Sari la conținut

Cablu De Ambreiaj Rupt


D_Y_C
 Share

Postări Recomandate

Mi s-a rupt cablul de ambreiaj shi nu vreau sa astept unu de la mama lui. Pot sa pun unul de frana de bicicleta/scuter(rezista)? Shi daca merge, cum fac cu plumbul ? :yikes:

 

 

mai ia-ti unul de bicicleta, de rezerva, pana vine cel de la mama lui...iar plumbul il cositoresti

daca iti iese cositoritul bine, poti sa ai surpriza sa nu se rupa si sa tina o vesnicie;)

Editat de adip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi din targ de undeva miezul(adica cablul otelit)de diametrul necesar,il tai la dimensiunea dorita(vezi sa cositoresti zona inainte sa tai cablul) si pui in capat nipluri de la spitele de bicicleta(binenteles tot cositorite).Dupa ce ai bagat niplul pe cablu, ciufulesti un pic tzesatura ca sa nu mai iasa de-acolo.

Daca e facut bine, tine ca unul nou si cu costuri de 5 lei maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumperi din targ de undeva miezul(adica cablul otelit)de diametrul necesar,il tai la dimensiunea dorita(vezi sa cositoresti zona inainte sa tai cablul) si pui in capat nipluri de la spitele de bicicleta(binenteles tot cositorite).Dupa ce ai bagat niplul pe cablu, ciufulesti un pic tzesatura ca sa nu mai iasa de-acolo.

Daca e facut bine, tine ca unul nou si cu costuri de 5 lei maxim.

Asa o sa fac. Mersi pt ajutor! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

vezi ca e un mosulica care repara cabluri de ambreiaj pe langa victoriei , eu acolo mi-am facut cateva cabluri shi am fost super multumit, le face pe loc 1n 15- 20 min e gata iar ca bani 2-3 sute :moto: , nu shtiu addresa exact dar daca te intereseaza am numaru lui de tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu folosi cablu de bicicleta ca nu te tine decat pana la primul semafor.

 

Cablu mai gros la metru din targ (3000 lei/metru ) , piulite de spita de bicicleta, bumbul de pe un cablu vechi, cositor, folosesti camasa cablului vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie - In general un cablu de actionare (fie el frana, ambreiaj, acceleratie) se rupe dintr-un motiv. Acest motiv este ca forta de actionare este nejustificat de mare. Cauza este uzura mansonului cablului (bowden), adica miezul de otel al cablului vine si "taie" canale in manson si deci creste enorm suprafata de contact dintre miez si manson. Degeaba mai ungi cablul ulterior, degeaba inlocuiesti doar miezul cablului, cauza este exteriorul, bowden-ul.

 

O solutie de compromis este ca inaintea montarii miezului nou sa rotiti cu 180 de grade exteriorul cablului, in speranta ca acum miezul va "calca" pe o zona interioara cilindrica, fara canale, a bowdenului. De asemenea, ambreiajele umede multidisc necesita o forta destul de mare de actionare, deci cablul (manson+miez) de bicicleta e posibil sa nu reziste. Cablu de comunista ajustat ulterior cred ca e mai potrivit.

 

Refacerea "plumbului" e alta poveste. Metoda cea mai de succes este folosirea unei piulite de m3, m4 - trecut cablul prin ea, apoi turtita cu ciocanul. Metoda 2 - se ia un surub de 6, se da gaura de 3 prin el, se trece cablul , apoi se face nod, iar capatul liber al nodului se intoarce spre canalul de 3mm. APOI se strange la maxim si eventual se cositoreste, pentru aspect, dar rezistenta este data de nod, nu de cositor. Pentru cositorire - cablul de otel, ca sa prinda cositor, trebuie trecut prin acid (de baterie) - teoretic pasta decapanta, dar nu am vazut.

 

A.. mai este o metoda - exista suruburi gata pregatite la magazinele (unele) de dacii, special pentru fixarea pe cabluri de otel. Este un cilindru gaurit si filetat pe interior, care la capat are o gaura transversala prin care se trece cablul, ce va fi ulterior presat de un surub ce vine perpendicular pe cablu. Dezavantaj - rezulta un capat baban, incompatibil probabil cu unele prinderi "receptoare de cablu".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablul de obicei e rupe de la maneta, chiar langa bumb, pentru ca se "foarfeca" (indoiri repetate intr-un punct) Bumbul trebuie sa se roteasca liber in maneta, altfel rupi orice cablu. Solutia cu surubul la maneta e doar temporara, iti taie cablul. Metoda cu piulita la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa confirm ca nenea ala de la victoriei face treaba destul de buna . eu am fost la el cu unul dintre cablurile de acceleratie rupt si in 15 min ( dintre care vreo 5 min am stat sa slefuiasca de cateva ori bumb-urile din capete ca nu intrau in locasul lor ) cablul era montat .

daca tot m-am bagat in seama , care sunt spray-urile bune pt. cabluri si cum se procedeaza ?

wd 40 e bun ? daca desfac intr-un capat si dau cu spray ajunge pana in partea cealalta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt obsedat de cablu' asta, prefer sa'l schimb preventiv la inceputul sezonului decat sa plesneasca in drum cand sunt pe undeva departe de casa. Fostul proprietar al mobrei mele zice ca a patzit'o, s'a rupt chiar langa plumb'ul ala si l'a "reparat" - asha ca ma duc sa iau o shufa s'o cositoresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca e un mosulica care repara cabluri de ambreiaj pe langa victoriei , eu acolo mi-am facut cateva cabluri shi am fost super multumit, le face pe loc 1n 15- 20 min e gata iar ca bani 2-3 sute :moto: , nu shtiu addresa exact dar daca te intereseaza am numaru lui de tel.

 

20~30 lei pt reparat un cablu....cam mult eu am luat de la reprezentanta cablu de acceleratie cu 50lei nou nout cu camsa si sistemul de reglaj cu tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20~30 lei pt reparat un cablu....cam mult eu am luat de la reprezentanta cablu de acceleratie cu 50lei nou nout cu camsa si sistemul de reglaj cu tot.

Zi'ne si noua pe unde e reprezentanta de unde l'ai luat, e buna oferta daca e inclusa si camasa.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20~30 lei pt reparat un cablu....cam mult eu am luat de la reprezentanta cablu de acceleratie cu 50lei nou nout cu camsa si sistemul de reglaj cu tot.

 

Zi'ne si noua pe unde e reprezentanta de unde l'ai luat, e buna oferta daca e inclusa si camasa.

Merci

 

 

reprezentanta bmw.

 

cablu cceleratie 15E

cablu ambreaj 21E

 

cablu + camasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bun pretu de la bmw dar unii nu au norocu sa gaseasca la reprezentantza nou iar reparatia consta 1n 1nlocuirea cablului shi camasii daca e cazu' + ca de multe ori se asteapta cam mult dupa piesele originale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

vezi ca e un mosulica care repara cabluri de ambreiaj pe langa victoriei , eu acolo mi-am facut cateva cabluri shi am fost super multumit, le face pe loc 1n 15- 20 min e gata iar ca bani 2-3 sute :peace: , nu shtiu addresa exact dar daca te intereseaza am numaru lui de tel.

da-mi si mie nr. de tel.

urgent, te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 years later...

vezi ca e un mosulica care repara cabluri de ambreiaj pe langa victoriei , eu acolo mi-am facut cateva cabluri shi am fost super multumit, le face pe loc 1n 15- 20 min e gata iar ca bani 2-3 sute smile.gif , nu shtiu addresa exact dar daca te intereseaza am numaru lui de tel.

salut ,mai ai numarul tipului care face cabluri de ambreiaj de prin victoriei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 10 ani mosulica probabil nici nu mai traieste... Iti cumperi unul nou sau iti faci unul, daca te pricepi cat de cat. Gasesti discutii pe forum si chiar tutoriale pe youtube.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...