Sari la conținut

Ce Chestie!


faraonu
 Share

Postări Recomandate

ce bine ca ai pus poza

motorul ala a fost facut in germanya si este super bine echilibrat

adevarul este ca a fost mult de lucru cu sincronizarea motoarelor

sunt doua motoare de simson sport

propriuzis functioneaza ca un motor in doua pistoane

doua carburatoare

a folosit pt scinteie doar un singur magnetou pus pe doua platine

motorul functioneza super :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca se poate cum se face transmisia finala?

daca cunosti simsonul bine

uitate la poza bine caci transmisia finala este aceasi...original doar ca sa adugat motorul ala in fata in rest partea din spate cutie de viteze cardan sunt acceleasi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitativa ce fain au fost puse comenzile in spate dupa cutie linga roata din spate

simsonul asta facut cam un fel de dragstar,se sta aplecat pe el in fata si cu piciorele ca la un speedar in spate

miemi place idea este super :D

fiecare cu gusturile lui :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P arborii cotiti ai celor 2 motoare sunt pusi in prelungire, conectati cumva,nu cred ca prin sudura...si sunt orientati probabil la 180 de grade ca pistoanele sa mearga simultan,cu o singura platina ( cu scanteie pierduta ca la Dnepr), doar ca atunci cand unul e pe detenta celalalt e pe admisie.Practic e un motor de Dnepr de 500 cc doar ca sistemul "Boxer" este grav modificat :D Adik e un motor in V la 0 grade:)) ,sau cum vrei sa-i spui :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 2 months later...

A iesit un motor cu doi cilindrii in linie amplasat longitudinal (ca la Dacia Berlina de exemplu).

Parerea mea despre motorul asta e ca este interesant pentru "iubitorii" de simson si e de apreciat munca depusa dar, spre deosebire de choppere, la asta cred ca trebuie sa iei virajul la 90 de grade din trei miscari :what: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu ramin cu parerea mea este o creatie super pt cine inteleg creaturile astea este vorba de ideea in sine omul sia puso in cap si a realizato

si fiti linistiti ca inre cele doua motoare exista o flansa de legatura ca si la grupul cardanic

salut B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu totusi cred ca este o bijuterie. O bijuterie technica, sa spun asa. Poti sa pui spatare, ghidoane, comenzi avansate, si asa mai departe, dar sa construiesti asa ceva... : B)

de acord cu tine panhead

salut :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto ideea,ca mecanic(nu expert...),sunt de acord cu cel ce a pus-o in practica: BRAVO MOSULE! B) Insa ca motociclist,nu-mi place ideea,pt ca e un hibrid,care,sincer,nu cred ca e in stare sa te duca pana in Pitesti si-napoi... :what:

Dar,repet:BRAVO! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raman la ideea ca e foarte complicata...transmisia finala...nu inteleg cum a "legat" cele 2 cardane ....

btw...am vazut ca ambele motoare au cutiile de viteze....

in primul rind....CE DOUA CARDANE??????????

nu are cum sa aibe doua cardane il are doar pe ultimul asa cum este el nemodificat

cit despre prima cutie...este goala pe dinauntru....in interiorul primei cutie exista doar flansa ce leaga cei doi arbori cotiti

asa ca prima cutie de viteze nu exista propriuzis a ramas numai carcasa cutiei taiata sa intre la fix cu capacul celui deal doilea motor

si iti spun tot ceam scris ca este sigur ce am scris....pt ca acum citiva ani am discutat cu proprietarul pe net

este neamt

nu stiu cum sa va mai explic ca sa intelegeti ....vreti un desen poate il intelĂąegeti mai bine...eu cred ca nu e nevoie...si ginditiva un pic caci tot mecanismul de legare ale celor doua motoare a fost foasrte simplu de facut o flasa facuta la strung si dupa aia niste canbale facute pt pene la freza

ce dracu chiar asa greu este

aaaaaa am uitat ca unii dintre voi nu aveti multa experienta in mecanica....nui nimic totul se invata incet incet si cu rabdare....

nici eu nu stiam nimic acum ctiva buni ani in urma asa ca nimeni nu se naste cu mecanica in cap.....si mai o chestie tre sai si placa ca sa o poata pune in practica

va salut respecte roby :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...