Sari la conținut

Radare, camere fixe si drone radar in Romania


mihai.grizzly
 Share

Postări Recomandate

4 hours ago, TETEA. said:

E tarziu acum! 

Cand s-au vazut pentru prima data efectele curentului electric, puterea masinilor cu aburi, primele autovehicule care speriau trecatorii si bietii cai de trasura, atunci trebuia pus piciorul in prag!

 

Tare de tot, bravo! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, TETEA. a spus:

E tarziu acum! 

Cand s-au vazut pentru prima data efectele curentului electric, puterea masinilor cu aburi, primele autovehicule care speriau trecatorii si bietii cai de trasura, atunci trebuia pus piciorul in prag!

 

Tare rau de tot🤣.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

Adica daca monitorizezi respectarea regulilor de circulatie este ceva nasol?

Care e legatura intre a se supraveghea respectarea legii si  vanturile tale (care din ceea ce stiu eu nu sunt reglementate legal)?

Sa inteleg ca ai facut o aluzie subtirica ca ti se ingradeste libertatea?

 

@Penetru  aici se povesteste de supravegherea ci drone a traficului. Ce treaba are cu ''resetarea''?

 

@TETEA. excelent punctat!!  Au stiut luptatorii pentru libertate care au facut praf razboaiele de tesut ca aceasta este calea, dar din pacate restul populimii spalate pe creier nu a inteles .... :crack:

 

Deci tie ti-ar placea camere/drone peste tot, sa te supravegheze? Ai depasit cu 5 km/h limita de 50 => pac amenda (primita direct pe mail eventual). 

Sa zicem ca iti expira azi permisul (si se mai intampla nu ai observat) => pac te ia camera cu identificare si amenda plus suspendare (la fel pe mail)

Poate ti-a expirat ITP-ul si la fel ai uitat sa verifici => hatz te-a luat camera

Te sui pe moto, vrei sa zici ca tu mergi cu 90 km/h in afara localitatii? Cu 50 km/h in localitate? Tot timpul? Nu faci niciodata nici o depasire? Mergi in coloana?

Sau nu te-a prins niciodata un trecut pe galben in-extremis? 

 

Vorbim de cazuri pentru oameni normali de bun simt si carora li se poate intampla cate o nefacuta d-asta pe care de altfel o remediezi singur din proprie initiativa si in timp cat de cat util (chiar daca o zi doua ai uitat sau nu ai fost atent), nu discutam de bombardieri aici.  

 

Chiar asa dee bine sa fie reglementat si monitorizat absolut orice pas pe care-l faci? 

 

Daca asta place la cetateni de asta va avea parte toata lumea nu e problem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Escanor a spus:

 

Deci tie ti-ar placea camere/drone peste tot, sa te supravegheze? Ai depasit cu 5 km/h limita de 50 => pac amenda (primita direct pe mail eventual). 

Sa zicem ca iti expira azi permisul (si se mai intampla nu ai observat) => pac te ia camera cu identificare si amenda plus suspendare (la fel pe mail)

Poate ti-a expirat ITP-ul si la fel ai uitat sa verifici => hatz te-a luat camera

Te sui pe moto, vrei sa zici ca tu mergi cu 90 km/h in afara localitatii? Cu 50 km/h in localitate? Tot timpul? Nu faci niciodata nici o depasire? Mergi in coloana?

Sau nu te-a prins niciodata un trecut pe galben in-extremis? 

 

Vorbim de cazuri pentru oameni normali de bun simt si carora li se poate intampla cate o nefacuta d-asta pe care de altfel o remediezi singur din proprie initiativa si in timp cat de cat util (chiar daca o zi doua ai uitat sau nu ai fost atent), nu discutam de bombardieri aici.  

 

Chiar asa dee bine sa fie reglementat si monitorizat absolut orice pas pe care-l faci? 

 

Daca asta place la cetateni de asta va avea parte toata lumea nu e problem.

asa stii tu ca la 55 km/h pac amenda? Bravo!

Cand ai pe bord 53-55 km/h ai in mod real 50 km/h (depinde de marca masinii/moto). Radarul iti mai ofera un 10 km/h limita de eroare. Asa ca de fapt de la 65 km/h pe bordul masinii vei luat luat in considerare de radar.

 

Vere, legea lucreaza pe hartii si documente.

Daca tu circuli regulamentar si ti se intampla un accídent din vina unui ratacit, si tu te afli in unul din cazurile spuse de tine: ITP expirat, carnet expirat, RCA expirat, ce sa vezi , o sa te alegi cu dosar penal.

Stiu , stiu, sunt unii ''care isi asuma''.

Cat de fericit vei fi tu cand o sa dea un prost (din asta de si-a asumat) peste tine  care are RCA expirat de o zi (se mai intampla, nu a observat, nu?) si trebuie sa repari masina pe banii tai?

Uite ca nu stiu pozitia firmelor de asigurare daca masina are ITP expirat, daca mai plateste depsagubiri ..

 

Da, suntem o categorie de oameni normali, ma rog pentru tine si altii suntem o categorie de prosti / maicute, care circulam normal, fara sa incalcam regulile.

Fac depasiri acolo unde am voie si se poate. Cand nu pot, merg in coloana. Nu fac ''depasiri'' in care sa ma strecor printre masina si linia continua, adica fara sa parasesc banda de mers.

 

Treaba cu viteza pe motor tine de ce isi doreste fiecare de la motociclism.

Eu cu motocicleta ma bucur de plimbare.

Si cand merg cu Goldwing-ul si cand merg cu Suzi de 125 cc.

 

Mersul cu 50 km/h in localitate nu este facut ca sa iti toace tie nervii ci ca sa ii protejeze pe localnici de accidente si sa le ofere un mediu de viata civilizat (zgomot, noxe, vibratii prin casa etc).

 

Tu ai impresia ca vor zbura milioane de drone ca a monitorizeze fiecare metru de drum? Sau este vorba de a monitoriza anumite sectoare de drum gen ''soseaua mortii'', ''curba ucigasa'' etc?

 

 

Iti mai pun cateva intrebari:

1. tu cand pleci cu moto/masina verifici daca merg luminile? Toate. Uite ca mai suntem cate unii care mai verificam. In viata mea nu am circulat cu masina chioara de un far, asa cum vezi o gramada de masini in trafic. Si mai am si cate un bec in masina,

Deh, am apucaturi de pensionar.

2. care este rostul sa alergi cu moto prin localitate?

3. precum cunosti, pe camioane exista ''diagrama''. Pe baza ei un sofer poate fi amendat pentru depasirea vitezei sau a programului de lucru si la cateva luni de la petrecerea ''nefacutei'' cum spui tu. Pai e corect ei sa fie reglementati si urmariti la sange?

    Ce e si ei uameni...

4. Posibil ca in viitor masinile vor fi legate in retea, ceea ce va reduce probabil numarul de accidente, dar o sa te poata si amenda direct (fara drone)pentru viteza, intoarcere pe unde nu ai voie etc etc. Ce o sa mai spui atunci?

    Va fi supraveghere ''on line'', nici nu ajungi la destinatie si ti-a venit amenda. Ba poate ti-a tras si banii direct din cont 🤪

5. Tu esti unul dintre cei care au o problema cu militia ''care sta la panda'' ?

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

daca masina are ITP expirat, daca mai plateste depsagubiri ..

Nu. Nici măcar dacă ți-o lovește în parcare în timp ce staționează. 

Acum 36 minute, Silver Arrow a spus:

chioara de un far, asa cum vezi o gramada de masini in trafic. Si mai am si cate un bec in masina

Sunt f multe mașini la care și dacă ai depozitul Osram după tine nu vei putea înlocui becul pe marginea drumului! + sunt mulți cu 2 mâini stângi sau care nici nu bagă de seamă că nu merge farul, unii merg liniștiți în "mod camuflaj".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

asa stii tu ca la 55 km/h pac amenda? Bravo!

Cand ai pe bord 53-55 km/h ai in mod real 50 km/h (depinde de marca masinii/moto). Radarul iti mai ofera un 10 km/h limita de eroare. Asa ca de fapt de la 65 km/h pe bordul masinii vei luat luat in considerare de radar.

 

Vorbim de 55 real, fara faze d-astea de ne facem ca nu intelegem te rog.

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

Vere, legea lucreaza pe hartii si documente.

Daca tu circuli regulamentar si ti se intampla un accídent din vina unui ratacit, si tu te afli in unul din cazurile spuse de tine: ITP expirat, carnet expirat, RCA expirat, ce sa vezi , o sa te alegi cu dosar penal.

Stiu , stiu, sunt unii ''care isi asuma''.

Cat de fericit vei fi tu cand o sa dea un prost (din asta de si-a asumat) peste tine  care are RCA expirat de o zi (se mai intampla, nu a observat, nu?) si trebuie sa repari masina pe banii tai?

Uite ca nu stiu pozitia firmelor de asigurare daca masina are ITP expirat, daca mai plateste depsagubiri ..

 

Eu nu zic de aia care fac asta constant, ci de oameni la locul lor. Uite am fost anul trecut in excursie in Turcia cu motorul (toate actele documentele in regula). La intoarcere fix la granita noastra cu vecinii mi-a atras atentia vamesa ca mi-a expirat ITP-ul. Imi expirase fix in ziua respectiva (era duminica). La sisteme automate nu ai ce negociezi, ti-o iei direct. Pai ti se intampa ceva de genu, ti-ar placea hop amenda plus alte pedepse? 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

 

Da, suntem o categorie de oameni normali, ma rog pentru tine si altii suntem o categorie de prosti / maicute, care circulam normal, fara sa incalcam regulile.

Fac depasiri acolo unde am voie si se poate. Cand nu pot, merg in coloana. Nu fac ''depasiri'' in care sa ma strecor printre masina si linia continua, adica fara sa parasesc banda de mers.

 

Ok stilul tau, placerea ta. Eu unul daca e drum drept, vizibilitate, trafic lejer, conditiile o permit, iar in fata mea e o duba/rabla care merge cu 30 km/h si e linie continua -> voi depasi, nu stau dupa el sa mi se lungeasca c****e pe acolo. 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

 

Treaba cu viteza pe motor tine de ce isi doreste fiecare de la motociclism.

Eu cu motocicleta ma bucur de plimbare.

Si cand merg cu Goldwing-ul si cand merg cu Suzi de 125 cc.

 

Mersul cu 50 km/h in localitate nu este facut ca sa iti toace tie nervii ci ca sa ii protejeze pe localnici de accidente si sa le ofere un mediu de viata civilizat (zgomot, noxe, vibratii prin casa etc).

 

Daca tie iti place bravo. 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

Tu ai impresia ca vor zbura milioane de drone ca a monitorizeze fiecare metru de drum? Sau este vorba de a monitoriza anumite sectoare de drum gen ''soseaua mortii'', ''curba ucigasa'' etc?

 

Drone, sisteme automate de monitorizare si preventie. Daca vrei iti povestesc ce stiu sa faca asta, intamplarea face ca am avut proiecte si am instalat/configurat. Dar poate tu stii mai bine. 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

Iti mai pun cateva intrebari:

1. tu cand pleci cu moto/masina verifici daca merg luminile? Toate. Uite ca mai suntem cate unii care mai verificam. In viata mea nu am circulat cu masina chioara de un far, asa cum vezi o gramada de masini in trafic. Si mai am si cate un bec in masina,

Deh, am apucaturi de pensionar.

 

Si la masina si la motociclete nu am mai avut becuri cu halogen de nspe mii de ani. Toate sunt cu led acum sau alea mai vechi (2010) cu xenon. Nu mi s-a ars pana acum nici o lumina la nici una. Dar da le mai verific, inclusiv stopurile. 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

2. care este rostul sa alergi cu moto prin localitate?

 

nu zic sa alergi, nu vorbesc de viteze 100+. Dar mai mergi cu 70 hai 80 prin localitate nu cu 50. 

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

3. precum cunosti, pe camioane exista ''diagrama''. Pe baza ei un sofer poate fi amendat pentru depasirea vitezei sau a programului de lucru si la cateva luni de la petrecerea ''nefacutei'' cum spui tu. Pai e corect ei sa fie reglementati si urmariti la sange?

    Ce e si ei uameni...

4. Posibil ca in viitor masinile vor fi legate in retea, ceea ce va reduce probabil numarul de accidente, dar o sa te poata si amenda direct (fara drone)pentru viteza, intoarcere pe unde nu ai voie etc etc. Ce o sa mai spui atunci?

    Va fi supraveghere ''on line'', nici nu ajungi la destinatie si ti-a venit amenda. Ba poate ti-a tras si banii direct din cont 🤪

 

Daca asta iti doresti tu bravo tie. Eu decat asa mai bine pieton sau cu bicicleta (asta in cazul in care nu va trebui vreun permis special si pentru biciclete).

 

Acum 33 minute, Silver Arrow a spus:

5. Tu esti unul dintre cei care au o problema cu militia ''care sta la panda'' ?

 

Da am problema cu pandarii. In loc sa stea in trafic sa faca munca de preventie, se pitesc prin boscheti "la vanatoare". 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, ENEOS a spus:

...

Sunt f multe mașini la care și dacă ai depozitul Osram după tine nu vei putea înlocui becul pe marginea drumului!...

Da,gen o anume generatie de Megane(posesorii stie de care...)la care degeaba vrei sa schimbi un bec ars cu unul bun de-l ai la tine ca tre' sa dai jos roata si aripa interioara(o parte din ea)de pe partea respectiva doar sa poti ajunge la becul ars... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, ENEOS a spus:

Sunt f multe mașini la care și dacă ai depozitul Osram după tine nu vei putea înlocui becul pe marginea drumului! + sunt mulți cu 2 mâini stângi sau care nici nu bagă de seamă că nu merge farul, unii merg liniștiți în "mod camuflaj".

Ok, asa este. Am avut si eu un Megane la care dupa ce citeai in manual 200 de pagini despre cum se schimba becul, la sfarsit spunea ca mai bine mergi la service :crack:

Dar aici vorbim de cei care merg ''by default'' cu masina chioara, de nu mai au nici pozitie, nici ceata, nici pe dreaqu, ca le-au ars pe toate.

Cat despre Osram, numai de bine 🤬

 

Offtopic: am pus in curte luimini pe gard. Toate puse in aceeasi zi. S-au ars becurile LED, 12 la numar,  dupa vreo 2 ani juma (garantie 2 ani) intr-un interval de 2 saptamani.

 

Acum 26 minute, Escanor a spus:

nu zic sa alergi, nu vorbesc de viteze 100+. Dar mai mergi cu 70 hai 80 prin localitate nu cu 50. 

De ce sa mergi cu 80 km/h prin localitate daca exista o limita legala?

De ce sa expui oamenii din localitati la riscuri doar pentru ca ai tu chef sa ii dai bice?

Te gandesti si la oamenii de acolo, sau strict la placerea ta?

Ai idee care este diferenta intre 50 km/h si 80 km/h la distanta de oprire?

E fix diferenta intre a-l evita si a-l omori pe nefericitul ratacit. 

 

Eu asta nu inteleg. Exista o regula. De ce simti nevoia sa o incalci?

La fel poti proceda cu orice regula. De ce sa nu intorci peste linia continua? De ce sa nu treci pe rosu? De ce sa nu intri pe sens interzis, doar un pic, asa 25 de m?

Si  te intreb si mai departe: la servici incalci regulile? Ca sigur ai ceva reguli si pe acolo.

Dupa parerea mea cineva care incalca regulile de criculatie dupa cum i se pare lui ca nu este grav , nu va face la fel si la munca.

 

Inca unul in corul celor cu  ''munca de preventie''. Da vere, sta gusterul in trafic sa il vezi, toti reduc brusc la 40 km/h de zici ca e Safety Car-ul in fata iar apoi fix ca la F1 , dupa ce au trecut de militie incepe cursa nebuna. La ce a folosit?

Daca circuli regulamentar cu ce te incurca ''pandarul''?

 

Are dobitocul un giratoriu la 50 m de locul unde vrea el sa intoarca la stanga peste linia continua. Daca nu e militia prin preajma intoarce peste linia continua. Tu doresti sa stea vesnic un politist acolo ca sa ''previna'' intoarcerea peste linia continua?

 

Care este viziunea ta privind modul de a elimina militia din trafic pe cei circula ca nebunii, sunt bauti, iti intorc in fata peste linia continua etc ? Sa puna la 1 km, la 500 m, la 100 m cate un panou cu ''Atentie control Politie!'' sau ''Atentie Radar''? Eventual sa mai scrie : ''Atentie se face control la beutura :alcy:''

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, Silver Arrow a spus:

De ce sa mergi cu 80 km/h prin localitate daca exista o limita legala?

De ce sa expui oamenii din localitati la riscuri doar pentru ca ai tu chef sa ii dai bice?

Te gandesti si la oamenii de acolo, sau strict la placerea ta?

Ai idee care este diferenta intre 50 km/h si 80 km/h la distanta de oprire?

E fix diferenta intre a-l evita si a-l omori pe nefericitul ratacit. 

"drumul permite"

asta ar fi un raspuns de profesionist :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ivan pedala a spus:

Stai sa vezi cand vor aparea cele care te masoara pe sectiune de drum.

Cat ti-a luat din A in B, adica viteza medie.

Era un radar din asta pe centura Vienei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am auzit ca deja Italia si alte state europene si-au tras astfel de radare. Iar noi, cum la inovatii care aduc bani la buget suntem fruntea, sigur vom avea in cel mai scurt timp si d-alea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

Stai sa vezi cand vor aparea cele care te masoara pe sectiune de drum.

Cat ti-a luat din A in B, adica viteza medie.

Era un radar din asta pe centura Vienei.

 

Cred că juisezi la gândul ăsta că vor fi și la noi 🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...