Sari la conținut

2 bikes, 1 couple, 1 planet


brujaandrei
 Share

Postări Recomandate

Salutare, de vreo 2 sapt eu si prietena mea am inceput sa visam la turul lumii pe motociclete.E doar o idee momentan, dar voi face tot posibilul si imposibilul sa devina realitate.Din ce mi-am dat eu seama sunt f multe aspecte care trebuiesc gandite-rezolvate:banii in primul rand,din ce am calculat eu cam vreo 25000 euro de motor,2 motociclete noi,enduro-touring de preferat, si apoi vize,asigurari,eventual sponsori, planificare traseu,antrenament-experienta, vaccinuri, etc etc etc. Am scris aici pentru a vedea daca mai sunt motociclisti care au analizat ideea asta,poate unii care chiar au realizat-o,si daca sunt dispusi sa impartaseasca informatii cu privire la cat costa real(eu am facut un calcul la o bere),cat dureaza(eu m-am gandit 6 luni), ce presupune planificare,cum e cu vizele(ca totusi sunt ceva tari de trecut), care tari merita vazute si care trebuie evitate,cam cata benzina este necesar, si altele la care nu m-am gandit eu,orice idee e binevenita.Mentionez ca ideea e de plecat din Romanica in est si intors prin vest,deci ocolul pamantului,asta ar insemna in mare orient,asia,canada+america,europa,cu mici devieri de la traseu desigur.

 

PS:Sunt convins ca vor trece multi ani pana sa realizez acest vis,dar vreau sa stiu la ce sa ma astept,de la planificare -bani-pana la micile probleme care pot sa apara pe drum.Nu vreau date concrete,ci doar sa discutam in mare cam cum realizam asa ceva.

 

 

SAFE RIDE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, de vreo 2 sapt eu si prietena mea am inceput sa visam la turul lumii pe motociclete.E doar o idee momentan, dar voi face tot posibilul si imposibilul sa devina realitate.Din ce mi-am dat eu seama sunt f multe aspecte care trebuiesc gandite-rezolvate:banii in primul rand,din ce am calculat eu cam vreo 25000 euro de motor,2 motociclete noi,enduro-touring de preferat, si apoi vize,asigurari,eventual sponsori, planificare traseu,antrenament-experienta, vaccinuri, etc etc etc. Am scris aici pentru a vedea daca mai sunt motociclisti care au analizat ideea asta,poate unii care chiar au realizat-o,si daca sunt dispusi sa impartaseasca informatii cu privire la cat costa real(eu am facut un calcul la o bere),cat dureaza(eu m-am gandit 6 luni), ce presupune planificare,cum e cu vizele(ca totusi sunt ceva tari de trecut), care tari merita vazute si care trebuie evitate,cam cata benzina este necesar, si altele la care nu m-am gandit eu,orice idee e binevenita.Mentionez ca ideea e de plecat din Romanica in est si intors prin vest,deci ocolul pamantului,asta ar insemna in mare orient,asia,canada+america,europa,cu mici devieri de la traseu desigur.

 

PS:Sunt convins ca vor trece multi ani pana sa realizez acest vis,dar vreau sa stiu la ce sa ma astept,de la planificare -bani-pana la micile probleme care pot sa apara pe drum.Nu vreau date concrete,ci doar sa discutam in mare cam cum realizam asa ceva.

 

 

SAFE RIDE

 

Bai, Oana n-are carnet din cate stiu io. Ce vorbesti tu acolo? Las'ca stam la o cioaca despre asta cand ne vedem, ca merg si io!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija cand ajungi in Somalia ca sunt multi pirati :P)

aia sunt toti pe mare, asteapta vapoarele. :)

 

acuma pe bune, uita'te la long way round si vei avea multe de invatat despre ce presupune o asemenea "expeditie".

Iar aia au avut doua masini de suport, pline de piese de schimb, gume, scule, acareturi.. :D

 

Inconjurul lumii asteia, eheee, nu e cum crede lumea.. (parafrazand reclama "ptr de dimineata"..) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia sunt toti pe mare, asteapta vapoarele. :P

 

acuma pe bune, uita'te la long way round si vei avea multe de invatat despre ce presupune o asemenea "expeditie".

Iar aia au avut doua masini de suport, pline de piese de schimb, gume, scule, acareturi.. :D

 

Inconjurul lumii asteia, eheee, nu e cum crede lumea.. (parafrazand reclama "ptr de dimineata"..) :)

este film adi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.horizonsunlimited.com/

http://www.advrider.com/

 

Din ce m-am mai documentat si eu de-a lungul timpului:

- mobre identice (in caz de problema, troubleshootingul sa fie usor de realizat), fiabile, cu capacitati de off-road, autonomie de cel putin 400km, care sa poata cara multe. R11xxGS, R1200GS (daca ai bani), F650GS, Transalp, Tenere, V-Strom, KLR, Tiger. As zice sa eviti toate Adventure-urile "stradalizate", gen Varadero, TDM, Versys, Multistrada and the like.

- vaccinurile ar fi bine sa le faceti pe toate la plecare

- pentru mare parte din Africa si cateva tari din Asia sud-estica este nevoie de "Carnet de Passaje"

- am inteles ca vizele le poti lua si de pe drum, deci le iei pe cele care-ti trebuie pentru a merge 2-3 luni, apoi te opresti intr-o capitala mare si mai iei restul

- daca poti, inchiriaza-ti casa. O sa ai bani care sa-ti vina constant

- gandeste-te la drum ca la o saptamana de lucru. 5 zile de mers, 2 zile de repaus

- n-o sa poti face 600km zilnic, nu sari peste obiective laterale de traseu pentru ca vei regreta

- aminteste-ti ca nu-i cursa, ci plimbare. Nu te asteapta niciun trofeu daca faci 1000km intr-o zi sau daca treci prin SUA in 4 zile

- gandeste-te ca, indiferent cat de bine va intelegeti, exista posibilitatea ca, la un moment dat, sa va certati grav. Asta e cel mai tare test intr-o relatie, stresul acumulat la 10.000km de casa

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scris aici pentru a vedea daca mai sunt motociclisti care au analizat ideea asta,poate unii care chiar au realizat-o,si daca sunt dispusi sa impartaseasca informatii cu privire la cat costa real(eu am facut un calcul la o bere),cat dureaza(eu m-am gandit 6 luni), ce presupune planificare,cum e cu vizele(ca totusi sunt ceva tari de trecut), care tari merita vazute si care trebuie evitate,cam cata benzina este necesar, si altele la care nu m-am gandit eu,orice idee e binevenita.

 

 

un baiat din rasov parca a facut treaba asta pe un ktm militar... a plecat cu iubita lui, dar ea s-a intors dupa o bucata.. mi se pare ca anul trecut a fost asta, da cu cearch ca gasesti aici pe site

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.horizonsunlimited.com/

http://www.advrider.com/

 

Din ce m-am mai documentat si eu de-a lungul timpului:

- mobre identice (in caz de problema, troubleshootingul sa fie usor de realizat), fiabile, cu capacitati de off-road, autonomie de cel putin 400km, care sa poata cara multe. R11xxGS, R1200GS (daca ai bani), F650GS, Transalp, Tenere, V-Strom, KLR, Tiger. As zice sa eviti toate Adventure-urile "stradalizate", gen Varadero, TDM, Versys, Multistrada and the like.

- vaccinurile ar fi bine sa le faceti pe toate la plecare

- pentru mare parte din Africa si cateva tari din Asia sud-estica este nevoie de "Carnet de Passaje"

- am inteles ca vizele le poti lua si de pe drum, deci le iei pe cele care-ti trebuie pentru a merge 2-3 luni, apoi te opresti intr-o capitala mare si mai iei restul

- daca poti, inchiriaza-ti casa. O sa ai bani care sa-ti vina constant

- gandeste-te la drum ca la o saptamana de lucru. 5 zile de mers, 2 zile de repaus

- n-o sa poti face 600km zilnic, nu sari peste obiective laterale de traseu pentru ca vei regreta

- aminteste-ti ca nu-i cursa, ci plimbare. Nu te asteapta niciun trofeu daca faci 1000km intr-o zi sau daca treci prin SUA in 4 zile

- gandeste-te ca, indiferent cat de bine va intelegeti, exista posibilitatea ca, la un moment dat, sa va certati grav. Asta e cel mai tare test intr-o relatie, stresul acumulat la 10.000km de casa

 

 

Merci mult pentru sfaturi si pentru link-uri,ma uit pe ele in detaliu cand am timp.safe ride.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. singurul film despre inconjurul lumi care merita luat in seama mondo enduro, restul sunt filme artistice

 

2. 2500 nu iti vor ajunge nici de drum (benzina si alte taxe de trecere)

 

3. trebuie sa ai un plan bine pus la punct si sa rezolvi 70% din vize cu aprox. 3 luni inainte, restul se pot obtine la vama, asta daca vrei sa iti reincepi viata normala cat mai curand - oricand poti alege varianta asta

 

4. nu cred ca e indicat sa faci o astfel de tura cu o persoana pe care nu o cunosti cu adevarat si cu care ai mai plecat (numai anul trecut au fost doua cazuri: cel de care s-a mentionat mai sus si tura din kazastan)

 

5 acum depinde ce intelegi prin "inconjurul lumii" - unii au inteles prin asta Europa-America-Europa - eu cred ca nu poti face inconjurul lumii fara sa ajungi macar pe fiecare continent :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maquest este nickname-ul lui Dan Honciuc, cel care a făcut turul lumii anul trecut pe un ktm de 400.

Editat de gunix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai gandeste-te la niste chestii:

- numai pentru a ajunge in Mongolia vizele te costa 800E. Pentru un om. Vaccinurile sunt si ele cam 500E.

- media de cheltuieli pe zi pe drum este de 60E pentru doua persoane si doua motoare (am pierdut linkul celor doi care au facut inconjurul lumii in 4 ani, atingand toate continentele cu exceptia Antarcticii).

- in unele tari te poti misca mai repede, in altele abia daca faci 200km/zi, poate chiar mai putin

- bugetele difera pe continente. Din ce am mai citit, Europa e cea mai scumpa, America de Sud cea mai ieftina

- pentru sponsorizari pregateste o mapa serioasa si nu vorbi doar vorbe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, de vreo 2 sapt eu si prietena mea am inceput sa visam la turul lumii pe motociclete.E doar o idee momentan, dar voi face tot posibilul si imposibilul sa devina realitate.Din ce mi-am dat eu seama sunt f multe aspecte care trebuiesc gandite-rezolvate:banii in primul rand,din ce am calculat eu cam vreo 25000 euro de motor,2 motociclete noi,enduro-touring de preferat, si apoi vize,asigurari,eventual sponsori, planificare traseu,antrenament-experienta, vaccinuri, etc etc etc. Am scris aici pentru a vedea daca mai sunt motociclisti care au analizat ideea asta,poate unii care chiar au realizat-o,si daca sunt dispusi sa impartaseasca informatii cu privire la cat costa real(eu am facut un calcul la o bere),cat dureaza(eu m-am gandit 6 luni), ce presupune planificare,cum e cu vizele(ca totusi sunt ceva tari de trecut), care tari merita vazute si care trebuie evitate,cam cata benzina este necesar, si altele la care nu m-am gandit eu,orice idee e binevenita.Mentionez ca ideea e de plecat din Romanica in est si intors prin vest,deci ocolul pamantului,asta ar insemna in mare orient,asia,canada+america,europa,cu mici devieri de la traseu desigur.

 

PS:Sunt convins ca vor trece multi ani pana sa realizez acest vis,dar vreau sa stiu la ce sa ma astept,de la planificare -bani-pana la micile probleme care pot sa apara pe drum.Nu vreau date concrete,ci doar sa discutam in mare cam cum realizam asa ceva.

 

 

SAFE RIDE

 

Si cand te-ai trezit din vis, era dimineata, trebuia sa te duci la job, prietena nu avea permis, si nici doua enduro touring neaparat noi nu va asteptau in fata portii.

Cu riscul de a supara pe cineva, personal cred ca succesul originalului topic de vanzare KM de povesti ii va mai face pe multi sa viseze. In timp ce omu ala este pregatit de tura, voua va lipsesc: permisul prietenei, doua enduro touringuri noi si probabil urmatoarele sticle de bere la care sa-ti faci calcule :unsure:

Cu putin noroc o sa gasesti sponsori si ptr scoala moto a prietenei si ptr benzina necesara ca ea sa invete cum se ia curba pe enduro touring. Daca insisti se va gasi o firma care sa o sponsorizeze si cu absorbantele intime pe durata calatoriei iar marile lanturi hoteliere se vor inghesui in a va oferi cazarea.

 

Serios acum. I-am apreciat pe cei doi argentinieni care stateau pe drumuri de ani de zile si banuiesc ca din bani primiti, gasesc normal ajutotul ptr idei marete, dar tu esti in situatia in care as spune eu ca visez eu sa urc pe everest fara masca de oxigen. Si vreau sa-mi spuna forumistii ce tre sa fac sa ma las de tzigari, sa ma sponsorizeze cineva sa-mi fac vila cu piscina ca sa ma pot antrena sa dau burta jos.

Cand ai ceva de acest gen in gand si vrei sponsori, tu tre sa le prezinti lor ideea, un plan f bine facut si mai ales sa dovedesti ca esti persoana potrivita ptr acest lucru. Eventual si beneficiile de imagine ptr sponsori, ptr ca e vb de sume mari.

Sunt tare curios care a fost cea mai lunga tura a ta cu motoru, ptr ca am dat un search si nu am gasit mare lucru.

 

PS Nu dati cu pietre ptr postul meu....e ceea ce cred. Daca voi credeti altceva....nu va opreste nimeni sa scrieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cand te-ai trezit din vis, era dimineata, trebuia sa te duci la job, prietena nu avea permis, si nici doua enduro touring neaparat noi nu va asteptau in fata portii.

Cu riscul de a supara pe cineva, personal cred ca succesul originalului topic de vanzare KM de povesti ii va mai face pe multi sa viseze. In timp ce omu ala este pregatit de tura, voua va lipsesc: permisul prietenei, doua enduro touringuri noi si probabil urmatoarele sticle de bere la care sa-ti faci calcule :unsure:

Cu putin noroc o sa gasesti sponsori si ptr scoala moto a prietenei si ptr benzina necesara ca ea sa invete cum se ia curba pe enduro touring. Daca insisti se va gasi o firma care sa o sponsorizeze si cu absorbantele intime pe durata calatoriei iar marile lanturi hoteliere se vor inghesui in a va oferi cazarea.

 

Serios acum. I-am apreciat pe cei doi argentinieni care stateau pe drumuri de ani de zile si banuiesc ca din bani primiti, gasesc normal ajutotul ptr idei marete, dar tu esti in situatia in care as spune eu ca visez eu sa urc pe everest fara masca de oxigen. Si vreau sa-mi spuna forumistii ce tre sa fac sa ma las de tzigari, sa ma sponsorizeze cineva sa-mi fac vila cu piscina ca sa ma pot antrena sa dau burta jos.

Cand ai ceva de acest gen in gand si vrei sponsori, tu tre sa le prezinti lor ideea, un plan f bine facut si mai ales sa dovedesti ca esti persoana potrivita ptr acest lucru. Eventual si beneficiile de imagine ptr sponsori, ptr ca e vb de sume mari.

Sunt tare curios care a fost cea mai lunga tura a ta cu motoru, ptr ca am dat un search si nu am gasit mare lucru.

 

PS Nu dati cu pietre ptr postul meu....e ceea ce cred. Daca voi credeti altceva....nu va opreste nimeni sa scrieti

 

Desi le zici cam sarcastic de multe ori le zici bine,dur,dar adevarat.Dupa mine chuar daca sa spunem ai banii necesari,experienta pe un anumit moto conteaza.Nu poti sa te arunci dupa o saptamana dupa ce ai un enduro si direct in jurul lumii.Mai ales prietena fiind si incepatoare care mai repede sau mai tarziu v-a claca din cauza duritatii unor trasee sau oboseala acumulata.Pentru asta trebuie zic eu putin antrenament si de stat la vorba cu motociclisti experimentati in chestii din astea.Bagajul mult o sa influienteze iarasi ciclistica motocicletei si nu vad o incepatoare sa tina mobra in frau ,mai ales pe un teren accidentat.Eu zic sa va cumparati motocicletele si sa va dati macar 1 an cu ele pe coclauri,incarcati.De asemeni accesoriile necesare unei asemenea expeditii sunt destul de costisitoare.Genti speciale,crash-paduri la motocicleta sa o fereasca de cazaturi,etc...Planul tau e doar o idee acum,sper ca dupa o analiza amanuntita a tuturor problemelor care te leaga de asta sa fie analizate la rece si cu chibzuinta.Fa un traseu,analizeaza totul despre el,culege date,etc...Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai gandeste-te la niste chestii:

- numai pentru a ajunge in Mongolia vizele te costa 800E. Pentru un om. Vaccinurile sunt si ele cam 500E.

- media de cheltuieli pe zi pe drum este de 60E pentru doua persoane si doua motoare (am pierdut linkul celor doi care au facut inconjurul lumii in 4 ani, atingand toate continentele cu exceptia Antarcticii).

- in unele tari te poti misca mai repede, in altele abia daca faci 200km/zi, poate chiar mai putin

- bugetele difera pe continente. Din ce am mai citit, Europa e cea mai scumpa, America de Sud cea mai ieftina

- pentru sponsorizari pregateste o mapa serioasa si nu vorbi doar vorbe

 

Merci,super tari link-urile respective, iar cel cu 4 ani o sa mai caut si eu,si eu am zis 25000 euro de motor nu 2500 euro,dar oricum vor trece multe ierni pana atunci.Incep sa ma interesez incet-incet,dar se poate face ,sunt convins de asta.safe ride.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci chestia asta...fa-o cu cap. Daca ai un deadline si vrei doar sa ai parte de publicitate...mai bine stai acasa.

Asa ceva il faci in momentul in care si vrei sa vezi ceva...si nu exista deadline pentru o asemenea tura (orice ar zice ceilalti).

Motoarele e de preferat sa fie identice...dar important ar fi sa fie cat mai usor de reparat sau macar sa ai acces la piese rapid.

Baga un ochi pe Horizon Unlimited (daca nu te-ai uitat deja).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o simpa intrebare

 

cati km ai mers pana acum in viata ta cu motorul?

 

 

sa nu uit

cand incepi sa faci calculele sa ai in vedere paritatea

leu - euro pt anul 2014

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o simpa intrebare

 

cati km ai mers pana acum in viata ta cu motorul?

 

 

sa nu uit

cand incepi sa faci calculele sa ai in vedere paritatea

leu - euro pt anul 2014

 

Ei acuma,sa nu exageram.Sa lasam pe el sa ne spuna experienta lui si ce planuri are.Noi il sustinem moral si cu un sfat daca ni-l cere,pertinent,caci material....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un baiat din rasov parca a facut treaba asta pe un ktm militar... a plecat cu iubita lui, dar ea s-a intors dupa o bucata.. mi se pare ca anul trecut a fost asta, da cu cearch ca gasesti aici pe site

Unde? Nu am gasit topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa experienta calare pe moto mai trebuie si un pic de experienta mecanica, pt ca daca ramai in mijlocul mongoliei cu motoru defect si nu ii poti da de cap ai dat de dracu, pt asta trebuie experienta.

 

in momentul in care alegi motoarele trebuie sa te documentezi despre cele mai dese defectiuni aparute.

 

cat despre banii de care ai avea nevoie faci simplu rost: iti vinzi apartamentu.

 

prietena ori o iei pasager ori o lasi acasa, fara experienta la drum lung va deveni foarte obositor si chinuitor. pe alocuri insuportabil....

 

Sper sa faci asta si sa citesc cu mare placere pe forum.

 

bafta multa, vei avea nevoie :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o simpa intrebare

 

cati km ai mers pana acum in viata ta cu motorul?

 

 

sa nu uit

cand incepi sa faci calculele sa ai in vedere paritatea

leu - euro pt anul 2014

 

bai bruja, dupa cum te-am avertizat, exista si persoanele gen ianachim care e foarte mandru de kilometrii pe care i-a facut el prin europa si nu rateaza nici o ocazie sa isi etaleze superioritatea.

 

maestre ianachim, andrei a gresit prin a pune postul asta aici si i-am precizat asta si personal. tu ca un imparat motorizat, puteai sa te abtii de la arunca ironii ieftine la adresa sclavilor cu <400.000 de km (pe zi) cat ai facut tu (ieri).

 

sa nu uiti

sa tragi apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...