Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

Si in final intrebare pentru cunoscatori: Asiguratorul acopera si echipamentul de protectie sau numai motorul? Tovarasul militian sustine ca da, ca atare a trecut toate cele pe procesul verbal.

 

Da, au fost cazuri in care s-a despagubit si echipamentul. Depinde de firma de asigurari si de cata rabdare ai tu.

 

Cazurile de despagubire ale echipamentului sunt mai putine fiindca dupa accident cei mai multi s-au uitat sa vada ce s-a stricat pe motocicleta si nu s-au mai gandit ca nu mai au echipament de protectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Asiguratorul iti despagubeste absolut tot...ceasul de pe mana, telefonul din buzunar, echipament, tot !

Mie mi'au despagubit de fiecare data, asa ca nu'ti face griji.

Fie ii vei duce oferte downloadate de pe net, printate , fie ii duci proforme/ oferte de la magazine de profil.

Bafta !

 

Schumy...sa stii ca la 1290 de euro cat era costumul meu ( Dainese Laguna Seca 2010 ), am avut grija sa fie trecut in Procesul Verbal :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept mi-a murit si ceasul nautica. Polizat rau de tot fara sticla si acele rupte. Oare sa ma duc si cu el?

 

@ Galen - Daca tovarasul constatator nu vrea sa treaca echipamentul pe deviz, nu semnez procesul, sun la OPC, care este procedura?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schumy...sa stii ca la 1290 de euro cat era costumul meu ( Dainese Laguna Seca 2010 ), am avut grija sa fie trecut in Procesul Verbal :-)

 

Cand e vorba de asa ceva e cam greu sa uiti :laugh: Dar multa lume se da prin oras doar cu casca, geaca si manusi si uita de ele in caz de ceva(mai ales daca nu au fost o mica avere ca si costumul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce-i drept mi-a murit si ceasul nautica. Polizat rau de tot fara sticla si acele rupte. Oare sa ma duc si cu el?

 

@ Galen - Daca tovarasul constatator nu vrea sa treaca echipamentul pe deviz, nu semnez procesul, sun la OPC, care este procedura?

Agentul constatator al asiguratorului este OBLIGAT sa treaca in actul propriu de constatare TOT ceea ce a trecut politistul in procesul verbal. Targuiala exista doar in cazul cand se merge la constatare amiabila (fara sa se fi chemat politia) ceea ce aici nu e cazul fiind accident cu victime. Inclusiv ingrijirile medicale in urma accidentului de care vei beneficia (concediu medical, medicamente, prestatii medicale)vor fi platite de catre asigurator. Daca insa anumite daune nu au fost trecute de catre agentul de politie in propriul proces verbal, va fi asa cum am scris precedent foarte greu sau imposibil sa mai ceri despagubiri. Asiguratorul va spune ca au fost distruse in alt accident sau ca nu-ti apartin.

 

Concret daca agentul asiguratorului refuza sa treaca echipament din procesul verbal al politiei pe deviz, te adresezi OPC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi la EUROINS ia o ranga cu tine, sau spunei ca ii astepti afara cu o duba si cand ies din curte ii lovesti pe toti si nu iti dai asigurarea...pt mine numa asa au vrut sa imi dea banii..cu frumosu nu te inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca a mai patit-o unul, din pacate..pe 'barba" lui dealtfel, ca cica depasea in fata la Sora pe banda Ratuc-ului si unul cu taxi a facut stanga sa intre pe Bolyai Janos...

 

Sa speram ca nu e grav...

 

http://www.apahida.ro/stiri/social/accident-motociclist-accidentat-2012-10-21/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca io vad bine, Schumy...tu ai FJR 1300 ?!?!?! Doamne'ajuta !

Scuzati offtopicul !

 

P.S. Pune bai o poza sa murim si noi nitel de ciuda !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca io vad bine, Schumy...tu ai FJR 1300 ?!?!?! Doamne'ajuta !

Scuzati offtopicul !

 

P.S. Pune bai o poza sa murim si noi nitel de ciuda !

 

Nu mai fa offtopic ca se supara lumea. Si o sa vina si cateva poze candva...(da nu pe topic'u asta :eek: )

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bandit roshu cu nr LED ... a avut accident pe strada aurel vlaicu , m`a sunat un prieten de la fata locului sa ma intrebe daca `l stiu .

 

Era constient dar am inteles ca destul de grav , accidentul s `a produs dupa podul din marasti .... alte detalii mai are cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bandit roshu cu nr LED ... a avut accident pe strada aurel vlaicu , m`a sunat un prieten de la fata locului sa ma intrebe daca `l stiu .

 

Era constient dar am inteles ca destul de grav , accidentul s `a produs dupa podul din marasti .... alte detalii mai are cineva?

atat a aparut deocamdata in presa online. http://citynews.ro/eveniment/foto-motociclist-ranit-grav-dupa-un-accident-cartierul-clujean-marasti-1223692

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai,da' multi mai sunt!Ce dracu' se intampla?

 

Sfarsitul de sezon? Orasul s-a aglomerat de cand a reinceput invatamantul universitar, vremea s-a racit destul de brusc si asta are diverse implicatii si la orele apusului soarele orbeste destul de tare. Multa lume(inclusiv eu) vrea sa se mai bucure cat poate de motocicleta inainte de "vacanta de iarna", dar unii nu au in vedere conditiile care nu mai sunt cele din august. Daca mai adaugi la asta si condusul haotic de pe strazile noastre ai reteta spre dezastru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bandit roshu cu nr LED ... a avut accident pe strada aurel vlaicu , m`a sunat un prieten de la fata locului sa ma intrebe daca `l stiu .

 

Era constient dar am inteles ca destul de grav , accidentul s `a produs dupa podul din marasti .... alte detalii mai are cineva?

De la ora 15 am fost la urgenta, de o ora am ajuns acasa. E cumnatul meu, are 47 ani, motociclist de la 18 ani, neforumist. Masina i-a intors pe dubla continua chiar in fata. S-a trezit doar la spital pe masa de operatie. Lovit tare la umar, o coasta din dreapta rupta, pe pulpa dreapta are o cusatura de 30 cm, glezna si doua degete de la picior rupte. Ma bucur insa ca nu a avut leziuni interne, coloana rupta sau leziuni la cap. E constient si lucid acum, dar internat la ortopedie. Purta costum de protectie, manusi moto ca lumea, pantaloni moto de piele cu protectii soft si geaca textil cu protectii hard pe care chiar eu i-am facut-o cadou de ziua lui acum vreo 3 ani. Doar in picioare avea pantofi sport.

Farul mergea, viteza nu avea prea mare fiindca venea dinspre oras spre IRA si era atent la cei care intrau de sub pod dinspre benzinaria Mol inspre IRA. Raspunsul clasic: nu l-am vazut.

Eu tot spun la toata lumea, ziua circulati cu faza de drum ca nu orbiti pe nimeni, dar sunteti mai bine vazuti. Cand se lasa seara treceti pe faza de intalnire.

Insanatosire grabnica tuturor accidentatilor!

Editat de Dane_Bad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ora 15 am fost la urgenta, de o ora am ajuns acasa. E cumnatul meu, are 47 ani, motociclist de la 18 ani, neforumist. Masina i-a intors pe dubla continua chiar in fata. S-a trezit doar la spital pe masa de operatie. Lovit tare la umar, o coasta din dreapta rupta, pe pulpa dreapta are o cusatura de 30 cm, glezna si doua degete de la picior rupte. Ma bucur insa ca nu a avut leziuni interne, coloana rupta sau leziuni la cap. E constient si lucid acum, dar internat la ortopedie. Purta costum de protectie, manusi moto ca lumea, pantaloni moto de piele cu protectii soft si geaca textil cu protectii hard pe care chiar eu i-am facut-o cadou de ziua lui acum vreo 3 ani. Doar in picioare avea pantofi sport.

Farul mergea, viteza nu avea prea mare fiindca venea dinspre oras spre IRA si era atent la cei care intrau de sub pod dinspre benzinaria Mol inspre IRA. Raspunsul clasic: nu l-am vazut.

Eu tot spun la toata lumea, ziua circulati cu faza de drum ca nu orbiti pe nimeni, dar sunteti mai bine vazuti. Cand se lasa seara treceti pe faza de intalnire.

Insanatosire grabnica tuturor accidentatilor!

De la ora 15 am fost la urgenta, de o ora am ajuns acasa. E cumnatul meu, are 47 ani, motociclist de la 18 ani, neforumist. Masina i-a intors pe dubla continua chiar in fata. S-a trezit doar la spital pe masa de operatie. Lovit tare la umar, o coasta din dreapta rupta, pe pulpa dreapta are o cusatura de 30 cm, glezna si doua degete de la picior rupte. Ma bucur insa ca nu a avut leziuni interne, coloana rupta sau leziuni la cap. E constient si lucid acum, dar internat la ortopedie. Purta costum de protectie, manusi moto ca lumea, pantaloni moto de piele cu protectii soft si geaca textil cu protectii hard pe care chiar eu i-am facut-o cadou de ziua lui acum vreo 3 ani. Doar in picioare avea pantofi sport.

Farul mergea, viteza nu avea prea mare fiindca venea dinspre oras spre IRA si era atent la cei care intrau de sub pod dinspre benzinaria Mol inspre IRA. Raspunsul clasic: nu l-am vazut.

Eu tot spun la toata lumea, ziua circulati cu faza de drum ca nu orbiti pe nimeni, dar sunteti mai bine vazuti. Cand se lasa seara treceti pe faza de intalnire.

Insanatosire grabnica tuturor accidentatilor!

Sanatate cumnatului! Ochii in 4 ca-i iar plin de dementi pe sosea de cand s-a racit vremea si au inceput scolile. Din pacate trebuie sa fim mereu atenti la altii! Apoi abia la noi si la drum. Mai ales seara, pe langa faruri ok! purtati vesta sau benzi reflectorizante! Mai bine fara dreptate acasa decat cu dreptate la spital sau cimitir!

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestiuni discutabile...cine a incercat la volan sa isi imagineze cum ar fi:intersectie T viraj la dreapta.Te asiguri,si iesi in intersectie.Daca stai sa te gandesti dureaza 2-3-5 secunde.Cati dintre noi plimbam capul in stanga si in dreapta de 10 ori?Ne asiguram stanga-dreapta-stanga si cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa zic ceva, dar la cati pui de zmeu si ptita lu' Dumnezo' sunt aici pe metru patrat de banda de internet...mai bine ma bag sa trag un Counter Strike.

Insanatosire granbica accidentatilor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am primit info despre accident,o honda rosie,fostul meu motor,il cheama Laci,o masina i-a taiat calea,din ce inteleg motorul este praf,motociclistul e ok,e constient,urmeaza investigatii la spital,e la UPU,sa speram ca se va face bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si io pe acolo si am vazut plin de politie am incercat sa ocolesc ca magrabeam si nu prea amvazut mare lucru ora era 17:40

E prietenul nostru Laci, cel implicat in accidentul, dealtfel destul de grav...E la UPU la ora asta.., constient si cooperant fiind cand a fost dus de la locul accidentului cu SMURD.Un sofer a intrat de pe Campina inspre Bobalnei (catre Oser), taindu-i calea la Laci.Acolo este semn de interzicere cotirii la stanga, cu toate astea "domnul parinte", ca el e, cel din zona aia..., locuieste la cc.a 100metrii de la intersectie.Cred ca si viteza era pt. ca OPEL-ul Astra combi e destul de tare avariat frontal, iar Honda lui Laci , minim 80% distrus.

Poza cu Laci si Honda sa , ca sa stiti despre cine e vorba :

post-22318-0-49681200-1351534224_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...