Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

prima mea iesire in trafic cu banditu, fac dreapta, deschid gazu si-mi fuge curu juma de banda. cauciucuri de ebonita. problema tehnica cu motoru, nu am cazut.

 

e posibil sa'ti fi fugit de poponeata k esti prea usor, cum mai mi'se intampla mine... ori, ai bagat mana in gaz cand erai putin aiurea pe pozitie... :) bine k nu ai cazut :P Asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema era a ta. Motorul nu îÂşi Âştie schimba singur gumele. Nu e greu să citeÂşti un DOT.

 

erau comandate gumele noi, eu incercam sa dau un exemplu de problema tehnica cu mobra care nu s-a terminat cu cazut. citisem dotu de cand am luat mobra. 2007, proprietaru insista ca sunt inca bune, mai merg un sezon lejer cu ele.

ironia face ca deja am cam terminat o pereche sezonul asta, si el luase mobra in 2008 cu alea si a tinut-o inca 4 ani..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1...dar toti acesti oameni care se dau mari experti chiar ii rog sa imi lase un nr de telefon sa ii sun sa ma invete si pe mine ca sunt mai incepator

 

2.trebuie doar sa ne ardem unul pe celalt in loc sa ne ajutam intre noi cu tot felul de sfaturi

 

3.eram catalogat in aceeasi oala cu tiganii din rahova care merg cu ele neinmatriculate :) si cu ce folos ?

 

4..intotdeauna am fost pe principiul " fapte nu vorbe " esti tare pe motor ? vino si suna-ma sa ma mai inveti si pe mine cate ceva :)

 

5...imi place modestia si intotdeauna mi-au placut oamenii care vorbesc frumos..

 

6...chiar va rog daca credeti ca ma puteti invata ceva pe motor va rog sa ne vedem :)

 

Deci hai sa iti "servesc " cateva vorbe civilizate si pertinente, toate prin prisma celor x pagini de pana acum , si cele vorbite de restul , si cele scrise de mine si de tine.

1.-fiind incepator sau avansat sau expert, nu trebuie sa astepti sa te sune nimeni sa te invete din experienta lui.Ai minte si esti constient ca mereu ai de invatat, te duci frumos cu mobra la cursuri, faci scoala de pilotaj, te dai pe Amkart in mediu controlat,fara trafic ,unde poti sa iti testezi anumite skilluri.NU ASTEPTA SA VINA CINEVA SA TE INVETE.

Daca ai fi partenerul meu de drum pe o iesire si as stii ca esti incepator, da, te-as ajuta cu anumite sfaturi,ti-as face un mic instructaj despre regula mersului in grup si alte chestii.Dar altfel nu te astepta sa iti citesc eu cursuri de condus motocicleta, sa ma uit in locul tau la lectii de pilotaj sau sa conduc in locul tau pentru a exersa.

2.-nu trebuie sa ne ardem, daca e sa o facem o facem la modul sportiv, cand mai dam ochii pe cate un circuit.Mai rar, foarte rar...Intre noi ne ajutam cu sfaturi , ca dovada ca 75% din paginile anterioare contin sfaturi , DAR DEGEABA.

3.-exact cum te cataloga lumea cu toate ca mergeai legal , asa o sa fii catalogat si daca afirmi ca ai mers fara permis.Valabil si pentru cei 2 colegi care ziceau ca au condus sau conduc fara permis.Pentru ei, in caz ca se intampla, pun un trandafir la sectiunea accidente si cam atat.

4.-"suna-ma sa ma inveti cate ceva"...zi-mi sincer de cate ori ai vizionat Twist of the Wirst,Cornering Bible,cursurile de pe youtube de la MCM, de cate ori ai fost curios ce contine un curs de condus motocicleta (nu rahatul de scoala pentru permis, unde inveti foarte putin) ????????Cate ore ai petrecut exersand o franare, o pozitie corecta pe motor, o abordare corecta a unui viraj sau o conducere pe timp de ploaie???????Cand le vei fi facut pe toate astea, lasa-mi numarul si daca o sa am drum , iti promit ca vin sa parcurgem impreuna niste kilometrii,in care o sa iti mai explic si altele...

5.-asta cu vorbitul frumos e valabila si pentru tine, intoarce-te cu cateva pagini in urma...

6.-ai tot repetat si la punctul asta ti-am raspuns de 2 ori mai sus.

 

Mentionez ca cele postate aici sunt valabile si pentru initiatorul topicului (nu e imposibil pe R1,daca indeplinesti conditiile legale,insa e incomensurabil de greu), cat si pentru tine , cat si pentru colegul vostru (al meu nu il consider din moment ce gandeste si conduce asa) crenw...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, stop joc. mai mult decat a scris cry_ss nu mai e nimic de adaugat. a prins si problema de atitudine si de exprimare. nimic nu te invata mai multe decat motocicleta pe care mergi iar R1 ma tem ca nu are timp de incepatori si gafele lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

Intentia mea nu a fost sa va jignesc sau sa va scriu in nas sau iritant sau etc ce au mai zis uni pe aici, important este ca vreau sa-mi iau respectiva motocicleta, uni dintre voi ati fost foarte rautaciosi, nu stiu de ce, rip and other shits, nu conteaza sa zicem ca nu v-am luat in seama, o sa ma uit la ce mi-a recomandat cry_ss deja am facut asta, o sa caut varianta dvd full, o sa merg sa fac si scoala pentru a ca sa fie totul in regula,

 

vreau sa va mai spun ca nu am nimic nici cu motoretele sv, hornet etc fiecare merge pe ce se simte bine si ii place :unsure:

 

 

ar fi ok sa mai ramana topicul deschis sa mai schimbam cate o parere si fara rautati si jigniri de o parte si de alta.

 

 

Multumesc :moto:

 

La ce ar trebui sa ma uit atunci cand il cumpar ? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai ales poligon / scoala? Sa eviti betoanele de la ilioara, desi e bun pt calit.

Cand ai permisul, echipamentul, banii de motor (asta e ordinea) ar tb sa faci un topic de genul asta.

In rest nu ai facut decat sa enervezi lumea.

Daca continui s-o arzi fara permis, ce sa zic.. sa n-ai parte de evenimente si mai bine s-ar inchide topicul pentru ca lumea s-a agitat degeaba sa-ti explice unele lucruri (s-a scris prea mult, cativa merita tot respectul). Eu nu mai postez aici ca a devenit inutil.

 

O seara placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai ales poligon / scoala? Sa eviti betoanele de la ilioara, desi e bun pt calit.

Cand ai permisul, echipamentul, banii de motor (asta e ordinea) ar tb sa faci un topic de genul asta.

In rest nu ai facut decat sa enervezi lumea.

Daca continui s-o arzi fara permis, ce sa zic.. sa n-ai parte de evenimente si mai bine s-ar inchide topicul pentru ca lumea s-a agitat degeaba sa-ti explice unele lucruri (s-a scris prea mult, cativa merita tot respectul). Eu nu mai postez aici ca a devenit inutil.

 

O seara placuta.

 

sau agitat aia care abia au permis de 2-3 luni si dau sfaturi despre r1 si se lauda ca bat ei ss-uri pe cheia =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 de kile si 1.60, ajungi cu ambele talpi jos la r1? :blink:

Mai bine te-ai pune bine si-ai manca, ca nici la 100 km/h nu te vad infipt in saua motoretei.

Editat de Biraid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 de kile si 1.60, ajungi cu ambele talpi jos la r1? :blink:

Mai bine te-ai pune bine si-ai manca, ca nici la 100 km/h nu te vad infipt in saua motoretei.

 

Nu stiu ce inaltime am exact, am aproximat, si da am mai slabit 55kg gen o sa ma ingras eu in iarna asta ca porcu :))):friends:

 

p.s. am mai vazut "rideri" mici pe mobre ss gen gsx-r de peste 600cc si pareau fericiti :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p.s. am mai vazut "rideri" mici pe mobre ss gen gsx-r de peste 600cc si pareau fericiti :rolleyes:

 

 

Da, sunt fericiti, pana in momentul cand iti taie unu calea si te obliga sa opresti brusc tocmai in dreptul unui gropan, atunci e momentul fericit cand dai sa pui piciorul jos si nu atingi nimic si tot cauti si motocicleta tot se inclina si pana la urma cazi ca bolovanul in ditamai intersectia cu zeci si zeci de persoane si masini prin imprejur, oameni in statiile de autobuz etc etc. (chestie patita chiar azi pe la amiaza)

Editat de Costi97
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau agitat aia care abia au permis de 2-3 luni si dau sfaturi despre r1 ....

 

S-au agitat aia carora le pasa de unul care nu stie multe lucruri si vrea sa inceapa motociclismul intr-un mod nu chiar corect.Daca unii sunt zei si trec nepasatori mai departe nu inseamna ca ceilalti care vor sa dea un sfat/parere sunt "agitatii" de care vorbesti.

Pana una-alta nu am castigat nici o experienta ca am spus omului o vorba, ci el poate a castigat un pic de experienta (teoretica) sau gandire/conceptie despre moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa te duci la SMAEB si sa te sui pe diverse modele, sa vezi pe care stai mai comod. La 1,60 o sa stai pe varfuri ca o balerina pe sportive, dar asta e. O sa fie mai dificil la inceput, probabil o s-o scapi de cateva ori pana te obisnuiesti, si nici dupa nu e exclus. GSXR 600-750 dupa 2006 are saua mai joasa si mai ingusta dintre motocicletele sport.

Editat de cristidb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau, poti sa faci un test drive cu R1 , uite aici :

http://www.youtube.com/watch?v=7Hw_0-fRR4Q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Legat de trafic, e clar ca nu mi-ai citit toate posturile, ba chiar spre fericirea ta sambata trecuta am facut cunostinta si cu asfaltul si ????!!!!!!! ce? sunt oasele tale ? pielea ta ?

m-am ridicat, am incalecat si am plecat mai departe fara frica !!

 

 

n'fine,

 

Te-ai impiedicat de bordura cand traversai strada?

 

Auzi tu nu cumva imi povesteai acum 2-3 saptamani ca te dadeai cu busa de 1600 ?!?

Daca nu esti tu imi cer scuze si aviz amatorilor: mai e unu' la fel in libertate.

 

Sunt din bucuresti, nu vreau sa ma complic sa sau ma cert cu cineva, repet !! am inteles ca, consuma mai mult 10, 7 15 , 20 depinde cum dai in ea, vrei sa-ti zic eu unde te dai cu 200? te duci acolo la tunari la pista si te dai de iti sare batsu in oase, exista posibilitatea sa mergi si in oras cu viteza aia insa iti asumi niste riscuri fatale pe care nu o sa mi le asum, cel putin nu in primele sezoane.....

 

 

Multumesc.

 

Vezi ca e liber la alergat pana in 10 dimineata si dupa 10 seara ... ai loc mai mult. Sa iti iei adidasi cu talpa moale, sa nu pierzi aderenta, ca iar de dai de asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai la avatar modelul din 2001, iar din ce stiu, saua mai jos de 82 de cm nu o poti lasa. Probabil vrei sa-l iei ca sa stai tot timpul inclinat ^_^

Asculta si tu de baietii astia aici ca nu zic rau, baga la cap si lasa prostiile de Magheru, asta daca nu vrei sa planga familia dupa tine. Nu prea vad eu ce experienta motociclistica ai, nici macar pe cea a traficului, iar cand o sa te vezi pe motoreta ta, o sa te simti ca o blonda intr-un bar plin de negri :) Experienta, ca incepator, o acumulezi mult mai repede pe un motor de capacitate mai mica decat pe un monstru. Asta normal, daca nu te-ai saturat de viata si Ghost-Rider scrie pe buletinul tau.

 

A si apropo, imi mentin parerea de mai sus, pune-te bine si mananca, vin vanturi grele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt fericiti, pana in momentul cand iti taie unu calea si te obliga sa opresti brusc tocmai in dreptul unui gropan, atunci e momentul fericit cand dai sa pui piciorul jos si nu atingi nimic si tot cauti si motocicleta tot se inclina si pana la urma cazi ca bolovanul in ditamai intersectia cu zeci si zeci de persoane si masini prin imprejur, oameni in statiile de autobuz etc etc. (chestie patita chiar azi pe la amiaza)

pot sa te contrazic ?.... am avut numai de 600cc motoare .... thundercat si f2'ul de acum, am mers si pe r1... si f3, si gsx-r ... sunt mic de statura aproape cat detinatorul topicului.... in 4 sau 5 ani de cat timp merg pe motoare mari, n'am avut probleme cu inaltimea ... si am 54 de kg ! ....un Dani Pedrosa2 ... asa ca asta cu, kilogramele, nu e asa importanta, la fel si inaltimea....

Multumesc :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , eu sunt "idiotul" care a indraznit sa faca topicul PRIMA MOTOCICLETA - YAMAHA YZF R1 , dat exemplu de mai multe ori aici...

..sincer iti zic , nu am stat sa citesc toate cele 22 de pagini , dar in mare am inteles care e ideea..uite eu mi-am luat r1 din prima , cu maxim 500 km pe alte vehicule cu 2 roti , si .. inca imi e bine , inca ma dau cu ea , inca o ador..iti pot spune doar ca trebuie sa fii foarte atent cu ea , ca altfel nu te iarta...mie mi-a dansat de cateva ori datorita lipsei de experienta la franare , dar sunt ( cred ) suficient de matur sa nu ii dau inca blana , si nici nu o sa ii dau curand..pentru ca .. e adevarat ce zic baietii..te zboara instant...legat de kg/inaltime...eu am 72 kg si 1.65 , si iti zic , nu imi e tocmai usor cu ea , stau pe farfuri la semafoare...iar in caz ca am inclinat-o putin , e nasol sa o mai pun inapoi , asta fiind si faptul pentru care am culcat-o de 2 ori pana acum...in rest , ce pot sa-ti zic , daca ai banii si o vrei...ia'o ... nu o sa regreti decat daca nu esti cumpatat..si te crezi zmeu...

 

kilometri multi si fara incidente !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca ai la avatar modelul din 2001, iar din ce stiu, saua mai jos de 82 de cm nu o poti lasa. Probabil vrei sa-l iei ca sa stai tot timpul inclinat ^_^

Asculta si tu de baietii astia aici ca nu zic rau, baga la cap si lasa prostiile de Magheru, asta daca nu vrei sa planga familia dupa tine. Nu prea vad eu ce experienta motociclistica ai, nici macar pe cea a traficului, iar cand o sa te vezi pe motoreta ta, o sa te simti ca o blonda intr-un bar plin de negri :) Experienta, ca incepator, o acumulezi mult mai repede pe un motor de capacitate mai mica decat pe un monstru. Asta normal, daca nu te-ai saturat de viata si Ghost-Rider scrie pe buletinul tau.

 

A si apropo, imi mentin parerea de mai sus, pune-te bine si mananca, vin vanturi grele :)

 

Da, la avatar este 2001 acum ca o sa gasesc 2000, 99, 2001 asta este, o sa merg cu mecanic, am tot ascultat ce au zis baieti pe aici insa au spus-o intr-un mod urat, uite puteau sa vorbeasca frumos si civilizat ca tine nu sa ma ia la misto cu rip grupe de sange si alte mizeri.....

 

Salut , eu sunt "idiotul" care a indraznit sa faca topicul PRIMA MOTOCICLETA - YAMAHA YZF R1 , dat exemplu de mai multe ori aici...

..sincer iti zic , nu am stat sa citesc toate cele 22 de pagini , dar in mare am inteles care e ideea..uite eu mi-am luat r1 din prima , cu maxim 500 km pe alte vehicule cu 2 roti , si .. inca imi e bine , inca ma dau cu ea , inca o ador..iti pot spune doar ca trebuie sa fii foarte atent cu ea , ca altfel nu te iarta...mie mi-a dansat de cateva ori datorita lipsei de experienta la franare , dar sunt ( cred ) suficient de matur sa nu ii dau inca blana , si nici nu o sa ii dau curand..pentru ca .. e adevarat ce zic baietii..te zboara instant...legat de kg/inaltime...eu am 72 kg si 1.65 , si iti zic , nu imi e tocmai usor cu ea , stau pe farfuri la semafoare...iar in caz ca am inclinat-o putin , e nasol sa o mai pun inapoi , asta fiind si faptul pentru care am culcat-o de 2 ori pana acum...in rest , ce pot sa-ti zic , daca ai banii si o vrei...ia'o ... nu o sa regreti decat daca nu esti cumpatat..si te crezi zmeu...

 

kilometri multi si fara incidente !!!

 

Am inteles, in picioare se pare ca am destula forta dar nu par asa, asa o sa fac , sunt foarte cumpatat., eu am citit topicul tau ma bucur pentru tine, cred ca in primele zile o sa o ating doar makeout.gifrock.gif

Editat de neBu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa te contrazic ?.... am avut numai de 600cc motoare .... thundercat si f2'ul de acum, am mers si pe r1... si f3, si gsx-r ... sunt mic de statura aproape cat detinatorul topicului.... in 4 sau 5 ani de cat timp merg pe motoare mari, n'am avut probleme cu inaltimea ... si am 54 de kg ! ....un Dani Pedrosa2 ... asa ca asta cu, kilogramele, nu e asa importanta, la fel si inaltimea....

Multumesc :grinbandit:

 

tu esti genul ala care plange langa mobra cand o scapa, ca nu o mai poate ridica?de atatia ani merg ca ai si uitat sa mai numeri.... hai frate inchideti topicu ca nu are rost,frate i-ati o data mobra, dute date si lasa-ne, vad ca ai mecanic ai tot ce iti trebuie, ce mai vrei de la noi?

 

 

Fa-ti permisul i-ati mobra si dute date , sau stai pe langa ea cum spuneai mai sus...i-al si pe crenvuste si niste mustar ca va potriviti ...

Editat de O_Stefan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti genul ala care plange langa mobra cand o scapa, ca nu o mai poate ridica?de atatia ani merg ca ai si uitat sa mai numeri.... hai frate inchideti topicu ca nu are rost,frate i-ati o data mobra, dute date si lasa-ne, vad ca ai mecanic ai tot ce iti trebuie, ce mai vrei de la noi?

 

 

Fa-ti permisul i-ati mobra si dute date , sau stai pe langa ea cum spuneai mai sus...i-al si pe crenvuste si niste mustar ca va potriviti ...

 

Daca ai vreo problema cu topicul asta, poti sa nu il mai citesti, nu te obliga nimeni, probabil ca o sa gasesc si mecanic nu ? nu mi-am cumparat mecanic ;)

 

bai da, mai zi-ne si tu o data de ce vrei fix R1 si, ce alte motociclete stii si ce stii despre ele.

 

Pai e ceva gen

de mult timp... am cam evitat motocicletele, cred ca puteam sa am una de mai mult timp.

Despre alte motociclete nu vreau sa vorbesc sa nu supar pe cineva de pe aici, incerc sa aflu tot ce se poate despre yamaha R1, am mai pus o intrebare de tip mecanic aici, legat de ambreiaj hidraulic, insa nu mi-a raspuns nimeni, se poate pune pe orice motor ? makeout.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observ si ca nu vrei deloc sa cauti pe google informatii banale, cum e asta cu ambreiajul hidraulic. iti mai zic o data, daca iti iei R1, ambreiajul hidraulic o sa fie ultima ta problema.

cat despre reclama aia, viata bate filmul, marketingul iti zice ce vrei sa auzi samd.

cel mai rau ma enerveaza ca vad ca esti extrem de capos si nu vrei sa intelegi ca primu sezon o sa simti asta de la aproape orice mobra cu mai mult de 60cp.

cred ca zicala aia e perfecta, cu cat stii mai putin cu atat mai convins esti.

am sa parasesc si eu topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu esti genul ala care plange langa mobra cand o scapa, ca nu o mai poate ridica?de atatia ani merg ca ai si uitat sa mai numeri.... hai frate inchideti topicu ca nu are rost,frate i-ati o data mobra, dute date si lasa-ne, vad ca ai mecanic ai tot ce iti trebuie, ce mai vrei de la noi?

 

 

Fa-ti permisul i-ati mobra si dute date , sau stai pe langa ea cum spuneai mai sus...i-al si pe crenvuste si niste mustar ca va potriviti ...

 

 

bai mustarule... ce e cu video'ul ala ?.... ala e R6 ... omu aicea se refera la R1 ... si daca tot zicaei de mustar.... sa'l lingi nitzel cu mustar ;) :finger: ridic orice mobra de la sol... :banana:

sunteti niste ciudosi....unii...

Editat de crenwuste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...