Sari la conținut

Radare, camere fixe si drone radar in Romania


mihai.grizzly
 Share

Postări Recomandate

asa cum am promis revin cu informatii despre radarele si camerele fixe de prin romania, pt cei care au de mers prin tara.by

 

Sa traiesti colega!!! :cheers: Super utila informatia, cu atat mai mult cu cat vrem nu vrem, tre' cateodata,in functie si de starea vremii sau a carosabilului, sa mai ne introducem fizicul si in "conservele" din dotare si-n lipsa unui detector de radar sau alte "minunatii" ale tehnologiei moderne, sa cascam ochii( in loc sa admiram frumustile patriei infloritoare) si la eventualele obstacole ascunse ce ne-ar putea lasa fara punctele atat de pretioase pentru motorizarile pe 2 roti -tot din dotarea proprie - Hai sa traiesti si, cel putin eu, raman dator cu o bere :) pt info.

:) :D :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super de folos !! :D Totusi...revin cu o intrebare: radarele fixe au abaterea de 5Km/h ? :D In cazul asta la 56Km/h te trage-n poza si-ti trimite buletinu' de vot acasa ?

Multumesc

 

Radarele nu cred ca au vreo abatere, in schimb, din cate stiu, daca depasesti cu pana la 9 kmh viteza maxima permisa in zona respectiva, nu iti scrie pv, pentru ca punctele (amenda sau de penalizare) se aplica incepand cu depasirea intre 10-20 kmh a vitezei maxim admise.

Deci la 56 kmh pe drum pe care limita e 50, nu ar trebui sa ai vreo problema. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fisierul de mai jos, gasiti locatiile camerelor si radarelor de la noi. Este pentru cei care au navigatie GARMIN (Posibil sa mearga, cu mici modificari si pe alte terminale GPS). Ride on... safe.

 

CLICK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Saltare, radarele fixe de pe drumu Bv-Sighisoara-Tg, Mures-Cluj, functioneaza? Si daca da, cam in cat timp sa ma astept la felicitari? Cred ca am muscat din 2, aia din Vanatori si inca una dintr-o localittate din apropierea Campiei Turzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saltare, radarele fixe de pe drumu Bv-Sighisoara-Tg, Mures-Cluj, functioneaza? Si daca da, cam in cat timp sa ma astept la felicitari? Cred ca am muscat din 2, aia din Vanatori si inca una dintr-o localittate din apropierea Campiei Turzii.

 

cea din vanatori functioneaza. la fel si cele doua dintre sighisoara si mures, din Chendu si Tigmandru. in cat timp vin amenzile ? habar nu am . de exemplu, pe mine m'au prins anul trecut in ialomita in august si mi'au venit anul asta in februarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm cu judetu' ialomita.

 

Din 17 octombrie mi-a sosit in martie. Partea buna e ca sunt constanti, cea din 19 oct mi-a sosit la 2 zile dupa prima...

Tot la Cotorca?

 

Parca dupa 5 luni se anuleaza orice amenda, asa ca daca sunteti instiintati dupa 5 luni nu mai are rost sa o platiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm cu judetu' ialomita.

 

Din 17 octombrie mi-a sosit in martie. Partea buna e ca sunt constanti, cea din 19 oct mi-a sosit la 2 zile dupa prima...

Tot la Cotorca?

 

 

una de la cotorca si una dintr'o localitate apropiata. stiu asta ca mi'au venit doua, fiind taxat de doua radare, la 6 minute distanta unul fata de altul.

Editat de mihai.grizzly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca dupa 5 luni se anuleaza orice amenda, asa ca daca sunteti instiintati dupa 5 luni nu mai are rost sa o platiti.

 

6 luni e termenul de prescriere...

 

"Art. 13. - (1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârÂşirii faptei"

Ord 2/2001

 

Eu asa inteleg: se prescrie aplicarea amenzii, nu amenda in sine - deci procesul verbal emis/comunicat la mai mult de 6 luni dupa constatarea contraventiei este nul, si nu vei avea nici o problema cu el - pentru ca nu au voie sa iti comunice sanctiunea peste termenul de 6 luni (confirm din proprie experienta).

In schimb, daca au apucat sa emita pv pentru contraventie si sa te instiinteze inainte de implinirea a 6 luni de la data contraventiei, pv evalabil, si trebuie amenda platita sau contestat pv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca dupa 5 luni se anuleaza orice amenda, asa ca daca sunteti instiintati dupa 5 luni nu mai are rost sa o platiti.

Eu am oaresce probleme, motiv pt care le-am platit imediat fara sa fac obiectii la cele 2.

 

 

una de la cotorca si una dintr'o localitate apropiata. stiu asta ca mi'au venit doua, fiind taxat de doua radare, la 6 minute distanta unul fata de altul.

 

Sat de rahat, am luat radar la Cotorca si la dus si la intors. Drum drept, un sat f mic pe E85, 4 benzi ( de fapt 2 si 2 benzi mari de urgenta ), m-a luat cu 71 la dus si 72 la intors. Numai bine cat sa fac 6 pct..... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • ivan pedala changed the title to Radare, camere fixe si drone radar in Romania

E veche rau asta cu radarele si camerele fixe, dar asta cu dronele radar deja vad ca ajung de actualitate! Cat o fi de reala treaba, urmeaza sa aflam! Sau sper sa nu...!:disappointed:

https://dailydriven.ro/vesti-proaste-pentru-soferi-politia-rutiera-are-in-dotare-drone-cu-radar?fbclid=IwAR3CQCIXYo9yoZcfhH6z8o0FdXNq2nwOW1ca1rruVPTe4AWXZma_Lj8lkNU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ivan pedala a spus:

E veche rau asta cu radarele si camerele fixe, dar asta cu dronele radar deja vad ca ajung de actualitate! Cat o fi de reala treaba, urmeaza sa aflam! Sau sper sa nu...!:disappointed:

https://dailydriven.ro/vesti-proaste-pentru-soferi-politia-rutiera-are-in-dotare-drone-cu-radar?fbclid=IwAR3CQCIXYo9yoZcfhH6z8o0FdXNq2nwOW1ca1rruVPTe4AWXZma_Lj8lkNU

 

meaam asta mai lipseste.

 

in curand o sa puna drone sa monitorizeze nivelul de "vanturi" pe care-l tragem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Escanor a spus:

meaam asta mai lipseste.

in curand o sa puna drone sa monitorizeze nivelul de "vanturi" pe care-l tragem.

:lol:

Stai calm, in UAE in perioada covid, strazile si persoanele care circulau erau monitorizate cu drone care aveau niste cititoare de cipuri, iar daca nu aveai asupra ta o bratarica sau ceva de genu' precum ca erai vaxxinat sau ai trecut prin boala, care continea bineinteles si un cip, te saltau flacaii si te taxau de-ti mergeau fulgii. Iar asta cu drone care supravegheaza traficul si sanctioneaza orice abatere, la ei este de cativa ani! Sper sa nu ajunga prea curand si la noi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, ivan pedala a spus:

:lol:

Stai calm, in UAE in perioada covid, strazile si persoanele care circulau erau monitorizate cu drone care aveau niste cititoare de cipuri, iar daca nu aveai asupra ta o bratarica sau ceva de genu' precum ca erai vaxxinat sau ai trecut prin boala, care continea bineinteles si un cip, te saltau flacaii si te taxau de-ti mergeau fulgii. Iar asta cu drone care supravegheaza traficul si sanctioneaza orice abatere, la ei este de cativa ani! Sper sa nu ajunga prea curand si la noi!

 

Pai nu mai bine undeva in Africa, America Centrala sau Asia de Sud Est? asa mai relaxat sa mai si traim nu numai sa stam cu ochiu lu Fratele mai mare pe noi tot timpul.

 

S-au creat precedente periculoase si acum se pune piciorul pe acceleratie.

 

"Vrem sa fim safe" - luati safe de aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam acolo se indreapta viitorul, fratiorul cel mare trebuie sa vaza tot, sa stie si sa controleze absolut tot! Cand ne puteam opune, n-am facut-o! Nici acu' n-ar fi foarte tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ivan pedala a spus:

Cam acolo se indreapta viitorul, fratiorul cel mare trebuie sa vaza tot, sa stie si sa controleze absolut tot! Cand ne puteam opune, n-am facut-o! Nici acu' n-ar fi foarte tarziu!

 

N-ar fi foarte tarziu dar cine sa faca scandal? Astia generatie mea si mai mici care sunt copti de PlayStation 5 si laba? 

 

Somn usor ca fratiorii or sa tot bage camere si drone.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E doar o resetare, veţi fi fericiţi! Să te pui contra... uşor de zis.  La orice idee ţi-ar veni acum ei au contramăsurile gândite de nişte zeci de ani de colective de specialişti în manipulare.

 

Transmit în direct pentru voi de la Davos:

 

„Metaversul" și tehnologiile „inteligente": „cooperare" globală sau control global?

 

Reuniunea din acest an continuă promovarea de către FEM a tehnologiilor digitale, cum ar fi „metaversul" și alte tehnologii „inteligente", ca soluții pentru multiple provocări globale. Potrivit lui Schachtel, FEM va anunța „primele și mult așteptate rezultate ale Inițiativei pentru definirea și construirea metaversului", inclusiv documente de informare privind „Interoperabilitatea în metavers" și „Demistificarea metaversului consumatorului". Tot în acest an, Schwab, vicepreședintele și președintele Microsoft, Brad Smith, și Julie Sweet, președinte și CEO al Accenture, au împărtășit o viziune pentru așa-numitul „Global Collaboration Village". Schwab a declarat că inițiativa poate fi „de încredere", deoarece INTERPOL participă la acest efort.

 

Acest „Global Collaboration Village" a fost anunțat pentru prima dată în mai 2022, ca mijloc de „a valorifica puterea metaversului pentru a crește și a diversifica participarea la promovarea interesului public global". În acest an, membrii panelului au prezentat beneficiile unei „societăți globale VR" - cu referire la realitatea virtuală - care ar fi „fără frontiere".

 

Învinuita von der Leyen a declarat săptămâna aceasta că „în următoarele decenii vom asista la cea mai mare transformare industrială a timpurilor noastre, poate a tuturor timpurilor", într-o referire clară la „Marea resetare" și la „a patra revoluție industrială".

 

Jurnalistul de investigație Noor Bin Ladin a caracterizat declarația lui von der Leyen ca fiind un „mesaj înfiorător, dacă știi despre ce vorbește acest șarlatan globalist": Internetul Lucrurilor (IoT), 5G și alte progrese tehnologice recente [care] sunt absolut esențiale pentru ... închisorile digitale în care vom fi prinși".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E tarziu acum! 

Cand s-au vazut pentru prima data efectele curentului electric, puterea masinilor cu aburi, primele autovehicule care speriau trecatorii si bietii cai de trasura, atunci trebuia pus piciorul in prag!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Escanor a spus:

 

meaam asta mai lipseste.

 

in curand o sa puna drone sa monitorizeze nivelul de "vanturi" pe care-l tragem.

Adica daca monitorizezi respectarea regulilor de circulatie este ceva nasol?

Care e legatura intre a se supraveghea respectarea legii si  vanturile tale (care din ceea ce stiu eu nu sunt reglementate legal)?

Sa inteleg ca ai facut o aluzie subtirica ca ti se ingradeste libertatea?

 

@Penetru  aici se povesteste de supravegherea ci drone a traficului. Ce treaba are cu ''resetarea''?

 

@TETEA. excelent punctat!!  Au stiut luptatorii pentru libertate care au facut praf razboaiele de tesut ca aceasta este calea, dar din pacate restul populimii spalate pe creier nu a inteles .... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...