Sari la conținut

Un " Long Raid" La Vara?


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Avand in vedere succesul repurtat asta vara , cand am plecat singur din Buc, am ajuns la Timisoara 4 motoare , de acolo am plecat tot 4 si toti am ajuns la Sibiu,tot la intrunirea oficiala, de unde am plecat inapoi 10 motorizati, anul asta vreau sa reeditez plimbarica, mai luga si pe un treseu mai ambitios.

Ideea e sa legam 2 intalniri din iulie-august printr-un drum de la una la alta care sa dureze 2 saptamani cu corturile pe motoare, cu mutat corturile cu ~ 50-100-150 de km pe zi sau la 2 zile...Pe sosea , drumuri de munte , drumuri de tara ,de balta , de mlastina sau de ce ne-o trece prin cap :P

Probabil e vorba de GHEORGHIENI-SIBIU sau SIBIU-ODORHEIU SECUIESC, dupa care eu as opta pentru inca o saptamana pe malul marii...plan cam " megalomanic " dar anul trecut a fost posibil :D

 

Vreau sa vad care vrea sa se bage la asa ceva , si are si timpul si resursele necesare...

Io personal cred ca o sa vin pe aceeasi JAWA, eventual cu un cauciuc de cross pe spate si pinioane de tractiune in buzunar pentru conversia in 10 minute in enduroi.Echipament full=cort ,izopren,sac de dormit,scularaie si izmene, probabil si cu pasager. :lol:

 

Astept sugestii, propuneri de traseu, de perioada, injuraturi de genul "esti nebun coane sa urci pe munte cu JAWA" :lol: si alte opinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu vreau sa ma reped ca... ala cu oistea in gard, dar eu, acum, spun ca vin. Ca si tine probabil cu pasager, caucius enduro si pinion in rucsac. Traseu... unde mergeti voi merg si eu, ca toate-s frumoase. Numai sa ne vorbim din timp sa ne corelam concediile.

 

 

Bafta maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da. man... io... nu pun problemele inainte, da... e cu problem...

in primu' rand e cam grele cu concediile... adik.... concediu doua sapt.... uite ca am acu' ca e iarna...

si in al doilea rand... de vazut prima parte din nou...

oricum, hai ca vedem cum facem, cum ne combinam sa iasa ceva... ca la o bucata de drum tot ma pot desprinde pentru o saptamana...

hai sa ne vedem cu bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar incanta si pe mine. :P ...... numai ca nu prea stiu la ce sa ma astept..... Nu am mers niciodata in grup, nu am mers asa departe de bucuresti, si nu stiu cu ce echipament sa merg (cort ..... bla bla si altele)....... si nici cam cat ar costa "chestia" asta de 2 saptamani.....

 

Axa "fii fara scame" :lol: pls si spune-mi te rog cam cat ar costa toata chestia (din experienta ta de anul trecut), si cred ca ar fi util sa spui cam cu ce sa fim echipati (cred ca e util, eu unul nu am fost niciodata cu cortul si ....... :D )

 

 

PS: Sunt pentru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament STAS (nu ISO ca mergem pe comunste):

 

Cort (cat mai mic si mai usor)

Izopren

Bani ... 2 bulioane (sa ai de unde scoate in caz de nevoie)

 

si juma de motor dupa tine. Nu se stie cand ai nevoie de o biela, piston...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca traseul va include si ceva drum forestier :lol:

 

In plus de asta se preconizeaza o tura soft enduro de 2-3 zile legata de intalnirea de la BV..adik plecvam duminica de la intalnire si ajungem cam pe marti in bucuresti, dup ace batem coclaurile prin munti oleaca :P .Unii temerari zic sa mergem la Omu, dar...nu stiu cate fiare ar rezista pana acolo :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna absolut perfect. Si eu imi aranjez sigur cu concediul sa fie in aceeasi perioada. Revizia la sange o fac sigur pana atunci si cu banii sper sa nu fie probleme.

 

 

Bafta si drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa facem un poll cu valorile bugetului pe care si le poate aloca fiecare, si in functie de voturi stabilim traseul

 

just a thought...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai da stiu o treaba! SE IA MICROBU' ASTA CEVA DE N-AI MAI POMENIT! A'pai itzi dai seama ca daca (a se citi "sigur") la un moment dat vom fi "nevoiti" sa facem o plimbare in mai toata europa, nu?

dar deja am inceput sa visez frumos si cred ca ar fi timpul sa ma duc sa ma culc ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa facem un poll cu valorile bugetului pe care si le poate aloca fiecare, si in functie de voturi stabilim traseul

 

just a thought...

deacord

si eu cred ca pentru succesul oparatiunii "plimbarica" tre sa vedem cum ne impacam sa fie cat mai bine pentru cat mai multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

ca sa va spun sincer, mie mi-ar placea mai mult o plimbare de genul bucuresti-timisoara-arad-oradea-cimitirul vesel de la sapantza-manastirile din nordul moldovei si retur prin cheile bicazului - gheorghieni - brasov.

 

nu tin neaparat sa innod doua intalniri si nu vreau ca traseul meu sa depinda de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...