Sari la conținut

Cum Se Monteaza Semnalizarile Cu Led?


ZX500
 Share

Postări Recomandate

Rog pe cei care stiu sa imi explice si mie.

 

Daca imi montez semnalizari cu LED, este nevoie sa imi schimb releul de semnalizare???

 

Intreb pentru ca la Louis la semnalizatoare se specifica(din cate inteleg) ca este necesar sa se monteze cu un releu(cod 10033844), si mai sunt si ceva rezistente(cod 10032041).

 

Daca este nevoie de asa ceva, sa specificati si cum se monteaza.

 

Si in cazul montarii pe spate a unui stop(tot cu leduri), se face vreo modificare?

 

 

 

Mersi.

Salutari la toti!!!!!!!!!!!! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut un tovaras de-al meu si-a montat o pereche de semnale cu leduri pe spate si in primul rand au costat un milion si ceva din Bucuresti, iar baietii nu au facut nici o modificare si merg perfect.Eu zic ca au circuitul integrat in semnal si nu iti mai trebuie nimik.Salut dar probabil exista si fara circuit!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rog pe cei care stiu sa imi explice si mie.

 

Daca imi montez semnalizari cu LED, este nevoie sa imi schimb releul de semnalizare???

 

Intreb pentru ca la Louis la semnalizatoare se specifica(din cate inteleg) ca este necesar sa se monteze cu un releu(cod 10033844), si mai sunt si ceva rezistente(cod 10032041).

 

Daca este nevoie de asa ceva, sa specificati si cum se monteaza.

 

Si in cazul montarii pe spate a unui stop(tot cu leduri), se face vreo modificare?

 

Mersi.

Salutari la toti!!!!!!!!!!!! :finger:

 

 

Un led obisnuit merge la 1.5v, daca se pun mai multe leduri intr-un semnalizator acestea sunt puse in paralel ceea ce inseamna ca merg tot la 1,5v doar ca au un consum mai mare( ledurilor ultra-bright merg unele la ~3.5v sau unele la 6v) Atunci inseamna ca tensiunea bateriei de 12v trebuie adusa in intrarea semnalizatorului la tensiunea necesara tipului respectiv de led printr-o rezistenta care reduce tensiunea dar lasa sa treaca un anumit curent necesar aprinderii ledurilor.

Mai clar.... trebuie sa stii la ce tensiune functioneaza ledurile din semnalizator si sa aplici inainte de intrarea in semnalizator o rezistenta adecvata care se calculeaza in functie de tensiunea de lucru al ledului si de consumul acestora. Rezistenta se pune intre releul tau care nu trebuie sa-l schimbi si semnalizator, asta daca nu cumva ledurile merg la 12v(in cazul asta nu mai trebuie sa pui nici o rezistenta). Rezistenta se pune doar sa limiteze curentul in leduri, daca ele merg la 12v nu mai este nevoie de ea si poti pune direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In specificatiile tehnice ale semnalizarilor scrie doar ca sunt de 12V / 2 W.

 

O sa le iau si vad atunci concret cum sunt facute.

 

Oricum mersi mult pentru sfaturi.

 

Salutari! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In specificatiile tehnice ale semnalizarilor scrie doar ca sunt de 12V / 2 W.

 

O sa le iau si vad atunci concret cum sunt facute.

 

Oricum mersi mult pentru sfaturi.

 

Salutari! ;)

releul pt semnalizari cu becuri functioneaza numai cu o sarcina de 42w pt clipit normal. In funcie de cum te joci cu sarcina asta se modifica viteza de clipire.

Semnalizarile cu led se pot monta in serie cu o rezistenta de putere, foarte ieftina, de o valoare care se calculeaza usor :finger: din ce am spus

Acum daca pui un semireglabil de putere care te ajuta sa reglezi in jurul valorii, poti stabili zilnic viteza de clipire la frecventa care iti place

 

te ajut eu cu calculul dupa ce le cumperi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releul pt semnalizari cu becuri functioneaza numai cu o sarcina de 42w pt clipit normal. In funcie de cum te joci cu sarcina asta se modifica viteza de clipire.

Semnalizarile cu led se pot monta in serie cu o rezistenta de putere, foarte ieftina, de o valoare care se calculeaza usor :finger: din ce am spus

Acum daca pui un semireglabil de putere care te ajuta sa reglezi in jurul valorii, poti stabili zilnic viteza de clipire la frecventa care iti place

 

te ajut eu cu calculul dupa ce le cumperi

 

 

Mersi mult!!!!

 

Acum comand semnalizarile.

 

O sa ne auzim cand le primesc, si cand am mai multe informatii despre ele.

 

Oricum cred ca este fain sa poti sa iti reglezi fregventa.

 

 

Salutari !!!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici vorbim de tipuri de rezistori: cei care aduc tensiunea la valoarea ceruta, numite de limitare si cele care aduc consumul la valoarea nominala, numite de balast.

Ultimele nu fac decit sa disipe in caldura puterea ramasa pina la 42w.

Sau exista relee electronice care nu sint sensibile la incarcarea data de becuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am monat asa ceva pe motorul meu. Au venit, fiecare semnalizator, cu rezistente de limitare.

Functioneaza foarte bine. :finger:

Exact acest model am si eu :10: Eu am pe spate led si pe fata normal si nu imi merg :10: Ce rezistenta trebuie sa iau pt ele? ;)

Editat de CobraArt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator <-BlacK_Killer->

Imi cer scuze dar nu cunosc termeni mecanici :finger: Ce inseamna polaritate? Cum adica invers?

 

in loc de + pui - si in loc de - pui + , insa asa ai sanse mari sa le arzi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in loc de + pui - si in loc de - pui + , insa asa ai sanse mari sa le arzi X-(

De ars nu cred ca se ard :10: Pentru ca acum cred ca eu am minusul pe plus si plusul pe minus :finger: Daca nu este de aici inseamna ca este releul, daca nu este nici din releu atunci dracu sa le ia ;) Le duc la unu care se pricepe si gata am rezolvat :10:

Editat de CobraArt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LED-urile sint diode. Intr-un sens conduc si se aprind, in celalalt nu conduc si nu se aprind. Si culmea, daca nu conduc curent electric nici nu se strica.

Ai perfecta dreptate. :10:

 

Rog pe cei care stiu sa imi explice si mie.

 

Daca imi montez semnalizari cu LED, este nevoie sa imi schimb releul de semnalizare???

 

Intreb pentru ca la Louis la semnalizatoare se specifica(din cate inteleg) ca este necesar sa se monteze cu un releu(cod 10033844), si mai sunt si ceva rezistente(cod 10032041).

 

Daca este nevoie de asa ceva, sa specificati si cum se monteaza.

 

Si in cazul montarii pe spate a unui stop(tot cu leduri), se face vreo modificare?

 

Mersi.

Salutari la toti!!!!!!!!!!!! ;)

NU-l mai invatati prosti Baieti. cei care i-au recomandat releul respectiv stiu foarte bine de ce au facuto.

Explicatie: acel releu are o frecventa de semnalizare bine stabilita si este independenta de consumatorul pe care il comanda si nu cum sunt releele normale ,adica :se modifica frecventa de semnalizare in functie de sarcina consumatorului respectiv 21w x 2 + 5w , adica 2 lampi de semnalizare si lucas aripa.

in concluzie daca vrei sa montezi semnalizatoare cu leduri ,trebuie ori sa cumperi acest releu pe care eu il am , ori sa cumperi semnalizatoare cu circuit integrat intern, comanda se realizeaza doar cu un singur fir de plus ceea ce inseamna ca trebuie sa modifici un pic instalatia de semnalizare.

:finger:

daca ai nelamuriri suna la 0722659618

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cablu negru are - si rosu are + asta e semnul in electronica

montaj astfel

12v releu clipoceala rezistenta ansamblu de leduri

asta in cazul cand ansamblul de becuri nu are acea rezistenta

daca suporta 12 v scoate cuvantul rezistenta de mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

releul pt semnalizari cu becuri functioneaza numai cu o sarcina de 42w pt clipit normal. In funcie de cum te joci cu sarcina asta se modifica viteza de clipire.

Semnalizarile cu led se pot monta in serie cu o rezistenta de putere, foarte ieftina, de o valoare care se calculeaza usor :goodposting: din ce am spus

Acum daca pui un semireglabil de putere care te ajuta sa reglezi in jurul valorii, poti stabili zilnic viteza de clipire la frecventa care iti place

 

te ajut eu cu calculul dupa ce le cumperi

 

scuze ca-mi bag si eu nasul in discutia asta ( eu nu am leduri :angryfire: ), dar am nevoie de un sfat! pe etz'ul meu am pus un releu de semnalizare cumparat de la dezmembrari auto, si-mi palpaie prea des! Am becuri de 20W! cum pot reduce frecventa de palpaire?

ps: indicativele de pe releu sunt 38-38 A si 39 sau 41, scz dar nu-mi ami amintesc exact valorile inscrise pe releu, sper sa fie cele corecte!

Cum e cu semireglabilul asta!? e scump? de unde se poate cumpara!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PT LED -uri: Releu semnalizare de la LOUIS 1-30W Iar becul martor din bord (in cazul in care exista doar unul ) se scoate pt a nu avea efect avarii (semnal pe partea opusa datorita descarcarii prin filamentul becului de 2w)

 

 

scuze ca-mi bag si eu nasul in discutia asta ( eu nu am leduri :goodposting: ), dar am nevoie de un sfat! pe etz'ul meu am pus un releu de semnalizare cumparat de la dezmembrari auto, si-mi palpaie prea des! Am becuri de 20W! cum pot reduce frecventa de palpaire?

ps: indicativele de pe releu sunt 38-38 A si 39 sau 41, scz dar nu-mi ami amintesc exact valorile inscrise pe releu, sper sa fie cele corecte!

Cum e cu semireglabilul asta!? e scump? de unde se poate cumpara!?

 

38 si 38A sunt bornele releului in rest probabil e 42W sau 2x21 unele suportand 4x21W pt avarie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Revin in acest topic pentru ca acum am montat aceste semnalizari cu led si nu merg, asa ca sper sa ma lamuriti ce trebuie sa fac.

Am montat pe motor 4 semnalizari cu led:

 

- pe fata 2 bucati semnalizarile astea de la Louis http://www.louis.de/_20ac0945c499d800a241b...tnr_gr=10033603

 

- pe spate 2 bucati semnalizarile astea de la Louis http://www.louis.de/_20ac0945c499d800a241b...=13&cmd.y=3

 

Am pus si releul de semnalizare recomandat http://www.louis.de/_20ac0945c499d800a241b...2526cmd.y%253D3

 

Dar nu merge, in sensul ca semnalizarile nu clipesc, stau tot timpul aprinse , apare doar o mica scadere a intensitatii ledurilor aproape insesizabila.

Am pus si releul original si acelasi fenomen se intampla. Adica acest releu care este recomandat pentru semnalizari cu led nu face nimic in plus fata de cel original.

Se aprind semnalizarile asa cum ar trebui , nu apare acel efect de avarie, doar ca nu clipesc.

Nu am pus nimic in plus, adica nici o rezistenta.

Ar trebui sa incerc sa scot becul din bord?

Ce sa incerc sa fac????

 

Va rog sa ma ajutati.

 

 

Merci si salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba e ca electronica nu se prea face dupa ureche !

Pacat ca esti departe ca te rezolvam eu !

Incearca sa mergi la cineva care are totusi habar de asa ceva ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...