Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

am gasit de curand asta: http://www.xrv.org.uk/forums/africa-twin/4...rear-wheel.html - pe net ... poate ajuta pe careva ... bafta !!!

foarte interesant linkul. si aparent ramane si destul de mult loc dupa conversie intre roata si "imprejurimile" ei :laugh:

@sherky nu te aventurezi la intrunirea de la valeni?

Mesaj completat

interesant linkul. pe mine ma bate gandul de multa vreme sa trec pe 18". dar e mai greu cu achizitia inelului si a spitelor. daca vrei sa faci conversia, anunta-ma si pe mine, sa facem impreuna comanda.

 

Cazarea la mine e se face pe baza de moneda proprie, valabila numai pe tritoriul curtzii mele. Se numeste moka, si primesti in schimbul unui moka la intarare un paharel de tzuika, sa iti revii dupa drum. Pedros stie mai bine, si te poate lamuri el cum stau treburile. La stand inca nu am vorbit, pentru ca sunt pe mare inca, dar din cate stiu, anul trecut era 10 ron intrarea pentru toata ziua. Anul asta poate s-a mai schimbat, desi ma indoiesc...

Cateva date despre orasul Valenii de Munte. O sa caut si ceva poze cu strandul si cu pensiunea si o sa revin.

http://www.statiuneavaleni.ro/valeniidemunte.htm

Mesaj completat

http://www.infopensiuni.ro/valenii-de-munt...a-vera-si-livia

si eu krd ca tot la cort o sa trag.. dar ma gandex ca nu o sa intram toti cu corturile pe valuta asta exotica: moka .. din cauza de loc pp :drink:

asa k poate ar prinde bine si ceva info despre un camping sau ceva asemantor?! mutam fain

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O sa punem mai multe informatii in curand. Nu e problema, loc de dormit o sa gaseasca toata lumea, nu trebuie sa va faceti griji.

Trebuie sa incepem sa facem o lista, sa stim cine vine, pentru a comanda tricourile. De aceea, puneti-va si voi numele pe lista pe care am inceput-o mai inainte, cu marimea de tricou pe care o doriti, cu sau fara pasager, si marimea de tricou pentru pasager daca doreste si el.

 

Postez o prima schita de afis pentru intalnire. Sper sa va placa.

Mesaj completat

"Lacul Vulturilor sau Lacul fara Fund, doua nume pentru acelasi lac. Una dintre legende spune ca aici veneau primavara vulturii pentru a bea apa ca sa intinereasca si tot aici isi invatau puii sa zboare.

 

A doua legenda spune ca un cioban si-a aruncat bata in apa lacului si a plecat. Dupa un an de peregrinari isi regaseste bata in Dunare si, mistuit de dorul mioarelor si a locurilor natale, se intoarce acasa. Acest lac se afla in Muntii Siriului, pe versantul Malaia, la o altitudine de 1.420 metri. Este o zona salbatica, putin cunoscuta de turisti.

 

Traseul catre Lacul fara Fund trece prin Valea Neagra si dureaza in jur de 3 ore. Pe timp de iarna, este mai dificil, din cauza diferentei de temperatura intre punctul de plecare si cel final, a lipsei reperelor de orientare, a viscolului si a troienelor. in imediata apropiere a lacului se afla si o cabana, dar aceasta nu este tot timpul deschisa. Pe un versant stancos din apropiere se gaseste singurul loc din Muntii Buzaului unde pot fi vazute capre negre.

 

Traseul cel mai usor de urmat spre Lacul fara Fund este cel dinspre Buzau, urmand soseaua spre Intorsura Buzaului - Brasov. Pentru cei care merg cu masina, accesul este mai simplu. Dupa Barajul Siriu si dupa ruinele fostei statiuni balneare Baile Siriu, in partea stanga a drumului se afla cabana Valea Neagra.

 

Aceasta cabana are doar 12 locuri de cazare, iar obtinerea unuia se face doar cu acordul scris dat de Societatea Forestiera Nehoiasu. De aici va trebui sa traversati paraul cu acelasi nume si sa continuati sa mergeti pe drumul forestier avand grija ca la prima intersectie sa o luati la dreapta. Dupa 15 minute de mers, veti ajunge la capatul drumului forestier, veti avea de traversat un izvor si o veti lua din nou spre dreapta. Din acest punct incepe urcusul si, daca urmariti cu atentie marcajul, nu puteti iesi din traseu pana in golul alpin Poarta Vanturilor.

 

De aici, orice abatere de la traseu poate sa va faca sa ratati destinatia finala - Lacul fara Fund. Pe malul lacului se afla cabana de vanatoare Lacul Vulturilor. Cabana este inchisa pentru turisti, insa exista o camera fara soba in care va puteti adaposti in caz de vreme nefavorabila. La 50 metri de cabana se afla un izvor cu apa potabila."

post-3626-1282079924_thumb.jpg

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sherky nu te aventurezi la intrunirea de la valeni?

 

ba cred ca m-ar coafa .. dar sa vad cum imi ies pasentele cu zilele libere pe la munca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule boier un raspuns sigur din partea mea il pot da saptamana viitoare..deoarece nu tine de mine..trebuie sa mai am macar un coleg de drum.oricum cam 80% ar fi sanse ;) ..tre sa te anunt ca nu beau tuica.....decat trasa de 3 ori..asa ca..sa ne vedem sanatosi la poarta la tine :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnule boier un raspuns sigur din partea mea il pot da saptamana viitoare..deoarece nu tine de mine..trebuie sa mai am macar un coleg de drum.oricum cam 80% ar fi sanse :D ..tre sa te anunt ca nu beau tuica.....decat trasa de 3 ori..asa ca..sa ne vedem sanatosi la poarta la tine ;)

Mah!!! Nu ma face, ca vin dupa tine! :baldy:

Deci te pun pe lista, cu un semn mic de intrebare. Cum stai cu fizicul? Te-ai refacut complet?

Mesaj completat

Tocmai am primit o confirmare, de pe alt forum pe care bantui, adica cel al clubului 4x4, si pe data de 4 septembrie, o gaska de mashini 4x4 vor urca la lac din Buzau, pe la coada lacului Siriu.

 

"Va anuntam ca pe data de 4 septembrie organizam iesire in zona Siriu cu urmatorul program .Plecarea se face simbata 4 septembrie din Buzau catre Siriu mai precis Cabana Valea Neagra ,(in coada lacului de acumulare).Se face cazarea dupa care se pleaca catre Lacul Vulturilor.Seara mincare si bautura.Duminica dupa micul dejun se pleaca catre Penteleu dupa care fiecare la el acasa.Am rezervat cabana mai precis 15 camere.Pretul unei camere 100 ron, iar micul dejun 15ron/persoana.Asteptam doritorii sa ne contacteze la tel 0752300353 sau pe forum."

 

Deci o sa se faca gaska serioasa de off-road-eri sus la lac. Ei nu vor ramane seara. Probabil un gratar, si apoi vor cobora inapoi la cabana. Vestea nu e neplacuta. In caz de nevoie, ne putem baza pe ei pentru ajutor, in cazul in care se intampla vreun eveniment nedorit... Incerc sa imi cumpar si statia cb pana atunci, sa ne putem auzi cu ei de la distanta. Dorulet, ti-ai luat Alan 42?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bah, nu am luat statie ca astept sa imi vina skoda si trebe sa mai platesc diferenta de tva

daca vrei un pret bun la un alan 42 si o antena vezi pe pravaliadepiese.ro, rudy le si monteaza, le si calibreaza!!

baietii cu masinile sunt din bz??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si din Buzau. intra pe forumul club4x4.ro si o sa gasesti topicul. o sa intru si eu pe adresa aceea sa vad ce oferta au.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah!!! Nu ma face, ca vin dupa tine! :baldy:

Deci te pun pe lista, cu un semn mic de intrebare. Cum stai cu fizicul? Te-ai refacut complet?

 

de refacut nu sunt refacut complet...iar cu fizicul..tot 2m si 108 kg am ;)) saptamana viitoare iti zic daca ma pui doar pe mine sau il pui si pe colegul meu africanist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah!!! Nu ma face, ca vin dupa tine! :baldy:

Deci te pun pe lista, cu un semn mic de intrebare. Cum stai cu fizicul? Te-ai refacut complet?

 

de refacut nu sunt refacut complet...iar cu fizicul..tot 2m si 108 kg am ;)) saptamana viitoare iti zic daca ma pui doar pe mine sau il pui si pe colegul meu africanist.

bravo maestre, asa te vreau! daca baiatul asta care a trecut prin atatea face tot posibilul sa vina, astept sa va vad pe voi ce o sa faceti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati tovarasi,

Dupa intalnirea de la Nadrag am ramas cu niste tricouri, care nu au mai fost revendicate de cei care initial au spus ca vor sau ca vin la intalnire. Stocul arata cam asa:

XXL - 2 buc.

XL - 8 buc

L - 2 buc

 

Daca sunt doritori va rog PM, pretul e de 30 ron bucata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, vin cu informatii despre traseu, trebuie sa va anunt ca nu este foarte usor nu vrem sa ne bombaniti....este asemanator cu cel de la Rasnov . l-am facut iar sambata cu baietii de aici, sunt doua sau trei portiuni dificile , dk va ploua lucrurile se vor simplifica va fi o problema mare pe tot traseul. Voi alege poze si de la ceilalti cat mai clare despre zonele dificile: o urcare, si o trecere prin rau sau chiar doua.

Vom merge si joi o fuga sa vedem eventualele obstacole aparute , adk pe 2 septembrie, ma gandesc ca daca ploua sa incercam alte trasee mai soft . ne punem de comun acord vineri seara. la urlatoarele de exemplu,

Cstelia, nu putem pleca direct vineri, este traseu totusi, care nu sti ce-ti ofera . Boieru si-a cumparat haine, cand am ajuns in partea cealalta in comuna Crazna judetul Covasna, dupa o ploaie care nu stim de unde a aparut...problema este ca nu toti au crampoane si crash-bar-uri, si au fost nevoie de 6 ore sa ajungem opt insi.

Sa ajungi de pe drum si sa te bagi la asa ceva, destul de greu , mai ales ca ajungi noaptea acolo.

completati lista si vom pune poze imediat ce le vom developa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leo, eu ma gandeam la varianta cazarii in Valeni. Sambata dimineata plecare pe traseu gen circuit cu intoarcere tot in Valeni. Scuze daca nu m-am facut inteles de la inceput :baldy:. Repet, e doar o idee...

In plus la mine sunt sanse mici sa ajung, dar incerc sa fac tot posibilul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cstelia- pune deoparte un tricou xl pt mine! la intalnire nu am avut cash si dupa aceea am plecat de la premisa ca sunt promise

ps: merge dracia dar am citit pe f650.com ca merg regulatoarele de pe afrikana daca schimbi statorul oem cu unul de afrikana. mai etudiez problema

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati tovarasi,

Dupa intalnirea de la Nadrag am ramas cu niste tricouri, care nu au mai fost revendicate de cei care initial au spus ca vor sau ca vin la intalnire. Stocul arata cam asa:

XXL - 2 buc.

XL - 8 buc

L - 2 buc

 

Daca sunt doritori va rog PM, pretul e de 30 ron bucata.

 

Salut,

 

Am sa iau si eu un L, multumesc anticipat.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna..asi dori si eu sa imi pun un crash bar pe mobra...cine ma poate ajuta cu vreo indicatie?

Pai discutam la intrunire. Poate aranjam ceva atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Cei cu cortu” unde se vor ”” caza ”” ? Cate locuri sunt in camera ?

 

Parca era vorba de Valeni intr-un post putin mai vechi si era vorba de vineri nu de sambata ,cei care vin mai de departe .....mai au chef sambata sa urce in munte ? Daca punem cortul la Cab Valea Neagra avem de unde sa ne aprovizionam cu de-ale gurii ???

 

 

Spor !

 

 

 

Mah!!! Nu ma face, ca vin dupa tine! ^_^

Deci te pun pe lista, cu un semn mic de intrebare. Cum stai cu fizicul? Te-ai refacut complet?

Mesaj completat

Tocmai am primit o confirmare, de pe alt forum pe care bantui, adica cel al clubului 4x4, si pe data de 4 septembrie, o gaska de mashini 4x4 vor urca la lac din Buzau, pe la coada lacului Siriu.

 

"Va anuntam ca pe data de 4 septembrie organizam iesire in zona Siriu cu urmatorul program .Plecarea se face simbata 4 septembrie din Buzau catre Siriu mai precis Cabana Valea Neagra ,(in coada lacului de acumulare).Se face cazarea dupa care se pleaca catre Lacul Vulturilor.Seara mincare si bautura.Duminica dupa micul dejun se pleaca catre Penteleu dupa care fiecare la el acasa.Am rezervat cabana mai precis 15 camere.Pretul unei camere 100 ron, iar micul dejun 15ron/persoana.Asteptam doritorii sa ne contacteze la tel 0752300353 sau pe forum."

 

Deci o sa se faca gaska serioasa de off-road-eri sus la lac. Ei nu vor ramane seara. Probabil un gratar, si apoi vor cobora inapoi la cabana. Vestea nu e neplacuta. In caz de nevoie, ne putem baza pe ei pentru ajutor, in cazul in care se intampla vreun eveniment nedorit... Incerc sa imi cumpar si statia cb pana atunci, sa ne putem auzi cu ei de la distanta. Dorulet, ti-ai luat Alan 42?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Cei cu cortu” unde se vor ”” caza ”” ? Cate locuri sunt in camera ?

 

Parca era vorba de Valeni intr-un post putin mai vechi si era vorba de vineri nu de sambata ,cei care vin mai de departe .....mai au chef sambata sa urce in munte ? Daca punem cortul la Cab Valea Neagra avem de unde sa ne aprovizionam cu de-ale gurii ???

 

 

Spor !

Nu prea ai fost atent... Citatul e anuntul celor de pe forumul 4x4. intrunirea e la Valeni, si de acolo o sa plecam la lac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ! viata asta agitata ^_^ ........

 

 

 

Nu prea ai fost atent... Citatul e anuntul celor de pe forumul 4x4. intrunirea e la Valeni, si de acolo o sa plecam la lac.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care pleaca din bucuresti vineri pentru intrunire? Cam pe la ce ora ? Organizam o plecare in grup ?

 

Bafta

Editat de sherky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai discutam la intrunire. Poate aranjam ceva atunci...

pai domnu` boier..asi vrea sa stiu ceva mai concret deoarece asi veni si cu bani si cu cheia franceza sa le si montez:D

Mesaj completat

tot eu ma bag in seama...asi dori sa schimb sau sa vand anvelopele mele care sunt prea enduro pentru ce imi trebuie mie si se tocesc saracele aiurea.au 2000 de km...deocamdata...cam asa arata profilul

post-49872-1282576250_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...