Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

cine mai sta in dubii si are intrebari poate sa rasfioasca topicul asta ptr mai multe informatii in legatura cu CB-ul

 

http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=344018

 

Salutari ,si daca mai aveti intrebari nu ezitati sa le puneti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana la urma s-a "mobilizat" cineva sa faca din topicul asta un tutorial pentru CB Radio pe moto/auto? Ca am ramas cam nelamurit ce trebuie, cum merge, daca se aude, ce iti trebe in casca ca sa poti auzi/vorbi fara sa scoti casca sau sa te opresti, etc.

 

Am sa incerc eu, desi nu am motocicleta, ci doar conserva. Baietii care au fost anul trecut la Dimbovicioara au vazut "instalatia" mea: Alan 42 + antena Midland S9.

Observatiile mele:

- pentru motocicleta cred ca ar trebui o statie water-proof sau ceva de genul asta, dar eu nu am vazut nici una. Se poate improviza dintr-un Alan 42 (sau alta portabila) ascuns sub echipament, dar nu stiu daca statia asta are functie vox (activarea automata e emisiei prin voce)

- pentru motociclete trebuie o antena care sa stie sa functioneze fara plan de masa (la conserve, de regula asta e plafonul). Motocicletele de politie parca au antenele in spate, nu mai tin minte exact, insa cred ca ar fi bine ca antena sa fie montata cit mai departe de injectia motorului (if any), ca sa nu interfereze.

- lungimea antenei conteaza, cu cit mai lunga cu atit mai bine. Lungimile uzuale au intre 1 si 2 m, de regula pe la 1.5m Nu va luati antene minune de 30 cm ca nu vor da randament. In CB size does matters.

- alimentarea: in emisie o statie CB de 4W (puterea maxima legala) consuma in jur de 1A. Poate fi important in cazul in care sint multi consumatori pe motor.

 

Hope this helps :friends:

 

Later edit: daca mai aveti intrebari puteti da PM, eu intru mai rar pe aici.

Editat de auto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asta e parerea mea despre cei care in general doar CER si nu cauta

exista google unde la un singur cuvant iti deschide zeci de pagini

 

e f imp sa si vrei sa cauti

 

m.am saturat de "cersatori" la propriu cat si la figurat

 

una este sa vina omul sa zica

 

---am o problema cu asta sau hai sa ne vedem sa GANDIM cum putem face mai bine

 

si alta

 

--- hai baieti sariti cu informatiile sa iau si eu ce e mai bun , mai ieftin

 

fiecare lucru necesita munca fizica si intelectuala

 

INFORMATIA SE PLATESTE

 

- cauti pe net................ timp, abonament net etc

- discuti cu cineva......... timp, bani de transport etc

 

orice pui pe moto are un gram din tine si imaginatia ta /buna sau proasta

 

dar TOTI VREM MOKA

 

"asteapta un raspuns"

mai era unul care zice uite asta e nr meu suna.ma sa.mi zici si mei cum ai facut cu "aia"

 

nu vrea oare sa i.o si duc la nas?

si sa arate si de firma

 

Ai indurat cam multe la viata ta si asta se vede din aceasta atitudine. Pacat pentru tine!

Oricum daca ai vreodata nevoie de ajutor nu ezita sa ni-l ceri. Nu-ti vom da indicatii voalate ci vom sari sa te ajutam. Ca de aia suntem aici, nu?

Si da, ajutorul se ofera nu se cumpara. Deocamdata...

Poate nu ai inteles rostul forumului asta, inca. Dar nu e tarziu. Aici totul e la "liber". Chestiile cu "plata" sunt in alta parte.

Si inca un da, la cateva posturi mai incolo cineva a inteles unsor ceea ce pentru tine pare o jignire.

Viata e nedreapta cateodata!

Multumim oricum de ajutor.

Drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai indurat cam multe la viata ta si asta se vede din aceasta atitudine. Pacat pentru tine!

Oricum daca ai vreodata nevoie de ajutor nu ezita sa ni-l ceri. Nu-ti vom da indicatii voalate ci vom sari sa te ajutam. Ca de aia suntem aici, nu?

Si da, ajutorul se ofera nu se cumpara. Deocamdata...

Poate nu ai inteles rostul forumului asta, inca. Dar nu e tarziu. Aici totul e la "liber". Chestiile cu "plata" sunt in alta parte.

Si inca un da, la cateva posturi mai incolo cineva a inteles unsor ceea ce pentru tine pare o jignire.

Viata e nedreapta cateodata!

Multumim oricum de ajutor.

Drum uscat!

 

merci

o sa te caut cand voi avea nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi faci concurenta ??Tocmai mi-am luat antena pt moto ALAN pc 6 sa vina caldura si ma apuc sa le montez !! :ok: :cheers:

 

 

eu pe masina am statie de 3 ani. si am facut o combinatie si mi-am luat una portabila. acum a vad unde pun antena. ;) cred ca de scaritza spate legata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor eu am 4 statii marca top-com cu raza de 9km(drumdeschis) si merg pe 470mhz. pot spune ca e o feerie intrucit iarna asta am mers de cateva ori la munte cu conservele si distractia a fost inceputa din bucuresti. deja toti amicii din gasca au inclus in plan sa isi achizitioneze asa ceva. dar nu pe 27mhz care intradevar are bataie si auditie mai buna dar necesita si antene f f lungi. bineinteles cu ajutorul mufelor existente pe statii sepot face adaptari pt casca si au si posibilitatea activari vocal(functia VOX).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnilor eu am 4 statii marca top-com cu raza de 9km(drumdeschis) si merg pe 470mhz. pot spune ca e o feerie intrucit iarna asta am mers de cateva ori la munte cu conservele si distractia a fost inceputa din bucuresti. deja toti amicii din gasca au inclus in plan sa isi achizitioneze asa ceva. dar nu pe 27mhz care intradevar are bataie si auditie mai buna dar necesita si antene f f lungi. bineinteles cu ajutorul mufelor existente pe statii sepot face adaptari pt casca si au si posibilitatea activari vocal(functia VOX).

SCUZE . 446MHZ ASA CUM AM SCRIS TOT AICI LA PAG 29

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca subiectul a fost dezbatut anterior, recunosc ca nu am citit tot threadul... eram curios daca stie cineva frecventele politiei rutiere din banda de 2m si eventual 70cm? (VHF/UHF) ?

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva frecvente bune la drum:

- 163.435 Mhz - Politia Autostrazii A1

- intre 162-163 Mhz, dati-i scanare cu pas de 5 - Politia DN1.

 

In Bucuresti stati intre 160-163 Mhz daca vreti sa fiti la curent cu tot ce se intampla :cheers:

Sau daca vreti sa va amuzati si sa stiti pe cine mai urmaresc cei de la CanCan, 152.270 Mhz :ok:

 

 

De asemenea, o lista de frecvente preluata de pe un alt forum

146.81000 Auto1

154.82500 Amatori1

154.83000 Amatori2

155.17000 Taxi1

155.51500 Taxi2

155.66500 Taxi3

155.98000 Taxi4

162.720 - Politia Rutiera

162.85000 Politia Rutiera

171.83750 Taxi5

171.91250 Taxi6

171.98750 Taxi Meridian

172.01250 Taxi7

172.06250 Taxi8

172.16250 Taxi9

172.22500 Politia

173.15000 Taxi10

173.33750 Taxi Cobalcescu

 

Daca vrei fix frecventele SMURD, Pompieri, Jandarmerie, Comunitari, etc. cauta-ma pe YM seara, cand sunt acasa si le iau direct din statie. Dar daca stai in scanare le gasesti si tu simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei fix frecventele SMURD, Pompieri, Jandarmerie, Comunitari, etc. cauta-ma pe YM seara, cand sunt acasa si le iau direct din statie. Dar daca stai in scanare le gasesti si tu simplu.

 

Multumesc,

 

Repet insa, ma intereseaza DOAR frecventele politiei rutiere. Sigur sunt organizate cumva canalele pe care lucreaza... poate ca ne ajuta cineva din "interior"?...

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,

 

Repet insa, ma intereseaza DOAR frecventele politiei rutiere. Sigur sunt organizate cumva canalele pe care lucreaza... poate ca ne ajuta cineva din "interior"?...

 

 

Ride Safe!

 

 

cica ar fi codate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica ar fi codate...

 

 

la rutiera inca nu s-a trecut pe digital dar cat de curand o sa se implementeze si la ei sistemul si nu o sa mai poata fi ascultati de oricine le stie frecventa :lol:

 

statiile in 446 sunt bune de folosit in grupuri compacte pe distante scurte... in 27 e bine sa ai daca vrei sa auzi cotcodacitul tiristilor si sa afli eventuale obstacole sau starea drumului/radare etc iar cu antena nu e problema chiar daca e ea lunga, de exemplu se poate adapta un suport de antena de pus pe oglinda foarte usor daca ai la motor o bara in spate la porbagaj sau pe un topcase totul tine de inventivitate si materialele disponibile :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la rutiera inca nu s-a trecut pe digital dar cat de curand o sa se implementeze si la ei sistemul si nu o sa mai poata fi ascultati de oricine le stie frecventa :lol:

 

 

Mai dureaza oleaca... pana atunci chiar nu stie nimeni alocarea frecventelor/canale ale PR?

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa indelungi amanari am reusit sa adaptez pe moto o statie President Harry 2 cu schelch automat :wink: ,antena este President Alaska!!

Azi am montat-o nu am reusit sa o probez inca,dar poimaine cand merg la job fac o proba cu Tir-istii de pe centura ! :wink: sper sa mearga macar 2-3 km si sa-si dovedeasca in timp utilitatea.

Statia am bagat-o intr-o geanta de rezervor cu magnet,alta posibilitate nu am gasit .

post-15897-1240234525_thumb.jpgpost-15897-1240234535_thumb.jpgpost-15897-1240234559_thumb.jpgpost-15897-1240234579_thumb.jpgpost-15897-1240234598_thumb.jpg

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand merg la job fac o proba cu Tir-istii de pe centura ! :wink: sper sa mearga macar 2-3 km si sa-si dovedeasca in timp utilitatea.

Azi am facut proba cu un coleg care are o statie buna,President Jakson 2 de 30 W si am vb la 5-6 km in linie dreapta. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate e greu de adaptat pe moto. Eu am una portabila care e mai mica insa nu vad ce fac ci ea cd ploua ...

Ce fal de statie portabila ai ??

Cand ploua si eu iau GPS-ul si il bag in buzunar sau in topcase.

Ieri am constatat ca statia pusa in tahk-bag pe rezervor la mine imi cam zgarie vopseaua din cauza firelor asa ca am decis sa o mut in top-case-ul din spate(va fi ferita si de ploaie) si sa incerc sa prelungesc firul de la microfon si sa-i pun un difuzor extern pe la ghidon.

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Dupa indelungi amanari am reusit sa adaptez pe moto o statie President Harry 2 cu schelch automat :moto: ,antena este President Alaska!!

Azi am montat-o nu am reusit sa o probez inca,dar poimaine cand merg la job fac o proba cu Tir-istii de pe centura ! :wacko: sper sa mearga macar 2-3 km si sa-si dovedeasca in timp utilitatea.

Statia am bagat-o intr-o geanta de rezervor cu magnet,alta posibilitate nu am gasit .

post-15897-1240234525_thumb.jpgpost-15897-1240234535_thumb.jpgpost-15897-1240234559_thumb.jpgpost-15897-1240234579_thumb.jpgpost-15897-1240234598_thumb.jpg

 

 

Salut! uite acceasi chestie cu statia cb si antena ma gandeam sa o fac si eu, din fericire si financiar vorbind imi pot pune planul in actiune. spune-mi te rog daca ai reusit sa calibrezi bine antena, pe canalul 1 si 40 ai SWR de 1? si inca o intrebare, ai legat statia direct la baterie? eu am priza de 12v auto montata de mine :wacko: pentru GPS sau tel mobil. da-mi te rog mai multe detalii despre montaj. mebtionez ca optez pentru aceasi antena(cica e buna). toate cele bune! astept vesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! uite acceasi chestie cu statia cb si antena ma gandeam sa o fac si eu, din fericire si financiar vorbind imi pot pune planul in actiune. spune-mi te rog daca ai reusit sa calibrezi bine antena, pe canalul 1 si 40 ai SWR de 1? si inca o intrebare, ai legat statia direct la baterie? eu am priza de 12v auto montata de mine :moto: pentru GPS sau tel mobil. da-mi te rog mai multe detalii despre montaj. mebtionez ca optez pentru aceasi antena(cica e buna). toate cele bune! astept vesti!

Nu am calibrat-o deloc pt ca teoretic am inteles ca este aproape imposibil,deoarece pe moto pot fi una sau doua pers+multe alte chestii pe care mi le-a explicat cineva.

Am legat statia direct la baterie,dar de firul respectiv mai sunt legate det de radar si GPS-ul,dar consumul lor este mic.

 

Eu am facut proba cu un coleg care are statie si merge vreo 6-7 km,e suficient.

 

Am fost plecat acu de 1 Mai spre Iasi cu statia montata in topcase(in geanta cu magnet nu merge pt ca zgarie rezervorul) dar nu am folosit-o decat cand eram pe loc,dar oricum ma ajutat !!

Am luat de la user-ul BeerBelly ce imi terebuie ca sa prelungesc firul de la microfon (mufe+cablu)in asa fel sa ajunga pana la ghidon in paralel vreau sa instalez si un difuzor extern tot la ghidon si sa las statia pe schuelch automat,sa micsorez viteza,sa intreb si sa plec mai departe.

Suna cam complicat dar nu este,oricum folosirea unei statii CB pe moto este mult mai greu decat cand este montata pe masina.

Cand va fi gata voi pune poze !!post-15897-1241634028_thumb.jpg

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca swr 1 e swr se poate atinge da tre sa ai mana finutza cand tai din spic ...

 

daca vreti verificari si calibrat de antene se poate face tot la je cu aparate profi :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am calibrat-o deloc pt ca teoretic am inteles ca este aproape imposibil,deoarece pe moto pot fi una sau doua pers+multe alte chestii pe care mi le-a explicat cineva.

Am legat statia direct la baterie,dar de firul respectiv mai sunt legate det de radar si GPS-ul,dar consumul lor este mic.

 

Eu am facut proba cu un coleg care are statie si merge vreo 6-7 km,e suficient.

 

Am fost plecat acu de 1 Mai spre Iasi cu statia montata in topcase(in geanta cu magnet nu merge pt ca zgarie rezervorul) dar nu am folosit-o decat cand eram pe loc,dar oricum ma ajutat !!

Am luat de la user-ul BeerBelly ce imi terebuie ca sa prelungesc firul de la microfon (mufe+cablu)in asa fel sa ajunga pana la ghidon in paralel vreau sa instalez si un difuzor extern tot la ghidon si sa las statia pe schuelch automat,sa micsorez viteza,sa intreb si sa plec mai departe.

Suna cam complicat dar nu este,oricum folosirea unei statii CB pe moto este mult mai greu decat cand este montata pe masina.

Cand va fi gata voi pune poze !!post-15897-1241634028_thumb.jpg

 

Bun, merci mult pentru raspunsuri, dupa ce o sa montez statia si antena o sa incerc sa le calibrez poate iese ceva daca nu, asta e! oricum 6 km e destul! :moto: o sa pun niste poze dupa montaj, poate e cineva interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SWR 1 nu o sa atingi nici daca stai in cap. Dar 1.2-1.4 poti avea si folosi linistit. Pe moto antena CB are o pozitie dezavantajoasa, 6km e o distanta foarte buna cu cei 4W legal.

 

In alta ordine de idei m-am tot sucit cum se poate elimina firul de la casca, si am gasit asa ceva(inca destul de scump, pt inceput)

http://buy.mikado.ro/product_info.php?products_id=3211

 

Linkul e doar orientativ pt produs. Oare ar fi bun pt a fi folosit/modificat pe post de all-in one? Nu am asa ceva, nu stiu exact daca face exact ce scrie.

 

Eu inteleg asa:

E un device alim la 12V la care conectezi inputuri audio pe fir - muzica, iesirea audio de la statia CB

mai conectezi in-out telefonul mobil

Are o casca bluetooth pe care vorbesti la mobil

Ce a intrat pe audio in este emis in FM.

 

Poate are cineva ceva similar si lamureste urmatoarele aspecte: casca bluetooth e DOAR pt mobil? Sau poti asculta si muzica in ea? Caz in care CB-ul merge macar ascultat in casca fara probleme.

 

Acum eu vad ca scrie si de un DSP cu noise reduction pe casca, daca s-ar putea folosi casca si in sensul de emisie la CB, aia ar fi ceva.

 

 

Varianta barbara e un emitator FM mai simplu si mai ieftin, fara bluetooth si fite, doar cu audio in, si bagat in casca un radio FM miniatura langa ureche si asculti canalul CB retransmis in FM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...