Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am dus-o la un mecanic pt ca ochiometric se vede ca ghidonu e putin inspre dreapta. Si pe langa faptul ca e stramba din ghidon, suspectam sa nu fie si din alte locuri (juguri,furca etc).

 

Si daca tot am schimbat melcul de la kilometraj,mi-a zis si ca axul nu e chiar drept. De asta ziceam..

 

Motorul nu e lovit, a cazut fostul proprietar cu ea,pe dreapta, la viteza mica. Eu de cand o am am scapat-o si eu de vreo 8 ori jos (culmea,tot pe dreapta),dar pe loc si pe pamant :)

 

Cateva poze de ieri cand am iesit cu ea :)

Ce fain luceste! Mobra ingrijita, menajata. Vezi sa nu fie stramb ghidonul doar din amortizoare. La trante pe loc cam asta se intampla. Pentru reusita bagi mobra cu roata fata intre doi stalpi (cauti ca gasesti) si fortezi vitejeste ghidonul spre indreptare.Bafta!

 

Epilog la faza cu cauciucurile. Cel vandut de prieten s-a centrat pana la urma cu mult sapun si efort din a 3-a incercare.(Tibor tu ce-ai facut pana la urma?) Nu chiar perfect dar acceptabil. L-am testat tocmai la asfalt si e ok, bate cam 2-3 mm. Nu am avut inca timp sa pun mitas-urile de padure pe setul de roti de rezerva. Dar mister Vultur mi-a garantat pentru ele spunand mandru "sunt Mitas!" Am trait s-o aud si pe asta! :P

 

Am facut o inovatie si la xenoane. Ca sa tina mai mult si sa menajez si bateria i-am pus un buton pe unul dintre ele. Asa ca pot alege, mono sau stereo!

 

Sa nu uit, weekendul asta e intrunirea Tara Motilor si vremea va fi excelenta! Detalii pe local Cluj. Va astept pe care vreti si puteti! Galen-0730202594

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... (Tibor tu ce-ai facut pana la urma?) ... Galen-0730202594

Am incercat, dar fara rezultat.

Probabil urmeaza schimbat anvelopa fata

» Post actualizat in 29 Jun 2015 19:17

 

 

Quote kalator

 

De aici http://www.cauciucuridirect.ro/content/search/PKW/so

 

 

attachicon.gifHaidenau.png comanda care a fost facuta.

 

 

Kalator-ule

 

Tine-ne la curent. Ai primit anvelopele alea la pretul pe care ni le-ai aratat? Daca da, atunci ce dot sunt?

Editat de tibor_mt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit cu politia borsa sa prindem hoti si sa recuperam motocicleta honda africa twin ....detalii cum am reusit mai pe seara ....important este ca am gasit motocicleta si toti 3 sunt in arest

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit cu politia borsa sa prindem hoti si sa recuperam motocicleta honda africa twin ....detalii cum am reusit mai pe seara ....important este ca am gasit motocicleta si toti 3 sunt in arest

 

Nota 20.....asteptam detaliile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce ma bucur! Super tare, felicitari! Mie nu mi-a mai raspuns pe forum si nici nu a mai intrat de pe 22... Acum ca e gasita, daca e si declarata ca fiind furata, sigur reuseste politia sa dea de el. Bravo, bai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Un mare plus si pentru comunitate

» Post actualizat in 30 Jun 2015 10:13

@Dan-R, conform zicalei "de multam frumos mi-e plin podu" daca te pot ajuta cu ceva te rog sa dai un semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit cu politia borsa sa prindem hoti si sa recuperam motocicleta honda africa twin ....detalii cum am reusit mai pe seara ....important este ca am gasit motocicleta si toti 3 sunt in arest

Super felicitari !!!

 

MA bucur ca te,am batut la cap:)

 

Meriti o lada de bere.

 

Ia legaturacu proprietarul pe facebook si zi sa aduca de baut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit cu politia borsa sa prindem hoti si sa recuperam motocicleta honda africa twin ....detalii cum am reusit mai pe seara ....important este ca am gasit motocicleta si toti 3 sunt in arest

Respect, felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am reusit saq vb cu polonezul si astept sa ma sune azi dupa 16 ...o primit vestea ca am recuperat motocicleta ,am fost felicitat si de seful politie din borsa pt ajutorul meu fara de care nu gaseau motocicleta si o zis ca ma asteapta cu o lada de bere acolo ...acuma vad io cum ajung da sigur cu polonezu topin niste beri cand vine sa o recupereze ....detalii mai pe seara ca acum nu prea am timp sa scriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Dan ! Esti un erou ba ! Felicitari si lui Andrei Belcic si lui Alexandru Mos pentru identificare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat jos bordul de pe RD03 azi,dupa ce-am venit de la munca. Ma tot rodea de ceva vreme sa schimb becurile in bord pt ca unul era oricum ars, si daca tot il schimb, sa le schimb pe toate.

 

In prima poza sunt becurile din bord ( un bec 12V 1.7W mic la cadranul de temperatura, doua becuri 12V 1.7W la cadranul turometrului, si 2 becuri de 12V la cadranul vitezometrului, insa aici am observat ca unul e de 1.7W ca la turometru,insa culmea, ala innegrit (care e ars) scria 12V 5W). L-am frecat ca boul in mana sa-l sterg de praf si s-a dus scrisul, dar mi-a sarit in ochi faptul ca era de 5W fata de celelalte care-s de 1.7W. Oare asta sa fie motivul pt care s-a ars?

 

In cealalta poza e un bec din panoul cu martori pe care scrie doar Stanley 158. Toti cei 6 martori au acelasi bec Stanley 158 (Oil, Turn, Highbeam, Neutral si cele doua de Fuel). Nu stiu ala de la kickstand daca e identic, ca nu l-am scos pe ala.

 

Toate au socket T10 (mai putin ala mic din cadranul de temperatura).

 

Pe http://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-5953-13MS8J42-XRV650K-1989-F__0200-AFRICA+TWIN+650.html zice cam ce am gasit eu ,insa intr-adevar arata ca alea doua din cadranul vitezometrului sunt de 1.7W amandoua (identice cu alea doua din cadranul de la turometru). Deci ala de 5W cred ca a fost schimbat de altcineva in trecut, si pus in loc de 1.7W

 

Alea de la martori apar ca fiind de 3.4W, inclusiv cel de la Sidestand, de deasupra, care e izolat. Insa culmea, fix ala care mie imi pare cam chior (de la highbeam,ala albastru) pare sa fie de 1.7W in loc de 3.4W. Nu inteleg logica. Sau poate nu ma uit eu bine la schema,dar se vede clar ca 5 is de 3.4W + ala de deasupra tot 3.4W, iar al 6-lea, pe langa aia de 3.4W, e de 1.7W.

 

O sa fie sex sa gasesc ala mic mic...

 

Sper ca e utila informatia pt ca am citit si m-am documentat si in final am zis ca cel mai bun test e verificarea la mana a becurilor. Noroc ca si scrie pe ele de cati W sunt fiecare.



Acu problema e ca vreau sa-i pun pe toti pe LED (tot socket T10). Am gasit pe www.emag.ro (culmea, la magazinele auto/electrice n-am gasit mai nimic) T10 cu led (si cu SMD).

 

Avand in vedere ca led-urile teoretic lumineaza mai bine si consuma mai putin + faptul ca nu voi gasi fix pe aceeasi W care am nevoie (gen 1.7 sau 3.4), cum e ok sa pun? de putere mai mica sau mai mare? adica in loc de 1.7W sa pun cu LED/SMD de 2W ? si in loc de 3.4 sa pun 4W sau ceva gen? sau sa pun cu putere mai mica? Nu vreau sa se arda iar si sa am sex sa dau jos carena/bordul jos :)

 

 

 

post-90463-0-41492200-1435687644_thumb.jpg

post-90463-0-46571600-1435687649_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Dan ! Esti un erou ba ! Felicitari si lui Andrei Belcic si lui Alexandru Mos pentru identificare :P

Cine doreste sa bea o bere cu dan_r, e asteptat la "Tara Motilor" No joke! :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine doreste sa bea o bere cu dan_r, e asteptat la "Tara Motilor" No joke! :)

da ..vin la dealu boti si nu sunt erou am facut doar ce ar face orice motociclism in adevatul sens al cuvantului

 

 

luni dupa ce am sunat la borsa si am vb cu sefa serv furturi si am dat date despre hot si motocicleta intro juma de ora o sunat un agent si l-am indrumat unde o adus hotii motoru sa il vad ,au gasit urme pe camp si l-au urmat dar se pierd pe drumul de piatra asa ca iar seara am vb cu politia si le-am propus sa sun hotul de pe alt nr sa vad daca mai are motorul si sa incerc daca vrea sa il vanda ...sigur ca era nerabdator sa il dea mai ale ca sterse anuntul de pe olx ,am zis ca am vazut anuntul sapt trecuta si ma intereseaza o lasat direct la 5000 ron ,am vb asa mai taraneste si am zis ca nu am permis si alte balarii ce vrea el sa auda si ca maine (adica marti ) pot sa vin dupa el in prealabil am stabilit cu politia o ora care pot ei sa defasoare toate efectivele sa ii prinda ,am zis ca vin cu duba inchisa (de politie dar ei nu stiau asta :ninja: ) si el ma steapta in acelas loc ca si data trecuta dar ca eu nu eram pe drum ci acasa si politia statea acolo ...dimineata cand il sunt zice ca sa astept cam o ora ca nu raspunde colegu si nu poate aduce motoru ...defapt o facut pana la el si nu o reusit sa faca pana ,am vb cu el iar si am zis sa aduca roata cu el ca so ducem la o vulcanizare ca platesc io so facem numai sa putem urca in duba motoru ..zi si facut el are sa vina cu roata la locul de intalnire asa o sa il recunosc io (politia ) si cam asa so intamplat tot la intalnire o mers politia si au fost prinsi toti 3 si recuperata africana ....am vb azi si cu polonezul care nu mai stia de bucurie si cam peste 2 saopt cand vine dupa motor am ramas sa ne intalnim sa cinstim o bere ....si eu sunt bucuros ca am reusit sa ajut la recuperarea motocicletei si abia astept sa ma intalnesc cu el sa povestin tot ...am fost impresionat de promtitudinea politie si maxima implicare in acest caz ..jos palaria am vb cu politistul de vreo 15 ori in 2 zile si totul sa terminat cu bine (nu pt hoti)

 

 

si eu multumesc celor care au ajutat intrun fel sau altul cu inf sa ajut politia sa rezolve cazu :bike-037:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, dar fara rezultat.

Probabil urmeaza schimbat anvelopa fata

» Post actualizat in 29 Jun 2015 19:17

 

 

Quote kalator

 

De aici http://www.cauciucuridirect.ro/content/search/PKW/so

 

 

attachicon.gifHaidenau.png comanda care a fost facuta.

 

 

Kalator-ule

 

Tine-ne la curent. Ai primit anvelopele alea la pretul pe care ni le-ai aratat? Daca da, atunci ce dot sunt?

 

 

Salut. Eeeee! este o adevarata telenovela tipic romanesca care se cheama "ti-o trag de cate ori te prind"

Cauciurile nu au mai ajuns la mine, din cauza pretului prea mic. Au incercat sa ma traduca la inceput spunandu-mi ca nu le mai au pe stoc. I-am mirosit ca ma imbarliga si le-am spus-o pe sleau. De atunci incerca tot felul de negocieri cu mine, la pret, dar nu ma pot convige sa imi vanda acelasi produs la un pret mai mare decat cel achizitionat de mine la timpul respectiv. Nu este vina mea ca la momentul respectiv ei au gresit pretul iar eu am comandat. Acum imi ofera MitasE08, la un pret putin sub cel de lista dar tot peste pretul achizitionat de mine la Haidenau. Scopul meu acum este sa obtin macar Mitas-ul, la pretul gresit la Haidenau. Daca nu o rezolva amiabil trec la etapa urmatoare, Protectia Consumatorului. Am nr de comanda si ma duc sa le fac reclamatie. Momentan suntem la stadiul de negociere. Ei imi ofera, eu mai tai din pret, si tot asa o frecam de ceva timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi raspunde si mie cineva la dilema vietii de mai sus,cu led-urile? daca in bord mobra are stock bec-uri T10 de 1.7W si 3.4W, cum e recomandat sa pun bec-uri pe LED smd? de putere mai mica sau mai mare? Ca fix de puterea aia nu gasesc in comert... ? Poate pare o intrebare retardata, dar nu vreau sa-mi ard ceva prin bord si sa fie nevoie sa desfac iar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu arzi

Pentru ca nu trebuie sa pui leduri de 1,7 respectiv 3,4 W

Pe tine te intereseaza sa pui leduri care se potrivesc pe acel soclu

Ledurile oricum dau lumina mai puternica decat becurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu arzi

Pentru ca nu trebuie sa pui leduri de 1,7 respectiv 3,4 W

Pe tine te intereseaza sa pui leduri care se potrivesc pe acel soclu

Ledurile oricum dau lumina mai puternica decat becurile

 

daca pun led de 1.2W in soclul unde am avut bec de 1.7W, nu se incalzeste/arde nimic? Stiu ca led-urile , spre deosebire de becurile incandescente, nu se incalzesc, dar se incalzeste baza lor, iar soclurile alea in bord is destul de etanse...

 

sunt cam paranoia cred :)

 

Ma bate gandul sa schimb pe LED si becurile de la pozitie si ala frana/stop spate...

 

Semnalizarile le-am comandat deja de ep ebay acu 2 sapt ca fraierul si is pe bec :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, OK... deci nu ai caucioacele...M-am linistit

 

Despre Mitas E08 o sa povestesc eu in curand, pe xrv.ro

Deocamdata e OK, in oras e nesemnificativ, dar e interesant ca nu aluneca pe liniile de tramvai

» Post actualizat in 01 Jul 2015 08:04

daca pun led de 1.2W in soclul unde am avut bec de 1.7W, nu se incalzeste/arde nimic? Stiu ca led-urile , spre deosebire de becurile incandescente, nu se incalzesc, dar se incalzeste baza lor, iar soclurile alea in bord is destul de etanse...

 

sunt cam paranoia cred :)

 

Ma bate gandul sa schimb pe LED si becurile de la pozitie si ala frana/stop spate...

 

Semnalizarile le-am comandat deja de ep ebay acu 2 sapt ca fraierul si is pe bec :(

 

1,2W e puterea consumata, deci nu se intampla nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune LED-uri fara frica

 

Daca vrei si semnalizari cu LED, atunci trebuie sa adaugi pe circuit un rezistor care sa consume curent si sa disipe caldura, altfel nu lucreaza releul original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat 4 becuri LED cu 5SMD per bec pt cele 2 cadrane (vitezometru si turometru) si un bec cu led T5 cu un singur SMD in varf pt cadranul de temperatura si am mai luat 7 becuri cu LED T10 cu 4 SMD uri frontale pt martori

 

M-ar bate gandul sa-mi schimb si pozitiile din faruri, cele stock is pe 4W parca si pe led vin din alea BA9S nu?


Am gasit ceva pentru faruri dar nu mi dau seama daca se potriveste:

 

http://www.ebay.co.uk/itm/1X-H4-H6-BA20D-LED-White-25W-6000K-2500LM-COB-Car-Motorcycle-Headlight-Bulb-Lamp-/121556561505?hash=item1c4d55ee61


Sunt niste becuri pe LED, f puternice, care pot fi adaptate si pt soclul nostru de RD03, care este BA20D. Necesita ceva releu in plus oare? sau sunt plug & play?

Daca nu, macar as cauta becuri tot de care am, de 35W (BA20D) dar din alea galbene, vintage :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...