Sari la conținut

Capitala-Dobrogea-Capitala


DarkDrac
 Share

Postări Recomandate

- Plecare sambata pe la 9 dimineata din Buc si apoi via Calarasi-Ostrov-Constanta-Mtii Macinului+Cetatile din zona-Braila-Faurei-Urziceni-Buc .

Se vrea o tura de doua zile cu o noapte de stat la cort+gratar si berica undeva in munti.Se merge cu viteza legala si poate un pic mai mult pe unde se poate iar traseul probabil ca va implica si ceva soft enduro asa ca anumite tipuri de motoare pica din start.Deocamdata sunt singur si plec doar daca mai vine cineva cu mine si vremea va fii cat de cat ok(pana acum prognoza pare faine).Eu am o Honda Dominator dupa cum se vede si din poza de la avatar.

Datele mele de contact sunt:Tel. 0740/002256 ,id ymess visoiustecri

 

Mai jos este harta cu traseul aproximativ,mentionez ca nu am mai fost in zona asa ca astept si sugestiile voastre.Asfalt Uscat!

post-19896-1242909230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tura de genul asta am si eu in plan, insa cu noaptea pe malul marii la Vadu. :unsure:

Doar ca in w-e asta nu pot. Daca o amani pt mai incolo, mi-ar place sa mergem in grup mai mare. Legat de traseu, eu am fost deja de 3 ori prin Dobrogea anul asta, asa ca am niste idei de locuri care merita vazute, plus ca am mai sapat dupa ceva informatii pe net. Eu zic ca o sa iasa un traseu f frumos...

 

In cazul in care totusi te duci in w-e asta, iti recomand sa pui cortul in Gura Dobrogei/Cheile Dobrogei, e o zona super frumoasa pt stat la cort.

- Plecare sambata pe la 9 dimineata din Buc si apoi via Calarasi-Ostrov-Constanta-Mtii Macinului+Cetatile din zona-Braila-Faurei-Urziceni-Buc .

Se vrea o tura de doua zile cu o noapte de stat la cort+gratar si berica undeva in munti.Se merge cu viteza legala si poate un pic mai mult pe unde se poate iar traseul probabil ca va implica si ceva soft enduro asa ca anumite tipuri de motoare pica din start.Deocamdata sunt singur si plec doar daca mai vine cineva cu mine si vremea va fii cat de cat ok(pana acum prognoza pare faine).Eu am o Honda Dominator dupa cum se vede si din poza de la avatar.

Datele mele de contact sunt:Tel. 0740/002256 ,id ymess visoiustecri

 

Mai jos este harta cu traseul aproximativ,mentionez ca nu am mai fost in zona asa ca astept si sugestiile voastre.Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e interzis cu vehicule motorizate la Vadu ?

Si chiar dac-ar fi, se poate. Intr-adevar, nu la Vadu ci la Corbu (acelasi consiliu local, totusi). Teoretic accesul e interzis la mai putin de 100 m de malul marii cu utilaje agricole, autoturisme, carute, ATV-uri si stane de animale. Despre motociclete nu zic nimic si se pare ca gipul nu intra in categoria autoturisme. :cheers:

 

P1060341.jpgP1060361.jpg

 

Sa va bucurati de Dobrogea ca vreme buna se pare ca o sa aveti! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i, am fost la Vadu acum 2 saptamani si erau destule masini pe acolo.

Interzis e , ca e pus si panou pe care se specifica treaba asta acolo unde se termina drumul de beton, se pare insa ca romanu merge pe principiul "daca ala intra ma bag si eu"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa nu spalam baia de ulei a gipului in apa marii... mama lor de pesti. nu au invatat sa se adapteze pana acum...

 

@DarkDrac: eu as fi vrut sa vin... mai ales ca ma arde sa folosesc iar cortul si sacul de dormit si 2. e a doua oara cand se propune un traseu in muntii Dobrogei, dar am mobra la reparat :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tura asta ar putea sa iasa cum nu se mai poate mai frumoasa....nici eu nu vreau sa "calc pe iarba protejata" dar atata vreme cat sunt drumuri in zona si mergem/campam civilizat nu cred sa fie o problema.Pe semnele acelea ar trebui sa interzica accesul tuturor cocalarilor si mancatorilor de seminte in general .Lista inscrierilor este in continuare deschisa :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cati km sunt in total, aproximativ? si cam ce offroad ai in gand?

 

Pai cred ca ar fi vorba de vreo 600 km in total asa cum este desenat traseul acum....totusi principalul obiectiv este Dobrogea si daca intram in criza de timp sa zicem ,duminica o putem scurta pe A2 catre casa. Cat despre offroad nimic extrem dar din cate am citit/vazut vor fi bucati de drum neasfaltate cu gropi si alte grohotisuri.Acum ce sa zic....probabil ca ideal pt excursia sunt motoarele gen enduro-touring desi am vazut si altfel de mobre pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca ar fi vorba de vreo 600 km in total asa cum este desenat traseul acum....totusi principalul obiectiv este Dobrogea si daca intram in criza de timp sa zicem ,duminica o putem scurta pe A2 catre casa. Cat despre offroad nimic extrem dar din cate am citit/vazut vor fi bucati de drum neasfaltate cu gropi si alte grohotisuri.Acum ce sa zic....probabil ca ideal pt excursia sunt motoarele gen enduro-touring desi am vazut si altfel de mobre pe acolo

Daca o scurtati pe A2 spre casa si nu mai ajungeti spre nord, atunci numai bine o sa-ti poti completa explorarea Dobrogei cu tura pe care vreau eu sa o fac. :unsure: Eu vreau sa ma concentrez pe zona la nord de Cernavoda-Constanta.

 

Cat despre asfalt, din cate stiu eu, pe traseul tau o sa fie lipsa doar in zona Enisala. Mai e o bucata naspa dupa trecerea cu bacul la Ostrov, dar sunt vreo 5-10 km mai rai, dupa aia e acceptabil pt orice in afara de vitezane. Deci nu va stresati asa de tare cu drumul prost...

 

Inca ceva... Va recomand un drum de intoarcere f bun si foarte frumos daca nu mai ajungeti pana in Galati/Braila: Ciucurova-Harsova-Slobozia si de acolo ori pe autostrada ori pe drumul vechi. Pana in Harsova aveti parte si de curbe, si de peisaje, si de bucati unde puteti da un pic de gaz, iar asfaltul e foarte bun.

 

Drum bun fara incidente !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie foarte cald in zona aia. Eu as fi tentat catre ceva mai racoros...spre munte eventual.

Daca in Bucuresti se anunta 32 de grade...iti dai seama ce o sa fie acolo.

In afara de tine, mai merge cineva in tura asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece si-au dat multi oameni intereseul, s-a anulat iesirea in Dobrogea. In schimb se merge cu cortu' la Padina in Bucegi. Plecarea e undeva la 10-10:30 din zona Iancului. Se va merge pe DN1 pana la Sinaia, apoi in sus pe forestiere - nu stiu starea lor dar am inteles ca se ajunge cu SUVuri relativ usor. Ca traseu, vor fi aprox 140km pe asfalt (80km/h pana la Ploiesti, 90-110 in rest) si pe urma fatzaiala pe munte.

 

Daca tenteaza pe careva sa vada un munte fain de pe doua roti, dati un semn pe 0766275976. Sunati si voi dupa 9 si discutam :unsure: Invitatie valbila doar maine, 23 mai 2005 :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spunea si Switch mai sus aceasta tura se AMANA ,pentru ca nu am reusit sa strang pe nimeni.Totusi invitatia ramane deschisa pentru weekendul viitor (30-31 mai) ....poate atunci cu mai mutl succes. Maine ,eu si Switch-ul de mai sus, mergem prin bucegi-cabana padina si altele prin zona....cine se hotaraste sa mai vina stie ce are de facut. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spunea si Switch mai sus aceasta tura se AMANA ,pentru ca nu am reusit sa strang pe nimeni.Totusi invitatia ramane deschisa pentru weekendul viitor (30-31 mai) ....poate atunci cu mai mutl succes. Maine ,eu si Switch-ul de mai sus, mergem prin bucegi-cabana padina si altele prin zona....cine se hotaraste sa mai vina stie ce are de facut. :)

 

Atunci va asteptam cu draga inima si pe la noi... (vezi semnatura)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...