Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Quote Neagu

 

Stimabile,

te rog pentru a mi se stinge nestiinta cateva adrese de magazine cu astfel de scule.

Multam. :cheers:

SALUT,eu am cumparat de la BADI care se afla pe soseaua laminorului undeva intre chitila si bucuresti noi. Sunt foarte multumit de ele. Tot acolo gasesti cam orice tip de semering si rulment.Am gasit si rulmentii de jug undeva pe la 40 de lei aia de barlad si vreo 75 de lei aia de la SKF ;)

Mesaj completat

Quote Neagu

 

Stimabile,

te rog pentru a mi se stinge nestiinta cateva adrese de magazine cu astfel de scule.

Multam. ;)

SALUT,eu am cumparat de la BADI care se afla pe soseaua laminorului undeva intre chitila si bucuresti noi. Sunt foarte multumit de ele. Tot acolo gasesti cam orice tip de semering si rulment.Am gasit si rulmentii de jug undeva pe la 40 de lei aia de barlad si vreo 75 de lei aia de la SKF :)

Mesaj completat

SALUT,eu am cumparat de la BADI care se afla pe soseaua laminorului undeva intre chitila si bucuresti noi. Sunt foarte multumit de ele. Tot acolo gasesti cam orice tip de semering si rulment.Am gasit si rulmentii de jug undeva pe la 40 de lei aia de barlad si vreo 75 de lei aia de la SKF :)

Mesaj completat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mare problema :cheers:( am schimbat placutele si cand am impins pistoanele am uitat sa desfac capacul de la lichidul de frana(cel de langa maneta pentru frana fatza) si sa spart gemuletzul de plastic in care vedeam nivelul ;)(...unde gasesc sa il schimb ...ajutor va rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zece ursi

 

E nasol, dar se intimpla. Dar acum stii care e ordinea de idei la o astfel de actiune.

In NICI un caz as incerca sa schimb doar gemuletul, adica sa-l lipesc. Este o piesa relevanta in siguranta TA si a celor din trafic.

Cauta (daca vrei, te ajut la cautat) o pompa de frina fata la fel ca la AT-ul tau. Ce model e AT ?

 

Pompa care o ai acum, o tii de rezerva, eventual ptr piese.

 

 

Africanu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mai vrajeala... Verifica rulmentii de la turbina, de la freza dentara, compresorul... Nu vreau sa aud scuze de genul asta cand o sa am Afrikana gata... "Nu merg pe deal ca am treaba la cabinet..." Luni vin acasa, marti sunt in garaj, asamblez jucaria. Hai ca mai ai putzin timp sa te antrenezi. Nu am mai vb cu Ciprian, dar sper ca a terminat motorul, sau oricum, sa fie pe finalizare. Hai ca am o mancarime-n palma si o pofta de noroi printre dintzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mai vrajeala... Verifica rulmentii de la turbina, de la freza dentara, compresorul... Nu vreau sa aud scuze de genul asta cand o sa am Afrikana gata... "Nu merg pe deal ca am treaba la cabinet..." Luni vin acasa, marti sunt in garaj, asamblez jucaria. Hai ca mai ai putzin timp sa te antrenezi. Nu am mai vb cu Ciprian, dar sper ca a terminat motorul, sau oricum, sa fie pe finalizare. Hai ca am o mancarime-n palma si o pofta de noroi printre dintzi...

 

 

Sebi draghe, anul asta ai pierdut startul la noroi, dar lasa ca recuperezi tu.

Noroiul de duminica trecuta:

post-48970-1269751926_thumb.jpg

post-48970-1269751941_thumb.jpg

post-48970-1269752009_thumb.jpg

post-48970-1269752061_thumb.jpg

post-48970-1269752097_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Zece ursi

 

E nasol, dar se intimpla. Dar acum stii care e ordinea de idei la o astfel de actiune.

In NICI un caz as incerca sa schimb doar gemuletul, adica sa-l lipesc. Este o piesa relevanta in siguranta TA si a celor din trafic.

Cauta (daca vrei, te ajut la cautat) o pompa de frina fata la fel ca la AT-ul tau. Ce model e AT ?

 

Pompa care o ai acum, o tii de rezerva, eventual ptr piese.

 

 

Africanu

deocamdata am pus poxilina si vad ca tine dar este o chestie de moment..nu o pot lasa asa..modelul este rd04..ms de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari !

Revin la problema cu furca .

Fiindca nu am observat joc in furca ( deci nu cred sa fie rulmentii ) si fiindca aveam la indemana niste arcuri de RD04 am ales solutia de a inlocui arcurile . Arcurile de la RD04 sunt diferite de alea de RD07 dupa cum urmeaza :

- arcul mai lung , cum ar veni de la mijlocul furcii , este cu o spira si ceva mai lung la RD04

- arcul mai mic din capatul superior al furcii este mai mic la RD04 , tot cu o spira si ceva - deci pe ansamblu adunate sunt egale .

Eu am combinat cele 2 arcuri ( am luat arcul median de la rd04 si ala superior de rd07 ) si am obtinut un ansamblu mai lung cu aprox. 2 cm .

 

Asta mi-a adus o imbunatatire vizibila a suspensiei ( am avut curaj sa ies si pe langa sosea ) insa comparabil cu africana ( rd04 ) lu Alex ...stau mai prost .

 

Urmatorul pas e sa vad rulmentii aia ....da ddeocamdata e prea frumos afara :)

 

 

Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe unde ne vedem vara asta? :)

Am tot intrebat si eu...

eri a fost faina ziua in zona Brasovului(si alaltaieri) si am facut o tura pe la cheile Gradistei partea de sus cea noua.Acum ii da cu lapovita...

Am vazut o gasca de TransAlp-inisti tot trecind vr-o 7-8 sa fi fost, ce fain de ei...Iete colea ceva poze de la Gradistei.

post-47967-1269786475_thumb.jpgpost-47967-1269786534_thumb.jpgpost-47967-1269786596_thumb.jpgpost-47967-1269786693_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe unde ne vedem vara asta? :)

 

Asa cum am mai spus, o intalnire de AT voi organiza eu. Aveam mai multe necunoscute referitoare la posibilitatile de cazare, dar cei de la Directia Taberelor Timis au binevoit sa-mi confirme intr-un fiunal ca tabara de la Nadrag este in conservare deci nu e folosita pentru copii. Acum urmeaza sa stabilim detalii (pret, perioada, etc).

 

Din cauza zapezii, acum 2 saptamani cand am fost acolo, nu am reusit sa investighez nici unul din traseele pe care as vrea sa mergem. Nici nu am dat jos motorul de pe remorca...

 

Cand mai am detalii voi posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai spus, o intalnire de AT voi organiza eu. Aveam mai multe necunoscute referitoare la posibilitatile de cazare, dar cei de la Directia Taberelor Timis au binevoit sa-mi confirme intr-un fiunal ca tabara de la Nadrag este in conservare deci nu e folosita pentru copii. Acum urmeaza sa stabilim detalii (pret, perioada, etc).

 

Din cauza zapezii, acum 2 saptamani cand am fost acolo, nu am reusit sa investighez nici unul din traseele pe care as vrea sa mergem. Nici nu am dat jos motorul de pe remorca...

 

Cand mai am detalii voi posta.

Multumim,aproximativ perioada poti sa o estimezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sebi draghe, anul asta ai pierdut startul la noroi, dar lasa ca recuperezi tu.

Noroiul de duminica trecuta:

Banuiesc ca nu ai si tu planuri sa dai la medicina si sa te faci medic stomatolog... Sa am si eu cu cine sa ma plimb. Cu Leo o sa impart pauza de masa, pe la Varful Parului, Varful Piatra Bogdanesti, Ciocrac.... Hai ca mai e putzin, deja numar orele pana la sosirea elicopterului... De marzti dimineatza ma gasiti in garaj...

P.S. Cand mai treci pe la cabinet la Leo, mai adauga in agenda cate un pacient inainte si dupa pauza de masa, sa avem mai mult timp, dar sa nu uitzi pe cine ai trecut acolo, ca a mai stat el in cabinet asteptand pacientzi fictivi... Cel mai bine e sa faci o stelutza in fatza numelui, sa stim cand "avem programare" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si alta data ... o s-o facem si mai si mai lataaaa :) Te asteptam, noroaie gasim...

 

leo vreau cauciuc spate cu profil asemanator cu al tau...spune-mi te rog daca pot gasi la mana a doua si ce pret daca e nou...

post-8168-1269840562_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine are un grilaj pt esapament pt RD04? Oricine urca pe mobra ca si pasager, isi lasa o bucata din calcaiul papucului pe cromul meu japonez...

Si eu mi-am facut din sirma de 6 mm galvanizata.Poti sa-ti faci si tu.

post-39145-1270035718_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rezolvat cu o bacata de tabla de inox(c a n-aveam Al la indemana) curbata frumos pe o teava si fixata in suruburi la ~1 cm distanta de toba.

 

Nici nu e recomandat aluminiul. Se va incinge mai mult decat fierul. Tabla respectiva e pe post de aparatoare, nu de radiator. Tabla subtire de inox captusita cu azbest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu e recomandat aluminiul. Se va incinge mai mult decat fierul. Tabla respectiva e pe post de aparatoare, nu de radiator. Tabla subtire de inox captusita cu azbest

Nu cred ca s-ar incinge atat de tare AL. Asta de inox tin mana linistit pe ea, oricat de incinsa ar fi toba. Si nu e captusita cu nimic. Totul e sa aiba contact cat mai mic cu toba si sa fie la o distanta rezonabila ca sa treaca aer printre. A mea are fix 2 suruburi de 6 cu distantier de 1 cm(teava) pe fiecare

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu e recomandat aluminiul. Se va incinge mai mult decat fierul. Tabla respectiva e pe post de aparatoare, nu de radiator. Tabla subtire de inox captusita cu azbest

 

Andrei,

Presupun ca nu sti cum e construita aceasta protectied e toba la AT.

Aparatoarea originala este din sarma. Fixarea se face cu suruburi si cu niste saibe metalice intre care exista un strat subtire de clingherit. Suruburile se infileteaza in niste piulite sudate pe toba, astfel incat dupa montare intre toba si aparatoare exista un spatiu de aprox 1cm.

 

In alta ordine de idei, aluminiul disipa caldura mai repede decat otelul, deci aparatoarea din tabla de aluminiu va fi mai rece decat cea din tabla de otel/inox. Captusirea cu azbest nu face altceva decat sa impiedice racirea acestei protectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, aluminiul disipa caldura mai repede decat otelul, deci aparatoarea din tabla de aluminiu va fi mai rece decat cea din tabla de otel/inox. Captusirea cu azbest nu face altceva decat sa impiedice racirea acestei protectii.

 

Si totusi

Radiatoare - materiale cu conductivitate termica mare

Scuturi termice - materiale cu conductivitate termica mica

Protectia de tobe de la motorete cam din ce categorie ar face parte? Oare rolul ei e sa se raceasca repede? Sa raceasca in felul asta si toba? Ca de la toba primeste caldura. Atunci poti sa o pui si spre interior ca toba va fi suficient de rece si sa nu-i mai trebuiasca alte protectii.

Sau rolul protectiei ar fi sa nu se incalzeasca, cu riscul sa ramana toba fierbinte?

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...