Sari la conținut

In plimbare la cetatea Enisala


Postări Recomandate

Din nou chef de plimbare, nitelus timp, motoarele pregatite, prietenii la fel... Unde sa fie de data asta? Dobrogea... Hmm... Enisala? Da!! Eu una de mult timp vroiam sa ajung acolo asa ca am purces la drum. Mai intai am vizitat cetatea Harsova, greu incercata pe vremea otomanilor. Din pacate nu a ramas mare lucru din ea, insa privelistea care ni s-a dezvaluit de sus este superba. Acolo am aflat ca nu sunt decat 3 motociclisti in tot orasul, pasionati de viteza si am fost putin mustrati ca era bine sa fi anuntat din timp ca venim. Ii salut si le promit ca data viitoare vom fi mai respectuosi si ca vom sta mai mult :laugh: .

Ne-am indreptate apoi glont catre Babadag si Enisala, plini de nerabdare sa o vedem pe maria sa, cetatea. Ei bine, e mai mult decat ma asteptam. Frumusetea ei e ceva aparte, dar frumusetea locurilor vazute de sus e si mai si. Zona este practic o introducere la delta si pentru cine nu a fost acolo peisajele sunt rapitoare. Practic, te uiti minute in sir la apa, la stuf si la diferitele specii de pasari si nu te mai saturi. Eu una abia astept sa ma reintorc in delta anul asta. Am vazut si lacul Razim, care este atat de mare... cat o mare :wink: si am mancat mult peste.

Fiind atat de aproape de mare, la intoarcere am vrut sa o vedem si sa o mirosim, asa ca ne-am propus sa facem o mica escala la plaja de la Corbu. Pe drum ne-am oprit insa la cetatea Histria, incarcata si ea de multa istorie, unde am vazut aievea forfota zilnica, femeile carand cosuri cu legume, calaretii inarmati, batranii din piata centrala, barbatii iesind din termele romane, preotii si negustorii. Intr-un final am ajuns si la mare, agitata si rabdatoare ca de obicei, dar si generoasa in scoici si melci, cu care de altfel mi-am umplut tot tankbagul. Si pentru ca cea mai buna carne de Paste poarta solzi :wink:) am mancat din nou mult peste si am intins-o catre urbea noastra, cu gandul deja la urmatoarea iesire.

Ei, cam asa a fost si excursia asta, cu soare, pasari frumoase, peisaje schimbatoare, cetati, soparle, magarusi, serpi, balti, liniste, peste, berze, valuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga un ochi aici, poate te tenteaza

www.enisalamotoadventure.ro

O stiu, ravnesc, insa... 400 de euro... Cu banii astia fac 3-4 excursii din astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din nou chef de plimbare, nitelus timp, motoarele pregatite, prietenii la fel... Unde sa fie de data asta? Dobrogea... Hmm... Enisala? Da!! Eu una de mult timp vroiam sa ajung acolo asa ca am purces la drum. Mai intai am vizitat cetatea Harsova, greu incercata pe vremea otomanilor. Din pacate nu a ramas mare lucru din ea, insa privelistea care ni s-a dezvaluit de sus este superba.

 

BRAVO Purghy! Super idee, super traseu.

Pt. mine imaginile de acolo, au o semnificatie speciala. Multumesc mult!

PS: Cetatea din Harsova se numeste Carsium.

 

Numai bine si....tine-o tot asa.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sa continuam povestea...

La cetatea Enisala m-am decis sa parasesc grupul si sa continui singur pe o directie diferita. M-am intors in Babadag si am luat-o spre sud. La mica distanta de Babadag am remarcat un popas care arata foarte interesant, numit "Doi iepurasi", in ton cu Pastele. :wink: Arata foarte bine, inteleg ca are si restaurant si cazare. Stie cineva mai multe de conditiile de acolo ? Eu eram in intarziere, asa ca m-am decis sa nu ma mai opresc.

 

In continuare, am parasit drumul mare si am intrat pe drumuri mai uitate de lume. In general drum acceptabil cu ceva asfalt, dar au fost si cateva bucati care m-au facut sa ma intreb daca nu va trebui sa ma intorc in curand. Pt cei interesati, traseul a fost Babadag-Ceamurlia de Sus-Beiaud-Ramnicu de Jos-Cheia. Totusi nu mi s-a parut un drum care merita, calitatea (sau pe alocuri lipsa) asfaltului taie placerea celor cateva privelisti frumoase.

 

Ajuns la Cheia, lucrurile se schimba. Asfaltul devine mult mai bun, mai apar si ceva masini pe drum, si incep Cheile Dobrogei. Nu va ganditi la cheile de munte, nu sunt asa ceva. Este vorba de o vale de rau destul de larga, cu pereti stancosi de cativa zeci de metri, plina de verdeata, care te imbie sa te tolanesti in iarba. Si mai gasesti ceva acolo... ceva rozatoare, banuieasc ca sunt harciogi. N-am rezistat tentatiei si am pierdut vreo 15 minute incercand sa fac niste poze.

 

La iesire din chei spre Targusor a urmat o zona de padure extraordinara, un loc de vis pt un cort. Nu stiu sigur daca e si voie sa pui cortul pe acolo, pt ca am vazut niste tablii (iarasi n-am oprit sa ma uit mai atent pe ele) cu ceva preturi pt camping si altele pe care scria ca nu ai voie sa pui cortul decat in locurile permise (n-am vazut nicaieri vreun indicator legat de asta, ce sa mai zic de vreo zona amenajata).

Si tot din zona asta se vede spre est, pe un varf de deal, manastirea Casian. Din nou, din lipsa de timp, n-am facut decat o poza de la distanta si mi-am promis ca ajung alta data si pe acolo.

post-41145-1240310573_thumb.jpg

post-41145-1240310594_thumb.jpg

post-41145-1240310607_thumb.jpg

post-41145-1240310617_thumb.jpg

post-41145-1240310629_thumb.jpg

post-41145-1240310647_thumb.jpg

post-41145-1240310661_thumb.jpg

post-41145-1240310673_thumb.jpg

post-41145-1240310688_thumb.jpg

post-41145-1240310696_thumb.jpg

post-41145-1240310707_thumb.jpg

post-41145-1240310729_thumb.jpg

post-41145-1240310743_thumb.jpg

post-41145-1240310774_thumb.jpg

post-41145-1240310780_thumb.jpg

post-41145-1240310791_thumb.jpg

post-41145-1240310834_thumb.jpg

post-41145-1240310854_thumb.jpg

post-41145-1240310864_thumb.jpg

post-41145-1240310871_thumb.jpg

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseu! Bravos :wink:

 

Purghy, sa stii ca tot sunt ciudos pe tine ce BMW ti-ai luat :wink: E mai mare placerea si confortul la drum lung :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, sa continuam povestea...

La cetatea Enisala m-am decis sa parasesc grupul si sa continui singur pe o directie diferita. M-am intors in Babadag .................

 

Cristos A Inviat!

 

Felicitari la MAXIM, d-le FanFane!

Daca mai faceti ceva de genu' in vara asta......spuneti si la altii.

Zona superba, uitata de timp...........si de oameni!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristos A Inviat!

 

Felicitari la MAXIM, d-le FanFane!

Daca mai faceti ceva de genu' in vara asta......spuneti si la altii.

Zona superba, uitata de timp...........si de oameni!

Adevarat a inviat !

 

Povestea nu s-a terminat... La doi pasi de Cheile Dobrogei mai exista o zona si mai salbatica, numita Gura Dobrogei. Din Targusor se ia spre est, pe un drum de tara, foarte aproape de trecerea peste calea ferata. Este si un indicator pe acolo.

Initial, din ce citisem, avusesem senzatia ca e un drum de traversare spre alt sat, cel mai probabil asfaltat, poate nu prea bine. Dar la fata locului situatia a fost alta. Intr-adevar aici e un loc uitat de oameni - drumul prost, cu o bucata de coborare cu pietre si santuri pe mijlocul drumului. Acolo eram foarte aproape sa renunt si sa ma intorc. Daca as fi scapat motorul pe acolo, n-as mai fi avut sanse sa-l ridic de unul singur. Dar am riscat... si ceea ce am gasit mai departe a meritat pe deplin. E o zona de padure, cu un paraias pe mijloc, cu o iarba extraordinar de verde, cu un deal plin de stanci si... cu cateva pesteri.

 

Am continuat pe drum cativa kilometri, desi poienitele alea verzi tentau sufletul de endurist din mine. Din pacate, suspensiile cu probleme si cele 200+ kile ale motorului m-au facut sa ma abtin de a o lua hai-hui de unul singur pe acolo. Dar mi-am promis ca revin la o tura cu bicicleta sau chiar pe jos. Merita o zi intreaga de explorare.

 

Vazand ca se apropie sfarsitul zilei, am zis sa iau o pauza pe iarba cu un corn cu ciocolata si sa o iau usor inapoi. Am savurat cornul si cateva inghitituri de apa (ehhh, ce bine mergea cu o bere...), am mai ascultat un pic linistea intrerupta doar de glasurile pasarilor si m-am ridicat sa ma echipez de drum.

Dar nu m-am ridicat bine si linistea a mai fost intrerupta de ceva. Hmmm, mi se pare mie, sau ala e un zgomot de motocicleta ?!? Ba da ! Din directia opusa celei din care am venit eu apare un cruiser, mergand incet, la relanti, probabil sa nu deranjeze prea tare linistea zonei. Se apropie, se opreste, ne salutam si intram in vorba. Gelu, din Constanta, venit si el prima oara in zona. Imi zice ca mai departe drumul se infunda, deci ceea ce stiam eu ca se ajunge in satul urmator nu e adevarat.

 

La cativa metri de noi e un drumeag care e mai mult o poteca, dar frumos, prin padure. Gelu imi zice ca vrea sa mearga pe acolo, sa vada ce e, eventual sa puna cortul. Eu ezit (e tarziu, as vrea sa ajung la asfalt pe lumina), dar nu rezist tentatiei. Vin si eu ! :wink:

Drumeagul devine repede doar o poteca, dar bine conturata. Nu pune mari dificultati. Continua cateva sute de metri, prin padure, pe langa rau. La un moment dat se termina intr-o poienita, unde sunt si 2 vetre de foc. Loc ideal de cort. Oprim, dam castile jos, facem cateva poze. Ne mai uitam in jur, mai departe drumul devine chiar o potecutza, eu n-am de gand sa ma bag pe acolo. Gelu zice ca sunt in zona si niste pesteri, dar nu stie pe unde. Pai stai ca le am eu pe GPS ! Ne-am apucat sa o luam dupa GPS pana la cea mai apropiata pestera. A trebuit sa urcam dealul, pe o poteca cu ceva cam mult praf si pietris. La urcare mai e cum mai e, lasa ca vedem noi la coborare...

Urcam pe coama dealului, facem cateva poze, gasim si 2 avenuri care probabil ca dau in pesterile de dedesubt. Coboram un pic si dam si de o pestera. Cu frontala, cu lumina de la mobil, ne apucam de explorare. Nu-s stalactite, stalagmite, dar arata interesant. Vazand ca mergem cateva zeci de metri deja incep sa ma gandesc ca nu cumva sa inoptam pe acolo... Dar nu, pestera nu e prea intortocheata, in 5 minute ajungem de la capatul ei pana la intrare.

Mai facem cateva poze cu apusul soarelui si coboram, mai pe picioare, mai in fund... Cad, ma mai lovesc, dar tin casca sus ! Ea sa nu se zgarie, ca vanataile trec... :wink:

Cand ne apropiam de motoare vedem 3 masini pe partea cealalta a raului. Clar au venit cu intentia sa ramana peste noapte. N-au dat drumul la muzica (inca), dar par genul care pun manele toata seara. Asa ca Gelu ofteaza si zice ca o ia si el usor spre casa. Ne urcam pe motoare si plecam spre civilizatie... La asfalt ne salutam, ne dam datele de contact si ne continuam fiecare drumul lui.

 

Am tot zis ca nu vreau sa ma intorc pe intuneric. Pana la urma tot aia am facut. Dar nu-mi pare rau, a fost o experienta de neuitat, prin zone care cer sa fie explorate mai pe indelete alta data.

post-41145-1240315299_thumb.jpg

post-41145-1240315321_thumb.jpg

post-41145-1240315355_thumb.jpg

post-41145-1240315407_thumb.jpg

post-41145-1240315468_thumb.jpg

post-41145-1240315501_thumb.jpg

post-41145-1240315546_thumb.jpg

post-41145-1240315588_thumb.jpg

post-41145-1240315623_thumb.jpg

post-41145-1240315663_thumb.jpg

post-41145-1240315687_thumb.jpg

post-41145-1240315731_thumb.jpg

post-41145-1240315774_thumb.jpg

post-41145-1240315818_thumb.jpg

post-41145-1240315877_thumb.jpg

post-41145-1240315905_thumb.jpg

post-41145-1240315930_thumb.jpg

post-41145-1240315947_thumb.jpg

post-41145-1240315966_thumb.jpg

post-41145-1240315977_thumb.jpg

post-41145-1240315993_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat a inviat !

 

Povestea nu s-a terminat... La doi pasi de Cheile Dobrogei mai exista o zona si mai salbatica, numita Gura Dobrogei.

 

Man, ce sa zic, fara cuvinte. Locuri de o frumusete aproape ireala, la fel si intalnirea cu tipul din C-ta(In the middle of no-where....poc, un motociclist). N-am mai fost pe-acolo...cred ca sunt...~ 20 de ani. Am sa urmaresc topicurile si daca vad ca mai mergeti incolo, ma bag si eu.

BRAVO si la mai multe!

 

O vara placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

Va salut domnilor si doamnelor!

Dobrogea este un tinut unic,are toate formele de relief!

Munti,podis,ses,lacuri,fluviu,marea cea mare...este o relaxare colosala sa hoinaresti prin acest tinut!

Cu bine domnilor si doamnelor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dana, sa stii ca ati vazut doar "virful aisbergului"....sint foarte multe de vazut in Dobrogea, si cel mai important este ca zona n-a fost inca invadata de bizonul mioritic. Dati un semn cind mai veniti, oricum AMR-istii va asteapta cu placere, iar enduristii AMR-isti cu atit mai mult.

 

Zona Macin (Greci)

post-442-1240395004_thumb.jpg post-442-1240395031_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru drum. Ce nu am inteles este daca a fost o tura de o zi sau de 2 zile.

Ma bate si pe mine gandul sa trec prin acele locuri macar la o tura de o zi. Pentru inceput.

Eu am facut o zi, ceilalti 2 zile. Dupa Enisala eu m-am dus spre Cheile Dobrogei si Gura Dobrogei, apoi acasa. Ceilalti au ramas aproape de mare si au mai stat o zi. Nici eu n-am inteles initial daca ei au ramas o zi sau 2. :wink:

 

 

Dana, sa stii ca ati vazut doar "virful aisbergului"....sint foarte multe de vazut in Dobrogea, si cel mai important este ca zona n-a fost inca invadata de bizonul mioritic. Dati un semn cind mai veniti, oricum AMR-istii va asteapta cu placere, iar enduristii AMR-isti cu atit mai mult.

Eu chiar vreau sa fac o tura de 2 zile cu noapte la cort peste cateva saptamani. O sa iti trimit atunci un PM. M-ar interesa si ceva soft enduro, ca motorul nu permite mai mult.

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anunta aici pe forum sau da un PM.

Ma tenteaza si pe mine...mai ales ca am un cort nou luat anu trecut si neinaugurat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut o zi, ceilalti 2 zile. Dupa Enisala eu m-am dus spre Cheile Dobrogei si Gura Dobrogei, apoi acasa. Ceilalti au ramas aproape de mare si au mai stat o zi. Nici eu n-am inteles initial daca ei au ramas o zi sau 2. :D

 

Pai dupa cum a spus si Purghy, nu ne-am mai dat dusi de la Enisala! :lol: Ne-a placut asa de mult zona incat am hotarat sa innoptam la Sarichioi, la pensiunea Poarta Apelor iar a doua zi am dat o fuga pana la Corbu sa vedem marea.

Ne-am intors acasa sambata seara...

 

Data viitoare vreau sa exploram zona Macin (Greci), apoi sa vedem si rezervatia Dealurile Bestepe + vestigiile Cetatii Getice Piatra lui Sava + multe multe altele!

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo am aflat ca nu sunt decat 3 motociclisti in tot orasul, pasionati de viteza si am fost putin mustrati ca era bine sa fi anuntat din timp ca venim. Ii salut si le promit ca data viitoare vom fi mai respectuosi si ca vom sta mai mult .

Trei ...dar buni !anuntati-va intentia fata viitoare si nu va vom insela asteptarile ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...