Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cea mai buna veste... Era pacat sa nu te avem printre noi. Va asteptam cu mare placere.

 

p.s. Revin cu lista pentru tricouri. Daca nu vreti sa le primiti prin posta dupa intrunire, e bine sa spuneti de acum cine si cate tricouri vreti, cu marimile corespunzatoare, pentru ca nu se pot face in 2 zile. Trebuie sa trimit cat mai repede comanda la firma care le produce. Deci, haideti sa incepem lista cu participantii. Treceti numele, marimea si numarul de tricouri.

 

Cernunos 2 buc L 1 buc S dama

Cstelia 1 buc 1 buc M 1 buc S

Bulinu 1 buc M 1 buc S dama

Sebicozaurus 1 buc L 1 buc M dama sau 1 buc S baietel

Mielu 1 XXL

Jacques 2 buc XL

Perl

Boro Tm

Razvan + Olguta

Zece Ursi

Sherky

Pedros

Leo

Boieru' 2 buc XXL cu burta 2 buc S dama

 

Daca supara pe cineva ordinea din lista, se poate trece pe o pozitie fruntasa, dar nu primeste nici un premiu... Le-am trecut cum le-am gasit pe forum, si daca nu ma insel, de la coada la cap...

Se pot trece si masurile romanesti de ex 42, 52... continuam pana la Bingo! :laugh: Chiar sunt indicate masurile acestea, pentru ca firma producatoare asa le are etichetate, si e mult mai bine.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doru - 1 buc - marime 58

 

la mine ploua azi, si in sus spre siriu!! trebe sa vedem joi-vineri cum e vremea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doru - 1 buc - marime 58

 

la mine ploua azi, si in sus spre siriu!! trebe sa vedem joi-vineri cum e vremea!!!

si la noi ploua. de aceea vreau sa ma duc sa mai caut si trasee mai soft sa avem o rezerva.

Acum mai vorbim si noi vineri seara , si alegem. Avem de unde sa alegem.Chiar in zona acolo unde vreau sa punem corturile sunt trasee...tzuica avem ploaia s-ar putea sa nu mai deranjeze pe nimeni.

Oricum joi vreau sa fac iar traseul sa vad posibilele "capcane" nou aparute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tricouri.

 

Cernunos 2 buc L 1 buc S dama

Cstelia 1 buc 1 buc M 1 buc S

Bulinu 1 buc M 1 buc S dama

Sebicozaurus 1 buc L 1 buc M dama sau 1 buc S baietel

Mielu 1 XXL

Jacques 2 buc XL

Perl

Boro Tm

Razvan + Olguta

Zece Ursi

Sherky

Pedros 1 buc xxL tut cu burta.

Leo

Boieru' 2 buc XXL cu burta 2 buc S dama

Ma-m trecut.

 

Mesaj completat

Confirm participarea!

In principiu vom fi 5 din Timisoara care venim.

Buna vesta Cristache. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am uitat:

am nevoie de un parbriz pt rd-04 SH, ieftin fara pretentii!!

al meu touring s-a rupt in juma pe o balta in balta alba!:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari

 

Am reusit sa rup o scarita spate . Mai am vreo sansa sa o salvez sau trebuie alta ?

Piesa din cate stiu eu e din aluminiu ( duraluminiu ) si nu stiu exact daca o sudura normala prinde . Poate un argon rezolva treaba ?

 

 

Noroc !

 

P.S. Pastrati un coltisor in ograda si pentru doi vasluieni . Sa ne vedem sanatosi la Valeni !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari

 

Am reusit sa rup o scarita spate . Mai am vreo sansa sa o salvez sau trebuie alta ?

Piesa din cate stiu eu e din aluminiu ( duraluminiu ) si nu stiu exact daca o sudura normala prinde . Poate un argon rezolva treaba ?

 

 

Noroc !

 

P.S. Pastrati un coltisor in ograda si pentru doi vasluieni . Sa ne vedem sanatosi la Valeni !

 

din cate stiu eu se poate suda dar nu cu sudura normala. trebuie sa cauti un nea' gigel/dorel care sa aiba cu ce :P

(la africana nu am rupt scaritele pe spate.. inca; da' am reusit asta pe un motor mai vechi si am sudat-o pt k nu mai gaseam piesa)

spor si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna..asi dori si eu sa imi pun un crash bar pe mobra...cine ma poate ajuta cu vreo indicatie?

crash bar am eu de vinzare, profi, hepko&baker original aproape nou, necazu e nu pot sa-l dau foarte lesne asa ca 200 euroi cer, am pozele puse pe aici cu ceva pagini in urma

Mesaj completat

/index.php?...t&p=2529708

Mesaj completat

Daca supara pe cineva ordinea din lista, se poate trece pe o pozitie fruntasa, dar nu primeste nici un premiu... Le-am trecut cum le-am gasit pe forum, si daca nu ma insel, de la coada la cap...

Se pot trece si masurile romanesti de ex 42, 52... continuam pana la Bingo! :P Chiar sunt indicate masurile acestea, pentru ca firma producatoare asa le are etichetate, si e mult mai bine.

mai pune unul XXL pentru subsemnatul :) asa 95%, ca numa daca ma dau astia de la job afara nu vin; din motive de distanta trebuie iar sa-mi iau zi scurta si in plus.... de muuuulta vreme ma tot tin de hoinareli :P

http://picasaweb.google.com/10752169475344...ntenegruSerbia#

http://picasaweb.google.com/10752169475344...OSmtIGJmIqWnwE#

in schimb tricoul tot il iau :) orice ar fi

Mesaj completat

ac.stelia daca tot nu ne-am vazut la Timisoara, spuneti pe ce traseu si cind mergeti incolo, poate ne adunam la drum impreuna sa vedem unde si cind ne putem intilni pe traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut din nou, am urmarit posturile voastre cat si cele ale baietilor de la 4x4. Voi pe unde urcati la lacul vulturilor sambata? Din Starchiojd daca am inteles eu bine? Datorita unor probleme aparute eu voi putea pleca cel sambata la ora 14 din Bucuresti. Dupa ce m-am uitat pe harti cred ca cel mai rapid drum de ajuns la lacul vulturilor este bucuresti-valeni-starchiojd lacul vulturilor. Aici vine intrebarea cea mare, aveti o harta cu un traseu schitat de la starchiojd la Lacul vulturilor? Sa ne vedem cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu se poate suda dar nu cu sudura normala. trebuie sa cauti un nea' gigel/dorel care sa aiba cu ce :P

(la africana nu am rupt scaritele pe spate.. inca; da' am reusit asta pe un motor mai vechi si am sudat-o pt k nu mai gaseam piesa)

spor si bafta

 

 

Am cu ce ca lucrez in ditamai fabrica de utilaje petroliere . Dar fiind economist de formatie nu am nici cea mai vaga notiune tehnica . Aparent la fel de "stiutori " sunt si cativa ingineri cu zeci de ani vechime pe care i-am consultat aici . Am la dispozitie orice tip de sudura ...problema e ca trebuie sa ii zic eu lu 'nea sudoru ce sa-mi faca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nu mai tin minte cum or sudat-o oamenii aia atunci.. dar cred ca dc ai orice tip de sudura la indemana incearca tig-ul. din cate stiu eu asta stie si aluminiu ..

dar mai asteapta si alte opinii :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sudat mai demult un gat de carburator de MZ ETZ. L-am dus la un atelier si tipul mi-a zis ca l-a sudat in argon.

 

 

Aluminiul se poate suda:

1. cu electrod de aluminiu (electric) - pentru o scarita de AT care nu a tinut deloc deoarece sudura contine impuritati 'goluri'

2. cu argon cu sarma de aluminiu - pentru o oala de ambreiaj de DR 650.....care a tinut pana l-am dat...si inca merge

 

Sudura tine in functie de 'meseriasul' sudor care stie cum tb sa fie incalzit materialul in prealabil (la cea cu argon) si lasat sa se raceasca treptat.

Oricum pentru piesele ce nu sunt supuse la eforturi suplimentare ac sudura tine (cartere motor, gat carburator,etc) dar pt scarite ori noi ori facute din teava .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ac.stelia daca tot nu ne-am vazut la Timisoara, spuneti pe ce traseu si cind mergeti incolo, poate ne adunam la drum impreuna sa vedem unde si cind ne putem intilni pe traseu.

 

Pai Borko si Mircea Leschian cred ca vor pleca de Joi dupa amiaza si se opresc o noapte pe drum pe la Obarsia Lotrului. Nu stiu exact ruta lor.

 

Eu, Zoli si Dorin vom pleca Vineri aproape de amiaza si cel mai probabil vom merge numai pe sosea ca sa ajungem repede. Ruta ar fi pe drumul european:

 

TM - Deva - Sibiu - Brasov - Valeni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, zarurile au fost aruncate!

Va asteptam cu drag!

 

Vreau sa subliniez faptul ca este intrunirea prietenilor Africa Twin, deci toata lumea este binevenita, indiferent de motor!

 

Sa va punem la curent cu noutatile :

In primul rand ii multumim lui Sebi (boieru') pentru acest frumos afis.

 

post-48970-1283202201_thumb.jpg

 

Leo a dat comanda de tricouri, a stabilit locatia intrunirii si a discutat cu proprietarul, deci nu sunt probleme.

Joi vom merge la locatia respectiva pentru eventuale aranjamente si vom face din nou traseul spre Lacul Vulturilor pentru a fi feriti de orice surprize.

Vremea se anunta foarte buna la sfarsitul acestei saptamani, si pe Prahova si pe Buzau, cu temperaturi in crestere.

 

In ce priveste locul camparii:

Tinand cont ca majoritatea (adica toti) si-au exprimat dorinta de a se caza la cort, proximitatea orasului nu isi mai are rostul, camparea regasindu-se intr-o locatie mai salbatica si mai frumoasa, accesibila pentru toata lumea. Exista un parau aproape, padure, munti.

De asemenea, luand in calcul faptul ca nu toti vor dori sa mearga pe traseu sambata, ne-am gandit ca locatia intrunirii sa fie mai aproape de Lacul Vulturilor, pentru a scurta perioada in care vom lipsi din tabara.

Sambata se pot face cumparaturi de ultima ora din Chiojdu, la 10-15 de minute de mers pe motor.

Pana la Chiojdu este asfalt bun, iar de acolo forestier, cativa km. Nu sunt sigur in legatura cu semnalul mobilului, vom veni cu precizari. Daca sunt probleme in acest sens, vom face puncte de legatura in locurile cu semnal pentru a putea indruma pe toata lumea. Sau putem stabili un punct de plecare din Valeni, unde sa ii asteptam pe toti (in afara de cei care vin pe Buzau) si plecam impreuna.

 

Desigur asteptam si parerile voastre in legatura cu propunerile noastre, orice sugestie fiind binevenita.

 

Schita de program:

Vineri 4.09 sosire la locul intrunirii, tuica, pupaturi, campare, snoave vechi si noi, tuica, somn, sau poate nu...

Sambata 5.09 desteptare de voie, tuica, exercitii fizice usoare, tuica. Asta pentru cei care raman in tabara, restul, adica cei care se iau de piept cu vulturii chiar pe lacul lor, mersul piticului 30 de minute si, bineinteles, tuica!

Tot sambata, la ora revenirii de pe mirifice plaiuri, program de tabara, foc, gratar, cantece, si? Bineinteles, tuica!

Duminica 6.09, pupaturi, strans tabara, promisiuni de revedere (era buna si o tuica...), drum spre casa.

 

Harta:

 

post-48970-1283202726_thumb.jpg post-48970-1283203079_thumb.jpg post-48970-1283203096_thumb.jpg post-48970-1283203109_thumb.jpg

 

Am colorat diferit traseele, in functie de orasele mai importante de pe traseu spre locatia intrunirii, adica Brasov, Ploiesti, Buzau.

Mesaj completat

Schita de program:

Vineri 4.09 sosire la locul intrunirii, tuica, pupaturi, campare, snoave vechi si noi, tuica, somn, sau poate nu...

Sambata 5.09 desteptare de voie, tuica, exercitii fizice usoare, tuica. Asta pentru cei care raman in tabara, restul, adica cei care se iau de piept cu vulturii chiar pe lacul lor, mersul piticului 30 de minute si, bineinteles, tuica!

Tot sambata, la ora revenirii de pe mirifice plaiuri, program de tabara, foc, gratar, cantece, si? Bineinteles, tuica!

Duminica 6.09, pupaturi, strans tabara, promisiuni de revedere (era buna si o tuica...), drum spre casa.

 

Am inceput cam repede cu eratele!

Imi cer scuze, este vorba de acest weekend, 03-05 septembrie, ora inaintata isi spune cuvantul... sau tuica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pot alipii si eu de grup in "ieseala" pana la lacul Vulturilor ?

Vin din Valenii de Munte sambata dimineata cu un DR 600 Dakar....... se poate ? :P

un nr de telefon pentru contact va rog

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma pot alipii si eu de grup in "ieseala" pana la lacul Vulturilor ?

Vin din Valenii de Munte sambata dimineata cu un DR 600 Dakar....... se poate ? :P

un nr de telefon pentru contact va rog

multumesc

 

Sigur ca poti veni.

Inca nu stiu cum stam cu semnalul acolo, dar vom pune indicatoare, in principiu pana la Chiojdu nu ar trebui sa fie probleme pentru nimeni iar de acolo se urmaresc indicatoarele pana la locul intrunirii.

 

Numarul de contact era trecut la pagina 309, dar il reamintesc eu:

 

Leo (leoafricatwin) - 0723451082

 

Mesaj completat

Duminica se merge spre Penteleu? Initial am citit ca se va urca.

 

Sambata se merge la Lacul Vulturilor, pentru duminica nu am stabilit nimic concret, nu stim daca ramane cineva si duminica si daca vrea sa mai faca cineva vreun traseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca poti veni.

Inca nu stiu cum stam cu semnalul acolo, dar vom pune indicatoare, in principiu pana la Chiojdu nu ar trebui sa fie probleme pentru nimeni iar de acolo se urmaresc indicatoarele pana la locul intrunirii.

 

Numarul de contact era trecut la pagina 309, dar il reamintesc eu:

 

Leo (leoafricatwin) - 0723451082

 

Mesaj completat

 

 

Sambata se merge la Lacul Vulturilor, pentru duminica nu am stabilit nimic concret, nu stim daca ramane cineva si duminica si daca vrea sa mai faca cineva vreun traseu.

salutare vezi ca vineri suntem in 3 si sambata in 4 nu am cum sa incurc ca este ziua lui nevastamea pe 3 si pe 4 este ziua mea .As veni cu mare drag dar in zilele respective asteptam un bebe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare vezi ca vineri suntem in 3 si sambata in 4 nu am cum sa incurc ca este ziua lui nevastamea pe 3 si pe 4 este ziua mea .As veni cu mare drag dar in zilele respective asteptam un bebe :P

 

Sa fie intr-un ceas bun!

Stai linistit, intruniri vor mai fi, important este sa fiti voi sanatosi si sa va bucurati de copilul vostru.

 

 

P.S. La sfarsitul mesajului meu ca am facut rectificarea cu data, cu scuzele de rigoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duminica se merge spre Penteleu? Initial am citit ca se va urca.

 

basca chiojdului, bradul dusii, carpenul, stearpa, prigonul, vana malaei, fata malaei, poarta vanturilor, intre bocarnea si la dreapta de coltii magaretii (1550 m alt.), lacul vulturilor (1450 m alt) . unde scrie penteleu? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare stimati colegi! imi pare rau ca ma bag in discutia despre "Intalnirea Afrika Twin numero 2" (va urez cu ocazia asta asfalt uscat , voie buna si distractie cat cuprinde) dara ma bate un gand:

-cu bani putini(tare putini) si pe durata indelungata oare o fi posibil sa-mi construies o afrikana din piese sh?

voi sunteti cei mai in masura sa-mi spuneti daca se merita au ba... adica luna asta cadru....peste 2 luni motorul...si asamd

multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...