Sari la conținut

Gsxr1000 Vs R1 Vs Zx10r Vs Cbr1000rr -an 2006


SILVIU.C
 Share

Care e cea mai cea dintre cele patru?  

311 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 223
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

in primul rand nu am nici unul din motoarele discutate.

 

in al doilea rand va dau clasamentul a doua reviste respectabile care au facut teste "grele" (pe strada si circuit) cu cele 4 motoare. iata rezultatele:

 

Superbike, in numarul din Mai 2006:

1. GSX-R 1000

2. CBR1000RR

3. R1

4. ZX-10R

 

Bike, in numarul din Aprilie 2006:

1. GSX-R 1000

2. CBR1000RR

3. ZX-10R

4. R1

 

oricum si cei din reviste au observat ca diferentele sunt minime intre cele 4, asa ca alegerea uneia sau al alteia tine exclusiv de gustul cumparatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu MC a sfatuit un incepator(nu spun cine) sa-si ia ca primul motor ZX-10R... :crack:

Ca domle, daca faci cursul de la amkart, nu o sa ai nici o problema cu ZX-10R-ul ca si motor de inceput, aah, din intamplare am eu unul de vanzare la super oferta....

Bravo fratilor...asa ne purtam cu ceilalti motoristi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu MC a sfatuit un incepator(nu spun cine) sa-si ia ca primul motor ZX-10R... :crack:

Ca domle, daca faci cursul de la amkart, nu o sa ai nici o problema cu ZX-10R-ul ca si motor de inceput, aah, din intamplare am eu unul de vanzare la super oferta....

Bravo fratilor...asa ne purtam cu ceilalti motoristi..

 

Eee, cu asta nu mai sunt de acord :crack:

Daca intr-adevar MC a facut asa ceva... slab om, parerea mea.

Nu are nimeni cum sa-mi spuna ca un ZX-10R poate fi stapanit OK dupa cateva ture pe circuit de catre cineva care nu a mai avut motor niciodata si nu a mers pe altceva decat pe motorul de scoala. Ca or fi existand in lume cativa care sunt fenomene si au abilitati inascute.. aia e altceva. Dar ca incepator sa iesi pe strada cu zx 10 r (dupa ce datul pe circuit ti-o mai fi si bagat idei in cap ca esti miezul din P...a)e o treaba kamikaze in 99% din cazuri. Si ca cineva cu experienta pe motor sa incurajeze si sa recomande asa ceva pentru folosul lui...naspa de tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu MC a sfatuit un incepator(nu spun cine) sa-si ia ca primul motor ZX-10R... :crack:

Ca domle, daca faci cursul de la amkart, nu o sa ai nici o problema cu ZX-10R-ul ca si motor de inceput, aah, din intamplare am eu unul de vanzare la super oferta....

Bravo fratilor...asa ne purtam cu ceilalti motoristi..

 

Din cate il cunosc eu pe MC nu cred ca ar sfatuii pe cineva sa-si ia din prima zx10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat R1 pentru ca e singura 2006 pe care am condus-o si e singura care imi face pielea de gaina pe maini cand o vad. Mai aveam efectul asta la GSX-R 1000 din 2005 si la CBR 1000 RR Fireblade. Dar acum totul se rezuma la R1. E motocicleta de care imi este frica. In prima treapta n-am avut tupeul sa iau de tot ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat CBR. Asta ca imi place cum arata. Nu sint profesionist asa ca nu ma ajuta 5 cai in plus sau in minus.... Cifrele nu ne mai dau pace.

Nu trebuie sa mai intreb de ce nu are loc MV Agusta F4 1000 s 2006 in sondajele astea. O fi o motoreta nasoala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg cui se adreseaza acest vot....adica sunt convins ca din cei care au votat foarte putini au avut ocazia sa mearga pe cele 4 modele...si sunt convins ca un potential cumparator nu se va lua dupa rezultatele acestui vot la o viitoare achizitie a uneia din cele 4.deci,eu spun de la inceput k nu am mers pe nici o motocicleta niciodata si tot o sa votez.am votat kawa pt k imi place cel mai mult,din cate am citit si am vazut prin clipuri pe net si pe la tv e cea mai tare.deci nu tre sa mergi cu ele ca sa iti placa .....dar in principiu imi place marca kawasaki.......si nu suport honda.deci omorati-ma acum k am votat si nu am experienta pe motoare deloc :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare ce e neclar ?

 

Draga Mos Craciun diferentele de valoare la nivelul asta in primul rund sunt facute de PILOT si nu de motor(vezi motogp yamaha cu un motor inferior concurentelor honda si ducati ). Noi apreciem faptul ca iubesti Kawa dar asta nu scuza faptul ca faci greseala elementara de a pune in prim-plan puterea motoretei .

Nu cred ca are sens sa iti mai povestesc acest aspect pt ca banuiesc ca il cunosti foarte bine cel putin asa sper ...

 

Va certati ca niste copii mici care au primit jucarii noi de la parinti si nu stiu cum sa le laude mai mult. Dupa parerea mea fiecare dintre toate mobrele din discutie are avantajele ei, lucru pe care de altfel sper ca il cunosti Ex: nu poate fi contestat ca cea mai usor de dat prin orash e Honda , nu poti sa zici ca R1 nu e cea mai frumoasa, cum nu poti sa afirmi cu atata tarie ca GsxR-ul e mai slab ca performante pe circuit fata de Kawa . Pilotul va face intotdeauna diferenta cand 2 motoare sunt apropiate ca valoare . Asa ca textele cu puterea "enorma" a motoarelor Kawasaki ar trebui sa fie o poveste pe care sa o reciti inainte sa te inchini si sa te bagi la somnic da ?

REPET:

Gsxr-ul are putere

Kawa are putere

R1 are putere

Cbr are putere

 

Pilotul are putere sa scoate macar 80% din ce pot fiecare ???

 

 

 

 

Ride safe & take care

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca intre kawa-r1-gix nu prea putem noi muritorii de rand sa simtim o mare diferenta de putere....pot spune ca 1000rr-ul este lasat clar in urma de catre ceilalti....si asta o simte si un pilot amator....este o generatie in urma in mai toate aspectele....putere, greutate, handling, frane.....cred ca o incinge un gixxar 04 :ok: :P

 

am votat gixul, nu ptr ca as avea eu asa ceva....ci pentru faptul ca are cel mai bun low-end torque de departe din toate....sau ma rog, injectia face minuni....desi pe circuit nu este un lucru prea buni sa iti traga mobra prea violent "de jos" dar pe strada rules :hug: .....am mai votat gixul ptr ca este egala la putere cu kawa dar arata mi frumos in ochii mei si este mai comoda pe strada,as in mai joasa....yamaha le da clasa la design iar rr-ul...cum am spus....e din alta poveste.... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga silviu C....banuiesc ca esti din buzau :hug:.....hehehe.....ai idee cat costa acel kit hrc?! ai idee ce bataie isi ia 1000rr hrc de la k5 yoshimura? hai sa ramanem cu picioarele pe pamant ca impartim acelasi model de mobra si sa ne bucuram ca revistele o lauda ca ar fi cea mai tare....ca la citit sintem tari, nu? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu Coxanel :P :ok: ,acel kit HRC(pt motor-ca era vorba strict de putere) costa 5000euro(intreaba-ti fanul ,adica pe Bracio ca el a vorbit cu Erimia si i-a spus acest pret) ,deci nu mi se pare prea mult pt o moto care poate bate LEJER ,CA PUTERE ,un vestit zx10(pe care tot il lauda MC de pomana) :P

 

 

 

Ps:am vazut la superbike ca 1000rr s-a clasat in fata lui K5...oare de ce? :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut all sory ma bag si io ca musca in lapte o parere

1. yamaha r1

2. suzi

3.kawa

4 cbr

mentionez ca nu am mers cu nici una dintre ele dar dupa design r1 mi se pare un monstru sacru face regula la clasa asta si suzi imi place super mult pe cand la kawa apreciez si am apreciat intotdeauna verdele specific si sunetul motorului mi se pare mai brutala pe cand cbr-ul este la coada ca aspect si designul bordului e urat rau sory pt fanii cbr nu da-ti!!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu Coxanel :hug: :ok: ,acel kit HRC(pt motor-ca era vorba strict de putere) costa 5000euro(intreaba-ti fanul ,adica pe Bracio ca el a vorbit cu Erimia si i-a spus acest pret) ,deci nu mi se pare prea mult pt o moto care poate bate LEJER ,CA PUTERE ,un vestit zx10(pe care tot il lauda MC de pomana) :P

 

Aha...dai 14.000 de euro pe RR si apoi inca 5000 pe kit doar ca sa bata un motor de 14.000 euro?:drink:

Deci 30% din pretul ei nu e prea mult pentru tine?:P)

Pai daca e asa tare, sa se bata cu gixxerul din fabrica, ca daca "ne batem intre kituri" deja deviem...

 

@bikerboy-iuliano

Invata frate sa pui semne de punctuatie, sau ai sarit clasa a 4-a?A fost tare la sfarsit "nu da-ti".:lol: :ok: :D.Ar trebui ca forumistii sa treaca teste de gramatica, astfel incat retinele noastre sa ramana intacte..

Editat de tau_xxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu Coxanel :drink: :ok: ,acel kit HRC(pt motor-ca era vorba strict de putere) costa 5000euro(intreaba-ti fanul ,adica pe Bracio ca el a vorbit cu Erimia si i-a spus acest pret) ,deci nu mi se pare prea mult pt o moto care poate bate LEJER ,CA PUTERE ,un vestit zx10(pe care tot il lauda MC de pomana) :D

Ps:am vazut la superbike ca 1000rr s-a clasat in fata lui K5...oare de ce? :hug:

 

 

nu-ti luai tu mai bine un 1000rr cu hrc pe el ?! dadeai 20k poe o mobra care bate lejer ca putere una de 14 mii.... :lol: ? ceva gen...."hai fa ca il chem si pe gigel daca pe mine singur nu ma mai tine" :P ..... ca vad ca tare nemultumit esti de ce scrie in toate revistele dupa care te ghidezi in viata de motorist in leg cu k5.... :P ....ai putea odata ptr totdeauna sa ne spui si noua o parere personala nu ceva citit din cine stie ce revista?! ...micul dejun ti-l prepari la sfaturile emisiunile matinale de pe Otv?! :ok:

tie iti plac reviewurile nu plimbarile, iti plac paginile rasfoite nu schimbatul fara ambreiaj, iti place reclama la accesorii racing nu gume tocite si scarite jupuite pe curbe.... :D

Editat de Coxanel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...