Sari la conținut

LUCAS sau Saito?


perseu77
 Share

Postări Recomandate

As dori sa stiu ce sa aleg intre placute de frana Lucas sau Saito, deoarece doresc sa fac o comanda de la Louis. Lucas sunt cam 32 euro, Saito 16 e.

Ma intereseaza sa nu uzeze foarte mult discul de frana.

Deci, care dinre cele doua marci imi recomandati? Ma intereseaza niste placute mai poroase, spongioase.

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie placutele Lucas de pe spate imi scirtiie in draci, ma exaspereaza, inainte nu aveam probleme. Si nu, nu e vorba ca nu s-au "pasuit" inca, au vreo 2000 de km pe motor. O fi vorba de material, nu stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ce sa aleg intre placute de frana Lucas sau Saito, deoarece doresc sa fac o comanda de la Louis. Lucas sunt cam 32 euro, Saito 16 e.

Ma intereseaza sa nu uzeze foarte mult discul de frana.

Deci, care dinre cele doua marci imi recomandati? Ma intereseaza niste placute mai poroase, spongioase.

 

Merci.

 

salut

nici una.

serios. sau doar daca vrei sa inlocuiesti discurile de frana data viitoare odata cu placutele...

o spun pentru ca am patzit-o.

acu caut discuri.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori sa stiu ce sa aleg intre placute de frana Lucas sau Saito, deoarece doresc sa fac o comanda de la Louis. Lucas sunt cam 32 euro, Saito 16 e.

Ma intereseaza sa nu uzeze foarte mult discul de frana.

Deci, care dinre cele doua marci imi recomandati? Ma intereseaza niste placute mai poroase, spongioase.

 

Merci.

 

 

Ambele sunt praf. Dar vad ca pe tine te intereseaza, in mod special, sa nu uzeze discul de frana...eu unu m-as interesa de niste placute de frana cu care sa franez. Daca tot nu vrei sa uzezi discul de frana, de ce-ti mai cumperi placute? Eventual da jos sistemul complet ca sa mai usurezi motoreta si franezi cu adidasii... :rolleyes:

 

Sfat: ia niste placute de frana racing, daca vrei sa franezi. Probabil o sa-mi spui ca nu e necesar, ca nu mergi racing. Bun, dar de franat franezi la fiecare semafor nu? ok, o placuta de frana racing nu se incinge asa tare ca o saracie diansta de lucas, nici nu devine sticloasa pe suprafata de contact si nici nu iti da senzatia ca ai avea frana mai elastica dupa cateva solicitari. Da ok, uzeaza discurile de frana, si la 40mii km ar fi indicat sa le schimbi...aa pardon, uitasem ca nu mergi racing, la 60mii trebuie schimbate....in cati ani de zile faci cu motoreta 60mii km ?

 

Nu te juca cu viata ta. De placutele alea de frana posibil sa depinda la un moment dat chiar viata ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi citi ce scrie pe etrier, deocamdata nu am motorul acasa e in hibernare la cineva... din cate stiu nu scria nimic sau nu am vazut eu... Problema e ca daca ambele firme sunt varza, de unde sa iau ca doream sa fac comanda de mai multe dupa Louis.de.

Vrb cu un amic si el spunea ca are Ferodo si ca ii scartaie groaznic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi citi ce scrie pe etrier, deocamdata nu am motorul acasa e in hibernare la cineva... din cate stiu nu scria nimic sau nu am vazut eu... Problema e ca daca ambele firme sunt varza, de unde sa iau ca doream sa fac comanda de mai multe dupa Louis.de.

Vrb cu un amic si el spunea ca are Ferodo si ca ii scartaie groaznic...

tu esti de-al meu, in tecuci am facut si eu liceul

motorul tau e greu si nu are cai prea multi(daca e cel din avatar) asa ca nu cred ca sfaturile posesorilor de supersport ti se aplica tie. daca nu mergi racing, nu franezi asa mult in oras ca doar locuiesti in tecuci eu zic sa mergi pe unele din ele. eu am avut la cb500 pe fata, uite ca nu-mi mai aduc daca erau lucas sau saito, si au fost ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat tot felul de placute,am testat,cum se spune.Cele mai proaste placute mi s-au parut GoldFren si Saito. Lukas este o firma buna(parerea mea) nu sunt cele mai de top,dar pentru strada sunt ok.Acum depinde si de compozitie.Ferodo am folosit si la Hayabusa,nu m-au dezamagit dar nici nu m-au incantat.Acum schimb discurile si vreau sa incerc Braking.Sa vedem...

 

P.S. Poti sa pui placute racing(daca sunt ptr modelul tau)doar ca pe ploaie sau pe timp rece o sa ai o surpriza foarte neplacuta :rolleyes: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi citi ce scrie pe etrier, deocamdata nu am motorul acasa e in hibernare la cineva... din cate stiu nu scria nimic sau nu am vazut eu... Problema e ca daca ambele firme sunt varza, de unde sa iau ca doream sa fac comanda de mai multe dupa Louis.de.

Vrb cu un amic si el spunea ca are Ferodo si ca ii scartaie groaznic...

 

Ferodo am avut si sunt ok, scartie (pana copiaza zgarieturile de pe disc), dar isi fac datoria cu brio!

 

evita sinterizatele....mai cauta pe forum..c sunt baieti care aduc ce vrei tu

 

De ce sa evite sinterizatele? Unde lucrez eu de sinterizare ma ocup, deci nu inteleg de ce e frica asta de sinterizate!

 

Incercati placute de frana sinterizate , apoi ceva discuri sinterizate si dupa aia mai vorbim!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. sinterizatele rup(mananca) discul, ca posesor de ferodo platinium pot zice asa ceva;

2. nu au eficienta la franare(am incercat numai spatele, nu se compara nici pe departe cu Nissin), pe spate am avut Ferodo Platinium, au un comportament ciudat, daca sunt reci nu ai eficienta la franare, daca insisti cu ele reci blokezi roata foarte usor, cu nissin nu pateam asa ceva si simteai ca frana spate are eficienta, ca sia ala de la ITP s-a legat de spatele meu ca nu tine cum trebe(desi folosesc mai rar spatele, dar cand e folosit e bine sa tina);

3. una e cu discuri sinterizate si alta e discul(rile) standard, pe care le am si eu; combinatia sinterizat + standard nu prea merge la strada;

nu am nimik cu ferodo sau cu orice e sinterizat, dar nu mai folosesc asa ceva, nu ma impac cu ele si atat;

4. din ce stiu daca ai placute racing, palcutele+discul trebuie putin incalzite in prealabil, inainte de franare si pe strada nu cred ca iti permiti asa ceva la ceva iminent;

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Problema e ca daca ambele firme sunt varza, de unde sa iau ca doream sa fac comanda de mai multe dupa Louis.de.

se pare ca si semeringurile sunt de cacao, la Louis

 

Arunca un ochi si pe acilea www.motomike.eu

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti spun de Nissin ca sunt ok, eu am un model de XJ 600 e un turing, deci nu e sportiva. Am cautat pe net de Brembo, Nissin, si am gasit numai placute pt racing,nimic pentru modelul meu....probabil la cum franez eu , se merita orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt. “daily commuting “ Ferodo e f bun, daca gasesti pentru motorul tau in seria "Argento"

sfat. dupa ce le schimbi mergi usor in prima faza, pina te inveti cu ele si pina se "invata" si ele cu discurile ca sigur o sa ti se para ca e mai "elastica" frinarea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti spun de Nissin ca sunt ok, eu am un model de XJ 600 e un turing, deci nu e sportiva. Am cautat pe net de Brembo, Nissin, si am gasit numai placute pt racing,nimic pentru modelul meu....probabil la cum franez eu , se merita orice.

Eu am transalp si nu fac nici un reising cu ea.

M-am dus la magazin si am cerut placute. Mi-au zis, de care vrei? Nissin? Brembo? Ferodo? etcc...

Am cerut Nissin, mi-au adus nissin, odata ce discurile si tot sistemul de franare original e nissin, am luat la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe etrier nu scrie nimic, m-am uitat din toate pozitiile... Am gasit la un cunoscut placute EBC si Goldfren. Ma gandesc sa achizitionez EBC despre care am auzit numai cuvinte de lauda. Pretul e cam piperat: 145 ron doar fata, ca de placute fata am nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SINTERIZĂRE, sinterizări, s.f. Procedeu de lipire a pulberilor metalice, ceramice etc., în urma încălzirii Âşi presării lor. ♦ Operație de realizare a unor piese prin încălzirea unor pulberi Âşi presarea lor în forme speciale. – V. sinteriza. (sursa DeX online)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca asa ii definitia, inseamna ca nu exista discuri de frana sinter pt ca ele sunt din metal deja si nu mai pot fi lipite cu pulbere de alt metal. Poate ca prin discuri siter se refera la discurile care suporta placute sinterizate, ca nu pe toate discurile se pot pune placute sinter deoarece pe cele din fier cica le uzeaza foarte tare si doar pe cele de inox ar merge.

De asemenea se zice ca, daca treci de la placute ceramice sau kevlar pe siterizate, trebuie sa speli discurile cu degresant si sa le dai cu smirghel fin, pt a indeparta compozitia placutelor vechi. Daca nu, cica se strica placutele si nu isi mai fac treaba bine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe etrier nu scrie nimic, m-am uitat din toate pozitiile... Am gasit la un cunoscut placute EBC si Goldfren. Ma gandesc sa achizitionez EBC despre care am auzit numai cuvinte de lauda. Pretul e cam piperat: 145 ron doar fata, ca de placute fata am nevoie

 

 

EBC ...nu o sa regreti,eu sunt fan EBC le folosesc de ceva ani si nu m-au dezamagit niciodata,o sa simti diferenta de la primele frinari!

 

Cit despre placute, indiferent de ce mobra ai, daca vrei frine uita de saito,ferodo,lucas si altele...

 

Topul meu:NISSIN EBC,SBK, BREMBO TOKIKO,BRAKING(despre braking am avut mari dezamagiri pe un 1000 RR kitul complet roti,discuri "turnate" si placute.....s-a rezolvat pina la urma cu pacutele NISSIN)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...