Sari la conținut

Accident mortal Uverturii/Dreptatii - Suzuki vs Solenza


enemy
 Share

Postări Recomandate

Ma astia, aparatorilor, ma voi aveti motoare? Voi ati mers vreodata cu motorul in trafic sa vedeti cum sta treaba, ca sa intelegeti de ce consideram accest accident ca fiind urmarea inconstientei? Ma copii, un motociclist stie la ce se expune si merge in asa fel incat sa scape teafar si sa ajunga acasa in fiecare zi. Unu' zicea ca e omeneste sa nu vezi semnul de "cedeaza trecerea" sau culoarea rosie a semaforului. Ti-asi sugera, draga prietene, sa depui permisul de conducere la Politie si sa circuli cu RATB-ul. Nu e normal sa nu vezi semenle, nu e normal sa nu vezi rosu. Nu mi s-a intamplat niciodata sa "nu vad" un semn de circulatie. Chiar daca acel semn era mascat de un copac/masina/fenomen cosmic, pentru ca o regula de bun simt imi dicteaza ca in situatii de genul asta sa incetinesc sau chiar sa opresc inainte de a patrunde in intersectie poana ma lamuresc cum sta treaba.

 

prietenul vostru a murit pe mana lui si nimic nu va schimba asta. Poate sa fi fost oricat de bun inainte, momentul de inconstienta e cel ce va ramane in memoria tuturor. NU tragi de gaz intr-o intesectie fara vizibilitate, NU ignori sermnele de prioritate, NU iei pasager pe mobra dupa 100 KM pazrcursi. Nu intelegi toate astea? Stai acasa sau s-ar putea sa mori.

 

Nu a spus nimeni ca nu a murit pe mana lui, si da ai dreptate e greu sa vezi un semn, eu incetinesc seara inclusiv la verde pentru a nu ma trezi cu vreunul in mine pentru ca am cunostinte care au murit trecand pe verde dar NU asta e ideea.

 

Ideea e ca a murit si ca se poate inceta cu replicile acide si rautacioase la adresa lui.SI NU AVEA 100 KM.

Editat de machupichu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 210
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

uite nu vreau sa-mi cedez carnetul. o sa conduc special ca sa te accidentez pe tine, sa va adunati pe forum sa discutati cam cat de inconstient sunt eu. nu am zis ca e normal sa nu vezi semnele, am zis ca se intampla. fa diferenta. bine, nu tie, ca esti supraom, dar altora da.

exact asta vroiam sa adaug si eu: toti plecati de la premisa ca el stia ca e o intersectie dar nu l-a interesat. poate n-a stiut pur si simplu.

"Chiar daca acel semn era mascat de un copac/masina/fenomen cosmic, pentru ca o regula de bun simt imi dicteaza ca in situatii de genul asta sa incetinesc sau chiar sa opresc inainte de a patrunde in intersectie poana ma lamuresc cum sta treaba." - si dc nu stii ca e o intersectie ce faci? iti zic eu: mergi incet. de asta e vinovat, a mers mult prea tare. in rest sunt speculatii.

si dc tot vb de bunul simt ar trebui sa ai bunul simt sa nu te pronunti dc nu stii cum a stat treaba. cam de unde stii tu ce a avut el in cap in momentul ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus si mai sus inca un exemplu de jignire pe fata si daca nu iti ajunge cum spunea si F C A ia topicul de la capat si citeste-l.S-ar putea sa ai surprize.

Tati ,nu vreau sa facem analiza de text pe forum de accidente moto,da' alea nu sunt jigniri.

Sunt doar parerile rautacioase ale unor tipi care au cont aici si atat.

Plus ca remarca lui Gabibuton (cea cu R1) este scoasa din context.Era replica la un alt post.

Nu stiu de cand esti pe forumul asta,dar un lucru este cert,ti-ai facut cont a doua zi dupa accident.

Personal nu cred ca ai atata experienta de forumit ca sa-i bag pe altii in stabor.Cel putin aici.

Trebuie sa te mai uiti si la cine posteaza...ce posteaza....unde posteaza....chestii din astea.

Si ca sa fiu si mai scurt iti dau un exemlu personal ca sa nu fiu interpretat altfel.

Daca mie mi s-ar intampla ceva....ar putea ca lumea sa comenteze cam asa.

 

"Da-l bah in P.iu,la mea de bosorog terminat,si-a luat si el motor la batranete sa faca pe smecheru' si uite c-a fuat-o."

 

sau

 

"Pai ce ia trebuit mey nene sa mearga blana ca un inconstient,mai si facea pe moralistu pe aici,tot si-a furat-o."

 

Eu sper ca vezi o diferenta intre cele doua abordari, daca nu,ar fi recmandat sa nu-i mai critici pe altii doar pentru ca au o opinie diferita de a ta.

 

Si cu asta am terminat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite nu vreau sa-mi cedez carnetul. o sa conduc special ca sa te accidentez pe tine, sa va adunati pe forum sa discutati cam cat de inconstient sunt eu. nu am zis ca e normal sa nu vezi semnele, am zis ca se intampla. fa diferenta. bine, nu tie, ca esti supraom, dar altora da.

exact asta vroiam sa adaug si eu: toti plecati de la premisa ca el stia ca e o intersectie dar nu l-a interesat. poate n-a stiut pur si simplu.

"Chiar daca acel semn era mascat de un copac/masina/fenomen cosmic, pentru ca o regula de bun simt imi dicteaza ca in situatii de genul asta sa incetinesc sau chiar sa opresc inainte de a patrunde in intersectie poana ma lamuresc cum sta treaba." - si dc nu stii ca e o intersectie ce faci? iti zic eu: mergi incet. de asta e vinovat, a mers mult prea tare. in rest sunt speculatii.

si dc tot vb de bunul simt ar trebui sa ai bunul simt sa nu te pronunti dc nu stii cum a stat treaba. cam de unde stii tu ce a avut el in cap in momentul ala?

 

In momentul ala voia doar sa-i arate prietenului lui cum se da el racing...da mai taci ma ca m-am saturat de astia ca tine...a gresit a platit...vrei sa-i ridicam biserica acu? A FOST BOU! NA AM SPUS-O...UN MARE PROST CARE A TRAS DE GAZ CA MAIMUTA. BINE CA NU A LUAT DUPA EL PE ALTCINEVA! Eu de asta ma simt impacat acu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-ar fi sa zic si eu:

frate e clar ce s-a intamplat, e limpede ca buna ziua: i-a bagat unu faza lunga in fata in secunda cand intra in intersectie si d-aia n-a vazut semne/ca e intersectie. nenorocitii cu faza lor lunga!

sau:

se grabea ca nush ce i se intamplase lu maica-sa acasa/unui prieten si trebuia sa ajunga urgent.

speculatii se pot face si pro si contra pana maine. ba nu, pana poimaine.

 

survolaj esti genial, pe bune, cu totul deosebit. cam la asta se rezuma cred si forumul.

am totusi o intrebare: vrei sa tac acum, sau pot sa mai vb macar putin?

stai linistit si impacat acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclu: "Nu trebuie sa fi doar prost , ci trebuie sa si demonstrezi asta" cuplul florineu si machupichu sau Tusea si Junghiu , castiga detasat premiul :"Sunt prost dar ma mandresc cu asta"

 

Cand o sa stiti despre ce vorbiti o sa intelegeti ce incearca o gasca de oameni sa va zica , pana atunci manan gaz la maxim ca sa va mai imputinati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca daca asta nu e jignire inseamna ca tu esti chiar c*retin motociclist pentru ca nu ai inteles nimic si nu te supara,NU E O JIGNIRE da?

 

Si nu critic lumea ca are o parere diferita de a mea,pentru ca tu nu ai inteles ca parerea mea nu e sa ii facem o statuie sau sa pretindem ca nu a fost vinovat.Parerea mea e ca am putea fi oameni in momentele astea.

 

machupichu, nu te supara, dar te intreci cu gluma!

Din cate am inteles l-ai cunoscut doar, nu ai fost prietena cu el!

Intr-adevar baiatul e vinovat, doar ca asta este mentalitatea comunitatii. E nevinovat sunt solidari, e vinovat, e pus la zid pentru ca sunt ceilalti facuti de ras! Nu ai tu cum sa schimbi asta!

 

Dar de la asta pana la a ajunge la jigniri e cale lunga. Plus ca nu faci altceva decat sa te schimbi. Le ceri lor sa il respecte pe Alex si sa nu-l jigneasca, iar tu exact asta faci cu ei! Urat si rusinica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baietii cu injurile ,eu zic sa o lasati mai moale cu astfel de apucaturi ,fiindca nu stiti de cine dati

nu e cazul meu ,nu am nici o treaba cu acest accident,dar s-ar putea sa va luati de cine nu trebuie si a doua zi sa va tavaleasca putin .si pentru ce?merita sa-ti iei un par in cap ca ti-ai dat cu parerea pe un forum unde toata lumea are dreptu?numai ca unii trec si la injurii ...pentru ce ?! nu stiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclu: "Nu trebuie sa fi doar prost , ci trebuie sa si demonstrezi asta" cuplul florineu si machupichu sau Tusea si Junghiu , castiga detasat premiul :"Sunt prost dar ma mandresc cu asta"

 

Cand o sa stiti despre ce vorbiti o sa intelegeti ce incearca o gasca de oameni sa va zica , pana atunci manan gaz la maxim ca sa va mai imputinati.

 

oamenii care incearca sa spuna ceva ii poti numara pe degetele de la o mana , restul gastii sunt niste ametiti care cauta ori ce motiv sa se laude cat de perfecti sunt ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite nu vreau sa-mi cedez carnetul. o sa conduc special ca sa te accidentez pe tine, sa va adunati pe forum sa discutati cam cat de inconstient sunt eu. nu am zis ca e normal sa nu vezi semnele, am zis ca se intampla. fa diferenta. bine, nu tie, ca esti supraom, dar altora da.

exact asta vroiam sa adaug si eu: toti plecati de la premisa ca el stia ca e o intersectie dar nu l-a interesat. poate n-a stiut pur si simplu.

"Chiar daca acel semn era mascat de un copac/masina/fenomen cosmic, pentru ca o regula de bun simt imi dicteaza ca in situatii de genul asta sa incetinesc sau chiar sa opresc inainte de a patrunde in intersectie poana ma lamuresc cum sta treaba." - si dc nu stii ca e o intersectie ce faci? iti zic eu: mergi incet. de asta e vinovat, a mers mult prea tare. in rest sunt speculatii.

si dc tot vb de bunul simt ar trebui sa ai bunul simt sa nu te pronunti dc nu stii cum a stat treaba. cam de unde stii tu ce a avut el in cap in momentul ala?

na sa vezi problema acu'...intersectie mica, viteza mare...cum dreaq s-o vada. daca nu i-a spus nimeni ca e intersectie, inseamna ca nu exista.

 

ca sa-ti raspund, desi poate ti-au mai raspuns si altii (nu am apucat sa citesc pana la capat): in momentul ala nu a avut nimic in cap, nu te mai chinui cu aceasta intrebare.

 

@dade: ai uitat sa spui de curba aia parsiva de la ambasada chinei, in care tu, iubitul si p.ulanul din dotare ati facut tumbe.

 

 

ce-ar fi sa zic si eu:

frate e clar ce s-a intamplat, e limpede ca buna ziua: i-a bagat unu faza lunga in fata in secunda cand intra in intersectie si d-aia n-a vazut semne/ca e intersectie. nenorocitii cu faza lor lunga!

sau:

se grabea ca nush ce i se intamplase lu maica-sa acasa/unui prieten si trebuia sa ajunga urgent.

speculatii se pot face si pro si contra pana maine. ba nu, pana poimaine.

 

survolaj esti genial, pe bune, cu totul deosebit. cam la asta se rezuma cred si forumul.

am totusi o intrebare: vrei sa tac acum, sau pot sa mai vb macar putin?

stai linistit si impacat acolo

 

speculatii sunt doar in mintea ta....ce s-a intamplat e f clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dade: ai uitat sa spui de curba aia parsiva de la ambasada chinei, in care tu, iubitul si p.ulanul din dotare ati facut tumbe.

 

 

da, ma, curba aia...chiar e parsiva, ma jur! sa-ti pov cum s-a intamplat? :D

 

Nu prea ai inteles tu ce ziceam, ca esti mai carcotas. Nu asta era esenta!

Dar am ingropat subiectul!

 

Acum am inteles care e shpilu` la voi..

 

Dar vad ca acum se exagereaza grav. Adica jigniri, amenintari!

Branza vinde cineva? Ca e mai rau ca la piata!

 

Imi pare rau de baiat, mai ales ca am vazut locul accidentului si am cunoscut-o si pe maica-sa!

Dar sunt sigura ca daca scapa se reabilita. N-a fost sa fie!

Si totusi e bine ca se posteaza si se discuta despre greseli pentru ca avem de unde sa invatam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baietii cu injurile ,eu zic sa o lasati mai moale cu astfel de apucaturi ,fiindca nu stiti de cine dati

nu e cazul meu ,nu am nici o treaba cu acest accident,dar s-ar putea sa va luati de cine nu trebuie si a doua zi sa va tavaleasca putin .si pentru ce?merita sa-ti iei un par in cap ca ti-ai dat cu parerea pe un forum unde toata lumea are dreptu?numai ca unii trec si la injurii ...pentru ce ?! nu stiu ...

 

da tu ce faci ma acum ai inceput sa amentiti lumea, p.l.m acu tre sa se sperie toti si sa fuga sau cum ca n am inteles..hai ca e caterinca ..asta da premiera. Ia zi o p aia ..hai bilute SA NE VEDEM SI S O REZOLVAM BAIETESTE!?!?! nu asa ?:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da tu ce faci ma acum ai inceput sa amentiti lumea, p.l.m acu tre sa se sperie toti si sa fuga sau cum ca n am inteles..hai ca e caterinca ..asta da premiera. Ia zi o p aia ..hai bilute SA NE VEDEM SI S O REZOLVAM BAIETESTE!?!?! nu asa ?:)

MA am zis ca nu e cazul meu ,ca nu mi-a adresat nimeni mie injurii sau alte chestii ...vroiam sa remarc ca s-ar putea din greseala sa il faci dobitoc pe X de aici ,ca te-a enervat si ca nu esti de aceeasi parere cu el ...iar X sa fie un GIGI fara prea multa minte care maine sa afle cine care unde esti si sa te altoiasca rau.capisi?

concluzia?nu merita sa te agiti . :D

Editat de F C A
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg des pe acolo. Azi am si filmat. Am incercat sa merg fix cu 60km/h si cam asa se vede de pe ghidon-dreapta:

Strada este mica si inghesuita, masini parcate stanga-dreapta. Deci ai cam 1/2 de banda pe sens de mers. Exista marcaj dublu pe stalp si marcaj reflectorizant pe jos. Presemnalizare, linie continuua si sageti indicatoare. Plus trecerea de pietoni.

 

NU trebuie sa fii expert, NU trebuie sa fii extra-mega bazat sa circuli pe o strada si sa-ti adaptezi viteza la conditii si vizibilitate. Sunt locuri unde se intampla multe accidente. Dar in aceleasi locuri trec milioane de masini/moto fara probleme. Nu se poate da vina pe locatie totusi.

 

Imi pare rau de tineretea lui si nu pot sa-mi imaginez ce e in sufletul parintilor sa-si ingroape unicul copil. Pe de alta parte aici tratam un pic mai pragmatic situatia si incercam sa privim obiectiv cauzele si efectele. Ca pe viitor alt incepator ce-si ia prietenul in spate la o plimbare pe stradute, sa se uite atent pe unde merge si sa observe intersectiile LA TIMP.

 

P.S. La sfarsit vedeti si pe dreapta stalpul indoit si cabina telefonica. Asta ca sa va faceti idee de viteza si distanta de proiectare a masinii de pe banda pe trotuar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu zona, foarte bine ca ai filmat sunt multi care nu au idee de aleea asta cu iz de strada.

 

raman la ideea ca motocicleta trebuie cumparata cand te coci un pic, la 20 de ani un sv poate e prea mult pe mana multora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg des pe acolo. Azi am si filmat. Am incercat sa merg fix cu 60km/h si cam asa se vede de pe ghidon-dreapta:

Strada este mica si inghesuita, masini parcate stanga-dreapta. Deci ai cam 1/2 de banda pe sens de mers. Exista marcaj dublu pe stalp si marcaj reflectorizant pe jos. Presemnalizare, linie continuua si sageti indicatoare. Plus trecerea de pietoni.

 

NU trebuie sa fii expert, NU trebuie sa fii extra-mega bazat sa circuli pe o strada si sa-ti adaptezi viteza la conditii si vizibilitate. Sunt locuri unde se intampla multe accidente. Dar in aceleasi locuri trec milioane de masini/moto fara probleme. Nu se poate da vina pe locatie totusi.

 

Imi pare rau de tineretea lui si nu pot sa-mi imaginez ce e in sufletul parintilor sa-si ingroape unicul copil. Pe de alta parte aici tratam un pic mai pragmatic situatia si incercam sa privim obiectiv cauzele si efectele. Ca pe viitor alt incepator ce-si ia prietenul in spate la o plimbare pe stradute, sa se uite atent pe unde merge si sa observe intersectiile LA TIMP.

 

P.S. La sfarsit vedeti si pe dreapta stalpul indoit si cabina telefonica. Asta ca sa va faceti idee de viteza si distanta de proiectare a masinii de pe banda pe trotuar.

bun filmul.cunosc zona ,si ce-i drept acelea nu sunt stradute de alergat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasagerul are jumatate de vina ca s-a urcat cu un incepator. Pana la urma concluziile mele sunt:

- nu va urcati cu incepatori pe motor, oricat de mult ati vrea. Dupa macar 1000 km parcursi de el singur ati a avea o oarecare siguranta! Si viceversa, nu luati pasageri cu voi daca nu sunteti siguri pe aptitudinile si siguranta voastra! Mai ales daca este un motor nou si nu il cunoasteti.

 

In mod normal nu intervin, dar asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o. Baaaaaaaaaaaaaaaaaa, treziti-va! Nici la 10,000 / 20.000 / 30,000 km experienta nu aveti o oarecare siguranta ca pasageri, cand o sa intelegeti asta nu o sa mai scoateti asemenea perle!! Nu e problema de experienta riderului, in gura ma-sii de treaba, e problema de inaptii aia din jur cu covrigul in maini si celularul infipt in ureche! Din partea mea, nu va mai suiti deloc pasageri, ce zici de asta? Evident nu se intampla, dar hai sa fim un pic mai realisti, ok?!

Vorbesti din carti. Inteleg dat peste cap cu masina, am patit-o si eu acu' ceva ani, dar sa te ridici de pe plafonul unei masini sau de pe asfalt cu poponeata incins de la frecus, sa vezi ce "safe" esti ca pasager pe mobra, dupa MACAR 1000 km parcursi...

Dai lectii din carti, mai citeste odata ce-ai scris in lozincile alea, ca nu viteza ucide, ci amaratul de-i da gaz, printre altele. Forumismul e o treaba, da' pune-ti tu poponeata in spatele unuia cu macar 1000 km experienta de unul singur (lol) si sa vezi tu oarecare siguranta... :D

 

Nu mai vorbiti din carti, pliz, nu mai dati sfaturi din ce cititi pe forum, mai bine ciocul mic si cititi, ca-mi creste tensiunea cand va aud cu teorii despre cand e ok sa te sui ca pasager.

 

L.E. Pasagerul are jumatate de vina din ce, din accident? I-a bagat pasagerul mana in gaz din spate de l-a scos in blana in intersectie? Pasagerul e vinovat de propria-i prostie si o sa ramana cu sechele suficiente, aia e singura lui vina, prostia/inconstienta.

Editat de Ralucone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod normal nu intervin, dar asta e cea mai mare ineptie pe care am auzit-o. Baaaaaaaaaaaaaaaaaa, treziti-va! Nici la 10,000 / 20.000 / 30,000 km experienta nu aveti o oarecare siguranta ca pasageri, cand o sa intelegeti asta nu o sa mai scoateti asemenea perle!! Nu e problema de experienta riderului, in gura ma-sii de treaba, e problema de inaptii aia din jur cu covrigul in maini si celularul infipt in ureche! Din partea mea, nu va mai suiti deloc pasageri, ce zici de asta? Evident nu se intampla, dar hai sa fim un pic mai realisti, ok?!

Vorbesti din carti. Inteleg dat peste cap cu masina, am patit-o si eu acu' ceva ani, dar sa te ridici de pe plafonul unei masini sau de pe asfalt cu poponeata incins de la frecus, sa vezi ce "safe" esti ca pasager pe mobra, dupa MACAR 1000 km parcursi...

Dai lectii din carti, mai citeste odata ce-ai scris in lozincile alea, ca nu viteza ucide, ci amaratul de-i da gaz, printre altele. Forumismul e o treaba, da' pune-ti tu poponeata in spatele unuia cu macar 1000 km experienta de unul singur (lol) si sa vezi tu oarecare siguranta... :D

 

Nu mai vorbiti din carti, pliz, nu mai dati sfaturi din ce cititi pe forum, mai bine ciocul mic si cititi, ca-mi creste tensiunea cand va aud cu teorii despre cand e ok sa te sui ca pasager.

 

L.E. Pasagerul are jumatate de vina din ce, din accident? I-a bagat pasagerul mana in gaz din spate de l-a scos in blana in intersectie? Pasagerul e vinovat de propria-i prostie si o sa ramana cu sechele suficiente, aia e singura lui vina, prostia/inconstienta.

 

 

Pasagerul este pe jumatate vinovat pentru ceea ce s-a intamplat pentru ca s-a urcat cu el pe motor!

Daca stau bine sa ma gandesc exemplul cu 1000 km iti da siguranta poate ca nu e bun. Dar ma intreb ceva: Daca voi sunteti soferi de vara, adica mergeti 3 luni cu motorul atunci cand poti fi considerat bun la ghidon? In 20 de ani?

 

Filmul e bun pentru cei care nu cunosc intersectia. Felicitari celui care a filmat! Se uita ceva totusi! Era aproape ora 21.00 cand s-a produs accidentul. Toti din blocurile de acolo parcheaza masinile stradal.

In orice caz, nimeni nu stie ce a fost acolo. Ganditi-va altfel: el stie sau vede ca acolo e intersectie si intra cu peste 100k/h in ea?

Poate a vrut sa se sinucida si vroia sa-si ia si un prieten cu el ca alta explicatie nu am!

 

Mi-am pus poponeata in spatele unuia care nu avea 1000 km parcursi si nu mi-a fost frica. Poate pentru ca eram si mai mica.

Aici tine si de capacitatea de gandire a fiecaruia.

Acum nu m-as mai urca poate.

 

Pasagerul este pe jumatate vinovat pentru ceea ce i s-a intamplat pentru ca s-a urcat cu el pe motor!

Daca stau bine sa ma gandesc exemplul cu 1000 km iti da siguranta poate ca nu e bun. Dar ma intreb ceva: Daca voi sunteti soferi de vara, adica mergeti 3 luni cu motorul atunci cand poti fi considerat bun la ghidon? In 20 de ani?

 

Filmul e bun pentru cei care nu cunosc intersectia. Felicitari celui care a filmat! Se uita ceva totusi! Era aproape ora 21.00 cand s-a produs accidentul. Toti din blocurile de acolo parcheaza masinile stradal.

In orice caz, nimeni nu stie ce a fost acolo. Ganditi-va altfel: el stie sau vede ca acolo e intersectie si intra cu peste 100k/h in ea?

Poate a vrut sa se sinucida si vroia sa-si ia si un prieten cu el ca alta explicatie nu am!

 

Mi-am pus poponeata in spatele unuia care nu avea 1000 km parcursi si nu mi-a fost frica. Poate pentru ca eram si mai mica.

Aici tine si de capacitatea de gandire a fiecaruia.

Acum nu m-as mai urca poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg des pe acolo. Azi am si filmat. Am incercat sa merg fix cu 60km/h si cam asa se vede de pe ghidon-dreapta:

[...]

Strada este mica si inghesuita, masini parcate stanga-dreapta. Deci ai cam 1/2 de banda pe sens de mers. Exista marcaj dublu pe stalp si marcaj reflectorizant pe jos. Presemnalizare, linie continuua si sageti indicatoare. Plus trecerea de pietoni.

 

NU trebuie sa fii expert, NU trebuie sa fii extra-mega bazat sa circuli pe o strada si sa-ti adaptezi viteza la conditii si vizibilitate. Sunt locuri unde se intampla multe accidente. Dar in aceleasi locuri trec milioane de masini/moto fara probleme. Nu se poate da vina pe locatie totusi.

 

P.S. La sfarsit vedeti si pe dreapta stalpul indoit si cabina telefonica. Asta ca sa va faceti idee de viteza si distanta de proiectare a masinii de pe banda pe trotuar.

bun filmuletul, edificator pentru oricine.

cred ca e topic closed in acest moment, alte comentarii sunt de prisos. cine are cap, citeste, tine minte si nu va experimenta pe pielea lui. cine nu, nu.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasagerul este pe jumatate vinovat pentru ceea ce s-a intamplat pentru ca s-a urcat cu el pe motor!

Daca stau bine sa ma gandesc exemplul cu 1000 km iti da siguranta poate ca nu e bun. Dar ma intreb ceva: Daca voi sunteti soferi de vara, adica mergeti 3 luni cu motorul atunci cand poti fi considerat bun la ghidon? In 20 de ani?

 

Filmul e bun pentru cei care nu cunosc intersectia. Felicitari celui care a filmat! Se uita ceva totusi! Era aproape ora 21.00 cand s-a produs accidentul. Toti din blocurile de acolo parcheaza masinile stradal.

In orice caz, nimeni nu stie ce a fost acolo. Ganditi-va altfel: el stie sau vede ca acolo e intersectie si intra cu peste 100k/h in ea?

Poate a vrut sa se sinucida si vroia sa-si ia si un prieten cu el ca alta explicatie nu am!

 

Mi-am pus poponeata in spatele unuia care nu avea 1000 km parcursi si nu mi-a fost frica. Poate pentru ca eram si mai mica.

Aici tine si de capacitatea de gandire a fiecaruia.

Acum nu m-as mai urca poate.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun filmuletul, edificator pentru oricine.

cred ca e topic closed in acest moment, alte comentarii sunt de prisos. cine are cap, citeste, tine minte si nu va experimenta pe pielea lui. cine nu, nu.

 

 

Trebuia inchis demult!

Ai dreptate, cine citeste ar trebui sa invete ceva!

Degeaba se scrie mult, pentru ca vad in trafic atatia bikeri care au viteza. Pana nu va veti responsabiliza accidente si victime vor continua sa fie, din pacate!

Nu a fost i-d-i-o-t cel care a impus viteza maxima legala!

 

Sanatate si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tot ii dati bre cu mia aia de kilometri? 1000 de km sunt fix frectie, doamnelor/domnilor, iar riderii seriosi stiu asta. eu am bagat si 900 km pe zi, in Romania. se pare ca Dade nu prea e infipta bine in dat cu 2 roti de i se pare asa mult 1000 km. Repet, 1000 km e asa, mai mult sa inveti cat de tare sa-ti strangi casca, s-o lasam balta, deci. Anul trecut am facut 17000+ km si sincer, personal, nu ma simt deloc prea smecher. De fiecare data cand ma sui pe fier imi zic ca trebuie sa am grija; iar daca e si fata in spate, trebuie sa am de 3 ori grija. Pentru ca mie mi se cam pare ca tare multicei se suie pe motoare cam cu atata grija cu cata au cand se suie in tramvai... ceea ce nu e chiar bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...