Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrunirea de toamna a Africanelor sau a Africanilor? :P

Daaaa, daaaa , Switchule, si un a si alta. :D

Mesaj completat

Tu primesti, de acasa, cadou grisine cu diverse arome...

Se stieeee, Neagu-i cu regimuuu. piine prajita, unt, brinza daia dulce.

Mesaj completat

Pai daca se strange lumea... facem intrunire...

E ceva logic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt? Ia gandeste-te pe unde ai umblat azi dupa masa si unde ti-e pompa de benzina? Nu cumva incuiata la mine in sertarul de la birou? Cred ca ma apuca maine o migrena si o lipsa de chef de munca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Gasim si pui, peshte, si alte jivine. Pacat ca nu vine Petrush, ca ultima data cand am vorbit pe mess, mi-a dat o retzeta de ratza cu caramel, de imi ploua in gura. Si am un prieten care se tot duce la vanat razte... Deci maine fac ordine prin garaj, ca vad ca o sa fie inghesuiala...

Mesaj completat

Gata s-a spart gaska de ceva vreme, banuiesc ca deja au ajuns pe la casele lor. Am avut ceva emotii, dar am reusit sa terminam Afrikana "in doua ore", asa cum ne-am propus... Motorul asta merge fantastic. Multumesc tuturor pentru ajutor. O sa pun si poze dupa ce le descarc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Gasim si pui, peshte, si alte jivine. Pacat ca nu vine Petrush, ca ultima data cand am vorbit pe mess, mi-a dat o retzeta de ratza cu caramel, de imi ploua in gura. Si am un prieten care se tot duce la vanat razte... Deci maine fac ordine prin garaj, ca vad ca o sa fie inghesuiala...

Mesaj completat

Gata s-a spart gaska de ceva vreme, banuiesc ca deja au ajuns pe la casele lor. Am avut ceva emotii, dar am reusit sa terminam Afrikana "in doua ore", asa cum ne-am propus... Motorul asta merge fantastic. Multumesc tuturor pentru ajutor. O sa pun si poze dupa ce le descarc.

Super gazda!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata s-a spart gaska de ceva vreme, banuiesc ca deja au ajuns pe la casele lor. Am avut ceva emotii, dar am reusit sa terminam Afrikana "in doua ore", asa cum ne-am propus... Motorul asta merge fantastic. Multumesc tuturor pentru ajutor. O sa pun si poze dupa ce le descarc.

Am ajuns ok acasa. Motorul este in garaj, pina mai pe seara cind ma apuc sa ii dau jos roata sa i-o dau lui Pedros. Si poate saptamina asta ma apuc de carene.

Inca o data, MULTUMESC TUTUROR. Multumesc si gazdelor si tuturor celor care au participat la interventie, si din nou, nu numai lor.

Nu ma asteptam sa duc motorul in remorca si sa pot sa plec cu el pe roti. Recunosc, motorul a plecat tot in remorca cum a venit, dar numai din cauza lipsei RCA-ului valabil.

Boierule, jos palaria ! Ai avut dreptate cu cele 2 ore.

Si nu te uit cu ceapa aia la gratar, ca mi-a ramas gindul la ea, de cind a zis Roxi ca e ceva extraordinar.. :D

 

Mesaj completat

Bravo! Cum e acum motorul? Mai are nevoie de ceva?

Motorul e pe roti, functional.. Se poate merge cu el, desi roata fata e cam opt, conform parerii generale...

Mai am de pus la punct carenele, si de indreptat roata, si l-am repus in drepturi.

Multumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa fie clar... Pedros e de apreciat. Era dupa tura de noapte, nedormit. A stat si ne-a ajutat pana cand l-a doborat oboseala. Eram atat de prinsi toti cu reparatul, incat nici nu am observat cand s-a bagat la somn in masina, ca altfel il trimiteam sa doarma in pat, in casa. Oricum, a fost bine asa, ca era aproape de gratar, si cand i-a ajuns mirosul la nas, imediat s-a trezit.

Afrikana merge super. Motorul trage de rupe, si chiar dadea semne ca e nerabdatoare sa se ridice pe-o roata numai din acceleratie. Nu se simtea in mers ca roata e cu probleme, dar avea vreo 2 spite rupte, asa ca o sa ajunga la Rabinul la centrat. Carenele se pot repara si ele usor, pentru ca nu sunt sparte rau, si nu lipseste nici o bucata din ele.

Za-fly, sa nu uiti sa schimbi placutele pe fatza, si sa verifici si spatele, ca nu ne-am uitat deloc la ele.

E putin nasol, ca sambata viitoare am eu ceva treburi spre seara, ca ne strangeam iar la o pastrama, ca e festivalul tuicii la Valeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa fie clar... Pedros e de apreciat. Era dupa tura de noapte, nedormit. A stat si ne-a ajutat pana cand l-a doborat oboseala. Eram atat de prinsi toti cu reparatul, incat nici nu am observat cand s-a bagat la somn in masina, ca altfel il trimiteam sa doarma in pat, in casa. Oricum, a fost bine asa, ca era aproape de gratar, si cand i-a ajuns mirosul la nas, imediat s-a trezit.

Afrikana merge super. Motorul trage de rupe, si chiar dadea semne ca e nerabdatoare sa se ridice pe-o roata numai din acceleratie. Nu se simtea in mers ca roata e cu probleme, dar avea vreo 2 spite rupte, asa ca o sa ajunga la Rabinul la centrat. Carenele se pot repara si ele usor, pentru ca nu sunt sparte rau, si nu lipseste nici o bucata din ele.

Za-fly, sa nu uiti sa schimbi placutele pe fatza, si sa verifici si spatele, ca nu ne-am uitat deloc la ele.

E putin nasol, ca sambata viitoare am eu ceva treburi spre seara, ca ne strangeam iar la o pastrama, ca e festivalul tuicii la Valeni.

Da, subscriu, Pedros a fost super. Dupa o noapte de munca, s-a tinut tare. Bravo Pedros !

Placutele pe spate sint schimbate, parca in toamna. Vine si un set nou pe fata, dar dupa ce se repara roata. Ca oricum o dau jos, si pot sa umblu linistit pe acolo sa le schimb, cit e roata in deplasare.

Nu e problema cu gratarul. Am zis doar ca nu te uit, nu ca imi doresc neaparat simbata asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi au sosit prin posta si suportii de coburi de la Galen. Multumesc mult. Din pacate nu am reusit sa ii montez pe motor sa vad cum vin. Am fost ocupat. I-am facut lui Nero un cotetz mai mare, sa nu va mai alerge pana la poarta, cand veniti pe la mine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, ia de acilea schema... pentru frina.

 

IC1 = CD4093UBE, CMOS

Q1 = 2N2222A (metal)

Q2 = TIP117,TIP146

R1,R6 = 50K, trimmer

R2,R5,R7,R9 = 10K,1/4w

R3 = 100K,1/4w

R4 = 47K,1/4w

R8 = 2K7,1/4w

C1 = 33uF, 25V

C2 = 3.3uF, 25V

 

Schema nu e a mea... Tot pe net am gasit-o, si am zis sa o incerc si eu.

post-37598-1288101514_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...