Sari la conținut

Cu Viroaga prin Bucegi


Postări Recomandate

background: sunt inceptor. Inaintea acestei ture aveam cam ~1000km experienta. Am un program ciudat, lucrand adeseori in weekend si/sau noaptea, si avand unele zile libere in timpul saptamanii, si in consecinta mi-e detul de greu sa pot iesi cu altcineva intr-o tura mai lunga, din cauza nepotrivirii timpului liber. Saptamana trecuta, mai precis 13/14 mai, m-am decis: nu mai pot astepta, nu am de gand sa ratez si acest "weekend" (pentru mine), asa ca am plecat singur in prima mea tura montana pe motor.

 

Am plecat din Buc. miercuri pe la ora pranzului, pe o ploaie marunta si enervanta, pe DN7 / DN71 ruta Bucuresti - Tartasesti - Targoviste - Fieni - Sinaia. Am plecat cu o oftica crunta pe faptul ca ploua, cu gandul ca ma intorc in aceeasi zi daca e vremea foarte proasta la munte. Din acest motiv am plecat cam total nepregatit (cu gandul la o tura de o zi), nu mi-am luat decat "sapuniera" cu mine :unsure:, ceea ce explica calitatea sub-mediocra a pozelor. Nici macar n-am avut cu ce s-o fixez de ghidon ca sa filmez o urcare pe serpentine, cum as fi dorit :huh: . Desi ploaia s-a oprit dupa ce am iesit din Bucuresti, apucase sa ma cam ude si am dardait tot drumul de dus. Funny thing.. din cauza frigului, dupa ce trecusem de Targoviste m-am trezit cantand singur in casca.. noroc ca nu ma putea auzi nimeni :cheers:

 

La munte era innorat, but still.. vreme mai buna decat in Buc. M-am oprit la cab. Cuibul Dorului sa mananc, unde am decis in ultimul moment sa ma si cazez, sa raman totusi peste noapte avand in vedere ca nu ploua. Buna decizie, zic eu, pentru ca in plimbarea de a 2-a zi mi-am atins un mare obiectiv, anume a ajunge pe motoreta la Piatra Arsa (DJ713, atat cat tine drumul public, altfel as fi mers si mai departe).

 

In prima zi n-am facut mare lucru, avand in vedere ca plecasem pe la pranz din Buc, si am mers destul de incet (60-70 pe ud, 90-100 pe uscat, 60 in localitati). M-am dus pana in Sinaia sa alimentez, si am zis sa fac si drumul cotei (1400). A fost o doza frumoasa de serpentine, pacat insa ca sus era o ceata densa care crea o atmosfera tare mohorata.

 

A doua zi dis-de-dimineata am plecat cu un mare "morcov" pe DJ713 spre platou. Mi-era frica nu neaparat de drum, cat de posibilitatea de a da de urs (fiind complet singur si vulnerabil, ar fi fost cam naspa), si de ploaie. Morcovul a inceput sa iasa treptat, pe masura ce depaseam zona impadurita si dadeam de pajistea alpina tipica altitudinilor mari. A fost un drum care mi-a ridicat ceva dificultati, dar nimic de netrecut, cu rabdare... ceva zone mai accidentate, ceva noroi pe ici pe colo.... si totusi, nu am atins nici o data cu cadrul/blocul motor de sol. Am putut urca lejer cu 10-25km/h, preponderent in treptele 2 si 1, dar pe anumite portiuni s-a putut merge chiar cu 40 in treapta a 3-a. Pe masura ce inaintam mi se facea insa tot mai teama din cauza posibilitatii de ploaie, si pe buna dreptate - daca ma prindea ploaia, acolo ramaneam, nu cred ca aveam cum sa ma intorc.

 

Dupa pranzul la Piatra Arsa, un domn cabanier presupun, motorist si el, m-a sfatuit sa cobor pe DJ714 spre Moroieni, intrucat drumul ar fi mai putin accidentat. Adevarat, mai putin accidentat, insa a omis de mentioneze noroiul. Din pacate acest drum nu mai are pietris ca DJ713, si e luuuuung si anevoios. Am avut parte de atata noroi cat sa-mi zic ca nu mai vreau sa aud o luna de noroaie. La un moment dat mi-a fugit fata intr-o curba si m-am imprastiat in noroi (din fericire, fara pagube sau alte probleme). Pacat ca am ales varianta asta... drumul, desi frumos la inceput, mi s-a parut si mai urat decat DJ713, cel putin ultima portiune inspre sanatoriul Moroieni.

 

Pe viitor, clar am de gand sa repet tura... dar de data asta pregatit cum trebuie, si preferabil nu singur. La final, o sa las cateva dintre poze sa vorbeasca despre drum si tura facuta.

post-44453-1242834546_thumb.jpg

post-44453-1242834564_thumb.jpg

post-44453-1242834570_thumb.jpg

post-44453-1242834579_thumb.jpg

post-44453-1242834594_thumb.jpg

post-44453-1242834602_thumb.jpg

post-44453-1242834610_thumb.jpg

post-44453-1242834616_thumb.jpg

post-44453-1242834623_thumb.jpg

post-44453-1242834631_thumb.jpg

post-44453-1242834643_thumb.jpg

post-44453-1242834649_thumb.jpg

post-44453-1242834657_thumb.jpg

post-44453-1242834664_thumb.jpg

Editat de deathu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca tot te-ai plans de calitatea pozelor hai sa punem aici si cateva dintr-o alta iesire mica, dar unde au rezultat poze mai calitative.

 

Asfalt uscat sa avem!!!

 

:unsure:

post-43513-1242836060_thumb.jpg

post-43513-1242836087_thumb.jpg

post-43513-1242836117_thumb.jpg

post-43513-1242836168_thumb.jpg

post-43513-1242836249_thumb.jpg

post-43513-1242836281_thumb.jpg

post-43513-1242836346_thumb.jpg

post-43513-1242836403_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru ca tot te-ai plans de calitatea pozelor hai sa punem aici si cateva dintr-o alta iesire mica, dar unde au rezultat poze mai calitative.

 

Asfalt uscat sa avem!!!

 

:unsure:

 

:cheers: Ce chestie...mai nou cu choperele pe coclauri,bine va sade.Asa va vreau...

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo, domnilor! Nu inteleg totusi de ce nu v-ati luat macar ceva dual sport. Ca-i pacat de mobrele astea stralucitoare sa se acopere cu noroi.

Bafta! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu ,, deathu " felicitarile mele pentru poze si pentru curaj !!! Intradevar super peisajele B) :huh: Bafta si la cat mai multe plimbari interesante !!! :cheers: :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci tuturor pentru aprecieri!

 

@kato_arad: it ain't that bad at all... Viroaga de 250 e destul de usurica (~145 kg gol), ceea ce zic eu ca m-a ajutat mult in conditiile date. Sunt constient ca nu e facuta pentru asta dar.. alta nu am, si after all daca merge, de ce nu?

 

@Cavaleru: voi incerca sa marchez cumva traseul pe o harta, pe care sa o atasez. voi reveni pe tema asta in 2-3 zile.

 

@Doctor X: am toti anii in fata sa am si capra (hard enduro), si vaca (enduro tourer) si crusier mai mare... deocamdata nu e nici o graba. Pentru mine e doar prima motoreta, si e adaptata ca putere, greutate si inaltime nivelului meu de experienta actual :huh:

 

In final, pot sa zic ca m-a bucurat foarte mult excursia, si ma bucura si faptul ca au fost apreciate pozele.

 

asfalt/coclauri uscate :cheers: :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

desi cam tarziu am vazut topicul asta da-mi voie sa zic:

 

BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO la a2-a!

 

una e sa vezi un enduro pe munte...si alta e coane sa vezi choperul!!!!!

 

foarte bine, bravo inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place "enduro-cruising" cum am botezat imrepuna cu pretina tipul asta de calatorie.

Am facut cu viroagele trasee asemanatoare, cu vulcanu inca nu m-am bagat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

Nu am inteles daca ai ajuns pe motor pana la Piatra Arsa (sunt cam derutat azi).

Vreau sa fac si io traseu' cat de curand

:lol:

Mesaj completat

Da, imi raspund singur, acum am vazut, mi-am mai revenit nitel :)

Daca mai faci treaseu', let me know.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Pe viitor, clar am de gand sa repet tura... dar de data asta pregatit cum trebuie, si preferabil nu singur. La final, o sa las cateva dintre poze sa vorbeasca despre drum si tura facuta.

 

cu virago pe drum de enduro... cre'ca a fost cam greu... da' ti-a placut, daca vrei sa mai incerci o data :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...