Sari la conținut

Sablare


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

daca ai rasfoi putin acest topic vei vedea diverse preturi omenesti practicate prin tara, nu a zis nimeni de moca si daca ai chef de polemici le poti cauta in alta parte, eu caut informatii nu polemici cu alti utilizatori, daca ai fi somer si ai avea aceasta pasiune pentru motociclete, ai da 50 lei pt 2 jenti spitate, nu intregi, si fara vopsire doar sablare, incearca sa iei in calcul toate aspectele data viitoare cand mai postezi. toata stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

e normal ca omul sacaute preturi bune...eu zic totusi ca este o mica motocicleta si daca tot ai timp le poti face tu manual cu perie de sarma, jmirghel si tot asa.Eu asa frec la piesele ruginite, le tin sub pat in cutii si cand mai iau o pauza....mai bag un jirghel :laugh: cate 15-20 min pe zi.Uite asa am adus la linie aprope toata motocicleta.Pun aici un link cu niste lucrari facute de un atelier din buc.Tipul cu care am vb la tel pare foarte flexibil si bun profesionist....acum nu stiu ce sa zic.Tot raman la ideea mea ca le poti face singur cu rabdare si gratis.

 

http://forum.4tuning.ro/101-bazar-auto-ofe...ctrostatic.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!eu am sablat in slatina,olt,un intreg ij 49...cam 150 lei,toata lucrarea,s-a folosit cenusa vulcanica,am un prieten acolo,duci fiarele si le iei in 7-8-10 zile...ce stiti de pistoalele de sablat care se gasesc in comert?am vazut ceva chiar azi la practiker,unul cu absorbtie la vreo 90 lei si altul care arata ca un pistol de vopsit,cu recipient metalic pentru nisip,cam la 50 lei,dar nu am inteles nimic din manualul de utilizare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! Uitati si din partea mea o relatie pentru sablat. Iarna trecuta, cand mi-am reconditionat atasul niprului, am sablat acolo mai multe piese inclusiv 3 jenti si am fost multumit. In Bucuresti, in incinta fostei uzine FAUR, se intra pe intrarea din Bd. Basarabia si ca punct de reper, cautati intrarea principala a firmei DUROTERM, care se ocupa cu tratamente termice si acoperiri galvanice. Pentru cei ce au cunoscut FAUR-ul de dinainte de 1990, este vorba despre fostul atelier de tratamente termice al vechii uzine FAUR. NU la DUROTERM se sableaza,va spun asta fiindca cei care sableaza nu au afisata nici un fel de firma, dar se afla chiar vis-a-vis de intrarea la DUROTERM, pe partea cealalta a parcarii din fata DUROTERM-ului. Sunt niste porti mari metalice pe care se intra in fostele ateliere FAUR, cei de acolo executa diverse confectii metalice, au camera de sablare si toate dotarile pentru asta. Personal m-am inteles direct cu meseriasii, nu mi-au luat mult, m-au rugat sa nu stau acolo si sa revin peste cateva ore sa-mi iau piesele ca sa nu dau de banuit sefilor. Insa, la o adica, cred ca se poate discuta si oficial cu sefii.

Mentionez inca o data ca treaba asta s-a intamplat iarna trecuta, sper ca se afla tot acolo...

La DUROTERM puteti face cu succes toate tipurile de tratamente termice si unele acoperiri galvanice, insa nu recomand nichelari sau cromari decat pentru piese noi, finisate, pentru reconditionari nu au oameni care sa pregateasca meticulos astfel de piese.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti! ..... Numai bine!

 

 

scuze ca ma bag si eu aiurea INSA ... poti da o adresa a uzinelor Faur :laugh: ... nu cunosc bucurestiu prea bine si sunt interesat sa sablez una alta

 

am cautat pe google adresa si locatie dar ma duce la parcu' industrial de la Republica

 

 

poti sa pui un punct pe google maps si sa pui poza aici ?

Mesaj completat

n-ati aflat nimic in legatura cu sablarea? ceva concret pentru bucuresti sau ilfov? ca am si eu de sablat 2 jenti de minimobra si un cadru... si ce de la gko mi-au cerut 50 lei doar pentru jenti.. si mi s-a parut mult... avand in vedere ca eu am dat 100 ron pe motoreta... poate gresesc sau nu... idei sugestii?

 

 

pretul e asa si asa ... merge incercat daca fac treaba buna ... intrebare : gentile le ai CROMATE ? ... am si eu o mobra si pe jenti am pete mici (broboane, ciupercutze de rugina) le am cromate si stiu ca nu merg sablate astea cromate - vreo idee ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, deci alta situatie ...

 

oricum

 

...

 

 

revin cu o lista a mea personala de contacte pt. sablare ... chestia e ca NU le-am incercat ... in urma unei cautari pe net am dat de link-urile astea si le pun si voua la dispozitie poate incerca careva si pune si o parere pe motociclism.ro sa stim daca merita si sunt ok ...

 

avem asa:

 

 

1. http://www.reconditionari-jante.com/

 

cu sublink pt. detalii mai multe aici - http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=6771

 

si chiar si pe motociclism.ro ... aici - /index.php?...p;#entry2466255

 

LOCATIE - atelier situat in zona BIG BERCENI chiar langa Sun Plazza

 

 

 

2. http://forum.4tuning.ro/529-firme-jante-an...trieri-etc.html

 

par ok si au si poze cu rezultate in paginile postului

 

LOCATIE - Sos Giurgiului, la intersectie cu Luica

 

 

.....

 

 

pe langa link-urile de mai sus - nenei aia cu 50 ron pt. doua jenti de Mobra par f ok, nu ? :laugh: ... dar cum am spus nu am apucat sa-i sun sa intreb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sal..am o instalatie de sablat folosita doar de doua ori ,am cumparato personal din germania ,cei care sint interesati este de vinzare250e negociabil ,tin sa precizez ca dau la ea si 50kg de material de sablat biledin plumb-cupru-fier si cuartit doi saci a20kgfiecare mai multe informati la tel 0746037240.o sa incerc niste poze..

post-54357-1288638373_thumb.jpg

post-54357-1288638399_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal..am o instalatie de sablat folosita doar de doua ori ,am cumparato personal din germania ,cei care sint interesati este de vinzare250e negociabil ,tin sa precizez ca dau la ea si 50kg de material de sablat biledin plumb-cupru-fier si cuartit doi saci a20kgfiecare mai multe informati la tel 0746037240.o sa incerc niste poze..

 

de ce debit de aer are nevoie pt a funciona normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce debit de aer are nevoie pt a funciona normal?

sal...instalatia lucreaza bine de la 140lmin dar am sablat si cu 80l min.acum depinde si ce material de sablat folosesti si duze.ex duza 04 material cuartit de 002lucrez 4atm un volum de aer cam140,eu am compresor de 100l 2vcare scoate 340lmin..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...