Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci,in seara asta pe la 18;00 in petrom la micalaca am intalnit un motorist(PE MOTOR) francez.alimenta si pleca catre franta.brrr,cancer.si pe la 23 prin subcetate trei viteji.

se pare ca nu-i chiar asa frig pe cu mi se pare mie. :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci,in seara asta pe la 18;00 in petrom la micalaca am intalnit un motorist(PE MOTOR) francez.alimenta si pleca catre franta.brrr,cancer.si pe la 23 prin subcetate trei viteji.

se pare ca nu-i chiar asa frig pe cu mi se pare mie. :baldy:

...daca ai tzoale calumea nu-i frig nici la -20!!...crede-ma am fost eu si stiu cum e!.... :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ha....ha... :finger: ...bine ca va distrati!... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!!O intrebare am si eu...asa de sfarsit de an...O petrecere sau ceva de genul... nu facem si noi asa asa ca sa ne aducem aminte cum era asta vara...?Sugestia eu am dat-o...sa vedem ce s-o intampla!!!Numa bine si toate cele bu :crack: ne!!! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine este Mos Craciun? De unde vine el? Cum a ajuns celebru?

 

Pentru copiii din Romania, Mos Craciun vine din Nordul indepartat pentru a aduce daruri celor care au fost cuminti. Daruri, care, indeobste, se pun sub pomul de Craciun.

 

Figura lui Mos Craciun (Santa Claus) este cladita pe Sfantul Nicolae (270 - 310AD), patronul copiilor. La 30 de ani, acesta a devenit Episcop de Myra, un oras-port la Marea Mediterana, care acum este parte din Turcia moderna.

 

Sfantul Nicolae se tragea dintr-o familie bogata si a devenit binecunoscut pentru ajutoarele pe care le impartea celor nevoiasi. Putea fi deseori vazut, imbracat in rosu si alb, roba de episcop, calare pe un magar si inmanand daruri copiilor. In Evul Mediu, multe biserici au fost ridicate in onoarea Sfantului Nicolae. In secolul XI, ramasitele sale au fost depuse intr-o biserica din orasul italian Bari. Se spune ca primii cruciati au vizitat orasul si au dus cu ei acasa povestiri despre Nicolae. Aniversarea mortii sale, pe 6 decembrie, a devenit o zi in care se fac daruri.

 

In timpul Reformatiei Protestante din secolul XVI, Martin Luther a incercat sa opreasca venerarea sfintilor, iar sarbatoarea Sfantului Nicolae a fost abolita in unele tari europene.

 

Cel ce oferea daruri a luat alte nume: in Germania, a devenit Der Weinachtsmann ("Craciunul"), Père NoĂŤl in Franta, Santa Claus in Marea Britanie si in colonii.

 

Danezii ca si romanii sau francezii au pastrat pana azi obiceiul Zilei de Sfantul Nicolae, 6 Decembrie. Copiii danezi ii spun Sfantului Nicolae - Sinter Klaas. Danezii, condusi de Peter Stuyvesant, au fondat New York-ul - numit initial New Amsterdam.

 

Cu ei au adus si sarbatorirea lui Sinterklaas - Santa Claus in pronuntie americana. Si uite asa s-a nascut numele mosului folosit astazi de toata lumea anglo-saxona.

 

Prin 1773 "St.A.Claus" a fost mentionat in presa americana. In 1809, Washington Irving (autorul "Povestirilor din caverna adormita") a scris despre Sinterklaas in "O istorie a New York-ului".

 

Pentru noi Mos Craciun arata asa cum il descrie cantecelul:

 

Mos Craciun cu plete dalbe

A sosit de prin nameti

El aduce daruri multe

La fetite si baieti Mos Craciun, Mos Craciun !

 

Din batrani se povesteste

Ca-n toti anii negresit

Mos Craciun pribeag soseste

Niciodata n-a lipsit

Mos Craciun, Mos Craciun !

Mos Craciun cu plete dalbe

Incotro vrei s-o apuci?

Ti-as canta "Florile dalbe"

De la noi sa nu te duci

Mos Craciun, Mos Craciun !

 

 

Irving l-a descris pe Sinterklaas ca un omulet rotunjor intr-un costum danez tipic, cu bufanti pe genunchi si o palarie cu boruri mari, care iesea pe un cal in seara de Sfantul Nicolae.

 

In 1822, Clement Clark Moore, poet si profesor de teologie, a publicat un poem "Vizita Sf.Nicolae" (cunoscuta si ca "Noaptea dinainte de Craciun").

 

Craciunul lui Moore este un batran spiridus vesel care zboara intr-o sanie in miniatura cu opt reni minusculi. Moore chiar a pus renilor numele care circula si astazi, si metoda prin care Santa intra in case pe cos...

 

Cea ma importanta contributie la imaginea lui Mos Craciun cel de azi a avut-o Thomas Nast. Ilustratorul a publicat in revista saptamanala Harper timp de 20 de ani incepand cu 1860 o serie de desene si versuri in care il descrie pe Mos Craciun.

 

Nast este cel ce il imbraca pe Mos intr-o tunica rosie imblanita peste care este incins cu o centura lata din piele. Thomas Nast a contribuit nu numai la imaginea lui Mos Craciun ci, prin detaliile din versurile sale, si la legenda lui. Astfel Nast povesteste cum acasa la Mos Craciun, la Polul Nord exista un atelier unde sunt facute jucarii si tot Nast povesteste cum Mosul are o lista cu copiii cuminti si una cu cei rai. La toate acestea, in 1886 scriitorul american George P. Webster a adaugat - fabrica de jucarii a lui Mos Craciun si casa sa, in timpul lungilor luni de vara, sunt ascunse in gheata si zapada de la Polul Nord.

 

Dar Santa Claus – Mos Craciun asa cum il stim noi astazi s-a nascut abia in 1931. El este creatia lui Haddon Sundblom care l-a inchipuit ca pe un omulet rotofei, cu o fata joviala si o barba mare.

 

Aceasta imagine a fost prezentata de artistul Haddon Sundblom in reclamele pentru Compania Coca-Cola (client al agentiei de publicitate a lui Sundblom din 1924 pana la moartea lui, in 1976).

 

In timp, la mitul lui Mos Craciun s-au adaugat multe alte amanunte: vorbeste fluent mai mult de 2700 de limbi, cu peste 7000 de dialecte, inclusiv limbajul secret al spiridusilor; casa lui Mos Craciun s-a mutat de la Polul Nord (unde nu exista reni) in Laponia, Finlanda (unde sunt o multime).

 

In 1927, marele secret al adresei lui Santa a fost divulgat de Markus Rautio ("Uncle Markus") care era gazda popularei emisiuni "Ora Copiilor" la un post public de radio finlandez. El a declarat ca Mos Craciun locuieste in Muntii Korvatunturi din Laponia.

SARBATORI FERICITE TUTUROR! :rolleyes: :rock: :blbl: :crack:

Editat de liviutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bucurie am aduce cerului daca in aceste zile ne-am opri din iuresul goanei noastre dupa nimic,daca am asculta ecoul peste milenii al corului ingeresc si daca am intelege marea dragoste jertfitoare in umilinta intruparii.Ce bucurie am simti intelegand ca in mijlocul durerilor si suferintelor noastre nu suntem singuri! Sarbatori fericite tuturor si pentru anul care vine sa aveti parte doar de lucruri bune, vise implinite si ASFALT CAT MAI USCAT!!!

 

 

 

:rolleyes: :crack: :rock: LA MULTI ANI!!! :blbl: :( :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...