Sari la conținut

Cu si despre accidente


tafu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Corect! Din cauza lui si a altora ca el ajunge intreaga comunitate moto sa fie dispretuita.

prietene nu vreau sa folosesc un limbaj vulgar pt ca respect motociclistii si comunitatea motociclistilor dar mi se pare ca esti un comunist obosit , eu sunt pilotul despre mine vorbesti , nu stiu dc iti bati tu capul pt mine ca legea ma pedepsesti pt infractiunile comise.sunt motociclist inainte sa sti tu sa te dai pe bitza iar despre mersul pe o roata si burnout mi-ar placea sa te vad si pe tine facandule dar mi se pare ca te depasesc pe tine total. abia astept sa vina vara sa ne revedem pe sosele :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nu vreau sa folosesc un limbaj vulgar pt ca respect motociclistii si comunitatea motociclistilor dar mi se pare ca esti un comunist obosit , eu sunt pilotul despre mine vorbesti , nu stiu dc iti bati tu capul pt mine ca legea ma pedepsesti pt infractiunile comise.sunt motociclist inainte sa sti tu sa te dai pe bitza iar despre mersul pe o roata si burnout mi-ar placea sa te vad si pe tine facandule dar mi se pare ca te depasesc pe tine total. abia astept sa vina vara sa ne revedem pe sosele :))

 

 

 

@thyadar buna dimineata

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Atentzie la Neatentzie ... Azi , miine incepe sezonul shi multzi dintre noi ishi vor scoate motoarele ... Uitatziva la filmul asta , unii dintre noi ar putea invatza ceva din aceste accidente , cu fratzii noshtrii de peste Prut .http://www.youtube.com/watch?v=3c8_K_wozJY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentzie la Neatentzie ... Azi , miine incepe sezonul shi multzi dintre noi ishi vor scoate motoarele ... Uitatziva la filmul asta , unii dintre noi ar putea invatza ceva din aceste accidente , cu fratzii noshtrii de peste Prut .http://www.youtube.com/watch?v=3c8_K_wozJY

Oare o mai ramas motociclisti in Rusia? :tomato:

Foarte potrivit momentul pentru atentionarea asta, bravos Jackye!. Pe masura ce vine primavara incep sa circule si "asii octogenari" blondele si toti aia care s-au dat pana acum cu troleul, adica "spaima noastra" a motociclistilor.Deasemenea ploile de primavara uda abundent soselele.

 

Pe de alta parte majoritatea motociclistilor au scos tot acum motoarele de la iernat si inca sunt amortiti ca reflexe, skil, etc. Pe de alta parte cuprinsi de adrenalina primelor iesiri(the need for speed).

 

Filmul merita vizionat pana la capat, deoarece cuprinde majoritatea situatiilor generatoare de accidente . Excluzand de aici circaraia ieftina a scuteristilor habarnisti si neandemanarea crasa a unora dintre eroii intamplarilor, multi dintre ei in mod evident, slapari sau imbibati de votca, se pot trage cateva concluzii statistice in privinta riscurilor celor mai importante:

 

1. Viteza excesiva atat pe sosele cat si in traficul urban. Mai ales in traficul urban, cei care nu pot anticipa traiectoriile tuturor celorlalti participanti la trafic sa faca bine sa sa nu depaseasca coloanele, mai ales nu pe drepta.Si cu totii sa lasam gazul la nivelul la care simtim ca mergem in siguranta.

2. Mersul pe carosabil umed sau ud se face exclusiv la viteze moderate, mai ales in conditiile cand aproape toti automobilistii au pe langa 4 roti si ABS. Aici conteaza si calitatea si starea gumelor. Cine se stie cu musca pe caciula (gume vechi, uzate sau pietrificate) sa nu scoata motorul pe ud in oras pana nu si le inlocuiesc ca risca enorm.(o treime din accidentele prezentate s-au produs pe sosea uda).

3. Atentie la mersul in grup. Veteranii trebuie sa aiba bunul simt sa mearga la nivelul de viteza compatibil cu skill-ul incepatorilor pe care i-au scos la plimbare sau in tura.Deasemenea pastrarea distantei la mersul in grup, atat fata de colegi cat si fata de autovehicole este obligatorie.

4. Atentie la intersectii, conduceti ca si cand nu ati avea nicaieri prioritate, asta va creeaza o rezerva de timp/spatiu ca sa evitati principala capcana in traficul de intersectii: automobilisti abuzivi si dotati cu 'orbul gainilor".

5. Nu in ultimul rand atentie la liniile de tramvai pe ud! Sunt tot mai multe si se derapeaza pe ele ca pe gheata. Nu se intra pe liniile de tramvai decat in frana usoara de motor si cu motorul drept. Si nu se sta in nici un caz pe ele mai mult decat strictul necesar.

6. Atentie la ultima capcana aparuta mai ales in marile orase: efectul de banda 2. In loc sa circule pe banda 1 blondele si incepatorii nu se mai dezlipesc de banda 2. Motivul e simplu, se tem sa nu fie blocati de catre cei care parcheaza sau opresc neregulamentar(eu pe astia i-asi amenda maxim!) in special taxisti si al;te categorii de nesimtiti. Din acest motiv banda 2 este intesata, iar banda 1 aproape libera dar si plina de capcane parcate, dar mai ales riscati sa va loveasca din lateral cei care s-au saturat sa se tarasca cu 30 pe banda 2 si schimba banda fara sa se asigure/semnalizeze.

bafta si bucurie in noul sezon !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nu vreau sa folosesc un limbaj vulgar pt ca respect motociclistii si comunitatea motociclistilor dar mi se pare ca esti un comunist obosit , eu sunt pilotul despre mine vorbesti , nu stiu dc iti bati tu capul pt mine ca legea ma pedepsesti pt infractiunile comise.sunt motociclist inainte sa sti tu sa te dai pe bitza iar despre mersul pe o roata si burnout mi-ar placea sa te vad si pe tine facandule dar mi se pare ca te depasesc pe tine total. abia astept sa vina vara sa ne revedem pe sosele :))

Da Rossi, ai dreptate. Ne-ai aratat tuturor ca esti un mare campion. Umil, inclin capul in fata maestiei cu care polishezi asfaltul. Continua sa ne incanti. Intre timp eu sper sa invat sa ma dau pe bicicleta ;) Editat de redippy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Rossi, ai dreptate. Ne-ai aratat tuturor ca esti un mare campion. Umil, inclin capul in fata maestiei cu care polishezi asfaltul. Continua sa ne incanti. Intre timp eu sper sa invat sa ma dau pe bicicleta ;)

...Clujul pedaleazaaaaa!Bravo Andrei,la cat e benzina te apuci de ceva economic si sanatos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motivul e simplu, se tem sa nu fie blocati de catre cei care parcheaza sau opresc neregulamentar(eu pe astia i-asi amenda maxim!) in special taxisti si al;te categorii de nesimtiti.

Salutare

In apararea taximetristilor (categorie din care fac parte) as vrea sa spun ca cele mai mari prostii si cele mai grave accidente le-am vazut la "netaximetristi". Cand injurati un taximetrist aproape sigur e din categoria celor care vin si pleaca, adica apar dintre netaximetristi, isi fac 2-3 luni de cap si apoi dispar intre netaximetristi. Va asigur ca unul care are 10-15 ani de taxi, care are familie si copii, rate la masina si casa e mult mai precaut si responsabil decat majoritatea netaximetristilor. Si daca aveti mintea limpede o sa vedeti cei mai buni si civilizati soferi printre taximetristi. Pe ceilalti (care de obicei sunt cu masini inchiriate si chiar nu-i doare de nimic) tineti-i printre voi si nu-i lasati sa ne faca de rusine. Am 11 ani de taxi (poate e cat de cat ceva, poate nu), nici un accident din vina mea, vreo 5-6 din vina altora (nu era nici unul taximetrist), evit aproape zilnic netaximetristi si bag de seama ca e mai usor sa invinuiesti oameni pe care ii poti incadra mai rapid intr-o categorie mai bine definita (cine se ia de soferii de BMW-uri negre cu xenoane ?).

Numai bine la toata lumea si conduceti (indiferent de cate roti invartiti) asteptandu-va ca cineva sa greseasca (din pacate asta e realitatea).

Editat de sambadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu categorisirea e la fel ca si in cazul motociclistilor. Lumea ne vede o adunatura de nebuni, pentru ca doar exemplele negative ies in evidenta. Cei care nu fac spectacol nu sunt bagati in seama, trec neobservati. Daca nu faci burnout, nu-i dai 14 rpm la semafor, tobe goale, nu existi....sau isi mai rupe unu` gatu` in cate o intersectie si atunci toate ziarele vor avea ceva nou. De accidente auto ne-am saturat, dar unul moto e cireasa de pe tort , spitalele pot afisa la intrare ''am primit marfa noua, organe proaspete'' :crack:

Sincer, ii tin minte doar pe taximetristii pe care i-am injurat in trafic..... :) Oare de ce ? :))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu categorisirea e la fel ca si in cazul motociclistilor. Lumea ne vede o adunatura de nebuni, pentru ca doar exemplele negative ies in evidenta. Cei care nu fac spectacol nu sunt bagati in seama, trec neobservati. Daca nu faci burnout, nu-i dai 14 rpm la semafor, tobe goale, nu existi....sau isi mai rupe unu` gatu` in cate o intersectie si atunci toate ziarele vor avea ceva nou. De accidente auto ne-am saturat, dar unul moto e cireasa de pe tort , spitalele pot afisa la intrare ''am primit marfa noua, organe proaspete'' :crack:

Sincer, ii tin minte doar pe taximetristii pe care i-am injurat in trafic..... :) Oare de ce ?

:goodposting: Perfect adevarat, similitudinea e 100%. Suntem catalogati si noi pentru faptele unei minoritati. Nu stiu daca ati remarcat, dar in majoritatea accidentelor din film motociclistii sunt de vina. ....Si nu am prea vazut chopperisti. Am pus filmul si pe fb si prima reactie (a unui nemotociclist) a fost "astia ar trebui impuscati". Asta ar trebui sa ne dea de gandit!

 

Cu taxistii in mod similar o minoritate nesimtita le strica firma la toti. Am intalnit si destui taxisti amabili, am prieteni buni taxisti, ne facem loc reciproc, ne multumim unul altuia, dar sunt si unii despre care prefer sa nu vorbesc.

Am sa dau doar 3 exemple de manevre ilegale, periculoase si mai ales total lipsite de bun simt de-ale lor care sunt moneda zilnica:

1. In Piata Liberatii aproape in fiecare dimineata (6.45) blocheaza cate unul banda 1 si daca se mai nimereste si cate un troleu, dopul e gata. Claxoane, nervi, etc. Si de ce? Ca sa stranga betivanii intarziati de pe la cluburile din centru. Parcarea din fata Dieselului e goala la ora aia, dar e prea complicat pentru ei sa traga inca 5 metri acolo si sa-i puna pe puturosii aia care vin din Piata Muzeului sa-si miste fizicul inca 10 metri peste trecerea de pietoni? Apoi mai departe pe Memo si pe Motilor, aceeasi poveste. In primul rand din cauza lor a aparut "sindromul " benzii 1 pentru ca dupa ei se iau si altii.N-asi zice nimic daca ar opri doar cand banda 2 e libera, dar nu le pasa. Sunt destule stradute unde ar putea sa-si debarce clientii, dar vb aia ....concurenta nu doarme.Solutia? LEGEA! SI MAI ALES APLICAREA EI in aceste cazuri. Nu sunt absurd, facem si noi diverse 'smecherii" in trafic, ideea e sa o comiti cu bun simt si unde se poate, sa nu deranjezi pe altii..... Fiecare cu drumul lui! si in pace!

 

2. Intratul cu spatele in stand. De nenumarate ori era sa fiu pocnit de astia cand dau sa fac dreapta de pe Pata pe General Mosoiu (fosta Dostoewski), ca nu se asigura macar SE GRABESC si nu le pasa.

 

3. La "clasa "dumnealor considera ca nu mai sunt nevoiti sa semnalizeze cand schimba banda sau chiar directia. Asta e cea mai periculoasa incalcare a legii de-a lor si de aia fac distinctie fata de altii cand merg in spatele unui taxist sau am taxisti in jurul meu.

Ar mai fi multe, faptul ca isi "varsa" uneori clientii in mijlocul strazii in plina coloana si aia normal nu stiu sa se asigure si te poti trezi cu o portiera deschisa brusc in fata ta.Sau faptul ca circula cu viteza redusa si fac coloana in spate chiorandu-se dupa potentiali clienti fara sa semnalizeze ca trag langa bordura si in secunda 2 te poti trezi ca "o calca " si-ti taie fata (tot fara semnale prealabile) daca incerci sa-i depasesti.

In ierarhia mea sunt pe locul 2 ca periculozitate imediat (dupa "blondele" cu oglinzile pliate).

Si mai ales cred ca nu e nimic de facut altfel decat APLICAREA LEGII, pentru ca din cauza concurentei si aia de treaba se iau dupa cei nehaliti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca e ultima data cand fac referire la taximetristi. Majoritatea care isi fac de cap sunt cei cu masini inchiriate pe care nu-i intereseaza de acte (au doar atestat, restul e treaba proprietarului masinii), de impozit, cotizatie dispecerat etc. Tot ce-i intereseaza e sa-si scoata chiria, combustibilul si sa ramana si ei cu ceva.Credeti ca celor mai cu capul pe umeri, chiar daca facem parte din aceeasi categorie ne plac specimenele astea? Dar ca sa imi vars si eu nervii putin, cand s-a introdus limitarea taxiurilor (nr acelea de pe usa spate) au fost destui cu masini personale care nu au mai primit autorizatie pe cand unii smecheri au primit si cate au vrut. Asa ca si preamaritii nostrii conducatori au o mare contributie la cresterea subjugarii si implicit a prostiilor pe care "trebuie" sa le faca.

Numai bine la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca e ultima data cand fac referire la taximetristi. Majoritatea care isi fac de cap sunt cei cu masini inchiriate pe care nu-i intereseaza de acte (au doar atestat, restul e treaba proprietarului masinii), de impozit, cotizatie dispecerat etc. Tot ce-i intereseaza e sa-si scoata chiria, combustibilul si sa ramana si ei cu ceva.Credeti ca celor mai cu capul pe umeri, chiar daca facem parte din aceeasi categorie ne plac specimenele astea? Dar ca sa imi vars si eu nervii putin, cand s-a introdus limitarea taxiurilor (nr acelea de pe usa spate) au fost destui cu masini personale care nu au mai primit autorizatie pe cand unii smecheri au primit si cate au vrut. Asa ca si preamaritii nostrii conducatori au o mare contributie la cresterea subjugarii si implicit a prostiilor pe care "trebuie" sa le faca.

Numai bine la toata lumea.

data viitoare cand mai am o altercatie cu vreun taximetrist, o sa il intreb frumos daca lucreaza pe chirie si daca mai are rate la casa.taximetristii ne vad pe noi, motociclistii, intr-o singura oala...exact asa ii vad si eu pe toti taximetristii...intr-o singura oala. da, accidente se intampla si nimeni nu si le doreste, dar cand iti intoarce un taximetrist in fata si apoi rade si tot el te injura...pai sa nu ii bagi mortu in casa lui luata in rate?? nah, eu sincer nu iert nici un taximetrist si absolut nu las nici un taximetrist sa iasa sau sa treaca in fata mea in trafic. exact asa suntem si noi vazuti de taximetristii mancatori de seminte si frecat menta in standuri....noi, motociclistii care nu avem rabdare si tot drumul ii a nostru. le transmit pe aceasta cale tuturor taximetristilor ca tot drumu ii cumparat de tata si am dreptul sa fac ce vreau pe el ca ii drumul meu si oricum asta faceti si voi....chiar numai ce vreti, ca nu aveti nici o regula de bun simt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

data viitoare cand mai am o altercatie cu vreun taximetrist, o sa il intreb frumos daca lucreaza pe chirie si daca mai are rate la casa.taximetristii ne vad pe noi, motociclistii, intr-o singura oala...exact asa ii vad si eu pe toti taximetristii...intr-o singura oala. da, accidente se intampla si nimeni nu si le doreste, dar cand iti intoarce un taximetrist in fata si apoi rade si tot el te injura...pai sa nu ii bagi mortu in casa lui luata in rate?? nah, eu sincer nu iert nici un taximetrist si absolut nu las nici un taximetrist sa iasa sau sa treaca in fata mea in trafic. exact asa suntem si noi vazuti de taximetristii mancatori de seminte si frecat menta in standuri....noi, motociclistii care nu avem rabdare si tot drumul ii a nostru. le transmit pe aceasta cale tuturor taximetristilor ca tot drumu ii cumparat de tata si am dreptul sa fac ce vreau pe el ca ii drumul meu si oricum asta faceti si voi....chiar numai ce vreti, ca nu aveti nici o regula de bun simt

Eu propun ca taximetristi "neprofesionisti"(cei cu chirie,part-time,etc-deci nu cei vechi de-o viata,adica "profesionisti")sa-si faca si sa-si puna sticker-e autocolante cu specificatia aferenta,ca sa stim sa-i deosebim si sa-i respectam! :crack:

 

Educatia in trafic respectiv inteligenta, respectul acordat celorlalti, respectarea legii si conduita preventiva sunt niste ''caracteristici'' sau niste atribute ale nivelului de educatie impreuna cu ''cei 7 ani de acasa''

Normal ca exista exceptii si printre astia, dar in mare accidentele au de aface cu educatia oameniilor. Educatie scazuta, multe accidente si trafic haotic (romania, rusia, turcia), educatia ridicata, putine accidente, trafic placut (in principiu vestul europei). Deobicei printre taximetrisit si soferi de duba/tir/autobuze etc. sunt multi oameni fara educatie, care avand complexul de inferioritate in societate incearca sa demonstreze in trafic ca is peste restu (ca numa acolo au ocazia sa o faca). A nu se intelege prost ceea ce spun, oameni needucati is multi tare in tara asta iar asta se vede in trafic...iar daca acesti oameni au ca meserie condusul unui autovehicol, timpul in care isi demonstreaza talentul este mult mai lung implicit si incalcarile legii, injuraturi etc. is mai frecvente.

 

La fel si cu motociclistii, pana la urma si noi suntem oameni.

Toti "greseste" Cuki draga,ca oameni "este" toti...

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatos mod de gandire. Ma duce cu gandul la categoria jalnicilor indiferent ca e vorba de locul de munca,trafic,comportament in supermarketuri etc

da, asa e. Jalnic e un cuvant chiar prea frumos.....pt taximetristi.... :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul "cu si despre accidente" nu s-a inchis. A fost doar suspendat temporar pentru a demasca o clona. Acest forum apartine motociclistilor, nu flamerilor si celor obositi si plictisiti de viata si pusi sa-i blocheze si pe ceilalti. A fost deschis de catre Dan Cata un topic unde va puteti manifesta (in mod decent va rog) nemultumirile relativ la moderare. /index.php?/topic/692159-transparenta-cine-si-de-ce-e-pedepsit/

Se vor lua masurile de moderare impuse. Clonele si userul care le-a creeat vor lua ban definitiv. Deasemena vor lua ban automat deandata ce vor incerca sa continue in aceeasi nota (clone, alt user propriu sau "prieten"). Topicul " suparare mare" ramane vizibil 24 de ore pentru ca toata lumea sa-si formeze o parere obiectiva asupra motivelor moderarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFFTOPIC :offtopic:

 

Topicul a fost suspendat si redeschis, transparenta obliga la o explicatie, am dat-o. Va rog manifestati respect fata de colegul vostru Tafu care a deschis acest topic. Pentru regrete si commenturi aveti la dispozitie, va repet topicul dedicat deschis in acest sens: /index.php?/topic/692159-transparenta-cine-si-de-ce-e-pedepsit/ . Si puteti normal sa deschideti in conditiile regulamentului si cu respectarea lui ulterioara ce topicuri doriti, inclusiv RIP yzulyka. Comentariile off topic vor fi sterse.

 

am fost sigur ca dispare yzu... :lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Acum am aflat de la careva de la upu cum ca ar fi fost in cluj aseara un accident moto , nu stiu motoru stiu doar ca tipu avea un costum Alpine Stars alb cu negru cu cocoasha si cum ca ar fi murit spre dimienata dupa ce l`au tinut aparatele in viata ... stie careva ceva detalii mai exacte ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...