Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

caut doar motorul, urmand sa il pun in locul celui de 600, vreau sa incep un proiect sa vad ce o sa iasa, deocamdata nu ma grabesc....dar daca se iveste ceva....

daca tot vrei adrenalina, mai bine iti pui un motor de 1100 de gixxer http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=525041&selpic=3&zoom=1#foto

file_525041_phpjF03XV.jpg

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tot vrei adrenalina, mai bine iti pui un motor de 1100 de gixxer http://bikeshop.ro/handler.php?tip=am&act=view&src=db&ID=525041&selpic=3&zoom=1#foto

 

da, am luat si asta in calcul, ca posibilitate, momentan prospectez piata, poate prin toamna sa apara ceva care sa imi convina, asta din '86 cred ca e totusi destul de obosit, jocuri... si cine stie cat mai trebuie investit....

 

referitor la discutia cu viteza, a mea trage pana pe la 220- 230, se chinuie umpic, oricum nu e facuta pt viteze asa mari constant...

Editat de bogdan g
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@banditer: filtru aer, nivel benzina in carburi. asta ar fi cele mai simple :D

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cel mai simplu e sa iei alimentarea la puricat. De obicei la cativa ani e nevoie sa refaci nivelul la plutitoare. Apoi verifici bujiile. Vezi ce culoare au ... vedem apoi ce iese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am luat si asta in calcul, ca posibilitate, momentan prospectez piata, poate prin toamna sa apara ceva care sa imi convina, asta din '86 cred ca e totusi destul de obosit, jocuri... si cine stie cat mai trebuie investit....

 

referitor la discutia cu viteza, a mea trage pana pe la 220- 230, se chinuie umpic, oricum nu e facuta pt viteze asa mari constant...

 

Salut!

Ma bag si eu in seama fara sa fiu intrebat :). Daca tot vrei sa incepi sa faci update la motoreta, eu zic sa incepi cu suspensii, frane si cam in ultimul rand motorul. Vei avea un motor foarte nervos pe un sasiu cu frane arcuri si roti subdimenionate. Asa cum este banditul acum ai putea sa ii pui un motor de 750 fara alte mari modificari.

 

Spor la bricolat!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am decis ca o sa fie proiect de iarna, pana atunci o sa le achizitionez pe toate incetul cu incetul, ca sunt convins ca o sa fie nevoie de diferite modificari pe ici pe colo, piese de confectionat, mai ales la adaptarea unei furci noi, momentan adun materiale, ma documentez si vad si piata.... deocamdata, pana prin octombrie/noiembrie, motoreta are de facut km.

Editat de bogdan g
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost curios sa cantaresc motorul cand l-am avut dat jos ... insa mi-e tare frica sa nu fie cadrul de bandit subdimensionat. Si nu ma refer neeaparat la greutate ci la vibratii pe termen lung si la tensiunile care apar in cadru la cuplul

 

Dealtfel ar trebui sa te uiti in primul rand sa vezi daca si cat difera cadrul de 600 fata de cel de 1200. Daca are intarituri, poate teava mai groasa, habar n-am ...

 

Mult succes.

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asta am inceput sa fac, documentatie... o sa iau manualele de service de la amandoua modelele, la puricat, sa vad, caut si pe net, plus ca am mai citit si pe forumuri din afara si am vazut niste bandituri foarte frumusel modificate..., sunt curios daca la noi a mai modificat cineva banditu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma gandeam la un moment dat sa fac ceva la Bandit dar am renuntat in favoarea un GSXF de 1100. Chiar daca e mai vechi, merge brici, e si carenat (asa mi-am dorit). Trebuie vazute costurile, posibil sa iesi mai bine cu un alt motor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am fost curios sa cantaresc motorul cand l-am avut dat jos ... insa mi-e tare frica sa nu fie cadrul de bandit subdimensionat. Si nu ma refer neeaparat la greutate ci la vibratii pe termen lung si la tensiunile care apar in cadru la cuplul

 

Dealtfel ar trebui sa te uiti in primul rand sa vezi daca si cat difera cadrul de 600 fata de cel de 1200. Daca are intarituri, poate teava mai groasa, habar n-am ...

 

Mult succes.

 

Din ce am inteles, cel putin la bandit pop, cadrele ar fi identice, cu exceptia unei bare sudate in fata celui de 1200.

 

da, asta am inceput sa fac, documentatie... o sa iau manualele de service de la amandoua modelele, la puricat, sa vad, caut si pe net, plus ca am mai citit si pe forumuri din afara si am vazut niste bandituri foarte frumusel modificate..., sunt curios daca la noi a mai modificat cineva banditu...

 

Lordgrec a facut un bandit de toata frumusetea. Al lui este insa kult, nu pop ca al tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam de gand sa fac modificarile acestea,dar incet incet renunt.pt ca pt a pune motorul de 1200 tb schimbat cu tot cu carburatoare,radiator,pe langa asta franele si furca,amortizorul,o roata mai lata, si pe langa asta urmeaza omologari peste omologari,si din ce mi-am calculat ar iesi pe putin in jur de 1500-2000 euro,mai repede gasesti la 1-1500 euro unu intreg pe care sa il modifici sau unu lovit fara daune la cadru si motor

 

Si eu aveam de gand sa fac modificarile acestea,dar incet incet renunt.pt ca pt a pune motorul de 1200 tb schimbat cu tot cu carburatoare,radiator,pe langa asta franele si furca,amortizorul,o roata mai lata, si pe langa asta urmeaza omologari peste omologari,si din ce mi-am calculat ar iesi pe putin in jur de 1500-2000 euro,mai repede gasesti la 1-1500 euro unu intreg pe care sa il modifici sau unu lovit fara daune la cadru si motor

 

Si eu aveam de gand sa fac modificarile acestea,dar incet incet renunt.pt ca pt a pune motorul de 1200 tb schimbat cu tot cu carburatoare,radiator,pe langa asta franele si furca,amortizorul,o roata mai lata, si pe langa asta urmeaza omologari peste omologari,si din ce mi-am calculat ar iesi pe putin in jur de 1500-2000 euro,mai repede gasesti la 1-1500 euro unu intreg pe care sa il modifici sau unu lovit fara daune la cadru si motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, asta am inceput sa fac, documentatie... o sa iau manualele de service de la amandoua modelele, la puricat, sa vad, caut si pe net, plus ca am mai citit si pe forumuri din afara si am vazut niste bandituri foarte frumusel modificate..., sunt curios daca la noi a mai modificat cineva banditu...

Daca vrei 1200, vinde-l pe asta care il ai acum, cumpara 1200-le si modifica-l ala cum vrei tu. O sa iesi si mai ieftin si cu mai putine batai de cap.....si de ce nu.......mai multe imbunatatiri si modificari la aceiasi bani.

O parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam si eu intr-o vreme sa pun un motor mai nou pe 600-le meu.. din 96' ... ce modificari (masive/importante) ar trebui facute sa poti pune unu de 650 anii 2010? cadru total schimbat? incape?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma gandeam si eu intr-o vreme sa pun un motor mai nou pe 600-le meu.. din 96' ... ce modificari (masive/importante) ar trebui facute sa poti pune unu de 650 anii 2010? cadru total schimbat? incape?

 

E prea mare diferenta. La 2010 ai deja injectie, racire pe apa, probabil nici prinderile pe cadru nu mai corespund.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru implicare, o sa vad eu ce ma decid sa fac si o sa imi apreciez si costurile necesare proiectului, in orice caz sunt convins ca desi motocicleta mea e impecabila nu o sa mai pot obtine acum nici cat am dat pe ea, asa ca daca tot imi place sa mesteresc as vrea sa fac ceva frumos, chiar daca fiecare e cu parerea lui si unii zic ca nu se merita, sau ca e un motor depasit pentru ce ofera, mie imi place si o fac de placere, oricum daca reusesc si demarez proiectul o sa va tin la curent, vad ca mai sunt si altii cu idei de genul si ma bucura lucru asta, la noi in tara sunt prea putine motorete aranjate de la cap la coada...

 

o seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pentru implicare, o sa vad eu ce ma decid sa fac si o sa imi apreciez si costurile necesare proiectului, in orice caz sunt convins ca desi motocicleta mea e impecabila nu o sa mai pot obtine acum nici cat am dat pe ea, asa ca daca tot imi place sa mesteresc as vrea sa fac ceva frumos, chiar daca fiecare e cu parerea lui si unii zic ca nu se merita, sau ca e un motor depasit pentru ce ofera, mie imi place si o fac de placere, oricum daca reusesc si demarez proiectul o sa va tin la curent, vad ca mai sunt si altii cu idei de genul si ma bucura lucru asta, la noi in tara sunt prea putine motorete aranjate de la cap la coada...

 

o seara faina!

Personal (si cred ca si restul) m-am referit ca nu merita sa il modifici daca vrei doar partea practica, adica sa ai motor mai mare, cu suspensii mai bune etc.

Nimeni de aici nu e ipocrit sa zica "nu" unei modificari gen "streetfighter". Daca despre asta e vorba, daca ai bani,timp si rabdare.....go for it.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr cei interesati am de vanzare macheta moto suzuki bandit 400,culoare negru,scala 1-18,macheta bandit 600

culoare rosu,scala 1-18 si suzuki bandit 1200,culoare albastru scala 1-24.pret 25 lei plus posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! azi am iesit iar la o tura de vreo 250 km cu noul achizitionat bandit 650...dupa ce am reglat suspensia standard caci era super rigid, a inceput sa fie mai bland cu mine pe denivelari . n am reusit insa sa termin complet tura asta fara sa ma dau jos de cateva ori caci ma durea fundul....pe`asta n`am rezolvat`o . :D bucuria mare a fost insa din nou cand am alimentat (de la full la full) si mi a iesit inca odata consum de 4,4% extraurban si mers cu 100-110km/h. am ajuns la concluzia ,dupa ce am schimbat ceva motoare, ca de fapt toate sunt bune ptr ce au fost concepute si toate au minusuri si plusuri unele fata de celelalte. cu alte cuvine banditul este un minitourer reusit dar care nu ti ofera un confort deosebit daca ai de gand sa faci o drumetie ce presupune peste 500km. e clar ca daca vrei poti sa faci si 2000 km dar nu vei fi la fel de odihnit ca cel de pe un RT , paneuropean ,etc...in rest ma pregatesc de un drum de Chisinau....sper sa fie bine :D

Editat de Crivascu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand amortizor gsxr750 an 94 se potriveste fara nici o modificare la suzuki bandit 600 95-99 poate si la alte modele

in poza apare langa un amortizor de suzuki gsf 600

tel 0749805365

post-36359-0-64232500-1375649317_thumb.jpg

pret 250 ron negociabil

http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=ac&act=view&src=db&ID=198206&selpic=2&zoom=1#foto

Editat de dns7ate
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! azi am iesit iar la o tura de vreo 250 km cu noul achizitionat bandit 650......i caci ma durea fundul....pe`asta n`am rezolvat`o . :D

 

650-ele are saua mult mai tare decat POP 600 (al doilea model). Am facut odata schimb prin oras cu Cosmin, si saua lui mi se parea ffff tare...la fel si pretinei care era pasagera.

Poti rezolva prin modificarea seii la Darian.

Pe de alta parte...am bagat si 1000 km intr-o zi, si am fost intr-o tura de 5500 km in 14 zile cu B6-ele meu, si desi am avut mobre cica mai confortabile (cruisere) si m-am mai dat cu tot felul de tourere si sport-tourere, n-am calarit inca mobra mai confortabila ca Banditu' POP.

PS: nu imi plac tourerele seta gen RT, PAN, supercarenate, confortabile si cu difuzoare...am impresia ca taie din farmecul mersului pe motocicleta. Nici miniparbrizul ala nu il suport pe mobra, dar l-am montat pt catel. Mie imi plac mobrele cat mai chele, si sa ma bata vantul pe ele... gusturi si gusturi.

Bafta cu Banditul, poti sa-l modifici sa-ti fie super confortabil...incepe cu un parbriz mare si du saua la modificat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...