Sari la conținut

O Plimbare Cu Iju Pe Mti Baiului In Vara


misha'
 Share

Postări Recomandate

Tocmai am developat un film, facut in vara, cand eu si fratemiu (binox) am urcat pe ij si ne-am catarat pe muntii Baiului. Iju meu ( acum este al meu :D ) saracu s-a comportat extraordinar tinand cont de varsta lui si de drumul care a fost destul de greoi si plin de noroi :

 

 

si astea sunt de 1 mai cand ne pregateam sa mergem in vama 3 insi ( daia pusesem atasu) dar vremea ne-a tras tzeapa si nu am mai mers dar am gasit noi metode de distractie :)

 

 

P.S Eu cand faceam dastea fratemiu nu mi-a facut poze :peace:

P.P.S In urma micilor smecherii daca pot sa le numesc asa, si a catorva derapaje, mai mult sau mai putin controlate, axul roatei de la atas s-a strambat asa rau incat freca roata de aripa, si saracu ij nu mai pleca cu mai mult de unu pe el ( si ala am fost eu ca fratemiu e prea gras :ok: )

 

Ma aici se intampla lucruri .... din 2 posturi puse asta a facut un post ... ciudat sau is eu prost :) Hai ca pun pozele de la munte ca alea erau din br si erau valabile la P.S uri

 

 

Ma aici se intampla lucruri .... din 2 posturi puse asta a facut un post ... ciudat sau is eu prost ;) Hai ca pun pozele de la munte ca alea erau din br si erau valabile la P.S uri

post-3104-1136880397_thumb.jpg

post-3104-1136880413_thumb.jpg

post-3104-1136880433_thumb.jpg

post-3104-1136880876_thumb.jpg

post-3104-1136880894_thumb.jpg

post-3104-1136880920_thumb.jpg

post-3104-1136880945_thumb.jpg

post-3104-1136880964_thumb.jpg

post-3104-1136880986_thumb.jpg

post-3104-1136881015_thumb.jpg

post-3104-1136881035_thumb.jpg

post-3104-1136881062_thumb.jpg

post-3104-1136881083_thumb.jpg

post-3104-1136881099_thumb.jpg

post-3104-1136881134_thumb.jpg

post-3104-1136881154_thumb.jpg

post-3104-1136881178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BRAVO

uite unul care a inteles la ce e buna o comunista si ce satisfacti poate sa aduca. Pt asta au fost facute ijurile, nu pentru dat gaz pe autostrada

 

p.s. ai set de planeta 4 pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Fain! Vedeti ca moshu poate?!

Da m-ai dat gata cu atasu' -am vazut asa ceva doar la Simson.

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da m-ai dat gata cu atasu' -am vazut asa ceva doar la Simson.

 

 

Da este de simson si e misto ca e mai usor

 

P.S Poza in care fratemiu isi arata labele murdare, nu sunt murdare de vaselini, precum ar crede uni ci de afine ca am cules si dalea pe drum. Iju nu a avut nici o problema, plus ca avea saracu si un pionio de 19 care e cam mare pt munte da s-a descurcat. Pozele sunt facute exact dupa intrunirea de la bv si ii pusesem un pionion mai mare ca aveam drum lung de mers

Editat de misha'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brovo baieti!!!

Daca tot au postat aici oameni cu Festivaluri mi s-a parut normal sa postez si eu :ok:

Ete ce poate Ferstivalul. Si eu am parte de aventuri asemanatoare cu al meu cand merg pe la tara ca este zona de podis. Merge excelent! Dealuri, balti namoale, drumuri proaste...se comporta excelent...ii place la nebunie, mai mult decat pe asfalt :D

Numa' bine fratilor si TRAIASCA FESTIVALUL!!! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre sa fac musai un remake, nu-mi place cum au iesit pozele :ok: , le-am facut cu un FED cu care nu mai lucrasem , data viitoare imi iau Zenitul care nu da gres niciodata si nici nu ramane fara baterii in varf de munte :D

 

Am ajuns cu Ij-ul destul de usor in Baiului pana aproape de 1800m altitudine, dar adevarata provocare ar fi sa ajung pana la Omu. Mai sunt amatori cu comuniste care se incumeta sa urce pana la Omu?

 

Noi am fost in Baiului intr-o marti si am trecut prin vreo 3 stane unde se scufunda IJ-ul pana aproape de axul rotii in noroi. Se uitau ciobanii cu cainii lor mai ceva decat la urs da nu ne-a zis nimeni nimic. Sambata au trecut pe acolo si niste baieti cu ktm-uri si li s-a cerut taxa de trecere de catre ciobani :) (au relatat povestea pe celalalt forum) Deci Ij-ul mai are si el avantajele lui :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am ajuns cu Ij-ul destul de usor in Baiului pana aproape de 1800m altitudine, dar adevarata provocare ar fi sa ajung pana la Omu. Mai sunt amatori cu comuniste care se incumeta sa urce pana la Omu?

 

DA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata vrajeala in fratemiu ... posesori de comuniste ... el care acum are japoneza.. huooo .. anyway ar fi tare sa facem la vara un omu cu niscai comuniste.

 

P.S @Madox : De ce? Sa stii ca pana la Omu nu e chiar asa de greu. Se urca pe un drum destul de usor pana la Babele si dupa aia e relativ usor pana la Omu, numai ca ar fi o pb majora: se vor incinge motoarele si pe acolo pe sus nu prea e apa, si o sa asteptam sa se raceasca o grama de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata vrajeala in fratemiu ... posesori de comuniste ... el care acum are japoneza.. huooo .. anyway ar fi tare sa facem la vara un omu cu niscai comuniste.

 

P.S @Madox : De ce? Sa stii ca pana la Omu nu e chiar asa de greu. Se urca pe un drum destul de usor pana la Babele si dupa aia e relativ usor pana la Omu, numai ca ar fi o pb majora: se vor incinge motoarele si pe acolo pe sus nu prea e apa, si o sa asteptam sa se raceasca o grama de timp.

1 - motorul incins NU SE RACESTE CU APA CA IL DISTRUGI

2 - daca ai pinion de 16 sau de 18 urca pe acolo ca pe strada, deci nu se incinge ca la munte e racoare+ ca poti sa ii mai dai putina benzina din carb ca sa mearga mai relaxat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@zidu : cu chestia cu apa cam ai dreptate in ciuda faptului ca nu cred ca e foarte grav daca umezesti o carpa si o pui pe cilindru... dar in principiu ai dreptate. Dar cu chestia cu incinsu cred ca se cam incinge, chiar daca nu se caleaza dar tot se incinge, ca vara nu e chiar asa de racoare la 2000 de metri, si oricum el se incinge cand mergi prin oras in drum drept dapai pe munte... dar in fine... asta sa fie singura problema :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare problema nu o sa fie incinsul motoarelor ( desi e si asta o problema serioasa) ci incinsul si uzura franelor la coborare.

La Ij frana de motor fiind aproape inexistenta la coborare franele vor fi suprasolicitate, se vor incinge si se vor uza existand riscul ca pe la jumatea drumului la intoarcere sa ramanem fara frane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesc sa imi pun motorul si rotile la punct la minsk , eu ma risc , dar sa am cu cine pleca din bucuresti , mi-e cam frica sa plec singur

de gasit insotitor din bucuresti se face

imi pare rau sa te dezamagesc, dar daca iti e frica sa pleci singur din bucuresti eu zic sa te mai gandesti putin in legatura cu o urcare in genul celei despre care se vorbeste aici. Iti trebuie moto in stare buna si ceva km la activ, ca altfel se lasa cu oase rupte pe acolo.

 

despre frane la coborare - se merge lejer cu frana de spate, si nu zice nimeni ca nu ne putem opri des.

eu cred ca iau pasager la faza asta, ca ijul merge mai bine cu greutate pe spate in teren

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre frane la coborare - se merge lejer cu frana de spate, si nu zice nimeni ca nu ne putem opri des.

eu cred ca iau pasager la faza asta, ca ijul merge mai bine cu greutate pe spate in teren

 

Gandeste-te ca ai de coborat cel putin 20km si din astia 90% tre sa-i cobori cu frana, asta numai lejer nu e pt franele de la IJ.

Cand am coborat din baiului dupa 200m, e drept o panta abrupta, au inceput sa miroasa ferodourile iar carterul de la frana spate era f . fierbinte; dupa alte cateva serpentine deja franele nu mai tineau calumea, si ca metoda de siguranta am oprit motorul si mergeam cu el in 1-a cu ambreiajul tras, iar cand viteza crestea si nu mai putea fi controlata din frane, eliberam putin ambreiajul, franand astfel si cu ferodourile lui ( stiu ca nu e sanatos da nu aveam ce face altceva) ; o alta metoda de franare era sa intru prin cele mai mari noroaie pe care le gaseam :ok:

O persoana in plus pe Ij nu face decat sa ingreuneze franarea si nu vad dc s-ar comporta mai bine, pt ca nu are cine stie ce herghelie de cai ca sa zici ca nu simte la urcare si un pasager( da asta nu inseamna ca nu urca si cu pasager :welcome: P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@binox am coborat mai mult de 200m cu ijul, intr-adevar belesti ferodourile dar daca pleci cu ele noi e in regula. Am coborat cu ijul de a fiert vasilina in rulmenti pe spate si nu a fost problema, fara frane nu am ramas. simti ca e prea fierbinte - te opresti si admiri peisajul

cu tehnica de ffranare adecvata traiesti la valesi nu le incingi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...