Sari la conținut

Vopsit


Postări Recomandate

vopsea mata sau cu luciu?

 

care e mai usor de intretinut si de aplicat?

 

care din ele se pot aplica in regie proprie mai usor?

 

la vopseaua mata trebuie aplicat strat de lac? sau cum se procedeaza??

 

spuneti-mi si mie cei cativa pasi care trebuie facuti pt a vopsi o carena de plastic.

 

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice vopsitorie se poate faca in regie proprie, daca ai un minim de dotare. Singurul lucru care creiaza probleme este praful de care nu ai cum sa scapi si care scade ceva din calitatea finala a vopsitoriei. Da-mi un telefon sau treci pe la mine sa vezi cam cum iese la final. Motorul lui fratemiu vorsit in primavara asta.

post-8769-1236836340_thumb.jpg

post-8769-1236836360_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.

fie ca e lucioasa sau mata vopseaua se aplica la fel

2.

daca vrei doar vopsit si atat ,matuiesti suprafetele(piesele care le vopsesti)

3.

daca sunt din plastic...sau ai smirgeluit pana ai dat de plastic(granulatie 600 si 400) dai 2 maini de plastic primer

4.

daca motoru a fost negru...si acum il vrei portocaliu sau galben(culoare deschisa)...ii dai cu vopsea de fond alba mai intai..un fel de sprit chit

5.

daca dai vopsea mata nu ii mai dai lac ...lacul ii da luciu

6.

vopseaua si lacul sa fie compatibile cu diluantul(recomand vopsea pe baza de diluant..se usuca mai repede,e mai ieftina si face priza mai bine)

7.

dupa ce ai matuit inainte sa te apuci de vopsit uda pe jos si sterge piesele cu carpa antistatica(gasesti tot acolo de unde iei vopseaua..e un tifon cu o chestie ca ceara asa si aduna praful si scamele de pe carene...etc)

 

8.daca ai tantari,paianjeni muste in garaj da cu flit,omoara-i..altfel....cand vei jura ca a iesit ok,..vei avea dezamagirea ca un tantar sa se lipesca de motorul tau proaspat vopsit :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca mai sunt si altii care incearca sa lucreze din pasiune.Eu am lansat o intrebare acum ceva vreme pe acelas forum dar vreo cativa au incercat sa ma dezamageasca ...ca nu iese ..ca sa apelez la profesioisti ca ei de aia exista.Sfaturile celor ce ti-au scris pana acum sunt perfecte.Eu abia acum am inceput

vopsirea .Foarte importanta si grea este faza de pregatire ..dred ca face 70% din munca .Ca idee eu am gasit primer de plastic la spray(tub 13 RON).....ajunge la mai multe moto ca nu-s asa multe plastice de vopsit ....Mai departe nici eu nu stiu ce sa mai zic..ai grija sa fie temperatura in regula (peste 20 Grade)si nu te grabi..lasa timp de uscare dintre straturi.Vezi si siteul de la policolor..da cateva sfaturi bune..Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea un garaj mi le-as face si eu singur. Decat sa dai o gramada de bani altcuiva, mai bine ti le faci singur.

Eu am vopsit acasa pe hol si le-am bagat la "cuptor "in podul casei,la bloc merge si in baie de serviciu daca ai,presupunand ca cealanta are jacuzzi. :kiss: ,cu banii economisiti schimbi faianta !!

post-15897-1237268425_thumb.jpgpost-15897-1237268413_thumb.jpg

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.

fie ca e lucioasa sau mata vopseaua se aplica la fel

2.

daca vrei doar vopsit si atat ,matuiesti suprafetele(piesele care le vopsesti)

3.

daca sunt din plastic...sau ai smirgeluit pana ai dat de plastic(granulatie 600 si 400) dai 2 maini de plastic primer

4.

daca motoru a fost negru...si acum il vrei portocaliu sau galben(culoare deschisa)...ii dai cu vopsea de fond alba mai intai..un fel de sprit chit

5.

daca dai vopsea mata nu ii mai dai lac ...lacul ii da luciu

6.

vopseaua si lacul sa fie compatibile cu diluantul(recomand vopsea pe baza de diluant..se usuca mai repede,e mai ieftina si face priza mai bine)

7.

dupa ce ai matuit inainte sa te apuci de vopsit uda pe jos si sterge piesele cu carpa antistatica(gasesti tot acolo de unde iei vopseaua..e un tifon cu o chestie ca ceara asa si aduna praful si scamele de pe carene...etc)

 

8.daca ai tantari,paianjeni muste in garaj da cu flit,omoara-i..altfel....cand vei jura ca a iesit ok,..vei avea dezamagirea ca un tantar sa se lipesca de motorul tau proaspat vopsit :kiss:

 

 

 

La faza cu vopseaua mata ai gresit un pic,Se da lac dar exista Lac Mat. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am vopsit-o pe a mea negru mat.nu am aplicat lac desi exista lac mat dar la o incercare a devenit un mat alburiu si m-am lasat pagubas. am slefuit bine toate mizeriile , am spalat cu diluant si am suflat cu un pistol de 2 ori.a iesit brici numai ca am plecat pe ea si pana am ajuns acasa (noapte fiind) s-a umplut de tantari.dar arata bine oricum.

succesuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: :kiss:

Iarna te incurca slaninile si carnatii ca stau la afumat ...

 

nu , ma gandesc ca nu se vor usca cum trebuie din cauza frigului

 

ce este plasti primer??

 

nu pot sa dau pe luciul plasticului cu smirghel fin si apoi sa vopsesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu , ma gandesc ca nu se vor usca cum trebuie din cauza frigului

 

ce este plasti primer??

 

nu pot sa dau pe luciul plasticului cu smirghel fin si apoi sa vopsesc?

daca faci asa, minunata ta vopsea o sa stea pe carenele tale ft. putin timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde gasesc si eu plastic primer din asta ? Fostul proprietar al mobrei mele a dat cu niste vopsea pe 2 aripioare de plastic si acuma arata jalnic cu vopseaua pe jumatate cojita. Vreau sa le refac, am vopsea, am smirghel, dar nu stiam de plastic primer pana acu cateva zile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe unde gasesc si eu plastic primer din asta ? Fostul proprietar al mobrei mele a dat cu niste vopsea pe 2 aripioare de plastic si acuma arata jalnic cu vopseaua pe jumatate cojita. Vreau sa le refac, am vopsea, am smirghel, dar nu stiam de plastic primer pana acu cateva zile...

mergi tu la aia care vand vopsele si vezi ca au si primer :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi tu la aia care vand vopsele si vezi ca au si primer :rolleyes:

:kiss: Si care sunt aia care vand vopsele ? Unde ii gasesc ? Tre sa mentionez ca stau in Dr Taberei, deci unii prin zona Dr Taberei-Militari-Crangasi exista ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss: Si care sunt aia care vand vopsele ? Unde ii gasesc ? Tre sa mentionez ca stau in Dr Taberei, deci unii prin zona Dr Taberei-Militari-Crangasi exista ?

 

Parca vizavi de Apaca, pe Iuliu Maniu era niste magazine din astea de vopsele auto. Daca ai chef de o plimbare, atunci du-te pe Theodor Pallady (iesirea spre autostrada A2) si pe acolo sunt niste magazine, Policolor, Standox...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss: Si care sunt aia care vand vopsele ? Unde ii gasesc ? Tre sa mentionez ca stau in Dr Taberei, deci unii prin zona Dr Taberei-Militari-Crangasi exista ?

vezi ca mai sant niste topicuri cu furnizori.

unul (magazin specializat) il gasesti la lizeanu .

succesuri :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o nelamurire am cum indepartez abtipildele??

sau daca sunt cele originale si arata bine, le lasi acolo si le acoperi cu un autocolant transparent. tai usurel cu cutter-ul pe marginea lor iar apoi poti vopsi linistit peste ele. la final, dai jos autocolantul protector.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca abtipildele sant aplicate direct peste vopsea se scot cu feonul, de preferat unul industrial, dar merge si cu unul obisnuit, dar dureaza incalzirea mai mult. Daca sant acoperite cu lac numai prin slefuire cu smirghel 380-600, numai peste ele, pana dispar si apoi cu 800 pana se matuieste toata vopseaua de pe piesarespectiva. Daca folosesti granulatia corecta si nu incepi cu smirghel prea fin , operatia nu dureaza mult. Atentie insa sa nu ajungi la tabla sau plastic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca s-au dezlipit de mana fara feon. cred ca erau coapte ( au minim 14 ani)

 

acum tre sa ma apuc de matuit plasticul si apoi marea vopsire bine ca am carene si rezervor pe care sa fac probe =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...