte frumos si fara sablare profesionala.Aia e indicata daca vrei sa "cureti" niscaiva cilindrii de fonta, alte chestii serioase....

 

am urmarit acest subiect si tin sa va spun ca acest ,,mosulica ,, va ia foarte mult pt. sablare,acum 2 ani am facut o masina pt.cineva si a fost 4euro+tva pe m. p. iar anu trecut am facut un simson complet,cu toate accesoriile la 120 lei CU FACTURA.acestea fiind in BAIA MARE.neavand altul va face preturi cum vrea ,legea concurentei.....

E posibil, puterea financiara a orasului fiind ceva mai mica, dar aici in orasu asta, japca peste tot :moto:

post-12624-1237171297_thumb.jpg

post-12624-1237171362_thumb.jpg

post-12624-1237171404_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... daca ar merge asa nici nu s-ar mai fi inventat aparatul ala de sablat. Cred ca faci o confuzie, dar chiar si asa, sa smirgheluiesti manual un cadru (de ex) ca sa te calicesti la 50 de euro personal cred ca e pierdere de timp. Parerea mea...

le: uite diferenta, poti sa ghicesti care e sablata?

Da, e o diferenta mare, dar stai linistit ca si la perie(cu smirghelu cred ca iti creste barba :kiss: ), daca nu lasi portiuni neraschetate, iese chiar bine dupa vopsire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are o relevanta faptul ca orasu e mai mic sau puterea financiara e mai mica ,treaba e ca sant 2-3si atunci lucreaza la preturi rezonabile.....

A, sau asa :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru 2 kg de fier poti folosi si un arzator cu gaz sa arzi vopseaua sau chitul si cu peria de sarma se curata in 5 min

acum stiu ce urmeaza ca se decalesc bla bla, dar daca nu le inrosesti posibil sa nu pateasca nimik......

si nu costa mai nimik

:kiss: :rolleyes: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca m-as apuca eu de asa meserie...evident, mult mai ieftin :rolleyes:

Ar fi ceva clienti?

 

OHOOO, n-ai tu perii si bormasina catzi clientzi ar fi, bai ar fi un biniss mai restrans dar nu cred ca ai avea timp de stat...

Ai comanda cate 10 seturi de perii, mai mult drumurile la Bricostore te-ar omora... :kiss:

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OHOOO, n-ai tu perii si bormasina catzi clientzi ar fi, bai ar fi un biniss mai restrans dar nu cred ca ai avea timp de stat...

Ai comanda cate 10 seturi de perii, mai mult drumurile la Bricostore te-ar omora... :kiss:

M-ar bate gandul...

 

@Bachus: am cam terminat casa de la Stefanesti, la 8 km de Bucuresti, asa ca in garaj pana ma mut acolo, si in curte, am spatiu de munca, numai ca pt moment nu as putea decat sa le fac pe rand...M-ar bate gandul...

 

Fac bratele ca Popeye :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...