Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

Stiridecluj/Citinews ca deobicei nu se informeaza inainte sa posteze "senzatii"! Luci urca dinspre manastur spre zorilor, pe banda 2, fordul deasemenea urca pe banda 1.. in dreptul spalatoriei din apropierea rompetrolului, masina a vrut sa intoarca si nu s-a asigurat cand a efectuat manevra. Luci nu a avut nicio sansa sa evite. Are ambele maini rupte (fracturi de radius/metacarpiene, trebuie operate), fractura coasta 9, fractura de mandibula cu deplasare (este in operatie acum) si un mic hematom intracranian. Conform celor de la UPU e insa inafara oricarui pericol, si se v-a recupera. Motorul era o Kawasaki Ninja, facut streetfighter. Ce a ramas, vedeti in poza atasata. Insanatosire grabnica!

 

attachicon.gifIMG_20130601_173944.jpg

Conform martorului (colega mea de birou), care a vazut accidentul in toata "splendoarea" lui, faptele au decurs asa cum au fost prezentate mai sus de catre dl Cimponeriu. Masina cobora, motociclistul urca si a intrat in el.

Sanatate maxima!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vrei sa zici ca motociclistul pe bucata aia aproape dreapta a intrat pe contrasens pana pe banda 2 si i-a rupt aluia roata spate? Sa fim seriosi, vezi ce-a zis Peti si ce a declarat si politia. Ala a vrut sa întoarcă de pe urcare pe coborâre, motociclistul i-a intrat în roata spate și l-a trimis pe contrasens, ajungand asa cum l-au văzut toți... Iar d-nul Cimponeriu nu a relatat nici un film al accidentului ci rezultatele sale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar d-nul Cimponeriu nu a relatat nici un film al accidentului ci rezultatele sale.

Asa este, m-am abtinut sa promovez scenarii, pentru ca n-am fost sigur de dinamica accidentului...

Ambele variante sunt plauzibile, chiar si la 50-60 km/h, un motor de 160 kg poate rupe lejer o roata de masina.

 

Imi pare rau de @autoSOS ca si-a dovedit din nou clasa prin comentariile de mai sus.

 

In rest, insanatosire grabnica!

Hai norock!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de @autoSOS ca si-a dovedit din nou clasa prin comentariile de mai sus.

Sandule draga,

Nu-i baga pe toti in seama! :nono:

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Azi are prima operatie, la maxilar, ii baga suruburi si placute. Apoi il muta la ortopedie unde ii opereaza ambele maini. Mai are ligamente rupte la ambele picioare, insa alea nu se vor opera.

a sa nu se mai speculeze tot felul de povesti, clarificam acum: cum a zis si Pety mai sus, vinovat (din punct de vedere legal) de producerea accidentului este soferul autoturismului care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Propun sa nu ne legam de viteze, singura sursa relativ sigura in acest caz ar fi o expertiza extrajudiciara.

Acum, cu totii stim/banuim cum functioneaza sistemul medical. Operatiile respective necesita sprijin financiar, suntem cateva persoane care vrem sa punem mana de la mana pentru a plati cele necesare, asadar cine mai vrea/poate sa ajute din acest punct de vedere, il rog sa ia legatura cu mine (0754 806 075) sau cu Oana.

 

Multumesc, va doresc o zi buna!

Editat de andrei_rusu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Azi are prima operatie, la maxilar, ii baga suruburi si placute. Apoi il muta la ortopedie unde ii opereaza ambele maini. Mai are ligamente rupte la ambele picioare, insa alea nu se vor opera.

a sa nu se mai speculeze tot felul de povesti, clarificam acum: cum a zis si Pety mai sus, vinovat (din punct de vedere legal) de producerea accidentului este soferul autoturismului care nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers. Propun sa nu ne legam de viteze, singura sursa relativ sigura in acest caz ar fi o expertiza extrajudiciara.

Acum, cu totii stim/banuim cum functioneaza sistemul medical. Operatiile respective necesita sprijin financiar, suntem cateva persoane care vrem sa punem mana de la mana pentru a plati cele necesare, asadar cine mai vrea/poate sa ajute din acest punct de vedere, il rog sa ia legatura cu mine sau cu Oana.

 

Multumesc, va doresc o zi buna!

Mersi de detalii,insanatosire completa si toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa zici ca motociclistul pe bucata aia aproape dreapta a intrat pe contrasens pana pe banda 2 si i-a rupt aluia roata spate? Sa fim seriosi, vezi ce-a zis Peti si ce a declarat si politia. Ala a vrut sa întoarcă de pe urcare pe coborâre, motociclistul i-a intrat în roata spate și l-a trimis pe contrasens, ajungand asa cum l-au văzut toți... Iar d-nul Cimponeriu nu a relatat nici un film al accidentului ci rezultatele sale.

 

... nu vreau sa spun nimic. Doar v-am relatat povestea martorului ce-a vazut accidentul in direct.

I-am citit varianta descrisa de dl Peti; raspuns: "nici vorba; fordul cobora".

 

In rest... sanatate bikerului... altceva nu am ce sa adaug.

 

Va salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ştiu, ce şi cum a văzut „martorul“ respectiv, dar inclusiv șoferul/padagerul au recunoscut atât faţă de noi la locul accidentului cât şi faţă de poliţist că a întors pe linie continuă.. case closed

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este nevoie de sprijin financiar pentru Luci . Din cate am inteles are nevoie de cel putin 600 ron pentru placa, tija si suruburi pentru operatia la mana si vreo 600 Euro pentru aparatul care trebuie sa ii fixeze maxilarul.

oricine doreste sa contribuie chiar si cu putin este binevenit.

 

banii trebuie sa ajunga la Mia Rus , sora lui Luci .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este nevoie de sprijin financiar pentru Luci . Din cate am inteles are nevoie de cel putin 600 ron pentru placa, tija si suruburi pentru operatia la mana si vreo 600 Euro pentru aparatul care trebuie sa ii fixeze maxilarul.

oricine doreste sa contribuie chiar si cu putin este binevenit.

 

banii trebuie sa ajunga la Mia Rus , sora lui Luci .

dar asigurarea celui cu masina nu acopera costurile de spitalizare? chiar nu stiu asta si deaceea intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten a avut atac cerebral la sala de forta , si medicii au pus familia sa cumpere inclusiv panza aia cu care taie craniul ca sa il opereze ca cica nu aveau ....... cu toate ca era angajat cu carte si ar trebuii sa aiba asigurare medicala , logic .

 

 

 

numa la spital sa nu ajungi .... nu dau vina pe medici ci pe sistem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar asigurarea celui cu masina nu acopera costurile de spitalizare? chiar nu stiu asta si deaceea intreb.

Acopera, insa pana sa se ajunga la recuperarea banilor de acolo mai dureaza o vreme buna. El are nevoie acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numa la spital sa nu ajungi .... nu dau vina pe medici ci pe sistem !

Pe medici nici nu prea mai ai cum sa dai vina,caci mare parte au plecat afara,iar restul s-au reprofilat(sotia mea ,de exemplu)!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten a avut atac cerebral la sala de forta , si medicii au pus familia sa cumpere inclusiv panza aia cu care taie craniul ca sa il opereze ca cica nu aveau ....... cu toate ca era angajat cu carte si ar trebuii sa aiba asigurare medicala , logic .

 

 

 

numa la spital sa nu ajungi .... nu dau vina pe medici ci pe sistem !

si care e beneficiul asigurarii cand ajungi la spital trebuie sa iti cumer absolut toi , seringi ace , manusi chirugicale si halate sterile pt medici ,m perfuzii , fase , bandaje , apa oxigenata....damn ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care e beneficiul asigurarii cand ajungi la spital trebuie sa iti cumer absolut toi , seringi ace , manusi chirugicale si halate sterile pt medici ,m perfuzii , fase , bandaje , apa oxigenata....damn ...

Cum care e beneficiul? Beneficiezi de "onoarea" de a cotiza cu niste sume de bani (consistente, din pacate) cu titlu de donatie catre statul roman...e un sentiment de-a dreptul inaltator sa poti plati de-ampu...rurea un serviciu fictiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru a nu mai plati nimic statului in numele "asigurarii medicale",ci doar sistem pay,dupa ce te-au reparat,ca la service,cu deviz,manopera,etc!Oricum,eu nu platesc nimic statului asta phutut in gurita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum care e beneficiul? Beneficiezi de "onoarea" de a cotiza cu niste sume de bani (consistente, din pacate) cu titlu de donatie catre statul roman...e un sentiment de-a dreptul inaltator sa poti plati de-ampu...rurea un serviciu fictiv.

da, cam asa e.....eu ma refeream insa la asigurarea RCA, acopera doar daunele motorului nu si daunele pe care le-ai facut omului care conducea motorul lovit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, cam asa e.....eu ma refeream insa la asigurarea RCA, acopera doar daunele motorului nu si daunele pe care le-ai facut omului care conducea motorul lovit?

polita RCA acopera tot: dauna provocata motocicletei, echipamentului, cheltuieli de spitalizare, daune morale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Limitele de despagubire sunt: in cazul vatamarilor corporale sau decesului - 5.000.000 euro, iar pentru pagube materiale - 1.000.000 euro. Sumele de despagubire se stabilesc pe cale amiabila, intre vatamat si asigurator, sau, daca nu se inteleg, se stabilesc pe cale judecatoreasca. Aici deja e nevoie de un avocat (se poate reprezenta si singur, dar nu e indicat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campania de ajutorare pt Luci continua. Din pacate situatia lui financiara nu ii permite sa-si acopere costurile operatiilor, iar asigurarea medicala de stat e ...doar o gluma.

Diseara la 8.30 - intalnire in parcarea de la Sala Sporturilor, Oana va fi acolo si va strange bani. Luni s-au strans aprox 500 ron care aproape acopera tija la mana stanga , le multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au ajutat, insa mai e nevoie de cel putin 7-800 ron pt tija/tijele de la mana dreapta (inca nu se stie o suma exacta, incheietura mainii e sfaramata).

Fac apel pe aceasta cale catre voi, motociclisti, prieteni de-ai motociclistilor,scuteristi, biciclisti, daca aveti posibilitate si bunavointa, haideti sa ajutam un om aflat in suferinta.

 

Ne vedem diseara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru a nu mai plati nimic statului in numele "asigurarii medicale",ci doar sistem pay,dupa ce te-au reparat,ca la service,cu deviz,manopera,etc!Oricum,eu nu platesc nimic statului asta phutut in gurita!

dar cand iti taie "chitanta" 4-500 ron pt un simplu consult , sau cateva zeci de mii de lei pt o operatie cum ar fi :).....chestia e ca se plateste prea putin pt asigurarea de sanatate ca nu sunt bani nici pt salariile medicilor :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campania de ajutorare pt Luci continua. Din pacate situatia lui financiara nu ii permite sa-si acopere costurile operatiilor, iar asigurarea medicala de stat e ...doar o gluma.

Diseara la 8.30 - intalnire in parcarea de la Sala Sporturilor, Oana va fi acolo si va strange bani. Luni s-au strans aprox 500 ron care aproape acopera tija la mana stanga , le multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au ajutat, insa mai e nevoie de cel putin 7-800 ron pt tija/tijele de la mana dreapta (inca nu se stie o suma exacta, incheietura mainii e sfaramata).

Fac apel pe aceasta cale catre voi, motociclisti, prieteni de-ai motociclistilor,scuteristi, biciclisti, daca aveti posibilitate si bunavointa, haideti sa ajutam un om aflat in suferinta.

 

Ne vedem diseara.

avand in vedere ca vom fi mai multi hai sa ne vedem de data asta toti la lac ( parcare Iulius la 20.00)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca vom fi mai multi hai sa ne vedem de data asta toti la lac ( parcare Iulius la 20.00)

Pai nu scrisese mai sus @andrei_rusu,la Sala Sporturilor la 20.30?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...