Jump to content
Sign in to follow this  
-DINU

Motociclistul pescar

Recommended Posts

Balti nu stiu, dar rapitor (depinde si ce) gasesti si pe rauri... Dambovita are biban si strapazani, chiar in oras, Neajlov, Arges. Pe Snagov era stiuca, dar nu am mai fost de multi, multi ani acolo.

Neajlov suna bine, am fost in trecere pe acolo si mi-a placut cum arata.

Cat despre Arges, ma astept pe mal sa gasesc gratare si masini cu nr de Bulgaria... Cred ca o sa incerc pe langa Mihailesti.

Chiar pe langa Bucuresti este una la Buturugeni care cica are stiuca. Anul asta nu am fost, insa anul trecut am luat 2 bucati la cca. 40 cm. Taxa este 30 ron/zi (asa era anul trecut).

Stiu una salbatica, fara taxa, la cca. 60 km de Bucuresti. La asta am fost acum 2 saptamani. Am dat din barca, cca. 3 ore. Am retinut doar 5 bucati, vreo 4 erau mici.

Sunt locuri sa dai si de pe mal, insa nu stiu cat succes poti sa ai.

A, si un biban cat palma.

Pe unde vine balta asta salbatica? Barca nu am, dar as incerca de pe mal.

Las aici, ca o curiozitate ptr impatimitii de pescuit, un exemplu al felului in care s-au putut grupa pestii intr-un lac de acumulare cu adancime considerabila. Am facut filmarea undeva in apropierea digului, partea in care ecranul sonarului se face negru de atata peste incepe la min 3.06 imediat dupa pragul de aprox. 10 ( de la 20 la 30 metri adancime).

Las aici, ca o curiozitate ptr impatimitii de pescuit,

Felicitari pentru filmulet. Voi fura de la tine ideea cu polistirenul in varful antenei, pentru distante mari e excelent.

Ai/Stii vreo metoda cum se poate pescui cu ajutorul barcutei la adancimea dorita? In exemplul tau la 20-30 m, unde se afla pestii.

Asa e, in general gasesti pestii pe praguri sau imediat dupa ele. Nu am barcuta sau sonar, dar am testat asta pescuind clasic pe lacuri de acumulare si mereu am prins la pragurile principale. Aici e ciudat totusi ca e adancimea f mare... m-as fi asteptat sa fie la o trecere de la 2-3m mai in jos, nu de la 20m, dar probabil asta tine si de lac.

Proxi, ai optiunea unui rig flotant. Iti faci linia acului cat de lunga iti trebuie (50cm, 1m) si pui un flotor. Sau pescuit la buldo: flotor la suprafata, acul cu greutate pe el coboara sub suprafata apei.

... m-as fi asteptat sa fie la o trecere de la 2-3m mai in jos, nu de la 20m, dar probabil asta tine si de lac.

E un canal de vreo 20 de metri latime cu adancimea asta uriasa de 30+ metri, cred ca acolo e un curent foarte puternic al apei in drumul ei spre dig, care aduce grosul suspensiilor ( multe din ele hranitoare ). Apa e evacuata foarte des din lac ptr. a alimenta hidrocentrala.

» Post actualizat in 14 Dec 2017 07:09

Felicitari pentru filmulet. Voi fura de la tine ideea cu polistirenul in varful antenei, pentru distante mari e excelent.

Ai/Stii vreo metoda cum se poate pescui cu ajutorul barcutei la adancimea dorita? In exemplul tau la 20-30 m, unde se afla pestii.

Pai cum altfel... :)

Iti pun o schema cu montura care o folosesc eu, nu e complicat dar nici asa de simplu cum zice Geo. Montura trebuie sa fie situata la o distanta fata de fundul apei mai mare de 20 m, ptr. ca altfel firul face un unghi nedorit pe marginea pragului. Chestia e cum pui 20 m de fir- distanta intre plumb si montura carligului- in cuva in asa fel incat la basculare sa coboare frumos in apa fara sa se incalceasca.

Geo si Everon,

Eu ma gandeam la un sistem 'activ' special pt. barcuta de plantat. Adica mergi cu barcuta vezi pestii la adancimea cutare si , intr-un fel, poti lasa momeala fix la adancimea unde sunt ei.

Adica nu e nevoie sa faci doua drumuri (1. depistezi locatia si adancimea 2. revii la mal, aranjezi o pluta plimbareata si mergi cu barcuta din nou la locul anterior, unde o lansezi).

Eh?

Edited by Proxi

Ceva de genul... drone fishing :D

Mai simplu, cu batu in lac si rabdare, cum era odata, nu se poate?

Ba da, exact asta urmaresc si eu, ...cu bățu de pe mal si rabdare, dar uneori situatia, cum e si cea de pe lacul asta, nu-ti ofera absolut nici o șansă de a face treaba daca nu apelezi la un truc de genul unei barci, fie 1:1, fie barcuta de nadit. Grosul pestilor la 150 m de mal intr-un canal cu o adancime de 30m - ce sa-i faci , n-ai ce sa-i faci.

Geo si Everon,

Eu ma gandeam la un sistem 'activ' special pt. barcuta de plantat. Adica mergi cu barcuta vezi pestii la adancimea cutare si , intr-un fel, poti lasa momeala fix la adancimea unde sunt ei.

Adica nu e nevoie sa faci doua drumuri (1. depistezi locatia si adancimea 2. revii la mal, aranjezi o pluta plimbareata si mergi cu barcuta din nou la locul anterior, unde o lansezi).

Eh?

Ceva de genul... drone fishing :D

Sigur ca se poate imagina un sistem, dar nu e de mine, ... s-ar pierde absolut tot farmecul.

Nici mie nu-mi place tehnologizarea asta... doar dadeam exemplu. Eu nici de barcuta sau sonar nu sunt interesat, imi place sa studiez lacul si sa pescuiesc lansat, cum cred eu de cuviinta. Evident, de multe ori gresit... dar asta e.

Anul asta nu prea am mai fost la pescuit, un alt hobby mi-a mancat timpul liber... dar cat am fost: locul meu bun, pe lacul din Mamaia, 0 trasaturi. Nu am idee de ce, ca am prins f bine acolo ani de zile. F bine la modul ca prindeam cel putin 5-6 kg de caras in 5-6 ore, trasaturi multe, distractie... Pe mare, vreo 6 ore, un hanus si un guvid... extrem de slab, in alti ani prindeam o gramada de guvizi. Chefal 0... Singura activitate, slabuta totusi, am avut-o pe Tasaul, langa Navodari, vreo 10 carasi frumusei in 4-5 ore.

Se poate, dar peste nu vei prinde pentru ca a ramas foarte putin, ca urmare te uiti si privesti zile intregi.

Pe la sf lui noiembrie-inceputul lui decembrie, am fost la pescuit pe alte meleaguri.

Cum eram in ape straine, intai am prospectat :)

Dupa ce am vazut marfa, asa cum face un pescar adevarat, am momit locul

Am dat si peste un "bloc de locuinte" unde nu se facea discriminare, si fiecare avea camaruta lui

Dupa momirea locului (cu pepene) am trecut la actiune...

intai cu dotare normala

post-2998-0-68995000-1519126988_thumb.jpeg

...apoi am fost mai basic

Au mai fost zile cand nu am avut la mine lanseta, asta este una dintre ele...si 99% cred ca era permis pescuitul pt ca de obicei, cand e interzis, sunt semne...era o statie de maxi taxi pe apa.

Roadele muncii mele:

post-2998-0-75247200-1519126892_thumb.jpg

post-2998-0-79775800-1519126912_thumb.jpg

post-2998-0-25955600-1519126935_thumb.jpg

post-2998-0-15703500-1519126949_thumb.jpg

post-2998-0-45193100-1519126963_thumb.jpeg

...si cireasa de pe tort

post-2998-0-10297800-1519126976_thumb.jpeg

Am o dilema...oare oripilam lumea de pe plaja daca il curatam, il prajeam, si il papam pe ruda lui Nemo? Nu am riscat si l-am eliberat...la fel ca pe toti de altfel.

In palmares se mai inscriu o anghila zebra (alb cu negru) pe care am vanat-o 5 zile...statea intr-un singur loc la gaura ei..initial ii dadeam cu carligul pe la nas cu plastice, dar le ignora...cand am pus crevete imediat a sarit...si mi-a taiat firul. Echipamentul a fost rola cu nailon, o bobita de plumb sa se duca la fund carligul, si masca de snorkeling.

Pe cand momeam anghila s-a mai prins o "chestie" lunga si subtire...mi-a fost frica sa pun mana pe ea (ca na, serpii acvatici sunt cei mai veninosi) asa ca am incercat sa o scot la mal pt poza de rigoare..din pacate/fericire dupa 1 minut de zbatere in carlig s-a eliberat singura "chestia".

Ca fapt divers, aia galbeni cu dungi au niste tepi pe spate care ustura :) .

Si am mai hranit "ceva rapid"....in timpul pescuituli cu rola+masca am prins un peste normal...si cum il trageam incet spre mine pt poza de rigoare, zbang din lateral...nu am apucat sa vad cu coada ochiului decat ceva gen stiuca dar cu nas lung si aripa pe spate marisoara...fir rupt si disparut totul imediat.

Data viitoare stiu cu ce sa ma duc :).

» Post actualizat in 20 Feb 2018 12:15

De ce nu merg oare restul de clipuri?

» Post actualizat in 20 Feb 2018 12:16

si nici sa editez nu ma mai lasa

Daca au rapitori, e relativ simplu... lanseta de spinning si ceva naluci. Localnicii ar trebui sa stie cel mai bine ce, cu ce si pe unde se prinde :)

post-5816-0-15815400-1520106131_thumb.jpgpost-5816-0-03087700-1520106153_thumb.jpgpost-5816-0-74520400-1520106168_thumb.jpg

Cristi, mi-ai redeschis pofta de pescuit :)

Asta e balta salbatica?

Prima iesire din anul asta la babusca. Balta salbatica- o fosta balastiera. Captura frumusica - babusca de 20+ cm, in medie. Senzatie extraordinara sa scoti pestele ( babusca lupta foarte frumos) de la 5 metri adancime la aprox. 10 metri fata de mal.

post-97867-0-24976500-1523504122_thumb.jpg post-97867-0-63441600-1523504133_thumb.jpg post-97867-0-00127600-1523504174_thumb.jpg

» Post actualizat in 18 Apr 2018 10:15

La babusca, din nou - in acelasi loc, doar ca de data asta am dat din barca. O multime de batai de cap dar a meritat, chiar si numai ptr. leganatul pe valuri cateva ore bune.

Anul asta e super-sezon la babusca, nu da nimeni de aici la pestele asta?

post-97867-0-96013800-1524046066_thumb.jpg post-97867-0-20832200-1524046146_thumb.jpg

, nu da nimeni de aici la pestele asta?

E interzis pescuitul ( cu ex baltilor cu plata ) , prohibitie , din 07.04.2018 pana la 07.06.2018 .

Edited by foxxbiker

E interzis pescuitul ( cu ex baltilor cu plata ) , prohibitie , din 07.04.2018 pana la 07.06.2018 .

Prohibitia este o masura care are in vedere habitatele piscicole naturale.

În habitatele piscicole artificiale, cum e si aceasta fosta balastiera, masura interzicerii pescuitului revine, daca doresc sa-si exercite acest drept, proprietarilor baltii sau administratorilor.

@everon, ne zici si noua unde e balta si care sunt conditiile (taxa, acces, etc)?

vrei sa vii la babusca tocmai din Targoviste pana in Maramu', mbm ?, cei din zona stiu cu siguranta care e balta, nu e un ochi de apa, e ditamai lacul, cred ca are cateva hectare. Cum ziceam e un lac artificial, prin urmare are un proprietar sau un administrator e responsabil de fauna, el hotareste ce si cum face in perioada de prohibitie. Se plateste taxa de pescuit doar pe o anumita zona a lacului, proprietarului terenului din acea zona, in rest s exista acces la mal doar in cateva locuri in care nu s-a construit nimic inca ( nu sunt garduri si nici atentionari de incalcare a proprietatii private) - aici nu te intreaba nimeni de sanatate.

Reteta prinzatoare e datul la pluta, la adancime de minim 4,5 m, pluta de max. 0,5 g, la 10 - 15 m de mal, nada picanta ptr. babusca ca sa alungi albitura si bibanul, momeala de carlig, viermisori , 1 pinky + 2 albi.

Edited by everon

N am văzut mai mare...

post-96026-0-54787100-1524847094_thumb.png

Edited by BMWs1000RR

Bun de... eliberat. Nu se poate manca monstrul ala, cred ca e pe la 60kg. In urma cu multi ani am prins pe Dunare unul de 40kg, dupa ce am curatat grasimea, tot nu l-am putut manca... plin, plin de untura, cu o aroma nasoala rau de tot.