Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

Chiar vroiam sa intreb. Fac drumuri destul de lungi cu banditul si ma gandeam ca la urmatoarea schimbare a lantului, sa pun un pinion mai mare pe fata si unul mai mic pe spate pentru a-i mari viteza de croaziera la aceiasi turatie. Nu urmaresc un demaraj senzational. Ma gandeam la acelasi principiu ca la bicicleta - atunci cand schimbi vitezele.

A incercat careva o astfel de abordare ?

Ma gandesc ca am pinionul cu 14 dinti si foaia cu 47. Sper sa nu ma insel.

Un sfat are careva?

Apropo, site-ul ala cvjaccesories e genial. Multam pentru precizare.

 

Daca ai raportul stock, atunci (ar trebui sa) ai 15 cu 47. Pui un 16 sau 17 pe fata si gata. Nu pune mai mic pe spate ca arunci cu banii inutil pt ca:

- trebuie sa cumperi o foaie in plus pe langa kitul de lant care costa cam cat 3 pinioane fata

- cu pinion mai mare in fata + dinti in minus pe spate o sa fie chiar prea cadavru motoreta. Inteleg ca nu vrei COI insa nici sa faci coloana dupa tine.

- pierzi din efectul benefic al foii + pinionului mai mari asupra durabilitatii lantului (cu cat e mai incovoiat un lant pe pinion sau pe foaie, cu atat se duce mai iute pe Orban)

- 1 dinte in minus pe spate e mult mai putin eficient decat un dinte in plus pe fata sau 2 dinti in plus pe fata, cam de 3 respectiv 6 ori mai putuin eficient.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma refeream la chestia asta . Te ajuta sa echilibreze forta la roata sa nu traga prea mult pe stanga , fata de dreapta, asta pentru motoarele cu cuplu mare. In alte cuvinte : sa nu se duca pe orban toata partea din spate de la cuplu.

link-ul dat de tine ma da direct pe site-ul cjaccesories..tot nu-mi dau seama la ce te referi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt foarte sigur, dar am impresia ca se refera la asta:

 

ala este bratul etrierului :)

Mesaj completat

despre bandit 1250 cmc din 2010. poze si detalii http://www.motorul.ro/suzuki-gsf1250-bandit-model-2010/

 

 

cea mai frumoasa generatie mi se pare NEO...de departe....pacat ca pe timp ce trece se alege praful de bandit :) (o motoreta care inca mi-a ramas in suflet :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man... imi place Neo insa daca imi placea cel mai mult nu aveam 12le tot Kult, dupa ce am avut 6le Kult. Imi plac mult liniile si formele la Kult, mi se pare f naturale. Mai ales curbele cadrului si rezervorul mi se par reusite. Dar iti zic sincer ca nu m-ar deranja deloc in garaj inca un 12 Neo S cu ABS, pentru touring si drumuri mai lungi.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man... imi place Neo insa daca imi placea cel mai mult nu aveam 12le tot Kult, dupa ce am avut 6le Kult. Imi plac mult liniile si formele la Kult, mi se pare f naturale. Mai ales curbele cadrului si rezervorul mi se par reusite. Dar iti zic sincer ca nu m-ar deranja deloc in garaj inca un 12 Neo S cu ABS, pentru touring si drumuri mai lungi.

 

Corect! Un bun prieten are un B6 kult si are aceeasi viziune, zilele trecute mi-a spus, cand discutam despre a ne cumpara niste motorete de cross (niste cazaturi de prin 80+ maxim 90 la maxim 500 E), ca nu-si vinde banditu nici in ruptul capului... ii place la nebunie. Eu, pe cealalta parte, prefer formele mai agresive, mai ascutite... taiate ca din topor (d'asta visez in continuare la designul celor de la Aprilia). Din punctul meu de vedere, daca s-ar combina Suzuki (pe partea tehnica/mecanica) cu Aprilia (pe partea aerodinamica/estetica), chiar cred ca ar iesi un "Bandituro" fantastic.

Editat de cosminst2008
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce se baga astia ca musca in laptele altora?? S-a terminat forumul de horneti? Nu mai au ce scrie? Sunt la culcare toti sau cum?!? Duceti-va frate la apscut si lasati-ne cu ale noastre ... i-auzi, Hornet ce mai buna!?!? La pascut frate!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce se baga astia ca musca in laptele altora?? S-a terminat forumul de horneti? Nu mai au ce scrie? Sunt la culcare toti sau cum?!? Duceti-va frate la apscut si lasati-ne cu ale noastre ... i-auzi, Hornet ce mai buna!?!? La pascut frate!!

eu cred ca a realizat ca mitul fiabilitatii honda e doar un mit si cauta si el pe alte topicuri ce motor sa-si ia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele modificari:

 

Am montat chitu de ridicare comandat de la CJ Accessories (40 mm) :)

post-35709-1253366077_thumb.jpg

Am scapat de scaritele pasagerului si am improvizat pentru moment o sustinere pentru toba :D

post-35709-1253366118_thumb.jpg

Am ascuns claxonul :)

post-35709-1253366102_thumb.jpg

 

Urmeaza un ghidon drept si un far dublu, si mai tarziu o furca, o bascula si o vopsea

post-35709-1253366095_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...