Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

La naiba... "cat sunt plecata" :peace:

Cat despre decizia de a lasa motorul la Ciprian, nu mi se pare nimik anormal. Cine il cunoaste stie ca e un foarte bun mecanic. Face din rasnitze de cafea arse, ceasuri elvetiene... Pacat ca nu prea are timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa inteleg ca pana acum am 1 singur "African" dornic sa participe la intalnire (@cernunos)?

 

Negativ!

Mesaj completat

define "bune". ca ale mele, spre exemplu, sunt inca drepte, dar uzate cam peste masura.

apropos, sunt la fel cu cele de RD07.

 

 

ÂŞi ale mele-s drepte ... dar grosimea lor e cam 2,5 mm momentan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sunt plecat pe mare, pastrati un loc si pentru mine. Maine sau poimaine o sa stiu sigur programul, si o sa va anuntz. Dar sper sa nu lipsesc, ca Reta e nerabdatoare sa socializeze si ea cu alte vacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi ale mele-s drepte ... dar grosimea lor e cam 2,5 mm momentan.

Adica bune pt tine inseamna > 2,6mm momentan? am sa pun sublerul si pe ale mele sa facem macar o comparatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Până la urmă aÂşa rămâne: în weekendul 2-3 iulie la Nadrag, jud. Timis ?

 

 

Da. Ma gandeam ca in 2 iulie (Vineri) ajunge lumea, se instaleaza corturi, bem o bere, socializam. In 3 iulie (Sambata) dupa cafeaua de dimineata, plecam intr-o tura de offroad lejer, dupa amiaza ne relaxam, socializam, bem o bere, seara frigem un mic/gratar/carnat si mai bem o bere. Duminica in 3 iulie strangem corturile si ne caram spre casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Ma gandeam ca in 2 iulie (Vineri) ajunge lumea, se instaleaza corturi, bem o bere, socializam. In 3 iulie (Sambata) dupa cafeaua de dimineata, plecam intr-o tura de offroad lejer, dupa amiaza ne relaxam, socializam, bem o bere, seara frigem un mic/gratar/carnat si mai bem o bere. Duminica in 3 iulie strangem corturile si ne caram spre casa.

 

:moron: :) :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am plecat la Constanta, la serviciu, si pe drum m-am intalnit intai pe autostrada, apoi la un peco cu 2 tipi, pe la 50-55 de ani, calare pe 2 bmw-uri GS1200. Imi pare rau ca nu le-am facut poze. Discutam cu colegul din mashina, si ii spuneam ca sigur au plecat la drum mai lung, pentru ca au cauciucuri de rezerva, si dupa crampoane cred ca o sa faca si putin off-road, si poate si ceva deshert. Aveau numere de Austria. La peco m-am dus sa vorbesc cu ei, si i-am intrebat unde au plecat. "A little trip up to South Afrika" mi-au spus. Mi-am ridicat falca de pe jos, ca ramasesem ca prostul cu gura cascata, le-am strans mana si le-am urat drum bun. Ma gandesc, oare ce inseamna pentru ei o calatorie mai lunga?... Imi pare tare rau ca nu mi-am facut o poza cu ei.

Noi ne chinuim sa facem o intrunire de Afrikane pe o raza de 3-400 de km... Propun ca pe cea de anul viitor sa o facem la Capul Nord. Desi cred ca e tarziu din punct de vedere calendaristic, in septembrie cred ca dau o fuga pana acolo sa gasesc un loc bun de pus corturile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri la pranz am intrat cu gps-ul in casa, mai avea semnal din cand in cand, si in timp ce stateam la masa mai ma anunta ala sa o iau la dreapta......asa ca ma intrebat sotia : unde te tot duce ala? :moron: la NADRAG sa-mi caut nadragii. Deci gps-ul este setat.

 

Ramane sa fixez data pentru intalnirea de la valeni la sfarsitul lui august , intr-un sfarsit de saptamana cand va fi si boieru acasa, macar pe cea de acasa sa o prinda cand e liber.

 

Am sanse sa intru cu rulota acolo? sa stiu dk imi iau si familia cu mine. Si inca o intrebare : tricourile ce pret vor avea?sa stiu cate masuri iti dau. Nu ar fi mai bn sa facem insigne , sau embleme? sa le punem pe o vesta de la an la an? e mai grau sa porti tricouri mai multe pe tine. si nu rezista in timp prea mult. sa ne mandrim si noi de cate ori ne-am intalnit. Boiereee insigna aia de la capul nord va fi cam scumpa! lasa ca te stiu eu imi vei aduce si mie una :) dk te duci tu , la ce sa mai merg si eu :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun ca pe cea de anul viitor sa o facem la Capul Nord. Desi cred ca e tarziu din punct de vedere calendaristic, in septembrie cred ca dau o fuga pana acolo sa gasesc un loc bun de pus corturile...

La Capul Nord ar fi cel mai bine de ajuns cand e solstitiul de vara... atunci e ziua cea mai lunga. Se vede soarele si dupa ora 23:00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Nadrag se poate ajunge pe Vf. Pades, cu motocicleta?

Eu am gasit ceva traseu pe harta, dar nu stiu cat de practicabil este...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bord, fiecare ceas (turometru & vitezometru) are 2 becuri sau doar unu. Într-o schemă electrică am văzut 2 becuri iar eu live am văzut doar 1. Poate o mai fii unu Âşi din acest motiv vă întreb. Vitezometru se vede mai bine iar turometru are o lumină anemică. AÂşa e Âşi la voi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca pana acum am 1 singur "African" dornic sa participe la intalnire (@cernunos)?

 

 

Daca nu marit Africana pana in vara - voi fi prezent !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Nadrag... izmene doar :peace: .Numele vine de la forma de pantalon ce o formeaza paraiele( pades si cornet). Drum fain cu curbe si dealuri pan la Nadrag sunt de la Traian vuia,fardea nadrag. Vedeti numa bine si lacul surduc. La nadrag ... surpriza(fiind din zona nu pot fi impartial). E frumos de ajuns si crivina nadrag. Sa tineti cont de amandoua(special traian vuia fardea) variantele,ambele vin din lugoj .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In bord, fiecare ceas (turometru & vitezometru) are 2 becuri sau doar unu. Într-o schemă electrică am văzut 2 becuri iar eu live am văzut doar 1. Poate o mai fii unu Âşi din acest motiv vă întreb. Vitezometru se vede mai bine iar turometru are o lumină anemică. AÂşa e Âşi la voi?

 

2 becuri pe fiecare.

Si apropo de discuri, ale mele au 2.9-3mm. Daca le vrei, ale tale sa fie. Doar ca mai dureaza cateva zile pana-mi vin cele noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Ma gandeam ca in 2 iulie (Vineri) ajunge lumea, se instaleaza corturi, bem o bere, socializam. In 3 iulie (Sambata) dupa cafeaua de dimineata, plecam intr-o tura de offroad lejer, dupa amiaza ne relaxam, socializam, bem o bere, seara frigem un mic/gratar/carnat si mai bem o bere. Duminica in 3 iulie strangem corturile si ne caram spre casa.

Salutare sunt de accord cu 2-3 iulie la Nadrag.sa ne vedem cu bine.Ceva bucuresteni ?strangem gasca la plecare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sanse sa intru cu rulota acolo? sa stiu dk imi iau si familia cu mine.

 

Pe pajistea care apare in poze nu prea cred ca se poate intra cu rulota. Problema e ca o rulota e mai lata decat o masina, iar podetul peste parau este foarte ingust, abia intra masina.

 

@Byk Nu se poate ajunge pe Vf. Pades cu motocicleta, cel putin cu una grea. Eu nu am reusit sa trec cu Husky-ul. Cica ar mai fi o ruta, in afara drumului marcat dar nu o stiu. Am sa mai studiez problema :peace:

Editat de cstelia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Byk Nu se poate ajunge pe Vf. Pades cu motocicleta, cel putin cu una grea. Eu nu am reusit sa trec cu Husky-ul. Cica ar mai fi o ruta, in afara drumului marcat dar nu o stiu. Am sa mai studiez problema :peace:

 

Multumesc, ar fi fost interesant.

 

Ma cam omoara distanta pana la Nadrag, in sensul ca trebuie sa o fac pe crampoane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze descarcate de pe telefon...

Mesaj completat

...

 

Maneta de frana intreaga nu pui? Handguards?

Inaltatoarele de ghidon sunt imense!

Mai taie suruburile de la supraparbriz.

Cheers!

Editat de andrei belcic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maneta de frana intreaga nu pui? Handguards?

Inaltatoarele de ghidon sunt imense!

Mai taie suruburile de la supraparbriz.

Cheers!

Maneta de frana o am, e noua, dar nu am apucat sa o montez.

Handguard-urile Acerbis tocmai le-am vandut pentru ca nu prea se potriveau, asa ca o sa le pun pe cele originale pana gasesc ceva compatibil cu ghidonul.

Inaltatoarele au 5 cm, si stiu ca arata cam aiurea, si nici nu mi se par stralucite, dar s-a schimbat total pozitia de mers in picioare. Pana gasesc ceva mai bun, sunt bune si acestea.

Suruburile de la parbriz nu le-am taiat inca din 2 motive. Primul e ca inca nu m-am decis asupra unei setari anume, inca experimentez diferite inclinatii. Iar al doilea motiv este acela ca ma gandesc ca de ele sa prind suportul pentru gps. Oricum, suruburile sunt ordinare, o sa le schimb cu unele facute special, din inox.

Motocicleta nu este gata, si se vede in poze. Nu are scutul, carenele,proiectoarele, crash-bar-ul si suportul de coburi... Dar nu am mai avut timp sa fac nimik la ea, pentru ca a trebuit sa plec la Constantza, sa mai fac ceva bani... :D

Imediat cum e gata, ma duc sa ii fac inspectia, si apoi sa ne luam cu acte, pentru ca momentan traim in concubinaj. Si daca vreau sa plec la drum, e musai sa fie jumatatea mea si in acte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...