Sari la conținut

Hoinar Prin Europa ....


nazdravanul
 Share

Postări Recomandate

Domnilor si Doamnelor,

 

Subsemnatul intentioneaza la vara sa hoinareasca citeva saptamini cu moto prin Europa. Nu e vreun mega-tur extrem de precis organizat , cu trasee fixe, si pus la punct in cele mai mici detalii, din contra va fi o mica ratacire personala cu citeva repere fixe : vreau sa ajung din Bucuresti pe coasta Atlanticului, pe drumul care mi se va parea cel mai ok in momentul in care ajung la el (: , dupa care sa vad Barcelona, Lisabona, sa ajung pina la Gibraltar, si dupa aia sa o iau usurel pe coasta Mediteranei inapoi spre casa. In functie de bani si timp, poate citeva zile in Croatia, de huzureala, poate un transfer cu feribotul spre Creta ptr o plimbarica pe insula, cine stie (:.

Viteza de croaziera : 110 - 150 km / h in medie, poate chiar mai mica. Citeva ore bune de mers pe zi.

Conditii de cazare si papa : ce ne scoate sansa in cale, varianta ieftin si bun. Mult iaurtel cu biscuitei si apa plata din supermarketurile de pe drum, fructe din piata, o sampanie pe coasta Atlanticului, cortul din dotare uneori etc.

Eu oricum plec, nu stiu exact cind, probabil in August , poate un pic mai devreme, poate un pic mai tirziu (:

Exista doritori ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ÂŞi eu vreau să fac ceva asemănător, dar întâi să văd când îmi pot lua concediu Âşi cât timp Âşi după aceea îmi mai fac planuri. Nici nu intenționez să fac planuri din timp, îmi ia două-trei zile să îmi fac bagajul Âşi să plec. Văd din mers unde Âşi pe unde ajung, nu îmi planific traseu fix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu. Mai ales ca si eu vroiam sa ajung la Giraltar :ok:

Problema e de timp bine inteles.

Excursia cu feribotul in creta suna f bine dar ia mult timp(parca 24h sau asa ceva) si costa mult. Nu stiu dc merita.

Oricum ar tb sa schimbam nr de telefon ca sa tinem legatura, pt ca un tur de genul asta nu e bine sa fie facut de unul singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-ar interesa un tur pana in Alpi, sa prind o etapa din turul Frantei, sa ursc niste serpentrine, sa fac niste poze si sa vin acasa intr-o saptamana. Deocamdata e un proiect, nu m-am gandit serios daca o sa-l fac. Depinde de starea motocicletei si de ... mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am facut in vara trecuta 6000km in 12 zile 2000euro/pers.. Romania - Ungaria - Austria - Elvetia - Franta - Monaco - Italia - Grecia - Bulgaria - home.

Poate am timp sa pun o harta cu traseul pe care l-am facut noi. Cel mai interesant ptr mobre ni s-a parut Austria - Elvetia si Franta. Am incercat sa evitam cit mai mult autostrazi.

Am fost 3 baieti pe un Varadero un FJR1300 si BMW K1200GT.

Si anu asta o sa o lom din loc prin vara spre Europa. Dar datorita faptului ca am fost 2 ani la rind prin sudul europei ne am ghindit sa mergem spre Svedia Finlanda Norwegia, dar nu e batut in cuie.

In orice caz nu va sfatuesc sa mergeti mai mult de 4 motare impreuna. Probleme de cazare, organizarea zilnica, acelasi ritm de mers, obiceuri etc. . . .

 

. . . keep in touch . . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Norvegia ma intereseaza maximal...daca va hotariti pt. fjorduri...keep in touch, ar ramine doar aspectul sincronizarii concediului.

 

Norvegia ma intereseaza maximal...daca va hotariti pt. fjorduri...keep in touch, ar ramine doar aspectul sincronizarii concediului. :ok: :welcome: :moto: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intereseaza si pe mine un tur in nordul europei, desi mi-e greu sa cred ca vom reusi sa ne organizam impreuna.

Anul trecut am fost in mare pe acelasi traseu ca si J.Walker & Co., cu exceptia Greciei si Bulgariei.

Am fost doar eu si cu sotia pe un motor (BMW 1100 GS) 12 zile, 5.900 km, cazare numai la pensiuni sau moteluri, ne-am simtit bine (am mancat si baut fara remuscari in restaurante) si ne-a costat totul ca. 2.000,-EUR.

Pentru nordul europei ne pregatim mai bine financiar, e mai scump pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@popescud

 

Suntem din Bucuresti. Am vazut site-ul de FJRisti din Austria si anuntu facut de ei aici pe forum si sincer nu cred ca ni se potriveste. De aia am si spus mai devreme ca este complicat excursia in gasca mare pe distante mari. Si daca vrei FUN pe serpentine din Europa este imposibil sa nu te pierzi sau sa astepti pe unu sau pe altu pe undeva. Ptr ca nu toti merg la fel si nu toti au acelasi mobra. Si din cauza asta este de preferat sa mergi intrun grup mic. Asta bine inteles din punctul nostru de vedere. Am facut in ultimi 2 ani 2 excursi de genu asta si totu a mers uns de fiecare data si cu maxima distractie.

M-ai intrebat de detali. Referitor la ce?

 

@stefangc

 

Am citi citeva reportaje de excursi de genu asta si da ai dreptate. Ploi sunt de asteptat dar si peisaje extraordinare unice in Europa. Cu un pic noroc nu te uzi prea des dar bineinteles riscul este mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa renunti sa vezi peiaje unice doar pentru ca s-ar putea sa ploua e o stupizenie. Atunci stai frate in sufragerie pe fotoliu...cu "motociclisti de vreme frumoasa" nu se fac circuite prin Europa.

Zicala de baza in bike-touring este: nu exista vreme rea, exista doar echipament necorespunzator" !

Sansa sa te ploua in Norvegia e mai mare decat sa te ploua in Dobrogea, dar sansa sa vezi fjorduri in Dobrogea este ZERO :welcome:

Preturile la benzina in Norvegia sint doar cu putin mai mari decat in Germania, cazarea la casute de lemn (4-8 persoane) te duce cam la 20-25€/pers., dar ai o bucatarie mica, curent, poti sa tragi o portie de spaghetti, haleala din doza, cafea, etc. Alcoolul este f. scump, cam de 5-7 ori mai scump decat la "butica" :lol: :lol: :10: Holbatul e pe gratis :ok: :lol: :lol:

Cam cu 1500, max. 2000€ se poate face Norvegia+Suedia la intoarcere , in coditii absolut civilizate.

 

Da`ce facem cu ploaia? :ok: :moto: Cumpar umbrela-moto, exclus Louis :) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca am mers anul trecut pe ploaie de m-am plictisit. Problema mea cu ploaia nu este legata de echipament ci pe mine ploaia ma enerveaza, chiar dc sunt sau nu cu moto. Daca ar fi dupa mine m-as muta in sudul spaniei sa vad soarele 365 zile pe an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca am mers anul trecut pe ploaie de m-am plictisit. Problema mea cu ploaia nu este legata de echipament ci pe mine ploaia ma enerveaza, chiar dc sunt sau nu cu moto. Daca ar fi dupa mine m-as muta in sudul spaniei sa vad soarele 365 zile pe an.

 

 

Ploaia pe motor nu e prilej de bucurie pt. nimeni.

Dar daca vreau sa vad acest peisaj unic in Europa, si anume Scandinavia, atunci trebuie sa accept riscul ploii. :ok: Sau s-o las balta... :moto:

Din aceasta dilema nu puteti iesi, am zis ! :welcome:

 

Am citit diferite reportaje ale unor motociclisti. Ei aveau un traseu flexibil, si se orientau dupa vreme. Pastrand directia de baza, sa zicem nord-est, "fugeau" din calea norilor de ploaie alegandu-si traseul si in functie de zona cu vreme frumoasa...se poate si asa...

Buk_Skand_Buk.jpg.htm

post-2172-1137775183_thumb.jpg

Editat de FZS1000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e f frumos in tarile nordice. Eu am fost in Suedia intr-o luna de august si in 2 sapt nu a plouat absolut de loc si temp era in jur de 25 - 26 C ziua. Si peste tot erau lacuri linga care puteai opri cu masina si sa faci baie. Betoon. Dar apa era sloi :ok:

Deci parerea mea este ca merge facut traseul in august.

A! in stockholm era lumina afara pina pe la 11.30 - 12 noaptea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine-si pune cu adevarat problema sa faca un circuit al fjordurilor il sfatuiesc sa se informeze temeinic in prealabil, "sa stie omu` la ce sa se astepte".

 

De ex. la: www.visitnorway.com

 

Ca f. instructive am apreciat reportajele diversilor motociclisti care au facut un traseu similar. Se gasesc in internet, cautand cu google de ex.

 

:ok: :welcome: :moto: :) :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@popescud

 

Suntem din Bucuresti. Am vazut site-ul de FJRisti din Austria si anuntu facut de ei aici pe forum si sincer nu cred ca ni se potriveste. De aia am si spus mai devreme ca este complicat excursia in gasca mare pe distante mari. Si daca vrei FUN pe serpentine din Europa este imposibil sa nu te pierzi sau sa astepti pe unu sau pe altu pe undeva. Ptr ca nu toti merg la fel si nu toti au acelasi mobra. Si din cauza asta este de preferat sa mergi intrun grup mic. Asta bine inteles din punctul nostru de vedere. Am facut in ultimi 2 ani 2 excursi de genu asta si totu a mers uns de fiecare data si cu maxima distractie.

M-ai intrebat de detali. Referitor la ce?

 

 

Ma gindeam ca in patru este mult mai bine de mers pentru ca se impart costurile de cazare.

Detalii cu privire la voi, pentru ca in Bucuresti nu-l cunosc decit pe Dl Turcanu care are FJR si Raven dar nu personal.

Poate pe viitor mergem impreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta devine tot mai interesant! Cel mai bine sa se propuna niste trasee concrete cu costuri si fiecare se hotareste unde vrea sa mearga.

Si eu vreau sa gust putin din Europa dar la preturi de miiiiii de euro nu pot tine pasul.

Ma gandesc sa fac un tur die Slovacia in muntii Tatra etc, e o tara frumoasa si preturile sunt rezonabile pentru cei sarmani si fara motare peste 1 litru.

Poate se gasesc doritori si pentru aceasta parte a lumii! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...