Sari la conținut

Viteza+neacordare Prioritate


Filos
 Share

Postări Recomandate

Groaznic! :friends: Dar nici macar nu avea viteza prea mare; din cate vad era in afara orasului oricum. Lua-i-ar dracu de soferi imbecili. Ce-a patit motoristu'? stii? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andy: Oarecum... Replica ta inteleg ca e mai mult cinica, dar ce dracu sa vezi, cand ala nu da nici macar un semnal (si atunci sa zicem ca te infigi in frane)... Mai ales ca e si destul de greu sa apreciezi viteza unui vechicul uitandu-te din fata sau spate (asta fiind - sa zicem - un semn de posibila manevra ucigasa)

@suzuki mic: my point exactly. Dupa imagini, drumul e extra-urban, deci nu-i chiar asa de mare viteza.

 

:friends: Oricum, nu arata pre bine! Sper doar ca a scapat cu bine. (cat de bine poti scapa dintr-o d-asta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de masinile care trec fara sa opreasca...Acum 2-3 ani am vazut la TV un test la nemti. Au trantit o motocicleta langa trotuar si un manechin echipat complet langa motocicleta intins pe asfalt pentru a imita un accident. Ideea era sa vada daca conducatorii auto se opresc sa acorde primul ajutor. Cei ce se uitau si plecau mai departe ii astepta politia la capatul strazii si le-o tragea de numa-numa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu-l pot intelege pe soferu masinii...cum draq nu-l vede pe motociclist??

Eu de trei ori era sa o patesc anu asta, exact faza asta de fiecare data la benzinarie (aceeasi), parca e blestemat locu ala...de fiecare data am scapat viu si nevatamat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de masinile care trec fara sa opreasca...Acum 2-3 ani am vazut la TV un test la nemti. Au trantit o motocicleta langa trotuar si un manechin echipat complet langa motocicleta intins pe asfalt pentru a imita un accident. Ideea era sa vada daca conducatorii auto se opresc sa acorde primul ajutor. Cei ce se uitau si plecau mai departe ii astepta politia la capatul strazii si le-o tragea de numa-numa.

 

Asta e dus-intors.

 

E bine sa opreasca 1-2 dar sa opreasca 200 masini care trec pe acolo (conform legii) iti dai seama ce s-ar intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai se vede in film:

soferul e clar in culpa, chiar daca a oprit complet masina exact inaintea producerii coliziunii;

soferul a deschis usa imediat dupa accident, a coborat piciorul stang pe asfalt, s-a uitat in directia mobristului, si probabil suna dupa 112 (de obicei asa se face);

cucoana aia grasa s-aindrptat catre magazinul statiei de benzina strigand si gesticuland ceva-probabil tot despre politie si salvare, apoi s-a dus catre sofer si apoi dupa mobrist;

cucoana aia mai slaba s-a dus direct catre mobrist;

soferul masinii din spate abia a evitat coliziunea cu vinovatul, si s-a dus;

reactiile sunt normale, asa trebuie facut de catre toti.

Pacat ca nu avem si restul filmarii, sau alte unghiuri de filmare, sa vedem ce s-a intamplat cu bietul mobrist.

Apropo', nu mergea chiar incet, cred ca pe la 100, dar nu cred ca scapa de coliziune daca avea mai putin.

 

vorba lu' vaca, parerea mea, poate gresesc.

 

daca era in Ro, se dadea masinistu' jos, lua mobristu' la picioare: "unde alergi ba jegosule asa cu janghina asta de mobra, na, sa te saturi de roker tampit", si suna repede la colonelu' Xulescu sa vada ce-i de facut, sa trimita un echipaj "echidistant"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca totusi a "zburat" si nu s-a infipt in conserva, poate a scapat...

 

mie personal mi se pare drumul urban si nu extra-urban si viteza cam mare... desi am impresia ca a franat inainte de impact...:friends:

 

oricum vina e a conservarului, clar. :friends:

Editat de Rebel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce sa caute subiectu asta aici? E un accident moto. Trebuie sa fie vreun cunoscut sau pe teritoriul Ro ca sa "invatam din greselile altora" ?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ma rog,care parte ti se pare trucata?

 

 

Partea in care se loveste motoru de masina!!

O filmare calitativa ar elucida misterul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut filmul. E in USA probabil. Daca e asa, nici nu cred ca soferul cade de vinovat pentru ca limita de viteza e in fata prioritatii in ideea ca te astepti ca celalalt sa vina cu limita de viteza nu cu triplul ei. Zona e evident una de trafic de 30mph, se vede si dupa cum merg ceilalti. O motocicleta mica si rapida (care poate venea dintr-o vale sau o curba) e greu de vazut si mai ales e greu de apreciat viteza. Mie mi se pare ca motociclistul s-a infipt cam ca taurul pentru ca ala cu masina s-a scurs incet de tot, era loc de evitat/frinat daca avea o viteza decenta si era atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pare nici un trucaj....

moto are viteza aparent mare totusi, ce as observa e ca masina incearca sa intre in benzinarie pe unde in mod normal e EXIT only...dar asta, evident, ar presupune sa fie inca o intrare in partea opusa, n-am de unde sa stiu...

Daca motoristul avea protectii, e posibil sa fi scapat usor, ca nu s-a infipt in masina...Inca un motiv sa fim mult mai atenti la cei care vor sa traverseze banda de mers....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e dus-intors.

 

E bine sa opreasca 1-2 dar sa opreasca 200 masini care trec pe acolo (conform legii) iti dai seama ce s-ar intampla?

 

 

Da dar poate sa opreasca se intrebe ce s-a intimplat. Asta in cazul in care nu e prea multa lume oprita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati mai atent e linie continua si cred ca moto nu a fost destul de atent cred ca putea sa-l evite asta cu conserva sa bagat un pic ca altfel il injurau aia din spate ca nu aveau loc sa treaca si era linie continua deci imbecilul ala cu conserva nu avea sa faca stanga acolo se mai intampla si pe la noi cand diversi intelienti fac stanga trecand peste linie dubla continua mai ales in portiunea de la rondul Decebal spre Basarabia.

Iar regula aia cu viteza nu se aplica chiar daca era zona cu limitare ,il pot amenda in cel mai rau caz pt viteza pe motorist daca au avut cu ce i-o masura pe viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...