Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate s-a uzat neuniform. Vezi sa nu-l intinzi prea tare.

 

L-am intins ca in manual , la 3cm fata de chestia aia de cauciuc de pe partea de jos a basculei . Cand l-am curatat , el arata bine . Ce ma intriga este ca inainte de a-l curata , nu se auzea nimic , acum cand invart de roata , cu motorul pe cricul central , la liber , mi se aude un pacanit , o bataie ceva . Un mecanic ( auto ) a zis ca asa e normal , ca se aude pinonul , dar pana acum nu facea asa .

 

LE : Pe cricul central , am bagat in viteza si am lasat-o sa mearga asa . O sa il filmez maine , sa vedeti cam in ce stil smunceste .

Editat de B!sh0p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mneata.

Am dat ieri o tura cu hotul (missed him) pe Meses la un ceai, super lejer. Odata in trafic in oras (si fata si spatele) si o data in curba pe Meses (spatele) m-au lasat cauciucele. Oficial a venit mama toamna/iarna, e prima data din vara incoace cand nu ma asculta gumele, mama lor. Bine ca nu m-am speriat sau mai rau. In oras depaseam o masina de scoala si cand am revenit pe banda, peste linia alba mi-au plecat ambele roti, Melandri e copil pe langa ce drift am bagat. Viteza a fost undeva pe la 45-50, de era mai mica ma imburdam :)

Acuma se merge lejereanu, la admirat copacii, si de aderenta dar si sa nu iti inghete oole.

Pt baiatul cu prblema cu lantul, e intins la maxim conform martorilor de pe bascula? Daca da, inseamna ca o fii la sfarsitul vietii. Daca nu, poate o fi luat ceva groapa urata sau o fi fost intins cu roata nealiniata, caz in care iar e la sfarsitul vietii.

Eu am patit cu un lant faza ca il intindeam perfect, dupa ce invarteam roata cu motorul pe cric, avea joc de 4-5 cm. Era si lantul uzat tare pe o portiune, si pinionul din fata cu dintii curbati de uzura. Si in mers, facea la fel ca al tau, huruia groaznic si se auzea bataie urata in fata undeva, am mers pana la Cluj cu el asa (incepator, de) pt ca un mare BOU cica mecanic moto, mi-a zis ca e dus rulmentul conic din ambreiaj, cand colo era uzat kitul de lant.

Bafta si grija la evribadi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DiD vs Regina and Co e iarasi o discutie despre uleiuri :)

 

Compara cu ce ai avut...ai avut DiD si a fost bun, da-i inainte cu asta. Nu a fost bun, incearca sa schimbiu marca. Oricum e o chestie de gust si bani, dar inainte de toate e o chestie de CUM ITI INTRETII LANTUL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum........did sau regina :)

 

RK

Mesaj completat

am o curiozitate: cum e cu distributia la motoarele noastre , trebuie schimbata sau cum ?

 

Nu are un interval fix la care trebuie schimbata. Mai multe nu stiu sa zic ,adica dupa ce semne de uzura ar trebui sa te uiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri !

 

 

E pe lant. S-ar zice ca nu ar fi probleme cu ea daca e expoatata normal. Citisem tot pe forumul asta ca ar avea niste intinzatoare automate sau ceva de genu.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru raspunsuri !

Cu placere ... :)

 

Un semn important care sa te duca cu gandul la distributie ... este zgomotul. Are un soi de tzacanit specific (rontzait) diferit fata de cel de tacheti ...

Daca ai mers cum stiu eu ca mergi ... si ai mai putin de 50-60k km ... nu se pune problema.

BTW ... cum iti mai e foaia pe spate? ai inlocuit-o sau o mai lasi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere ... :D

 

Un semn important care sa te duca cu gandul la distributie ... este zgomotul. Are un soi de tzacanit specific (rontzait) diferit fata de cel de tacheti ...

Daca ai mers cum stiu eu ca mergi ... si ai mai putin de 50-60k km ... nu se pune problema.

BTW ... cum iti mai e foaia pe spate? ai inlocuit-o sau o mai lasi ?

am 50.000 km si am mers normal

mie imi zice tata ca la astea pe benzina lantu sta in ulei si nu trebuie schimbat ca la alea pe motorina si daia intreb ca el stie de masini , la motoare habar n are

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am 50.000 km si am mers normal

mie imi zice tata ca la astea pe benzina lantu sta in ulei si nu trebuie schimbat ca la alea pe motorina si daia intreb ca el stie de masini , la motoare habar n are

Lantzu de la distributie ... de la motoreta pana la tanc (pe benzina SI motorina) ... e numai in ulei. Poate tatal tau s-a referit la curea de distributie ... care este "afara" din motor si trebuie schimbata la un interval de timp. Iar cureaua de distributie n-are legatura cu diesel/benzina ... se foloseste la ambele.

 

E adevarat, daca mergi normal ... s-ar putea sa nu trbuiasca sa-l schimbi niciodata ... El oricum are niste reglaje ... care se fac automat cand lantul se slabeste, astfel intinzandu-l ...

Eu spre exemplu am aceasta problema, la 70k km deja croncane si intinzatorul e la maxim ... Efect negativ imediat si grav nu are ... si nici nu va plesni in motor vreo data in viata lui .. singurul lucru deranjant este ca face shpan din patina intinzatoare, zgomotul si faptul ca nu e "ca nou".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lantzu de la distributie ... de la motoreta pana la tanc (pe benzina SI motorina) ... e numai in ulei. Poate tatal tau s-a referit la curea de distributie ... care este "afara" din motor si trebuie schimbata la un interval de timp. Iar cureaua de distributie n-are legatura cu diesel/benzina ... se foloseste la ambele.

 

E adevarat, daca mergi normal ... s-ar putea sa nu trbuiasca sa-l schimbi niciodata ... El oricum are niste reglaje ... care se fac automat cand lantul se slabeste, astfel intinzandu-l ...

Eu spre exemplu am aceasta problema, la 70k km deja croncane si intinzatorul e la maxim ... Efect negativ imediat si grav nu are ... si nici nu va plesni in motor vreo data in viata lui .. singurul lucru deranjant este ca face shpan din patina intinzatoare, zgomotul si faptul ca nu e "ca nou".

 

am inteles .

sa traiesti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vreau sa imi iau un Bandit de 600 sau un gsx600f

Am o intrebare: se pot monta carene de Bandit 600 S pe unul fara? Ma refer la partea din fata care contine si farul.

Cam cat costa aproximativ?

Mesaj completat

ideea este ca imi place gsx600f-ul cum arata dar pozitia o consider mai buna pe Bandit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Question despre motorul asta.

Daca trec de la b6 la b12,5 + 10 ani diferenta, dupa 20k km facuti pe b6, se considera ca as avea vro sansa de supravietuire? tinand cont ca nu sunt reiser, doar ca din cand in cand ma mancanca palma!

Din punct de vedere intretinere cum se schimba situatia: consum mai mare ( nu cu mult ) , kit pinioane si lant mai des inlocuit, cauciucuri la fel. Altceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistiti domnule, trecit fara probleme. Primele cateva sute de km vor fi de acomodare, dupa care nu vei mai vrea sa treci vreodata la B6 sau B6.5 :D

 

Bafta multa! Frumoasa alegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Question despre motorul asta.

Daca trec de la b6 la b12,5 + 10 ani diferenta, dupa 20k km facuti pe b6, se considera ca as avea vro sansa de supravietuire? tinand cont ca nu sunt reiser, doar ca din cand in cand ma mancanca palma!

Din punct de vedere intretinere cum se schimba situatia: consum mai mare ( nu cu mult ) , kit pinioane si lant mai des inlocuit, cauciucuri la fel. Altceva ?

Daca eu supravietuiesc, iti dai seama ca nu o sai probleme :D

Pe bune, cunosti motorul ala? E de multe luni la vanzare pe Bikeshop, tot schimba anunturile la el, oare nu e mizerabil de mic pretul? Zic si eu, cam pute a teapa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi miroase a teapa desi s-ar putea sa nu fie, dar nu stiam cum sa va spun ca ma bate gandul sa-mi iau un b12 mai nou. :D . Asa macar asta e tangibil si ati putut sa va dati cu parerea.

Si totusi cu intretinerea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat probelma la buson ca incepuse sa se mareasca pata sub mobra.

Am fost ieri la Cesar unde am dat uleiul jos, am culcat usor mobra pe-o parte si am dat din nou filet (din M14x1,25 in M16x1,5). N-am gasit buson de BMW pe nicaieri, asa ca am cautat unu care sa fie de 16 si pe acelasi pas, am gasit de Logan, numai ca am gasit doar saiba de cupru/aluminiu plata, si n-a tinut, transpira binisor. Asa ca am cautat mai mult o saiba din-aia bombata (de se turteste la strangere) si azi dim, am dat iar uleiul jos si am pus busonul de logan cu saibe buna si tineeee:D

 

o sa-mi fac comanda de buson de BMW inainte de schimbul urmator, pana atunci, am bandit cu buson de Logan :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat probelma la buson ca incepuse sa se mareasca pata sub mobra.

Am fost ieri la Cesar unde am dat uleiul jos, am culcat usor mobra pe-o parte si am dat din nou filet (din M14x1,25 in M16x1,5). N-am gasit buson de BMW pe nicaieri, asa ca am cautat unu care sa fie de 16 si pe acelasi pas, am gasit de Logan, numai ca am gasit doar saiba de cupru/aluminiu plata, si n-a tinut, transpira binisor. Asa ca am cautat mai mult o saiba din-aia bombata (de se turteste la strangere) si azi dim, am dat iar uleiul jos si am pus busonul de logan cu saibe buna si tineeee:D

 

o sa-mi fac comanda de buson de BMW inainte de schimbul urmator, pana atunci, am bandit cu buson de Logan :D

 

Si uite asa .. usor-usor ... iti iei Logan :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

vreau sa imi iau un Bandit de 600 sau un gsx600f

Am o intrebare: se pot monta carene de Bandit 600 S pe unul fara? Ma refer la partea din fata care contine si farul.

Cam cat costa aproximativ?

Mesaj completat

ideea este ca imi place gsx600f-ul cum arata dar pozitia o consider mai buna pe Bandit

 

 

De ce ai vrea sa strici un naked pur si sa-l faci semicarenat ? Ma rog, fiecare cu gusturile lui..

Daca este pana in anul 2000, se poate face sigur..Nu stiu cum este la urmatoarele modele, pop/neo/evo..

Dar teoretic ar trebui sa se poata face :D

Si daca iti iei un Bandit N, (cel fara semicarena, modelul kult 1995-2000) cred ca era cineva dornic de schimb pe forum..Vroia sa-i schimbe semicarena cu far..Asta daca nu ma insel !

Succes in alegere, orice ai alege :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa-mi fac comanda de buson de BMW inainte de schimbul urmator, pana atunci, am bandit cu buson de Logan :D

 

acu trebe sa fii mai politicos cu posesorii de logan :D

Nu de alta dar poate iti sare busonul :D

bine ca ai scapat de belea. io zic sa lasi busonul de logan daca isi face treaba ca nu se supara aia de la BMW daca nu-ti pui de BMW...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...